Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Tedavisi

Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız içi yaralar çoğu zaman insanları tedirgin eden bir durumdur. Günlük yaşantısında her insan en az bir kez de olsa bu kötü durumu tecrübe etmiştir. Kimi zaman fiziksel olarak çiğnemeye bağlı olarak oluşabilecek yaralanma olayları aynı zamanda farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Peki, bu durum neden kaynaklanır? Hangi hastalıklar ağzınızda oluşan yaralar ile ilişkilendirilebilir? Bu durum enine boyuna tartışılarak size ayrıntılı bir şekilde aktarılacaktır. Gelin birlikte inceleyelim.

Ağız Yaralarının Gerçekleştiği Kısımlar:

 • Ağız yaraları ağzın içini kapsayan alanda gerçekleşir. Bu alan dilimiz, dudaklarımız, damağımız ve dilimizin alt kısmını içermektedir. Yara durumları da bu alanlarda gerçekleşmektedir.
 • Ağız yaraları bazı durumlarda çok sıcak ya da soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanabilir. Bu durumda ağzımızın içerisinde yer alan epitelyum doku üzerinde yaralanmalar gerçekleşir. Bu basit bir ağızda yara problemidir.

Yukarıda basit bir şekilde ağız içinde yaraların oluştuğu kısımlar ve en temel yara oluşum şekli anlatıldı. Bu yaraların basit bir olay sonucu oluşmasının dışında bazı virüslerin de bu yara oluşumlarında etkileri gözlenmiştir.

Uçuk Virüsü:

 • Uçuk virüsü epitelyum dokusunun üzerine yerleşerek bu alanlardaki deri hücrelerinde asalak olarak yaşar.
 • Virüsler deri hücrenizi öldürerek derinizin üzerinde yaralar oluşmasına neden olur. Ağız yaraları bazı durumlarda uçuk virüslerinden kaynaklı olarak çekilemez bir hal alabilmektedir.
 • Tedavi edilmediği ya da kendiliğinden geçmediği takdirde yemek yeme ve konuşma gibi işlevleri ağzınızla gerçekleştirmeniz zorlaşır.
 • Uçuk virüsü temas edilerek bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle başka insanlar ile ortak eşya kullanımını sınırlandırmanız gerekir.
 • Eğer cinsel ilişki sırasında oral seks gerçekleşiyorsa uçuk virüsü bu durumda da ağza uçuk virüsü bulaşabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.
 • Uçuk nedeniyle oluşan ağız içi yaralar uçuk ortadan kalktıktan sonra kaybolur. Fakat psikolojik etkenler, iklim değişiklikleri, metabolizmada yaşanan aksaklıklar ve hormonsal değişiklikler uçuğun tekrar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Ağız İçi Yaralar Ortaya Çıkmasına Neden Olan Diğer Durum ve Hastalıklar

Ağız içi yaralar genellikle basit durumlardan ortaya çıkabilse de bazı farklı durumlar da mevcuttur. Aft adı ile tanımlanan ağız içi beyaz renkli oluşumlar da bazı durumlarda ortaya çıkarak ağızda yara oluşumuna neden olabilmektedir.

Aftöz Ülser:

 • Bu rahatsızlık ağız içinde ortaya çıkan yaraların halk arasında genel olarak bilinen hastalık ismidir. Fakat bir önceki başlıkta da sizlere bu ağız içi yaraların başka nedenlerden kaynaklı da ortaya çıkabileceğinden bahsetmiştik.
 • Aftöz ülser, ağzımızın içerisinde oval yapılı genellikle beyaz renkte olan ve kenarlarında kırmızı şeritler yer alan ağız yarasıdır. Aft birkaç adet olmak üzere insan ağzının içerisinde oluşur.
 • Bu rahatsızlık genellikle bayanlarda daha yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Bu rahatsızlığa neden olan durumlar ise şöyledir: Bazı vitamin ve minerallerin eksilmesi, hormonlarda yaşanan düzensizlikler, strese bağlı psikolojik durumlar, asit içeren içeceklerin çok tüketilmesi ve ağız sağlığına dikkat edilmemesidir. Bunun yanında başka nedenlerle de bu rahatsızlığın gelişebildiği gözlemlenmiştir.
 • Aft lezyonları genellikle 2 hafta içerisinde ağız içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.
 • Bu tür durumlarda doktora başvurarak gerekli ilaçların kullanımına başlayabilir ve ağız içi aftlardan kurtulabilirsiniz.
 • Aftlar büyüklüklerine göre üçe ayrılırlar. Birinci sırada küçük aftlar yer alır. Bunlar yarıçapları yarım santimetreden küçük olan aftlardır. Küçük boyutlu aftlar genellikle kısa sürede ortadan kalkar.
 • İkinci tür aft ise yarıçapları yarım santimetreden büyük olan aftlardır. Bunlar diğer aft türüne göre daha uzun bir sürede iyileşirler. Fakat onlardan da bir süre sonra kurtulacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • En zorlu aft türü ise büyük boyutlu aftların birçok sayıda bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir aft türüdür. Daha az rastlanan bu aft türü genellikle 1 ayı bulan bir iyileşme süresine sahiptir. Metabolizma hızınıza ve bağışıklığınıza bağlı olarak bu süre daha da kısalabilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Wilhelm Conrad Röntgen Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları

Halk arasında aft olarak bilinen ağız içi yaralar genellikle kısa sürelerde geçebilse de bazı durumlarda süreç uzayabilmektedir. Bir sonraki başlıkta almanız gereken önlemlerden bahsedilecektir.

Ağız İçi Yaralar (Aftöz Ülser) Oluşumuna Neden Olan Durumları Anlamak

Ağız içi yaralar birçok nedenle ortaya çıkabildiği gibi çoğu zaman aftöz ülser olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın ayrıntıları bir önceki başlıkta detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu başlık altında bu rahatsızlıktan nasıl korunabileceğiniz hakkında fikirler edineceksiniz. Gelin birlikte inceleyelim.

Aftöz Ülsere Neden Olan Olayları Anlamak:

 • Eğer bir hastalığın neden ortaya çıktığını iyi bir şekilde anlarsanız o hastalıktan korunma yollarını daha iyi bilirsiniz. Böylece bu hastalıktan korunma ihtimaliniz daha da artacaktır. Aftöz ülsere neden olan etmenleri incelediğimizde sorunun nasıl ve neden ortaya çıktığı aşikâr olacaktır.
 • Ağız içi aftlar birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda sorunun asıl kaynağı bilinmez ve ortaya çıkarılamaz. Bu tür durumlarda yapılması gereken uzman bir doktora başvurarak medikal destek almaktır.

Vitamin ve Minerallerin Eksikliği:

 • Aft yapılanmalarının en çok ortaya çıktığı durum bireyde meydana gelen mineral ve vitamin eksiklikleridir.
 • Özellikle folik asit, B12 molekülleri eksikliğinde ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında demir ve çinko gibi vücudun temel olarak ihtiyacı olan minerallerin eksikliği de afta neden olabilmektedir.

Hormonsal Değişimler:

 • Hormonsal değişimlerin yaşandığı zamanlar da çoğu zaman aft yapılarının ortaya çıktığı görülmüştür.
 • Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde ve kadınlarda hem regl hem de gebelik periyotlarında aft görülmesi olasıdır. Bilindiği üzere bu zamanlarda vücutta hormonsal denge tam olarak oturmamış olur. Bu da hastalıkların yaygınlaştığı bir ortam ihtiva edebilir.

İrsi Faktörler:

 • Aftlar bazı durumlarda genetik yatkınlık ile de yakından alakalıdır. Eğer kişinin ailesinde bu hastalığı sık olarak geçiren bireyler mevcutsa, o bireyin de bu rahatsızlık verici yapıları tecrübe etmesi olasıdır.
 • Genetik yatkınlığı yüksek olan bireylerde ağız içi yaralar uzun dönemli tedavi süreçlerini gerektirebilmektedir.

Tüketilen Yiyecek ve İçecekler:

 • Özellikle asitli içeceklerin ağız içinde yara ve aft oluşumuna önderlik ettiği bilimsel olarak bilinmektedir.
 • Bu durumun dışında bazı yiyeceklere karşı hassas olan bünyelerin bu yiyecekleri tükettiklerinde ağız içi aftların oluştuğu klinik olarak gözlemlenmiştir.
İlginizi Çekebilir  Dudakta Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ağız İçi Yaralar (Aftlar) Ortaya Çıkmadan Engellenebilir Mi?

Ağız içi yaralar ortaya çıkmadan engellenebilir mi sorusunu birçok hasta sormakta ve cevap aramaktadır. Bir önceki başlıkta ayrıntıları verilen durumlara engel olunduğu takdirde bu aftlı yapılardan kurtulmak ya da ortaya çıkmasını engellemek mümkündür. Şimdi bu nedenleri bildiğimiz için onlara karşı ne önlemler almamız gerektiği hakkında bazı fikirler yürütebiliriz.

Beslenme Düzeni:

 • Aftın ortaya çıkmasının en temel nedeninin vitamin ve mineral eksikliği olduğunu biliyoruz. Bu nedenle doğru besinleri tüketmemiz bizim bu besinlerin eksikliğini gidermemize katkı sağlayacaktır.
 • Özellikle B12 ve folik asit içerebilecek balık, fındık, tereyağı, midye, ıstakoz, yengeç, uskumru, somon, portakal ve diğer önemli besinleri tüketerek vitamin eksikliğinizi giderebilir ve aftöz ülserden korunabilirsiniz.
 • Bunun yanında demir ve çinko içeren şu besinleri de tüketmeniz önemlidir: Karaciğer, buğday, karides, süt, peynir, ceviz, badem, sığır eti, alabalık, sardalya ve tavuk.
 • Beslenmenizi düzenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeniz sizi sadece afta karşı değil diğer birçok hastalığa karşı korur.
 • Bunun yanında özellikle asit yiyecek ve içeceklerin tüketimini sınırlandırmalısınız. Aksi takdirde bu sadece ağzınızda yara oluşmasına değil dişlerinizin de aşınmasına neden olur.

Stresten Uzak Durun:

 • Ağız içi yaralar en çok stres altında bir yaşantı süren insanlarda ortaya çıkmaktadır.
 • Stresin sadece bu durum için değil birçok farklı hastalığın da asıl sebebi olduğu son zamanlarda bilim insanları tarafından ortaya çıkarılmıştır.
 • Stresten uzak bir hayat geçirmeniz hem ağız hem de kalp sağlığınız için en iyi yoldur.

Ağız Bakımında Tam Hijyen:

 • Aft oluşumu çoğu zaman hijyenik olmayan ağız koşullarında ortaya çıkan bir durumdur.
 • Özellikle iyi temizlenmeyen diş araları, dil üzeri ve gırtlakta kalan yemek kırıntılarının ortamda yer alan bakteri ve diğer mikroorganizmaların üremesine kolaylık sağladığı bilinmektedir. Sayıları çoğalan bu canlılar ağzınızda
 • kalıcı hasar bırakabilecek enfeksiyonlara bile neden olabilmektedir.
 • Yapmanız gereken dişlerinizin arasını diş ipi ilse periyodik olarak temizlemektir. Bunun yanında diş fırçanızla dişlerinizi fırçaladıktan sonra damak ve dilinizin üzerini de iyi bir şekilde temizlemelisiniz.
Ağız İçi Yaralar (Aftlar) Oluştuğunda Nasıl Tedavi Edilir? Teşhis Nasıl Konulur?

Ağız içi yaralar ortaya çıktığında bu yapılardan emin olabilmek için uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Uzman doktor muayene aşamasında gerekli tetkikleri yaparak hastaya bazı sorular sorar ve daha sonra hastanın ağzını inceler. Bu aşamada genellikle ek bir yönteme gerekmeden hastanın ağzındaki yaraların afttan kaynaklandığı teşhis edilmektedir. İşte muayene, teşhis ve tedavi aşamaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Muayene ve Teşhis:

 • Aft yapılarını tespit etmek kolayken bazı durumlarda bu ağız yaraların hastanın boğazına yakın kısımlarda yer alır. Bu nedenle hasta tarafından kolaylıkla seçilemez. Bu durumda doktora başvuran hasta muayene edilir.
 • Doktor hastanın sancılanan ağız kısmını gözle tetkik eder. Gerekli aparatlar ile doktor boğaz kısımlarındaki yaraları rahatlıkla tespit eder.
 • Eğer ağrılar kendiliğinden geçmeyecek durumdaysa ve birden fazla çok sayıda majör aft mevcutsa bu durumda gerekli tedavi yöntemlerinin uygulamasına geçmek şarttır.
 • Doktor ağızda ağır ağrıya neden olan aft yapılarının çaplarını kontrol eder ve duruma göre tedavi yöntemi bulunur.
 • Eğer hastanın ağzındaki aft yapısı çok ileri bir seviye enfeksiyon olarak yer alıyorsa bu durumda laboratuar analizine ihtiyaç duyulabilir.
İlginizi Çekebilir  Monitör Kertenkele Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Eğer diş doktorunuz sizin için başka bir tedavi yöntemi tavsiye etmediyse aşağıda yer alan basit uygulamalar ile küçük çaptaki ağız içi yaralar ortadan kaldırılabilir.

Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Karbonat Kullanımı:

 • Karbonat bilindiği gibi çoğu kez ağız bakımında kullanılan bir üründür. Bakteri üremesini durduran özelliğe sahiptir.
 • Bu özelliklerinin yanında karbonat vücudunuzdaki yaraları da düzeltme özelliğine sahiptir.
 • Karbonat ve su karışımından oluşan sıvıyı ağzınızı çalkalayarak gargara için kullanın. Bu durumda ağzınızın içinde yer alan yaralar kısa sürede iyileşecektir.

Tuzlu Su:

 • Tuz da mikroorganizmaların su kaybederek ölmesini sağlayan ve anti bakteriyel özelliğe sahip bir üründür.
 • Tuzlu suyla gargara yaptığınız takdirde ağzınızda yer alan zararlı bakteri ve mikroorganizmaların sayısını büyük bir boyutta azaltmış olacaksınız.
 • Bu da iyileşme sürenizi kısaltır.
 • Ağız İçi Yaralar (Aftlar) Ortaya Çıktığında Uygulanacak Diğer Tedavi Yöntemleri

Ağız içi yaralar ortaya çıktığında uygulayabileceğiniz başka doğal yöntemler de vardır. İşte aşağıda yer alan bu yöntemler de ağız içinde oluşan yaraların iyileştirilmesinde hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Çay:

 • Özellikle ada çayı enfeksiyonel hastalıkların iyileşmesinde doğal bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Ada çayını kaynatıp daha sonra ılık olarak tüketilmesi ile ağız yaralarınızın iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Ada çayını içerken direkt yutmak yerine ağzınızda bir müddet bekletmeniz yara iyileşmesi için daha iyidir.

Ağız Gargaraları:

 • Kolaylıkla eczaneden temin edebileceğiniz ağız gargaraları ağız içi sağlığa uygunluk koşullarının sağlanması için gerekli olan içerikleri barındırır.
 • Anti bakteriyel özellikteki bu ağız gargaraları aynı zamanda iltihap önleyici özelliklere de sahiptir.
 • Diş doktorunuzun aksi uyarısı olmadığı takdirde bu ürünleri kullanarak ağız içi hijyeni sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda iltihap oluşumlarına da engel olabilirsiniz.

Karanfilin Yağının Kullanımı:

 • Daha önce ağzınıza karanfil attıysanız ağzınızda kısa süreli uyuşukluk oluştuğunu fark etmişsinizdir.
 • Karanfil yağını ağız içinde az miktarda kullanmanızla birlikte ağız içinde yer alan yaraların oluşturduğu ağrılara mani olabilirsiniz.
 • Bilindiği gibi bazı durumlarda aft çok ağrı yapabilmektedir. Bu doğal yağ ile ağrılarınızı dindirebileceksiniz.

Aloevera Kullanımı:

 • Aleovera çoğu insanın evinde yetiştirdiği bir bitkidir ve çoğu kişi bu bitkinin içerisinde yer alan jelimsi yapının cilt için iyi geldiğini bilir.
 • Bu özelliğinin yanında aleovera jeli aftlı yapıların üzerine sürüldüğü takdirde hem ağrınızın azalmasına hem de bu yaranın iyileşmesine katkı sağlar.
 • Aleoveranın uçuk benzeri yapılardan kaynaklanan ağız yaralarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Meyan Kökü Kullanımı:

 • Meyan kökü de ağzınızın içerisinde yer alan yaraların iyileşmesi için doğal bir ilaçtır.
 • Meyan kökünün iyileştirici özelliği diğer birçok bitkiye göre daha yüksektir.
 • Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı:
 • Hindistan cevizi yağı da mikropların üremesini engelleyici bir maddedir.
 • Bu yağ ile ağız gargarası yaparak ağız içi yaralara neden olan birçok bakteri ve mikrobun ölmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı