Alexander Graham Bell Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Alexander Graham Bell Neyi Buldu? Alexander Graham Bell, tarihte adını altın harflerle yazdırmış bir mucit ve bilim insanıdır. Günümüzde en çok telefonu icat edişi ile bilinse de Graham Bell aslında başka birçok farklı icadı ile de yaşadığı dönemde insanlar için faydalı olmuştur.

Graham Bell hayatı boyunca sağır insanlar için çalışmalar yürütmüştür. Yaptığı çalışmalar ile sağırların dil öğrenmelerine tam olarak vesile olamamış olsa da çok uzaktaki insanların birbirlerinin seslerini duymalarına olanak tanıyan bir icat ortaya çıkarmıştır.

Alexander Graham Bell Hayatı ve Telefonun İcadına Dair Hikayesi

Alexander Graham Bell 3 Mart 1987’de İskoçya’da bulunan Edinburgh şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi doğuştan işitmen engelli ve aynı zamanda döneminde oldukça başarılı olan bir piyanistti. Bell’in annesinin işitme engelli oluşu nedeni ile babası ve dedesi uzun süre işitme engelli olan bireylere konuşmayı öğretmenin yollarını aramışlardır.

Bell’in iki kardeşi daha vardı ancak kardeşleri henüz çocukken verem hastalığı nedeni ile hayatlarını kaybetmişlerdir. Bell’in kardeşlerinin ölümü ile birlikte babası da kendisinin üzerine daha çok düşmeye başlamış, Bell ile çok daha fazla ilgilenmiştir.

Bell çocukluk yıllarından beri babasına her zaman hayran olmuştur. Babasının yaptığı çalışmalar, işitme engelli bireylere yönelik geliştirmeye çalıştığı taktikler onun da bu alanda ilgi duymasına neden olmuştur.
Alexander Graham Bell’in İlk İcadı: Tahıl Ayıklama Makinesi

Bell henüz 12 yaşındayken bir arkadaşı ile birlikte tahıl fabrikasında oynarken fabrikanın işleyişine merak sardı. Bir buğday tohumunun fabrikadan çıkana kadarki yaşadığı süreçleri tek tek inceleyen Bell ilk icadını da bu alanda yaptı.

Minik tırnak fırçaları ve dönebilen kürekler ile yaptığı icadı tahılları kabuk ve saptan ayırmak konusunda oldukça başarılıydı. Bu icadını ise değirmencilik yapan komşusuna verdiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir  Bartolomeu Dias Keşifleri ve Buluşları

Bell’in Eğitim Dönemi

Bell 13 yaşında iken Kraliyet Lisesinden mezun olarak eğitimini tamamladı. Lise eğitimi sonrasında babası ile birlikte Kanada’ya göçtü. Ancak taşınmalarından kısa süre sonra babasını kaybetti. Kanada’da 1 yıl kalan Bell sonrasında ise Amerika’ya gitti. İskoçyalı olan Bell ilerde Amerikan vatandaşı da olacak ve çift vatandaşlığa sahip olacaktı.

Bell Amerika’da işitme engelliler için dil öğretmenliği alanında eğitmen yetiştiren bir okulda çalıştı. Kendisi de hayatı boyunca işitme engelli olan insanların sessizliğinden kurtulmak üzere faaliyetleri olduğundan bahsetmiştir.
Bell ve İcatları

Müzik sesinin bir tel aracılığı ile iletmenin mümkün olduğuna dair fikirleri olan Bell işitme fizyolojisi alanında birçok araştırma yaptı. Bir teli ses çıkarabilmesi o sesi aktarabilmesini de imkanlı kılabileceğine inanıyordu. Araştırmaları sırasında harmonik telgrafı keşfetti ve bununla tek bir hat üzerinden birden fazla mesaj iletilmesini mümkün hale getirdi.

Araştırmaları sırasında kendisine bir yardımcı aldı. Bu yardımcı Watson’dur. Watson aynı zamanda bir elektrik mühendisiydi. Amaçları insan sesindeki frekansı elektrik sinyali biçiminde tel ile iletmekti. Bu işi başardıklarında ise telefonu bulmuş olacaklardı.

Bell’in Aile Hayatı

Bell 30’lu yaşlarındayken kendisine maddi olarak destek sağlayan Hubbart ailesi ile sıkça görüşürdü. Bu ailenin bir kızı olan Mabel ile de evlenmiştir. Mabel’in de 4 yaşından bu yana duyma engelli olduğunu biliyordu. Bell’in Mabel’e hayatı boyunca hiç bitmeyen bir sevgi ile bağlı olduğu düşünülmektedir.

Bell aldığı patentler ve icatları ile ülke genelinde ün kazandığında ilk telefonun patentini de almıştı. Telefonun görüntüsü itibari ile günümüzdekilere benzemeyişi bir yana amacını tam anlamı ile yerine getirebiliyordu. İcat çok kısa sürede ünlenmiş ve insanlar tarafından sevilmişti. Öyle ki New York’ta sokaklarda birçok kablo ve telefon direği inşa edilmişti.

1915 yılında New York ile San Francisco arasındaki ilk uzun telefon hattı bağlantısı sağlandı. Bell sadece telefon ile ilgilenmiyordu elbette. Birçok farklı alanda da buluşları vardı. Bu süreçte Bell’in yeni doğan bebeğinin solunum yetmezliği nedeni ile ölmesi onu oldukça etkilemiştir.

İlginizi Çekebilir  Kristof Kolomb Kimdir? Keşifleri ve Buluşları Nelerdir?

Bebeğinin ölümü üzerine yapay bir akciğer üretme işine girişen ve başarılı sonuçlandıran Bell ilk yapay akciğerin adını da Vacuum Jacket koymuştur.

Bell yaşadığı dönemde gramafon üzerine de çalışmalar yapmıştır. İnsanların seslerini plaklara kaydetmeyi başaran Bell bu alanda da oldukça iyi para kazanmıştır. Kazandığı paranın büyük bir kısmını bugün hala duyma engelliler için faaliyet gösteren Alexander Graham Bell İşitme Engelliler Kurumu’nu kurarak harcamıştır.

Alexander Graham Bell Ölümü

Alexander Graham Bell’in ölüm nedeni diyabet rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen sağlık sorunları nedeni ile kendisi 1933 yılında 75 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Alexander Graham Bell adına ölümünün ardından tüm telefon hatları bir dakikalığına kapatılmış ve yas tutulmuştur. Bell’in icatları ve hayatı bitmek bilmeyen bir koşturmacadan oluşuyordu. Asla durmadan her zaman yeni icatlar ve buluşlar peşinde koşan Bell hayatı boyunca gelecekte adının anılmasına imkan tanıyacak birçok iş başarmıştır.

Alexander Graham Bell İcatları Nelerdir?

Alexander Graham Bell genellikle adı telefon ile duyulan bir mucittir. Ancak telefonun yanı sıra kendisi tarafından geliştirilmiş ve icat edilmiş başka birçok icat da bulunmaktadır. Pek bilinmez ancak Graham Bell’in bugün tüm dünya tarafından sevilen National Geographic dergisinin yöneticiliğini yaptığını biliyor muydunuz?

Bell döneminde yaptığı icatları ile ABD Başkanı Garfield’ın bir suikast sonrasında yaralarının iyileştirilmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Kendisinin yaptığı telefonik sonda ile başkanın vücudundaki kurşunlarının yerini saptamak mümkün olabilmiştir.

Telefonik sonra ilerleyen zamanlarda Röntgen tarafından da X ışınlarının tespitinde de kullanılan bir araç olarak tarihe geçmiştir. Bell tarafından yapılmış olan başlıca icatlar;

 • Deniz otobüsü,
 • Tetrahedral Kite,
 • HD-4,
 • Telefon,
 • Fotofon,
 • Metal detektörü,
 • Audiometer olarak bilinmektedir.

Alexander Graham Bell Aldığı Ödüller

Alexander Graham Bell hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ile ödüllere layık görülmüştür. Bu ödüllerin her biri verilirken kimi zaman kendisinin vatanseverliği kimi zaman da bilime duyduğu aşk göz önünde bulundurulmuştur.

 • Kendisi;
 • 1902 yılında Albert Madalyası,
 • 1907 yılında John Fritz Madalyası,
 • 1912 yılında Elliott Cresson Madalyasına layık görülmüştür.

Alexander Graham Bell Aldığı Patentler

Alexander Graham Bell hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ile elde ettiği icatları için tam 30 patent almıştır. Aşağıda yer alan listede Graham Bell tarafından alınmış bazı patentlere dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 • 1875 yılında elektrik telgrafı alıcı ve gönderici geliştirmelerine dair patent almıştır.
 • 1876 yılında telgrafı geliştirmesi kapsamında patent almıştır.
 • 1876 yılında telefonik telgraf alıcılarını geliştirmesi kapsamında patent almıştır.
 • 1876 yılında döner mıknatıslar yardımı ile elektrik akımı üretiminde geliştirme yapması nedeni ile patent almıştır.
 • 1877 yılında elektrik telgrafı alanında kalıcı manyetik alıcı geliştirmesi ile patent almıştır.
 • 1880 yılında bir çeşit sinyalleşme ve iletişim cihazı olan Fotofon ile patent almıştır.
 • 1904 yılında hava taşıtı için patent almıştır.
İlginizi Çekebilir  Albert Einstein Kimdir? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Bell hakkında ölümünden sonra birçok biyografi alanında sinema yapımı mevcuttur. Bell’in hayatı ve yaşadıklarını anlatan bu biyografiler arasında günümüze en yakın olan yapım 2005 yılında Alexander Graham BELL adı ile yayınlanmıştır. Biyografi Bell’in kendi resimlerini de içermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı