Altın Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda şifalı bitkiler arasında yer alan Altın Otu, insan sağlığı üzerine olumlu etkileri bulunan bir bitki türü olarak karşımıza çıkıyor. Kıymetli bitkiler statüsüne sahip olan Altın Otu nedir? Son derece önemli kazanımları bulunan Altın Otu faydaları nelerdir? Dahası Altın Otu nerede yetişir? Sorularına dair merak ettiğiniz her şeyi sizler için araştırdık. İşte ayrıntılar!

Altın Otu Nedir?

Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan Altın Otu son zamanların favori bitkileri arasında yer almaktadır. Peki Altın Otu nedir? Taş dökücü ve idrar söktürücü bir etkiye sahip olan ve mayasıl otu olarak da isimlendirilen özel bir bitkidir. İçeriğinde eterik yağlar, flavonlar, acı madde, reçine, karotin, sterinler ile taneler bulunan son derece yararlı bir bitkidir. Anadolu’da bu bitkiye Altın Çiçek, Dalak Otu ya da Güneş Çiçeği de denilmektedir. Latince adı ‘’Helichrysum Arenarium’’ olan bu şifalı bitki, altın sarısı olan renginden ötürü Altın Otu adını almıştır.

Alerji önleyici bir etkiye sahip olmakla birlikte ateş düşürücü özelliğe de sahip olan Altın Otu, insan sağlığı açısından son derece önemli kazanımları sunan bir bitkidir. Bütün bu özellikleri söz konusu bitkinin şifalı bitkiler grubu içerisinde yer almasını da mümkün kılar. Peki bu kadar şifalı bir bitki olan Altın Otu Nerede Yetişir? İşte tüm detaylar!

Altın Otu Nerede Yetişir?

Altın Otu bitkisinin ana vatanı olarak karşımıza Avrupa kıtası çıkmaktadır. Ülkemizde ise daha çok Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bu şifalı bitkinin tam 17 farklı türünün bulunduğu da bilinmektedir. Özellikle kayalık alanları çok seven Altın Otu, çok yıllıklı bir otsu bitki özelliğin de sahiptir. Daha çok doğada kendi halinde yetişen bir bitki olan Altın Otu; bahçe süslemeciliğinde de etkili bir düzeyde kullanılmaktadır.

Alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer alan Altın Otu, yüksek rakımlı bölgeleri seven bir bitkidir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek platolarında Altın Otu bitkisine sıklıkla rastlamak mümkün olmaktadır. Altın Otunun pek çok farklı alanda kullanıldığını da söylemek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Altın Otunun faydaları nelerdir? İşte bu soruya en net yanıt!

İlginizi Çekebilir  Mandalina Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otu hem çay olarak tüketilir hem de alternatif tıpta yağ olarak kullanılır. Altın Otunun pek çok hastalığa iyi gelmesi ve sağlık açısından önemli faydalarının bulunması; bu şifalı bitkiye olan ilgiyi de arttırmaktadır. Bu noktada Altın Otunun faydaları nelerdir? Sorusu da sıklıklar sorulmaktadır. İşte Altın Otunun başlıca faydaları:

  • Özellikle prostata iyi gelen bir bitkidir
  • Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların fonksiyonlarını da düzenlemektedir
  • Mide yanması, mide ekşimesi sorunlarının giderilmesinde etkili bir bitki olarak karşımıza çıkar
  • Basur tedavisinde alternatif tıbbın tavsiye ettiği bir bitkidir
  • Böbrek dostu şifalı bir bitki olan Altın Otu, kum ve taşın vücuttun atılmasında da etkilidir
  • Günde 2 ya da 3 fincan tüketildiğinde sağlıklı bir şekilde zayıflamayı desteklemektedir
  • Periyodik olarak tüketildiği zaman midede tokluk hissini uyandırdığı için zayıflatıcı etkisi vardır
  • Vücutta bulunan iltihapların giderilmesinde ve idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde etkilidir
  • Kas ağrıları, eklem ağırları, kireçlemeyle birlikte romatizmaya da iyi gelen bir bitkidir
  • Mide özsuyunu arttırıcı bir etkiye sahip olduğu için sindirim sistemini destekleyici bir özelliğe sahiptir

Görüldüğü üzere Altın Otu bitkisi söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı faydalar çıkmaktadır. Bundan dolayı son zamanlarda Altın Otu bitkisine olan ilginin artış gösterdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki bu kadar faydalı olan Altın Otunun yan etkisi var mıdır? İşte bu sorunun yanıtı!

Altın Otunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Şifalı bitkiler grubu içerisinde yer alan Altın Otu, son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Şimdiye kadar herhangi bir yan etkisinin saptanmadığı Altın Otunun, bu yüzden de çokça tercih edildiği biliniyor. Yine de Altın Otu bitkisini kullanmadan önce mutlaka alanında uzman olan birilerine danışmakta fayda vardır. Bu sayede Altın Otu bitkisinden üst düzeyde seviyede yararlanmak da mümkün olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında Altın Otu nasıl kullanılmalıdır? İşte ayrıntılar!

Altın Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Elbette ki Altı Otu bitkisinden üst seviyede fayda görmek için birtakım hususlara dikkat etmek şarttır. Öncelikli olarak Altın Otunun mutlaka kurutulduktan sonra kullanılması şarttır! Tüketilmesi ise kendine özgüdür. Nasıl mı? Kurutulmuş olan Altın Otunun yaprak kısımları kaynatılmış suya konulur. Bir süre denmemesi beklendikten sonra gün içerisinde düzenli olarak tüketilebilir. Çay olarak demlerken de kendine has demleme yöntemi bulunmaktadır.
Altın Otu çayı yaparken; ilk önce bir tutam kadar Altın Otunu 1 bardak kadar kaynatılmış olan sıcak suya eklemelisiniz. Ortalama 10 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra artık Altın Otu çayınız tamam olmuş demektir. İçerken ise tercihe bağlı olarak isterseniz doğrudan herhangi bir şey katmadan içebilirsiniz. Ayrıca kimileri de zeytinyağıyla karıştırarak içmeyi tercih etmektedir.

İlginizi Çekebilir  Aslan Pençesi Bitkisi Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı