Arı Sütü Nedir? Nerede Bulunur? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Tanımı

Arı sütü nedir? Nerede Bulunur? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? Arı sütü, işçi arıların çok zahmetlere vererek ürettiği süte benzeyen bir maddedir. Arı sütü, kraliçe arı ve larvaların gelişimleri için gerekli olan bir salgıdır. İngilizce kaynaklarda “royal jelly” (kraliyet jölesi) olarak adlandırılmaktadır. Arı sütünü sadece kraliçe arı tüketmektedir. En uzun yaşayan arı olan kraliçe arı uzun süreli yaşamını arı sütüne borçludur. Ayrıca kraliçe arı en çok yumurtlayan arıdır ve bu özelliğini de arı sütü sayesinde elde etmiştir. Bal arılarından temin edilen bu arı sütü Amerika’da oldukça sık tüketilen bir besindir.

Arı sütü adını, süte dış görünüşüyle benzerliğinden almıştır. Yapısal ve özellikleri bakımından süt ile pek alakası yoktur. Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü nereden alınır? Arı sütünü kimler kullanmamalı? Arı sütü nasıl üretilir? Arı sütü nasıl kullanılır? Arı sütünün zararı var mı? Arı sütü fiyatları? Gibi aklınıza gelebilecek soruların tüm detayları yazımızda.

Arı Sütünün Yapısı

Arı sütünün kendine has özelliklerini barındırdığı bir yapısı vardır. Bu yapıyı gelin birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim. Arı sütü kraliçe arılarının beslenmesi için üretilen özel bir besindir. Beyaz renkli bir görünüme sahip, yoğun ve akıcı jöle kıvamındadır. Normal sütler kadar sıvı bir yapıda değildir. Arı sütünün tadı ekşidir ve keskin bir kokusu vardır. Ana arı olmaya uygun çeşitlerde bulunan bir maddedir.

Arı sütünün; %60 – 70 gibi bir oranı su, %15’i protein, %6’sı yağ ve son olarak %2 – 3’ü ise vitaminlerden, aminoasitlerden, tuzlardan oluşmaktadır. Vitaminler bakımından oldukça zengin olan arı sütü içeriğinde birden fazla mineral de içermektedir.

Arı sütünün içeriği üretildiği iklimlere ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Çevre koşulları arıların beslenme düzenlerini etkilediği için arı sütünün içeriği de duruma göre değişmektedir. Çok zengin bir içeriğe sahip olan arı sütünün birçok kullanım alanı ve bu alanlarda sağladığı birden fazla yarar bulunmaktadır.

Ana arıların işçi arılara göre daha uzun yaşama sebebi olarak arı sütü gösterilmektedir. Daha zengin besin kaynağı olarak görülen arı sütünün ana arılarda bulunması onları daha güçlü hale getirmekte. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu ortaya atılan bu iddianın aksi kanıtlanamadığı için doğru kabul edilmektedir.

Arı Sütü Üretimi

Arı sütü üretimi aşamalar sonucu meydana gelmektedir. Arı sütü üretiminde ilk olay ana arıda gerçekleşmektedir. Ana arı üretimi sırasında larva aktarımı yapıldıktan sonra larvalar dışarıya atılır ve kalan arı sürü muhafaza edilmek üzere alınır. Bu uygulamalar gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gerekilen birkaç husus vardır. İlk olarak bu uygulamaların açık alanda yapılması uygun değildir. O yüzden bu uygulamalar kapalı hijyenik bir ortamda yapılmalıdır. Ayrıca elde edilen arı sütünün muhafaza edilmesi için özel koşullara ihtiyacı vardır.

İlginizi Çekebilir  Brawl Stars Free Accounts (Gems) 2023 | Brawl Stars Passwords

Arı sütü, beş derece gibi bir sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde arı sütünün yapısı zarar görerek deformasyona uğrayabilir. Polenlerin çok olduğu verimli zamanlarda gerçekleştirilen arı sütü üretimlerinde yaklaşık olarak 200 mg. Arı sütü elde edilmektedir.

Arı Sütü Tüketimi

Arı sütü tüketimi ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmektedir. Arı sütü tüketimi birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Peki, arı sütü nasıl tüketilmeli? Arı sütü tüketirken dikkat edilmesi gerekilenler nelerdir? Tüm detayları ile arı sütü tüketimini sizlere açıkladık. İşte detaylar.

Arı sütü, bal eşliğinde tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra tek başına saf halde de tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Arı sütü tüketiminin en verimli sonuç verdiği tüketim yöntemleri olduğu belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucu en verimli tüketimin aç karnına olduğu belirlenmiştir. Dilaltından emerek tüketmenin arı sütünün faydalarından daha fazla yararlanılabileceği tespit edilmiştir. Tabi arı sütü çok etkili bir ürün olduğu için günlük kullanım dozu düşüktür. Günlük kullanım dozu maksimum 500 mg kadardır. Özel rahatsızlığı olan kişilerde en fazla 1 gram tüketilmesi uygun görülmüştür. Çocuklarda bu önerdiğimiz dozlar daha da azalmaktadır. Arı sütü muhafazasına da önem göstermelisiniz. Arı sütünü kapalı bir şekilde buzdolabında muhafaza etmeniz oldukça önemlidir. Daha fazla tüketimi doktorunuza danışmadan yapmamanızı öneririz.

Arı Sütü’nün İçinde Ne Var?

Kimyasal bileşim – % 5-6 lipid ve% 12-15 karbonhidrat içeren yaklaşık% 12 protein içerir. B Vitamini içeriği yüksektir, 8 temel amino asidin tamamı dahil 17 amino aside sahiptir. Arı Sütü ayrıca doku büyümesi, kas ve hücre yenilenmesi için önemli olan yaklaşık% 15 aspartik asit içerir *

Vitamin İçeriği –

BI Vitamini (Tiamin) 1.5 ila 7.4 mcg.
B2 Vitamini (Riboflavin) 5,3 ila 10,0 mcg.
B6 Vitamini (Piridoksin) 2,2 ila 10,2 mcg.
Niasin (nikotinik asit) 91.0 ila 149.0 mcg.
Pantotenik Asit 65.0 ila 200.0 mcg.
Biotin 0,9 ila 3,7 mcg.
İnositol 78.0 ila 150.0 mcg.
Folik Asit 0.16 ila 0.50mcg.

Arı Sütünün Özellikleri

 • Arı sütü antioksidan özelliklere sahip bir üründür. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemektedir.
 • Arı sütünün bir diğer özelliği ise antienflamatuar etkiye sahip olmasıdır. Bu özelliği ise iltihap oluşumuna engel olmaktadır. İltihap oluşumlarına karşı savaşçıdır ve iltihap oluşumunu azaltmaktadır. Arı sütünün içeriğinde birçok vitamin ve asit çeşidi bulunmaktadır.
 • A, E, C, D vitaminlerinin hepsini içeriğinde bulundurmaktadır.
 • Arı sütündeki asitler arasında; yağ asidi, oleik asit ve sepanin asit yer almaktadır.
 • Yağ asitleri bağışıklığı daha güçlendirmeye yaramaktadır.
 • Oleik asit ise sindirim sistemini düzenleyici görevindedir.
 • Metabolizma için çok önemli bir yere sahip olan panteik asit de yine arı sütü içeriğinde yer alanlar arasındadır.

Arı Sütü Fiyatları

Türkiye’de çok yaygın bir üretimi olmayan arı sütünün fiyatları merak konusu. Arı sütü fiyatları ülkede üretiminin az olmasından kaynaklı olarak pahalıdır. Gram olarak satılan ürünün fiyatı her cebe uydun değildir. Arı sütünün bir kilosunun fiyatı 3 – 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Arı sütü bu fiyatıyla en pahalı sütler arasında yer almaktadır. İnternette de satışa sunulan arı sütünün bazı yerlerde ucuz olması sizi yanıltmasın. Orijinal arı sütü fiyatları dudak uçuklatan cinsten. O yüzden 200 gramlık paketlerde satılan arı sütlerinden alarak daha makul bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Zaten günlük kullanım dozu oldukça düşük olan arı sütü kolay kolay bitirebileceğiniz bir ürün değildir.

İlginizi Çekebilir  Borik Asit Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Arı Sütü Kullanımı

Arı sütü genel olarak takviye besin olarak kullanılmaktadır. Özellikle yurt dışında yaygın olan bu besin Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlandı diyebiliriz. Takviye edici gıdalar ile birlikte kullanılan arı sütü sağlık açısından olumlu etkilere sahip olduğu gibi dikkatli de kullanılması gerekilen bir üründür. Bilinçsizce kullanılan her ürünün riskli olabileceğini unutmayarak dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

Arı Sütü Neye İyi Gelir?

Arı sütünün iyi geldiği düşünülen rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklardan biri de yüksek ve düşük tansiyon sorunudur. Yüksek veya düşük tansiyon şikâyeti olan kişilerin arı sütü kullanımının iyi olabilmektedir. Bu tarz şikâyeti olan kişilerin arı sütü kullanımı sonrası yaşadıkları problemlerin azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca arı sütü kullanımı kan şekeri kontrolünü de sağladığı için kan şekeri değerlerine iyi gelen bir besin olarak tanımlanmaktadır. Beyin fonksiyonlarının çalışmasına yarar sağlayan ve dengeleyici bir ürün olan arı sütünün iyi geldiği durumlar belirttiğimiz şekildedir. Ancak siz yine de rahatsızlıklarınızın çözümü için kullanacağınız ürünlere doktorunuza danışmadan seçmeyiniz. Unutmayın ki en güvenilir çözümler tıp alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından sunulacaktır.

Arı Sütü Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Faydaları

Arı sütünün kanıtlanmış bir faydasına rastlanmasa da deneyimler sonucu ortaya atılan iddialar vardır. Besin kaynağı yüksek olan bu zengin besinin faydalarından derlediğimiz maddeleri sizler için bir araya getirdik. İşte detaylar.

Arı sütü proteinler, karbonhidratlar, yağlar, serbest amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir.

Gençliğin ve güzelliğin kaynağı olarak lanse edilen bu ürün, iyi bir B5 vitamini ve diğer B vitaminleri, biotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve sekiz temel amino asit dahil 17 farklı amino asit kaynağıdır.

 • Gündelik hayatın yoğunluğundan ve telaşından sonra stresi ve kaygıyı azaltmaya yaramaktadır. Kişiyi daha dingin hale getirmektedir.
 • İleriki yaşa gelmiş bireylerde meydana gelebilecek olan kas sertleşmesi sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Uyku düzeninde problem yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde uykularını almalarını sağlamaktadır.
 • Mikrop ve bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Doğal bir antibiyotiktir.
 • Osteoporozu önleyerek kalsiyum emilmesini arttırmaktadır.
 • Akne gibi cilt sorunlarına karşı azaltıcı etkilere sahiptir.
 • Yaraların onarılma sürecine katkıda bulunarak çabuk iyileşmeyi sağlar.
 • Mevsim geçişlerinde meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı koruyucudur.
 • Psikolojik sorun yaşayanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Astım hastalarının daha rahat nefes almasını sağlamaktadır.
 • Demir açısından zengindir. Demir eksikliği yaşayan kişilere iyi gelmektedir.
 • Menopoz sürecinde yaşanabilecek sıkıntıları hafifletmektedir.
 • Kemik erimesinin durdurulmasına iyi gelmektedir.
 • Kemik gücünü arttırarak daha güçlü olma gibi etkilere sahiptir.
 • Doğurganlığı arttırıcı etkilere sahiptir. Kısırlığı giderici özelliğe sahip olduğu söylenmektedir.
 • Diyabet hastalığı olan kişilerin sorunlarına yardımcı etkilerine rastlanmıştır.
 • Çocukların gelişim çağındaki gerek duyduğu vitamin ve mineralleri içerdiğinden dolayı diş gelişimine katkı sağlamaktadır.
 • Zarar gören cilt dokuların onarımında yardımcıdır ve yenilenmesini sağlar.
 • Kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı regl döneminde kan dengesini korumaktadır.
 • Saç bakımında fayda sağlamaktadır. Daha güçlü ve canlı saçlar için bakım yapmaktadır.
 • Genel olarak vücudun direncini ve dayanıklılığı arttırmaktadır.
 • İştah kapanması gibi sorunu olan kişilerin iştahını açma etkisine sahiptir.
 • Kolesterol sorunu olan kişilerde dengenin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kansızlık yaşayan kişilerde kan dengeleme konusunda faydalı bir besindir.
 • İleriki yaşlarda meydana gelme ihtimali olan bunama sorununa iyi gelen ürünler arasındadır.
İlginizi Çekebilir  Free Amazon Accounts Prime 2023 | New Account And Password

Arı Sütü Nerelerde Bulunur?

Arı sütü almak isteyen kişilerin bu konuda titiz davranmaları ve araştırmadan satın almamaları gerekmektedir. En güvenilir yer olarak eczaneleri önerebiliriz. Eczanelerde bandrollü ürünler satın almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca güvenilir aktarlardan da arı sütüne kolayca ulaşabilirsiniz. Arı sütü satın alırken sahte ürünlerden uzak durunuz. Ayrıca bu tarz ürünleri doktor tavsiyesi üzerine almanız da daha sağlıklı olacaktır.

Arı Sütünün Yan Etkileri

Arı sütünün bazı olası yan etkileri meydana gelebilmektedir. Bu olası yan etkileri dikkate alarak bilinçli bir şekilde olması gerektiği gibi tüketmeniz oldukça önem arz etmektedir. Kronik rahatsızlığı olan, hamile ve ilaç kullanan kişilerin tüketmemeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda ölüme sebebiyet verebilecek derece risklere sahip bu ürünü tüketmeden doktora danışmalısınız. Arı sütünün yan etkileri arasında neler vardır? Gelin birlikte arı sütünün olası yan etkilerini sıralayalım.

 • Ani kilo almanıza sebep olabilmektedir.
 • Arı ürünlerine alerjisi olan kişilerin bu üründen uzak durması önemlidir. Yoksa çeşitli alerjik reaksiyonlara maruz kalabilirler.
 • Mide rahatsızlığı gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilmektedir.
 • Vücutta kaşıntı, döküntü ve tahriş gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Kanser hastalarının kullanma tavsiye edilmemektedir.
 • Bazı ilaçlar ile birlikte kullanımı sorunlara yol açabilmektedir. Kanama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Ayrıca kullandığınız ilaçların etkilerini azaltabilmektedir.

Arı Sütü İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Arı Sütü nedir?

Oldukça basit, işçi arılar tarafından arı kovanında Kraliçe arının beslenmesi için salgılanan kremsi sarı bir maddedir. (arı başının her iki yanında bulunan hipofarengeal bezlerden salgı).

Kraliçe Arı nedir?

Kraliçe, tıpkı herhangi bir işçi / hemşire arı gibi kovandaki hayata başlar. Kraliçe statüsü için işçiler tarafından rastgele seçilir ve özel bir arı sütü diyetiyle beslenir. Diyet daha sonra onu, işçi arılardan kırk kat daha uzun yaşayan olağanüstü bir varlığa dönüştürür. Yani kraliçe arı yapan bu özel maddedir, kraliyet ailesi olarak doğmaz! Özel diyetiyle bu şekilde yapılır.

Nasıl toplanıyor?

kovanda yalnızca çok küçük miktarlarda bulunur. Buna erişmek, diğer kovan maddelerinin uzaklaştırılmasına benzer bir yaklaşım gerektirir, ancak çok daha ilgili bir süreçte. Kraliçe kovandan çıkarılır ve arı sütü için arıcı tarafından kesilen kraliçe larva hücrelerine erişim sağlar.

İçinde ne var?

Lipidler, mineraller, vitaminler (A, C, E ve B), amino asitler, şekerler, steroller, fosfor, yağ asitleri, asetilkolin, nükleik asitler, jelatin, gama globülin, dekanoik asit (bir anti-bakteriyel ve anti mantar bileşeni) ve tanımlanamayan ve bu nedenle laboratuvarda yeniden oluşturulamayan birkaç bileşen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı