Arı Zehri Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Arı Zehri Nedir?

Arıcılık çok geniş sektördür. Arıcılık sektöründe arıların her şeyi değerlendirilerek farklı alanlarda kullanılmaktadır. Arıların zehri de bunlardan sadece biridir. Arıların zehrini mi kullanıyoruz demeyin. Arıların zehiri kişileri bazen zor duruma sokan kritik bir madde olarak bilinse de tüm işlevleri bu değil. Gelin birlikte arı zehrini mercek altına alalım. İşte tüm bilinmeyenleri ve şaşırtıcı özellikleri ile arı zehrinin detayları.

Arıların doğada kendilerini korumaları gerekmektedir. Doğal yaşamda kendi türlerini devam ettirebilmeleri için kullandıkları zehirler onları koruma görevini üstlenmektedir. Arılar tehlikeli bir durumla karşılaştıklarından arı zehrinden yararlanabilmekteler. Ancak bu arı zehrinin tamamen zararlı ve tehlikeli bir madde olduğunu göstermez. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu arı zehrinin sadece zararı değil yararı ve kullanılabileceği alanlar olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Arı zehri ile alakalı tüm ülkeler farklı çalışmalar yürütmektedir. Halka en doğru ve kapsamlı bilgiler ışığında arı zehrini sunmaya çalışan bilim adamları her geçen gün yeni bir şey paylaşarak bilgiyi arttırmaya devam ediyor. Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin faydası var mı? Arı zehri zararları nelerdir? Ve çok daha fazlası yazımızda. İşte detaylar.

Arı Zehrinin Yapısı

Arı zehiri, işçi arıların zehir bez kısımlarında üretilir. Zehir bezlerinde üretilen bu madde zehir torbası adı verilen kısımda muhafaza edilmektedir. Hücreden yeni çıkan arılar deneyimli arılara göre daha az zehir üretebilmektedirler. Arıların en fazla zehir üretebildikleri dönemleri 12 günden itibaren başlamaktadır. 12 günlükken en yüksek verimi verirler ancak bu çok uzun sürmez. Çünkü 20 gün olduklarında tekrar üretim verimleri düşüşe geçmektedir. Zamanla üretim yetenekleri kaybetmektedirler. İşçi arılarda üretme yeteneği kaybolurken kışlayan arılarda bu durum aynı değildir. Kışlayan arılar üretim yetenekleri her zaman koruyabilmekteler. İşçi arıların toplam zehir üretim miktarı, 0.3 mg. olarak tespit edilmiştir. İşçi arı sokma işlemi sırasında kişide iğnesini bırakarak ölmektedir. İşçi arılar ölürken kendi kolonilerini güvende tutmayı amaçlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Free Instagram Accounts 2023 | New Account And Password

Arı zehrinin kimyasal bakımından karmaşık bir yapıdadır. Farmakolojik bakımından ise oldukça önemli aktif maddelere sahip olduğu gözlenmektedir. Bunlar arasından en önemli ve yüksek orana sahip olan polipeptit haldeki mellitin’dir.

Arı Zehrinin İçeriği

Arı zehri içerisinde birçok madde içermektedir. Merak eden okurlarımız için arı zehrinin içeriğini araştırdık. İşte, arı zehrinin içindekiler; %50 civarında mellltin %10 ve 12 arasında phospholipase A, Phospholipase B, Apamin ve son olarak Adolpin olarak karşımıza çıkıyor.

Arı Zehrinin Üretimi

Arı zehrinin elde edilmesinde kullanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise paralel dizim ile tellerin altına koyulan cam levhalı olandır. Bu yöntemde yapılan düzeneğe düşük voltajlı elektrik şokları uygulanmaktadır. Arılar elektrik şokunun etkisi ile zehirlerini cam levhanın üstüne bırakmaktadırlar. Ayrıca cam levha kullanılmasının sebebi arıların iğnelerinin batmasını engelleyerek ölmemelerini sağlamaktır. Aksi takdirde arıların iğneleri bu düzeneğe batarsa arılar ölür ve bu hiçbir arıcının istemeyeceği bir şeydir. Arı zehri cam levha üzerinden kazınarak elde edilmektedir. Bu işlem sırasında güvenlik tedbirlerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Arı zehri üretim aşamalarının tamamlanması sonucu satışa hazır hale getirilmektedir. Arı zehrinin fiyatları bakımından oldukça maliyeti yüksek ürünlerdir. Arı zehrinin gram fiyatı 400 – 500 TL olarak değişiklik göstermektedir. Kilogram fiyatına bakıldığında ise dudak uçuklatan 500.000 TL gibi fiyatlar ile karşılaşılmaktadır. Ancak bu fiyatlar sizi yanıltmasın. Arıcılar 3 yılda sadece birkaç gram arı zehri üretebildiklerini söyleyerek bu işlemin çok zor olduğunun altını çizmekteler. Arıcılık sektöründe çalışan kişiler arı zehrini direkt olarak şahıslara değil ilaç firmalarına ve üniversitelere çalışmalar yapabilmeleri için sattıklarını açıkladılar. Çin’de ise sentetik arı zehri üretimi yapıldığı için ucuz kozmetik ürünlerin o maddeler ile üretildiklerine açıklık getirdiler.

Arı Zehri Nerelerde Kullanılır?

 

Arı Zehri Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Arı zehiri tedavilerde kullanılan bir maddedir. Bu tedavinin adı apiterapi olarak adlandırılmıştır. Apiterapi tedavisi Çin, Rusya ve diğer Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın uygulanan bir tedavidir. Apiterapinin kullanıldığı hastalıklar arasında; bel fıtığı, boyun fıtığı, donmuş omuz, MS, kronik ağrı sendromu gibi daha birçok hastalık yer almaktadır. Apiterapide kullanılan arı zehri kişilere uygulanmadan önce alerji testi yapılmaktadır. Yabancı ülkelerde arı zehri tabletler halinde paketlenerek eczanelerde satışa sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Free Snapchat Accounts Premium 2023 | New Account And Password

Kozmetik ürünlerde arı zehri kullanılmaktadır. Bazı cilt bakım ürünlerinde arı zehri bulunduğunu görebilirsiniz. İçeriğinde arı zehri bulunan kozmetik ürünlerin fiyatının da diğer kremlere nazaran daha yüksek olduğu dikkatleri çekmektedir. Düşük fiyatlı sahte ürünlere itibar etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Arı Zehrinin Faydaları

 • Kişinin vücudunda hasar gören hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktadır.
 • HIV virüsünden kaynaklı vücudun hasara uğramasını engellemektedir.
 • Güçlü bir iltihap sökücüdür. İltihapların kısa sürede geçmesini sağlayan bir üründür.
 • Erken yaşlarda meydana gelebilecek olan kırışıklık problemlerine karşı etkili bir üründür. Arı zehri sayesinde kırışma probleminizi bir süre erteleyebilirsiniz. Arı zehri içerikli kırışıklık karşıtı kremler oldukça yaygın bir kozmetik üründür.
 • Unutkanlık sorunu yaşayan kişilerin hafıza ile alakalı tedavilerinde iyi etkileri olduğu söylenmektedir.
 • Bağışıklığı daha güçlü hale getirerek kişinin direncini arttıran bir üründür.
 • Ağrıları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Kişiler ağrıyan bölgelerindeki sorunu çözmek için bazen arı zehrinde faydalanmaktadırlar. Ancak doktor önerisi olmadan bu yola başvurmamalısınız.

Arı Zehrinin Zararları

Halk arasında yanılgıya düşülen bazı noktalar mevcuttur. Kişiler doktor müdahalesi olmadan kendi başına arı zehri kullanmamalıdır. Kişiler iyileşme amaçlı kendilerine arı sokturma riskini göze almaktadırlar. Bu rastlanılan durum hem çok tehlikeli hem de fayda sağlaması düşük bir yöntemdir. Arı zehiri tedavisi için kesinlikle doktora gitmelisiniz. Doktorunuz gerek duymazsa bu tedaviye başvurmamalısınız. Özellikle internette dolaşan arı zehri faydaları başlığı altında gördüğünüz her şeye inanmamalısınız. Arı ürünleri kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurabilecek alerjilere sebep olabilecek bir üründür. Bu yüzden bu tarz ürünleri bitkisel çözümler diye düşünerek kendi başınıza kullanmamalısınız. Son olarak belirtmemiz gereken şeylerden biri de arı zehri ile alakalı bilimsel çalışmaların hala sürmekte olduğudur.

Arı zehrini kullanmaması gereken özel durumlu kişiler vardır. Bunlara örnek olarak; hamileler, emziren hanımlar, 18 yaş altı bireyler, arı ürünlerine alerjisi olanlar, kan hastalığı olan ve bu riski taşıyan kişiler, kalp ve damar hastalarını verebiliriz. Son olarak doktor önerisi olmadan kullanmanızın hiç doğru olmayacağını hatırlatalım.

Arı Zehri Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Arı zehiri sağlık sektöründe yaygın kullanılan bir maddedir. Arı zehrinin bazı hastalıkların tedavisinde iyileştirme gücünün yüksek olduğu tespit edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Arı zehrinin iyi geldiği hastalıkları incelemek için yazıyı okumaya devam edin. İşte o hastalıklar ve daha fazlası;

 • Mevsim geçişlerinden kaynaklı meydana gelen grip ve nezlelere iyi gelmektedir.
 • Damarsal bozukluk ile alakalı rahatsızlıklara olumlu etkileri gözlenmiştir.
 • İltihaplı eklem romatizması hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavi iltihap oluşumunu azaltma konusunda oldukça etkilidir.
 • Cilt hastalıklarının tedavisinde arı zehrinin faydalarından yararlanılmaktadır.
 • Bağışıklık sistemi ile alakalı rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Deri kanseri, mantar hastalıkları, egzama, epilepsi, hipertansiyon gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği de söylenmektedir.
İlginizi Çekebilir  Arı Poleni Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı