Armut Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Armut, pek çok kişinin yazın sonlarından kışa kadar tadını çıkardığı hafif aromalı, tatlı bir meyvedir. Bu yumuşak ve çıtır çıtır meyveler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler, antioksidanlar ve besinlerle doludur. Armut, zengin bir C vitamini, K vitamini, potasyum ve bakır kaynağıdır. Ayrıca armut meyvesi sağlığımız için iyidir, böbreklerimiz, bağırsaklarımız ve kalbimiz için faydalıdır. Bunların yanı sıra armutun başka birçok faydası daha vardır ve diyabet riskini azaltırlar.

Armut, anti-enflamatuar özellikler içerir, kilo vermenize yardımcı olur ve enerji seviyenizi yükseltir. Armutların çocukları sütten kesmek ve serbest radikallere karşı korumak için harika olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu sulu yeşil meyveler, sağlığınız için pek çok faydayla doludur ve diyetinize eklenmesi son derece kolaydır.

İlahi rızkı, bolluğu ve uzun ömürlülüğü simgeleyen armut, insanoğlunun yediği en eski meyvelerden biridir. Odysseia’da Yunan şair Homer, armutları tatlı ve sulu tatları nedeniyle “tanrıların armağanı” olarak tanımlar. Armutlar Güney Avrupa menşeli olsa da, dünya çapında mevcuttur. Muazzam faydalar içerirler ve evrensel olarak sevilirler.

Armutları yemek planlarınıza dahil etmeniz için birçok neden var; birçok besin içerirler. Ayrıca armutun farklı kullanımları ve birden çok faydası vardır. Armut meyveleri de lezzetlidir, ancak mutfak lezzetlerine dahil edilmesi kolaydır. Bu makale, armut yemenin tüm faydaları, kullanımları ve yolları hakkında konuşuyor.

Armutların Besin Özellikleri

Dünya çapında 100’den fazla armut çeşidi yetişir, ancak hepsinin ortak bir yanı vardır. Tüm çeşitler inanılmaz derecede besleyicidir ve aşağı yukarı aynı vitamin ve minerallere sahiptir.

İşte orta boy bir armuttaki besinler.

 • Kalori – 101
 • Protein – 1 gram
 • Karbonhidratlar – 27 gram
 • Elyaf – 6 gram
 • C Vitamini – DV’nin %12’si (Günlük Değer)
 • K vitamini – DV’nin %6’sı
 • Potasyum – DV’nin %4’ü
 • Bakır – DV’nin %16’sı

Bu besinlerin yanı sıra, her armut size az miktarda A Vitamini, folat ve niasin sağlar. A vitamini yara iyileşmesini destekler ve cildiniz için iyidir. Aynı zamanda folat ve niasin, hücresel fonksiyon ve enerji üretimi için gereklidir.

Armut meyveleri soyulmadan tüketilmelidir çünkü kabukları zengin bir polifenol kaynağıdır. Polifenol antioksidanlar sizi serbest radikal hasarından ve oksidatif stresten korur.

Armutun Kanıtlanmış Faydaları

Yukarıda belirtildiği gibi, armutun birçok faydası vardır ve işte en önemlilerinden bazıları.

1. Armut Böbrek Sağlığını İyileştirir

Armut meyveleri yemek, böbrek sağlığınız için son derece iyidir. Armutların sodyum oranı düşüktür, bu nedenle onları diyetinize dahil etmek böbrek hastalığını önleyebilir. Böbrek hastalığından muzdarip insanlar vücutlarındaki sodyum ve suyu dengeleme yeteneğini kaybederler. Bu nedenle, kendinizi diyalizden ve iyileşmeden korumak için düşük sodyumlu bir diyete sahip olmak çok önemlidir.

Bir çalışma , armutun yüksek malik asit içeriği nedeniyle hastaları böbrek taşlarından korumaya yardımcı olabileceğini kanıtladı. Ayrıca böbreklerinizin sağlığını korumak için faydalı olan yüksek sitrat içeriğine sahiptirler.

İlginizi Çekebilir  Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu) Nedir? Tedavisi

2. Armut Bağırsak Sağlığını İyileştirebilir

Armut, sindirim sisteminizin sağlığı için kritik olan, çözünür ve çözünmez lif açısından zengin bir kaynaktır. Her bir armut meyvesi, günlük ihtiyacınız olan lifin %22’sini oluşturan yaklaşık 6 gram lif içerir. Bu lifler, dışkınızı şişirip yumuşatarak bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besleyerek çalışır. Bu prebiyotikler, vücudunuz için yaşlar boyunca sağlıklı büyümeyi destekler ve bağışıklığınızı artırır.

Bir çalışma, armutların fruktoz ve sorbitol ile birlikte mükemmel bir lif ve C vitamini kaynağı olduğunu kanıtladı. Armuttaki bu besin kombinasyonu, bağırsaklarınızın sağlığını iyileştirir ve kabızlığı önler. Armutları soymadan yediğinizden emin olun çünkü lif esas olarak kabuğundadır.

3. Zengin Bitki Bileşikleri Kaynağı

Armutun yeşil rengini içerdiği bitki bileşikleri verir. Bu bileşikler sizin için de faydalıdır ve kırmızı armut antosiyaninler içerir. Bu bileşiklerin sağlığı iyileştirmesi ve kan damarlarınızı güçlendirmesi bilinmektedir. Hindistan’da en yaygın armut yeşildir ve göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Bu bileşikler, körlüğü ve diğer göz hastalıklarını önlemek için retinanızda toplanır. Ayrıca görüşünüzün bozulma sürecini de yavaşlatırlar.

4. Antiinflamatuar Özellikler

Armut yemek, sağlığınıza zarar veren veya kalp hastalıklarına veya tip 2 diyabete neden olan uzun süreli veya kronik iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Armut flavonoid antioksidanlara sahip olduğundan, iltihapla savaşmaya ve hastalıkları önleyerek bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Yüksek flavonoid alımına sahip olmanın, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle insanları kalp hastalığına ve diyabete karşı koruduğu kanıtlanmıştır. Antioksidanların yanı sıra potasyum, bakır, C vitamini ve K vitamini gibi mineraller ve vitaminler de iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

5. Antikanser Etkileri

Armuttaki bileşiklerin kanser önleyici özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Armutta bulunan antosiyanin ve sinamik asit kanserle savaşabilir. Meyveler, özellikle armut açısından zengin diyetler mide, akciğer ve mesane kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca armutlar, meme ve yumurtalık kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilecek flavonoid antioksidanlar açısından zengindir ve bu da onları diyete gerekli bir katkı haline getirir.

6. Diyabet Riskini Düşürür

Armut yemek, başta tip 2 diyabet olmak üzere diyabet riskini azaltabilir. Armut, antosiyanin ve lif açısından zengin olduğu için diyabetin önlenmesine yardımcı olur ve diyabet hastalarına fayda sağlar. Haftada beş veya daha fazla armut yemek, antosiyanin içeriği nedeniyle diyabet hastası olma şansınızı büyük ölçüde azaltabilir. Ek olarak, lif içeriği sindirimi yavaşlatarak vücudunuzun yiyeceklerinizi parçalaması ve karbonhidratları emmesi için daha uzun süreye ihtiyaç duymasını sağlar. Bu lif içeriği kan şekerini düzenler ve armut kabukları da yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

7. Armut Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Armut meyvelerinin kalbiniz için birçok sağlık yararı vardır. Armuttaki prosiyanidin antioksidanları kalp dokusunu sertleştirebilir. Ek olarak, armut meyveleri yemek de LDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürebilir ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini artırabilir. Ayrıca armut kabukları, anti-inflamatuar seviyelere sahip olan ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini kontrol ederek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan quercetin adlı bir antioksidan içerir. Düzenli olarak armut alımının da felç riskini azalttığı gösterilmiştir.

8. Armut Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Armut kalorisi düşük, su ve lif oranı yüksektir. Bu nedenle, armut yemek sizi tok hissettirebilir, bu da onları mükemmel kilo verdiren yiyecekler haline getirir. Örneğin, 12 hafta boyunca yürütülen bir çalışmada , 40 yetişkin günde sadece iki armut yiyerek bel çevresinden yaklaşık 1,1 inç kaybetti. 10 haftalık başka bir çalışma, günde üç armut yiyen kadınların üç haftada ortalama 0,84 kg kaybedebileceğini kanıtladı.

9. Diyetinize Dahil Etmesi Kolay

Armut, özellikle daha soğuk aylarda tüketilse bile tüm yıl boyunca mevcuttur. İnanılmaz derecede çok yönlüdürler ve onları tek başına veya smoothie veya yulaf ezmenizde yiyebilirsiniz. Armutları lezzetli bir kek, turta veya kek haline bile getirebilirsiniz. Salatalarda sebzeleri veya diğer yemeklerde et ve tavuğu tamamlarlar ve çikolata ve tarçınla güzel bir tat verirler.

Armut: Kullanmanın En İyi Yolu

Armutlar oldukça uyumludur; sadece birçok şekilde yenemezler, aynı zamanda farklı kullanımları vardır. İşte armutları kullanabileceğiniz en faydalı üç yol.

İlginizi Çekebilir  Kasırga Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri ve Önleme Yolları

1. Kilo kaybı

Armut kilo vermek için harikadır; yukarıda bahsedildiği gibi lif ve su açısından zengindir ve kalorileri düşüktür. Sonuç olarak, kendinizi tok hissetmenizi sağlar ve aşırı yemenizi engeller, C vitamini ve lif açısından zengin olduklarından bahsetmeye bile gerek yok. Armut ayrıca kilo verme yolculuğunda gerekli olan sindirime ve sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olur. Armutları orada ya da lezzetli bir tarifte yiyebilirsiniz; onları soymadan yemeyi unutmayın. Aşağıda en sevdiğimiz iki tarifi yazdık, ancak süper yiyeceklerle dolu bir yemek için asılı lor, salatalık ve cevizli bir salatada armut yiyebilirsiniz.

2. İyi cilt

Armut, cildinizin sağlığını korumak için mükemmeldir. Armut, kollajen sentezini ve hücre dönüşümünü destekleyen ve parlatıcı ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir A Vitamini kaynağıdır. Armut meyveleri ayrıca cildinizi serbest radikal hasarından koruyan ve aydınlatan, parlak ve genç görünmesini sağlayan C Vitamini içerir. Armuttan cildiniz için tüm faydaları, tek başına veya bir tarifte yiyerek elde edebilirsiniz. Ayrıca cildinizi nemlendirmek ve aydınlatmak için armut püresi ve bal veya avokado ile hızlı bir yüz maskesi yapabilirsiniz.

3. Asit reflü

Armut düşük asitli bir meyvedir, yani doğal asit nedeniyle asit geri akışına önemli ölçüde yardımcı olurlar. Bebeğiniz veya çocuğunuz asit reflüsü çekiyorsa, doktorunuza danıştıktan sonra onları armutla beslemeyi deneyebilirsiniz. İster çocuk olun ister yetişkin, armut suyu içmek asit reflü için çok yardımcı olabilir.

Armut: Sağlıklı Tarifler

Armutlar harika meyvelerdir ve ne kadar tatlı olsalar da bazen onları tek başlarına yemek monotonlaşır. İşte size armutun faydalarını verirken aynı zamanda lezzetli ve son derece basit olan iki tarif.

Tarçınlı Fırında Armut Meyvesi

Bu tarif, kalbinize fayda sağlayan, karşınıza çıkan birkaç tatlı tarifinden biri olabilir. Bu tarif, armutları diyetinize dahil etmenin ve aynı zamanda suçsuz bir tatlı yemenin eğlenceli bir yoludur. Bu tarif, paleo veya vegan diyetinize uyacak şekilde değiştirilebilir ve 10 dakikalık bir hazırlık süresine sahiptir. Bu tarifin pişirme süresi 35 dakikadır ve altı porsiyon verir.

İçindekiler:

 • olgun armut: 3
 • Yulaf ezmesi veya eşdeğer öğütülmüş keten tohumu, kinoa pulları veya chia tohumları, vegan veya paleo diyetinize uygun: ½ bir bardak
 • Doğranmış badem : ¼ su bardağı
 • Öğütülmüş tarçın : 1 çay kaşığı
 • Tarçın şekeri veya hindistancevizi şekeri veya bal: ½ çay kaşığı
 • Eritilmiş tereyağı veya hindistancevizi yağı : 30 gram – 2 yemek kaşığı

Yöntem:

 1. Hazırlamadan önce fırını 200C/400F’ye ısıtmanız gerekir.
 2. İlk adımdan sonra kuru malzemeleri, yulafı, öğütülmüş tarçını, şekeri, bademleri ve tuzu bir kasede birleştirin.
 3. Ardından eritilmiş tereyağınızın veya hindistancevizi yağının yarısını ekleyin ve birleşene kadar karıştırın.
 4. Ardından, armutlarınızı ikiye bölün ve tohumların olduğu ortasından küçük bir parça alın.
 5. Armutların ortasına hazırladığınız karışımdan paylaştırın.
 6. Armutları 35 ila 40 dakika veya yumuşayana kadar pişirin ve son olarak keyfini çıkarın.

Armutlu Smoothie

Bu smoothie günlük kahvaltınız olabilir ve ihtiyacınız olan tüm vitaminleri içerir. Ferahlatıcı ve lezzetli bir tada sahiptir ve yapması toplamda sadece 15 dakikanızı alacaktır. Bu armut smoothie, 5 dakikalık hazırlık süresi ve 10 dakikalık ek süre gerektirir ve iki porsiyon verir.

İçindekiler:

 • Olgun armut (doğranmış ve çekirdekleri çıkarılmış): 1
 • Badem sütü: 1½ su bardağı
 • ıspanak : 1 su bardağı
 • Chia tohumları : 2 yemek kaşığı
 • Taze, soyulmuş ve kıyılmış zencefil: ¼ çay kaşığı
 • Bal veya akçaağaç şurubu veya tercihinize göre tatlandırıcı: 1 çay kaşığı (isteğe bağlı)

Yöntem:

 1. Chia tohumunu ve sütü birlikte çırpın. Bir kapta 10 dakika bekletmek için lütfen buzdolabında saklayın.
 2. Chia tohumları jelleşirken diğer malzemeleri de blenderınıza koyabilirsiniz.
 3. Lütfen chia tohum-süt karışımını çıkarın ve diğer malzemelerle birlikte blenderınıza dökmeden önce iyice çırpın.
 4. Karışım tamamen pürüzsüz olana kadar 2 ila 3 dakika yüksek güçte karıştırın ve son olarak, lezzetli smoothie’nizin tadını çıkarın.
İlginizi Çekebilir  Genital Bölgede Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Armut: Hatırlanması Gerekenler

Armut, hepimizin ihtiyacı olan faydalı besinleri içeren bir süper besindir. Her diyette gereklidirler, ancak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Günde iki armut yemeniz tavsiye edilir, hatta 3 tane bile yiyebilirsiniz.

Armut yemek için en iyi zaman sabah veya kahvaltıdır ve öğle yemeğinde de yiyebilirsiniz. Ancak geceleri armut yiyebilirsiniz ancak armut yedikten hemen sonra uyumamak en iyisidir. Bunun nedeni, armutun vücudunuzda saldığı şeker ve lifin uyku döngünüzü bozabilmesidir. Ayrıca armut aç karnına tüketilmemelidir çünkü lif, hassas mukoza zarlarınıza zarar verebilir.

Armutların neredeyse hiç dezavantajı yoktur, ancak hatırlamanız gereken tek önlem aşırıya kaçmamaktır. Günde 3 adede kadar armut yiyebilirsiniz ve daha fazlası yan etkilere neden olabilir. Bunlar, çok fazla armut yemenin neden olduğu vücudunuzdaki fazla lif ve C vitamininden kaynaklanır. Aşırı C vitamini veya lif ishal, mide bulantısı, mide ekşimesi, karın şişkinliği ve baş ağrılarına neden olabilir.

Armutlara bile alerjiniz olabilir ve birkaç semptom vardır. Örneğin, armut yediğinizde yüzünüzün, dilinizin, dudaklarınızın veya boğazınızın şiştiğini veya derinizin kaşındığını fark ettiğinizi varsayalım. Bu durumda, derhal tıbbi yardım almalısınız. Armut alerjisinin diğer semptomları mide bulantısı, kusma, hırıltılı solunum veya ishaldir.

Çözüm

Armut, faydalarla doluyken tadı güzel olan dünyadaki tek gıdalardan biridir. Bu yeşil, tatlı, sulu meyveler lif, su, C vitamini, potasyum ve bakır içerir.

Armut meyveleri, kalp hastalığı ve diyabeti önlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip olmaktan başlayarak çok çeşitli faydalara sahiptir. Armut ayrıca cildinizin, gözlerinizin, böbreklerinizin ve sağlığınız için mükemmeldir ve ayrıca kilo vermeyi de destekler.

Armutların kalorisi düşüktür, ancak mineraller, vitaminler, lifler ve antioksidanlarla doludur. Sonuç olarak sizi serbest radikal hasarından ve oksidatif stresten korur ve sağlıklı yaşlanmayı destekler. Armutları diyetinize dahil etme olasılıkları sonsuzdur. Bununla birlikte, armutlar yalnızca günlük ölçülü olarak yenildiğinde faydalıdır.

Ayrıca meyveler olarak çok yönlüdürler. Kabukları bozulmamış bütün meyveler kadar lezzetlidirler. Ama aynı zamanda fırında pişirilebilir veya salata haline getirilebilir. Ek olarak, bir smoothie’ye karıştırılabilir veya kendi başlarına pişirilebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular 

Armut yemenin faydaları nelerdir?

A. İçerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar nedeniyle armutun birçok faydası vardır. Armut, kalp hastalığını önlemek, böbrek sağlığını iyileştirmek ve bağırsak sağlığını iyileştirmek için iyidir. Armut ayrıca diyabeti önleyebilir, görüşü koruyabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Her gün armut yemek iyi midir?

A. Her gün armut yemek iyidir; Günde iki armut yemek sağlığınız için faydalıdır.

Armutun dezavantajları nelerdir?

A. Alerjik olmadığınız sürece armut yemenin pek çok dezavantajı yoktur. Ancak, günde 3’ten fazla armut yediğinizi varsayalım. Bu durumda ishal, mide bulantısı, mide ekşimesi, karın şişkinliği ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Armut cilt için iyi midir?

C. Evet, armut cildiniz için mükemmeldir çünkü C Vitamini ve A Vitamini içerirler. Bu vitaminler cildinizi aydınlatır. Ayrıca cilt hasarını tersine çevirmeye ve kollajen sentezini desteklemeye yardımcı olurlar.

Aç karnına armut yiyebilir miyiz?

A. Aç karnına armut yemek tavsiye edilmez. Bunun nedeni, armuttaki lifin aç karnına mukus zarlarınıza zarar verebilmesidir.

Ne zaman armut yemelisiniz?

A. Armut yemek için en iyi zaman sabah, kahvaltı ve hatta öğle yemeğidir.

Geceleri armut yiyebilir miyim?

C. Armut gece yenilebilirken, bir dilim gibi düşük miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Armutları gece yemek güvenli olsa da, onları yedikten hemen sonra uyumak uykunuzu bozabilir.

Armut böbrekler için iyi midir?

C. Armut böbrekleriniz için mükemmeldir. Böbrek hastalıklarını önlerler ve düşük sodyum miktarları nedeniyle böbrek diyalizi sırasında size yardımcı olurlar. Ayrıca armutta bulunan malik asit böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

Günde kaç tane armut yiyebilirim?

C. Günde 2-3 armut yiyebilirsiniz ama fazlası zararlı olabilir.

Armutun sindirimi kolay mıdır?

C. Evet, armutların sindirimi son derece kolaydır. Sadece bu değil, aynı zamanda daha iyi sindirimi desteklemek için sindirim sürecinizi yavaşlatırlar.

Armut asit geri akışına iyi gelir mi?

C. Armutlar asit geri akışı için mükemmeldir ve doğal asitleri asit geri akışına yardımcı olabilir. Bu nedenle, çocuğunuza armut veya armut suyu vermek de asit reflü sorununa yardımcı olabilir.

Armut göbek yağını yakar mı?

A. Armut, lif ve su açısından zengin ve kalorisi düşük olduğu için göbek yağını yakmaya yardımcı olur. Yani armut, kilo verme yolculuğunuza mükemmel bir katkıdır.

100 gram armutta kaç kalori var?

A. 100 gram armut 101 kalori içerir ve armutların kalorisi düşüktür.

Armut diyette uygun mudur?

A. Diyette armut iyidir. Tavsiye edilirler ve kilo vermenize yardımcı olabilirler.

Armut bir Süper Besin midir?

A. Armut bir süper besindir ve besleyicidir ve vitaminler, mineraller ve antioksidanlar, özellikle C Vitamini, K Vitamini, bakır ve potasyum açısından zengindir.

100 gr’ın besin değeri nedir?

A. 100 gram armut 101 kalori ve 0.249 gram yağ ve 27.1 gram karbonhidrat içerir. Yüz gram armut ayrıca 17.4 gram şeker, 5.52 gram lif ve 1 gram protein içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı