Ateş Nasıl Yükseltilir? Yalancı Ateş Yükseltme Yöntemleri

Ateş Nasıl Yükseltilir? Vücut Sıcaklığını Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Normal bir insanın vücut sıcaklığı 36-36.5 santigrat derece arasında değişim göstermektedir. Bu sıcaklığın üzerinde ya da altında bir vücut sıcaklığına sahipseniz vücudunuzda normal olmayan bazı reaksiyonlar gerçekleşiyor demektir. İnsanlar sahip oldukları hastalıklardan kaynaklı ateşlerinin yükselmesi ile endişelenip ateşlerini düşürmeye çalışsalar da bazı durumlarda tam tersi gerçekleşir. Vücut sıcaklığı düşen insanlar ateş yükseltme yöntemlerini kullanarak daha yüksek bir vücut ısısına ulaşmaya çalışırlar. Peki ateş nasıl yükseltilir?

Vücut sıcaklığını tanımlamak için kullandığımız “vücut ateşi” sözcük öbeği vücut sıcaklığı anlamına gelmektedir. İnsanlar özellikle internet ortamında “vücut ateşini yükseltme” sözcük öbeklerini yazarak arama yapmakta ve bunun yollarını aramaktadır.

Düşük olan vücut sıcaklığınızı bir başka deyişle ateşinizi yükseltmenin yollarını öğrenmek için öncelikle vücudumuzun nasıl çalıştığını çok iyi anlamamız gerekir. Aşağıda vücut metabolizmamızın çalışması anlatılmıştır.

 • Vücudumuzda gerçekleşen yapım ve yıkım olaylarına metabolizma adı verilir.
 • Vücut metabolizmamız çalışırken oksijenli solunum gerçekleştiren hücrelerimiz açığa bir miktar da ısı çıkarmaktadır. Bu nedenle yüksek metabolizma faaliyetlerinde vücut ısımız yükselmektedir.
 • Uzun süreli hareketsizlik ya da soğuğa maruz kalma gibi olumsuz durumlarda vücut ısımız düşebilir.

Hipotermi:

 • Hipotermi, kısaca vücut sıcaklığının aşırı derecede düşmesi demektir.
 • Bu durum uzun süre boyunca devam ederse vücut metabolizması durma noktasına gelir ve birey yaşamını yitirebilir.
 • Vücut ısımızın aşırı düşmesi (hipotermi) durumu genellikle hava sıcaklıklarının aşırı düştüğü kış aylarında dışarda aşırı soğuğa maruz kaldığımızda ortaya çıkar.
 • “Ateş nasıl yükseltilir?” sorusunu soran insanlardan birçoğu bu durumun ortadan kalkmasını sağlamak amacıyla bu soruyu sormaktadır. Peki hipotermiye nasıl engel olabilirsiniz?

Hipotermiyi Durdurmak ve Ateşi Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler:

 • Hipotermi durumunda vücut ısısı aşırı düşen birey sıcak bir battaniyeye sarılmalıdır.
 • Ortamdaki soğuk hava ile ilişkisi hemen kesilen insan bir an önce sıcak bir ortama sokulmalıdır.
 • Hipotermi durumunun hemen sonlanması için soba ya da diğer ısıtıcılar ile birey ısıtılmalıdır.
 • Eğer bir ısıtıcı yoksa insanlar birbirine sarılma vasıtası ile de bunu yapabilir.
İlginizi Çekebilir  Bulanık İdrar Nedenleri Nelerdir? Bulanık İdrar Neye İşarettir?

Ateş Nasıl Yükseltilir? Hipotermi Durumunun Dışında Vücut Isısını Yükseltme Yolları

Ateş nasıl yükseltilir diyorsanız bu durumu gerçekleştirebilmenin yolu iyi bir biyoloji bilgisinden geçmektedir. Bu nedenle bir önceki başlıkta yaptığımız bilgilendirmelere devam edeceğiz. Vücudumuzun yapısını daha iyi anlamak hiç bir dış bilgi kaynağı gerekmeden kendi sorunlarımızı çözmemize yarar. Aşağıda sizler için bazı çıkarımlar yapacağız. Bu çıkarımları düşünerek kendinize en uygun ateş yükseltme yöntemini seçebilirsiniz.

Kan Dolaşımının Hızlanması Ne Anlama Gelir?

 • Kan dolaşımı insanın dolaşım sisteminin en temel olayıdır.
 • Temiz kan atar damarlarımızdan yayılarak kılcal damarlar vasıtası ile hücrelerimize yollanır.
 • Hücrelerde kanımız içerisinde yer alan besinler kullanılarak oksijenli solunum gerçekleştirilir.
 • Oksijenli solunum sonrasında ortaya karbondioksit, su ve sıcaklık çıkar.
 • Hücre içi solunumumuz sonrasında açığa çıkan bu ürünler kılcal damarlar aracılığı ile hücre dışına ve oradan da kirli kanı toplayan toplardamarlara iletilir.
 • Kanımız ısı, su ve karbondioksit gibi solunum çıktısı ürünleri beraberinde taşıdığı için bunlardan etkilenir. Örneğin; açığa çıkan su kanın sıvı olmasına, karbondioksit kan renginin maviye dönmesine ve ısı ise kanımızın sürekli sıcak olmasına yarar.

Yukarıda yer alan bilgilendirici biyolojik bilgi bize şunları göstermektedir:

1. Kanımızı oksijenli solunum nedeni ile sıcak olarak akar.

2. Kanımız ile birlikte hücre içi sıcaklık artışı da vücudumuzun belirli bir ısı seviyesinde kalmasını sağlar.

Peki düşen vücut sıcaklığımızı doğal yollarla nasıl yükseltiriz?

 • Eğer siz de “ateş nasıl yükseltilir?” sorusunu soruyorsanız işte size doğal bir yöntem: Spor yapmak!

Spor ve Egzersiz Yapmak:

 • Ateşinizi yükseltmenin en kolay, ucuz ve etkili yolu spor yapmaktadır.
 • Spor yaptıktan sonra vücudumuza aldığımız oksijen besinleri yakmamızı sağlar ve ortaya sıcaklık çıkar.
 • Bu durumu gözünüzde canlandıramadıysanız size bir futbolcudan örnek verebiliriz. Bazı futbol maçlarında kar yağmasına rağmen sizce futbolcular nasıl şort ve penye ile spor yapıyor?
 • Spor ve egzersiz sırasında yoğun oksijenli solunum nedeniyle vücut hücrelerimizde aşırı bir ısı artışı olur. Bu ısı artışı ise kan dolaşımı ile bütün vücuda yayılır.
İlginizi Çekebilir  Yeşil İdrar Nedenleri Nelerdir? Yeşil İdrar Neye İşarettir?

Spor Yapmadan Ateş Nasıl Yükseltilir? Başka Doğal Yöntemler İle Ateş Yükseltmek Mümkün Müdür?

Spor yapmadan ateş nasıl yükseltilir? Bu egzersizlerin dışında başka hangi doğal yöntemler uygulayarak ateşinizi yükseltmek mümkün müdür? Bütün bu soruları sorarak ateşinizi yükseltmenin yollarını aradığınızı biliyoruz. Bir önceki başlığımızda doğal bir yöntem olan egzersizler ile nasıl ateşinizi yükselteceğinizi anlattık. Bu başlık altında ise bazı besinleri tüketerek ateşinizi yükseltebilmenizin yollarını anlatacağız.

Kırmızı Acı Biber:

 • Bilim insanlarının bir araştırma yapmasına kalmadan günlük hayatta tükettiğimiz bazı baharatlar sonrasında ateşimizin yükseldiğini çok iyi bilir ve deneyimleriz.
 • Özellikle kırmızı acı biber yiyerek birçok insan düşen ateşini yükseltebilmektedir.
 • Peki baharatlı besinler nasıl vücut ısımızı yükseltiyor?
 • Baharatlı bazı yiyecekler içerdikleri kapsaisin etken doğal maddesi nedeniyle vücudumuzda termojeneziye neden olmaktadır.
 • Termojenezi vücut ateşinin hemen yükselmesini sağlar. Daha fazla enerji harcamaya başlayan vücut, metabolizmayı hızlandırmaya başlar. Daha hızlı bir metabolizma ise vücut ısımızın artmasına neden olmaktadır.

Karabiber:

 • Karabiber de içerdiği piperin maddesi ile insan sinir sistemine etki eder. Bu etki sonrasında vücut ısısının yükseldiği deneyimlenmiştir.
 • Metabolizma hızımızı artırıcı etki içeren karabiberi öğünlerimizdeki yiyeceklere az miktarda ekleyerek vücut ateşimizi yükseltme şansına sahibiz.

Ateş nasıl yükseltilir sorusuna cevap olarak aşağıda yer alan besinlerin de tüketimi vücut ısısını yükseltmektedir.

Zerdeçal: Zerdeçal da termojenik(vücut ateşi artırıcı) etki gösteren bir diğer besindir. Zerdeçalı bal ya da sütle karıştırarak yatmadan önce tüketebilirsiniz. Bu size bir miktar vücut sıcaklığı kazandıracaktır.

Havlıcan: Zencefilgillerden olan havlıcan baharatını çay şeklinde demleyerek vücut sıcaklığınızı artırabilirsiniz. Aşırı miktarda kullanmamanız önerilir.

Ihlamur: Ihlamuru demleyerek çay gibi tüketebilirsiniz. Ciğerlere ve bağışıklık sistemine yaptığı pozitif etki ile bilinen ıhlamur aynı zamanda vücut ısınızı yükselterek terlemenizi de sağlamaktadır.

Taze Zencefil: Toz zencefili yiyecek ve içeceklerinize katma yoluyla ya da taze zencefili de demeleme yolu ile tüketmek vücut ısısını artırır. Hipotermi gibi durumlarda en çok tercih edilen besindir.

Başka Yöntemler İle Ateş Nasıl Yükseltilir? Tebeşir Tozu Ateşi Yükseltir Mi?

Egzersizler ve bazı besinlerin doğal olarak ateşimizi yükselttiğini biliyoruz. Bu iki yöntem de tamamen doğal olmak ile birlikte hücre ve dokularımıza doğrudan etki ederek vücut ateşimizi yükseltmektedir. Peki başka yöntemler ile ateş nasıl yükseltilir?

İlginizi Çekebilir  Panda Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Egzersiz yapmak oksijenli solunumun artması sonucu vücut metabolizmamızın hızlanmasını sağlarken, vücut ısısını artırıcı besinler de yine doğal yollar ile metabolizma hızımızı artırarak vücut ısımızı artırmaktaydı. Bu doğal yöntemlerin dışında yine doğal fakat doğrudan dokularımızın içerisine tesir etmeyen yöntemleri sizlere anlatacağız.

Sıcak Yiyecek ve İçeceklerin Tüketilmesi:

 • Sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucunda da vücut ateşinizi yükseltebilirsiniz.
 • Özellikle soğuk kış aylarında vücudunuza bir yararı olmasa da zararlı olmayan hertürlü sıcak yiyecek ve içecek vücut ısınızın bir miktar yükselmesini sağlayabilir.
 • Sıcak Kahve: Özellikle soğuk kış gecelerinde tercih edilen sıcak kahve hem uyanık kalmanızı hem de vücut ısınızın yükselmesini sağlar.
 • Isısı Yüksek Çorba ve Diğer Yiyecekler: Sıcak olan her türlü yiyecek vücut metabolizmanızı artırırken aynı zamanda vücut ısınızı da yükseltecektir. İçerdiği yüksek ısı sayesinde vücut ateşiniz artarken aynı zamanda besinler sizin için enerji deposu olacaktır.
 • Ballı ve Sıcak Süt: Ballı süt yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Eğer açsanız ve soğuk bir kış gecesi vücut ısınızın artmasını istiyorsanız bol karbonhidrat içeren ballı sıcak sütü tüketmeniz vücut ateşinizi hızlı bir şekilde artıracaktır. Bal size enerji üretmeniz için karbonhidrat ve protein sağlarken, yüksek sıcaklığı da hızlı bir şekilde ateşinizin normale dönmesini sağlar.

Sıcak Uygulama:

 • Sıcak su torbalarına dolduracağınız kaynar su ile vücut ısınızı artırmanız ve dengelemeniz mümkündür.
 • Kaynar suyu ekledikten sonra torbanın ağzını iyi bir şekilde kapatmalısınız, aksi takdirde kaynar su vücudunuzu yakacaktır.

Ilık ve Sıcak Duş:

 • Ilık ya da sıcak alacağınız bir duş sonrasında vücut sıcaklığınızın yükseldiğini hissedeceksiniz.

Ateş nasıl yükseltilir sorusunu soruyorsanız, tebeşir tozu kesinlikle bu sorunun cevabı değildir. Tebeşir tozu vücut için zararlıdır, ateş yükseltmez ve vücudunuza zarar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı