Ayakta Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ayakta Deri Soyulması Nedir?

Gün içinde ağır çalışma şartları veya yorgunluk sebebi ile vücudumuz birçok şeyden etkilenebiliyor. Vücut bu tarz durumlara farklı şekillerde tepki verebiliyor. Bu tepkilerden biri de ayakta deri soyulmasıdır. Ayakta deri soyulması nedir? Ayakta deri soyulması neden ve nasıl olur? Ayakta deri soyulması sebepleri? Ayakta deri soyulması nasıl geçer? Gibi aklınıza gelebilecek tüm soruları sizler için derledik.

Ayakta deri soyulması genel olarak bakıldığında riskli ve ciddi bir sorun olarak görülmemektedir. Cilt tipine göre farklılık gösteren bu durum kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşabilmektedir. Sebep olarak bazen cilt rahatsızlıklarının başlangıcı bazen ise tamamen mevsimsel geçişler gösterilmektedir. Ayakta deri soyulması her bireyde her yaşta görülebilir. Gayet olağan bir durum olan ayakta deri soyulması deri değişimi olarak da tanımlanabilir. Ancak uzun süreli geçmek bilmeyen derin soyulmalar ile karşı karşıya kaldığınızda doktor müdahalesine gerek olabilir. O yüzden bu tarz durumlarda ertelemeden sağlık kurumlarına başvurmalısınız.

Ayakta Deri Soyulması Nedenleri

Ayakta deri soyulmasının birçok farklı nedeni vardır. Bunlar kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için sizler için birçok nedeni araştırdık. Size en uygun maddeye yoğunlaşarak durumunuz hakkında ön bilgiye sahip olabilirsiniz. Herkesin bünyesi farklı olduğu için yazdığımız nedenler belli başlı genellemelerden oluşmaktadır. Sadece bu bilgiler ışığında bir tedavi uygulamanız ve teşhis koymanız doğru olmayacaktır. İleri derecede ayakta deri soyulması yaşıyorsanız ve belli başlı düzenli bir rahatsızlığınız var ise aile hekiminize başvurmanızı öneririz.

 • Mantar enfeksiyonları ayakta deri soyulmalarına neden olmaktadır. Mantar enfeksiyonu rahatsızlığı olan bireylerde ayak soyulmaları sıkça meydana gelen rahatsız edici bir durumdur.
 • Vücudun nemsiz kalması ve cildin aşırı kuruması da zamanla dökülmelere ve soyulmalara neden yol açar.
 • Hiperhidroz ayakta deri soyulma sebepleri arasında yer almaktadır. Hiperhidroz bir terleme türüdür. Ancak genel terlemeye nazaran daha bölgesel aşırı terlemeler anlamına gelmektedir.
 • Sedef rahatsızlığı bireylerin sıkça yakındığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı olan bireylerde ayakta deri soyulmaları oldukça yaygındır.
 • Herhangi bir alerjik tepki olarak da soyulmalar meydana gelebilmektedir.
 • Bağışıklığın düşük olması. Hassas bünyeye sahip olmak.
 • Cilt rahatsızlıklarından biri olan egzama da soyulma sebeplerindendir. Egzama rahatsızlığı başlangıcında ve sürecinde vücutta soyulmalar meydana gelmektedir.
 • Yetersiz besin almak vücudun dengesi bozar ve ayakta deri soyulmalarına neden olabilir.
 • Vücudun susuz kalması ve günlük olarak yeterli miktarda suyun vücuda alınmaması takdirde soyulmalar ortaya çıkar.
 • Kan dolaşımı rahatsızlıkları.
 • Ayakkabı tercihleri de soyulmaları etkileyen bir durumdur. Ayakkabıların rahat ve kaliteli olması ayak sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir. Ayağınıza uygun numara ve rahat bir ayakkabı seçmezseniz ayakta soyulmalara maruz kalabilirsiniz.
 • Güneşe direkt maruz kalmak ve güneşlenme sonucu ayakta soyulmalar meydana gelebilmektedir.
 • Yoğun sigara kullanımı.
 • Sık sık seyahat etmek ve uzun süre boyunca yürümek.
 • Kullandığınız düzenli bir ilaç var ise yan etkilerinde soyulma olabilir. Kullandığınız ilaçları gözden geçirerek nedeni öğrenebilirsiniz.
 • Dönemsel olarak döküntüler yaşıyor olabilirsiniz. Pul pul dökülmelerin nedeni bazen tamamen olağan bir durum olarak teşhis edilebiliyor.
İlginizi Çekebilir  Bağışıklık Sistemi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ayakta Deri Soyulması Belirtileri

Ayakta deri soyulmaları fiziksel bir sorun olduğu için tespit etmesi kolaydır. Gün içinde çorap değiştirirken çorabınızda deri döküntüleri meydana geliyorsa veya ayağınızda ufak deri parçacıkları soyuldukça soyuluyor ise ayakta deri soyulması yaşıyorsunuz demektir. Kişiden kişiye değişen bu soyulmalara ek olarak bazen kızarıklık, kaşıntı ve ayak kokusu da eşlik edebiliyor. Bu durum sizi endişeye düşürmesin. Ayakta deri soyulması genel olarak olağan bir durumdur. Kolay bir tedavi süreci sonrasında dökülmeleri sonlandırmak da oldukça kısa sürmektedir.

Ayakta Deri Soyulması Tedavisi

Ayakta deri soyulmanız uzun süreye yayıldıysa, kızarıklık, şişlik gibi birçok belirtiyi taşıyorsanız eğer doktora gitmenizi öneririz. Aile hekiminizden veya şehir hastanelerindeki cildiye doktorlarından randevu alarak detaylı bir inceleme yaptırabilirsiniz. Ayakta deri soyulması tedavisi için hangi doktora gidilir? Diye soracak olan okurlarımıza dermatologları önerebiliriz.

Ayakta Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ayakta Deri Soyulması Evde Alınabilecek Önlemler

Yazımızın başında da dediğimiz gibi ayakta deri soyulması oldukça rastlanması mümkün bir rahatsızlıktır. Evdeki bitkisel ürünlerle çok kolay bir şekilde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Kişinin konforunu ve fiziksel görünüşünü oldukça etkileyen bu durum için birkaç maske tarifi ve öneriyi sizler için derledik. İşte ayakta deri soyulmasına ne iyi gelir? Sorularınıza yanıt olarak derlediğimiz maskelere birlikte göz atalım.

Öncelikle hassas bir cilde sahipseniz kimsenin terliğini, çorabını ve bu tarz eşyaları kullanmamalısınız. Ayak sağlığı oldukça önemli bir durumdur ve bu tarz hijyen kurallarına dikkat etmeniz de önem arz etmektedir.

Ayak maskeleri adı altında satılan maskeler sayesinde ayak bakımı yaparsanız derinizin tamamen soyulup yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu oldukça sağlıklı bir durumdur.

Sirke her derde deva olduğu gibi soyulmalara da iyi gelmektedir. Beyaz sirke ile suyu karıştırarak ayağınızı 15 – 20 dakika suda bekletmek soyulma sorununuza iyi gelecektir. Ayaktaki enfeksiyonlardan arınmanızı ve ayak mantarını önlemenizi sağlar.

Ayakta deri soyulmalarına iyi gelen bir diğer ürün ise limondur. Antiseptik özelliği sayesinde çatlaklarınıza ve cilt kuruluğunuza iyi gelecektir. Bakım onarım için ayak sağlığınızda gönül rahatlığıyla hiçbir yan etkisi olmayan limonu istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Duş ve banyo sırasında kimyasallardan uzak durarak güvendiğiniz bitkisel bakım ürünleri tercih etmeniz çok önemlidir. Soyulmalar sırasında deriniz enfeksiyon kapmaya meyilli olduğu için kimyasallardan uzak durmanız iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Avokado maskesi ayakta deri soyulmalarına şifa olmaktadır. Yoğun nem arttırıcı özelliği sayesinde bakımlarınızda avokadodan yararlanabilirsiniz. Avokadoyu püre haline getirerek ayağınızda 15 – 20 dakika bekletebilirsiniz. Ardından ılık su ile ayaklarınızı arındırarak iyice temizleyip kurulamalısınız. Avokado gibi muz da aynı şekilde besleyici ve nem oranı yüksek bir meyvedir. Muzu da maskenize ekleyerek uygulamanızı haftada 1 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Diğer Bilgiler

Ciltteki soyulmaların sebebinin cilt kuruluğundan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız eğer; vücudunuzun nem oranını arttırmak için yapmanız gereken birkaç seçenek mevcut. Düzenli olarak nemlendiriciler kullanmalısınız ve bolca su tüketmelisiniz. Kuru ciltler için uygun olan şampuan, krem ve sabunları tercih etmeniz de oldukça önemlidir.

Ayakta deri soyulması yaşayan egzama hastaları genel olarak doktorlarından tavsiye almadan bir ilaç kullanmamalılar. Ancak hastalara genel olarak streoid kremler ile tedavi sağlandığını söyleyebiliriz.

Ayakta deri soyulmalarına karşı alınabilecek önlemler arasında uygun ayakkabı seçimi ve her gün aynı ayakkabıyı giymemek de önemlidir. Ayakkabılarınızı havalandırmalısınız ve günlük olarak çorap değiştirmelisiniz. Pamuklu çorap ve hava alan ayakkabılar tercih etmeniz soyulmalara sebep veren etkenleri önleyecektir. Özellikle tüm gün ayakkabı kullanan günün çoğunu dışarda geçiren bireyler için oldukça önemli bir önlemdir.

Ara sıra ayak banyosu yaparak ayak bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Ponza taşı gibi malzemeler yardımı ile cildinize zarar vermeden hafif şekilde derilerinizi törpülemeniz fayda sağlayacaktır. Bu törpüleme işlemi deri dökme sürecindeyseniz süreci hızlandırarak daha hızlı bir onarım gerçekleşmesini sağlar.

Tüm bunların yanı sıra aslında yapmanız gereken en önemli ve etkili yöntem sorunlar ortaya çıkmadan önce dikkatli olmanız. Bu yüzden ayak sağlığınıza dikkat etmenin en temel yolu temizlikten geçmektedir. Ayak temizliğinize gereken özeni göstermeniz ve ara sıra nemlendirici takviyeler yapmanız sizi koruyacaktır. Ayakta deri soyulmaları için tedavi edici tüm ürünleri sizlerle paylaştık. Cildinize en uygun olacağını düşündüğünüz ürünü deneyebilir isterseniz doktora gitmeyi tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kaşlarda Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı