Çakal Eriği Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları

Çakal Eriği Nedir?

Çakal eriği, ağaçta yetişen dikenli bir bitkidir. Çakal eriği bazıları tarafından güvem eriği olarak da bilinmektedir. Çakal eriği bilimsel kaynaklarda gülgiller familyasından Prunus spinosa adıyla karşımıza çıkmaktadır. Sonbahar aylarında yetişen çakal eriği ağacı, çiçek açma serüvenini tamamlamasıyla birlikte meyve vermeye başlar. Meyve vermeden önce çiçekli hali de muazzam bir görüntüye sahiptir. Yoğun orman alanlarına sahip Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunan bir ağaç türüdür. En uygun dikilme zamanı yaz mevsimi olarak belirtilen ağacın bakımı da oldukça zahmetsiz denilebilir. Ara sıra budama yapmak ve orta düzeyde bir sulama uygulamak ağacın meyve verebilmesi için yeterli olacaktır. En yüksek verimi, killi topraklarda verdiği tespit edilmiştir. Çakal eriği geç olgunlaşan ve dayanıklı bir çalılık türüdür.

Çakal eriği nedir? Çakal eriği nerede yetişir? Çakal eriği nelere iyi gelir? Çakal eriğinin zararı var mı? Çakal eriği nasıl kullanılır? Gibi birçok sorunuzun cevabını bilimsel kaynaklardan araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgiler ışığında sizler için derledik.

Çakal Eriği Tanımı:

Halk arasında yaban eriği olarak da adlandırılan çakal eriği, daha çok Doğu Trakya yani Edirne bölgesinde tüketilmektedir. Beyaz çiçekli bir ağaçta yetişen çakal eriği (yaban eriği) acı ekşi karışımı bir tada sahiptir. İnsanın ağzında mayhoş bir tat bırakan meyvenin taleplisi oldukça fazla. Mor renge sahip çakal eriğinin görünümü kara üzümü ve kara eriği andırmakta. Meyveye rengini veren pigmentler, hiçbir meyvede ve bitkide olmadığı kadar yoğun miktarda bu bitkide bulunuyor. Pigmentlerin bu kadar yoğun olması besin ve vitamin açısından meyveyi daha da zengin hale getirmekte. Çakal eriği ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucu birçok faydası olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. İnsan sağlığı açısından çok önemli etkileri olan çakal eriği bir diğer adıyla güvem eriğinin antikanserojen özelliği bulunmaktadır. Bununla kalmayıp diğer özellikleri sayesinde de sağlık açısından sayısız faydası bulunan bir bitki türüdür. Kanser hastalığının günümüzde bu denli yaygınlaşması ile birlikte insanlar koruma amaçlı birçok yönteme başvurmakta. Çakal eriği de bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kanser riski taşıyan ya da sadece önlem almak isteyen bireylerin tüketmesi fazlasıyla önemli bir role sahip. Ayrıca çakal eriği tüketmenin faydalarına uzmanlar da sıkça parmak basmakta.

İlginizi Çekebilir  Aslan Pençesi Bitkisi Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çakal Eriği Nerede Yetişir?

Birçok şifası bulunan çakal eriği (yaban eriği) gibi mucizevi bir meyvenin nerede yetiştiğini biliyor musunuz? Bilmeyenler ve merak edenler için çakal eriğini mercek altına aldık ve yetiştiği bölgeleri tespit ettik. İşte çakal eriğinin nerede yetiştiğine dair tüm detaylar.

Çakal eriği, dünyanın birçok yerinde yetişmeye uygun bir bitki türüdür. Avrupa ve Batı Asya’da daha uygun koşullar olduğu için yoğunluklar oralarda karşımıza çıkmaktadır. Ama Yeni Zelanda ve Amerika gibi farklı yerlerde de ulaşması mümkün bir üründür. Güneşten oldukça fazla yararlanan bitkinin kurak ve sert iklim bölgelerinde yetişmesi pek de mümkün değildir. Çakal eriği, temin etmesi ve bulması kolay bir bitkidir. Ormanın olduğu her yerde çakal eriği ağacına rastlamak mümkündür. Bol yağış alan yerlerde yani Bozok bitki örtüsü olmayan her yerde yetişebilir desek yanlış olmaz. Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege Bölgeleri çakal eriğinin yetişme kriterlerine uygun alanlardır. Ülkemizde, Edirne ve Kütahya illerinde daha çok tüketilen bu ürüne çoğu şehirde rastlayabilirsiniz. Çok pahalı olmayan ulaşması kolay bir ürün olan çakal eriği, çok daha fazla kullanıcıya hitap etmektedir.

Çakal Eriği Nasıl Kullanılır?

Çakal eriği (yaban eriği) birçok farklı şekilde kullanıma uygundur. Herkesin sorununa uygun bir yöntem çeşidi sunan meyveyi; kür, marmelat, reçel, meyve suyu gibi birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Çakal eriği ham şekilde tek başında kullanılmamaktadır. Tadındaki acılık tek başına yenmesini engellemektedir. Peki, çakal eriği için en uygun kullanım türü nedir? Çakal eriği nasıl kullanılmalı? Çakal eriği kullanırken nerelere dikkat edilmeli? Bu ve bunun gibi birçok soruyu okuyucularımız için bir araya getirdik. Gelin birlikte çakal eriğinin nasıl kullanıldığına dair bilgileri beraber inceleyelim.

Çakal eriğini (yaban eriği) pişirmeniz dâhilinde marmelat, reçel ve meyve suyu elde edebilirsiniz. Ayrıca pişirmenin yanı sıra demleme yöntemiyle çay da elde edebilirsiniz. Çakal eriğinin çiçeklerinden elde edilen otu demleyerek çay hazırlamanız hem lezzetli hem de şifalı bir seçenektir. Çayı şekersiz bulup tüketemeyenler mutlaka olacaktır. Bu durumda çayınızı bal ile tatlandırmanızı öneriyoruz. Çaya şeker yerine organik tatlandırıcılar kullanmanız daha faydalı olacaktır. Hazırlanan taze çay ile boğaz tahrişinizi azaltmak ve gidermek için gargara yöntemine de başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Aloe Vera Nedir? Nerede Yetişir, Faydaları, Yan Etkileri

Çakal Eriği Nerelerde Kullanılır?

Çakal eriğinin kullanıldığı birçok farklı sektör bulunmaktadır. bu sektörler kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda çakal eriğinin farklı özelliklerinden yararlanarak kullanılmaktadır. Çakal eriğinin kullandığı sektörlerden ilki, boyacılıktır. Yoğun pigmente sahip olan meyve boyacılık sayesinde oldukça popüler bir üründür. Boyaya ilave olarak mürekkep yapımında da faydalanılan bir bitki olarak dikkatleri çekmekte. Çakal eriğinin kullanıldığı bir diğer sektör ise cilt bakım ürünlerinin yer aldığı kozmetik sektörüdür.

Çakal Eriğinin Faydaları

Çakal eriği, günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu rahatsızlıklara iyi gelen bir bitkidir. Hastalıklara şifa, tüketicilere deva olan çakal eriğinin faydalarını göz önüne alarak hayatımıza bu ürünü farklı şekillerde sokabiliriz. Peki, çakal eriğinin faydaları neler? Çakal eriği hangi hastalıklara iyi geliyor? Gelin birlikte inceleyelim.

 • Kanser tedavisinde direnci arttırmaktadır.
 • Enflamasyonu azaltan etkisi bulunmaktadır.
 • İshali önler ve durdurur.
 • C vitamini bakımından oldukça zengindir. Gribe karşı koruyucudur.
 • Çiçekleri solunum ve nefes yolları ile alakalı problemlerde tedavi edici olarak kullanılır.
 • Kozmetik ürünlerde kullanıldığında yaşlanmayı önler.
 • Stres ve yoğunluk ardından oluşan gerginliği alır. Sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi koruyan bir kalkan görevi üstlenir.
 • Serbest radikal savaşçısıdır.
 • Şeker hastalarına iyi gelmektedir. Kandaki şeker oranını dengeler ve sorun oluşmasını engeller.
 • İştah sorununu ortadan kaldırarak iştahınızı açmaya yaramaktadır.
 • Kabızlık gibi boşaltım sorunlarına iyi gelmektedir. Tuvalete çıkmanızı kolaylaştırmaktadır.
 • Metabolizma sorunlarını ortadan kaldırarak sindiriminizi kolaylaştırır. Hazımsızlık gibi genel metabolizma ile alakalı rahatsızlıklarda yardımcı görev görür.
 • Zararlı hücrelerin kandan arınmasını sağlamaktadır. Kan temizleyici göre görmektedir. Bu da kalp ve damar tıkanıklığını önlemek için bir numaralı yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Metabolizması yavaş olan kişilerde yağ yakımı hızını arttırır. Kilo vermek isteyenlere ve diyet sürecinde olan bireylere yardımcı olmaktadır.
 • Hafif bir atıştırmalıktır. Geceleri zararlı şeyler tüketmek yerine çakal eriği yediğinizde tokluk hissine ulaşacaksınız.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır.
 • İltihap oluşumunu önler ve iltihapların kaybolmasını sağlar.
 • Basur hastalığına iyi gelmektedir.
 • Böbrek ile alakalı problemi olan bireyler için faydalıdır.
 • Gelişim çağındaki çocukların büyümesini destekleyici bir üründür.
 • Prostat hastası olan kişilerde hastalığın ilerlemesini durdurmak için tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
 • Doğal bir ateş düşürücüdür. Hiçbir yan etkisi riski olmayan gönül rahatlığıyla çocuklarınıza verebileceğiniz şifalı bir meyvedir.
 • Akne, sivilce ve ağız içi gibi ufak çaplı yaralara iyileştirici etkisi vardır.
İlginizi Çekebilir  Eriğin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çakal Eriğinin Zararları

Çakal eriği (yaban eriği), çok tüketilmediği sürece zararsız bir meyvedir. Tehdit oluşturabilecek tek bir kritik nokta vardır o da kronik hastalıklar. Kronik hastalığı olan bireylerin kullanmaması tavsiye edilmektedir. Buna ilave olarak yazının başında da belirttiğimiz gibi tek başına tüketilmeye uygun bir bitki olmadığını hatırlatalım. Çakal eriğinin zararı var mı? Çakal eriğinin zararları neler? Çakal eriği yan etkileri? Tüm sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çakal eriğinin tek başına ham şekilde tüketilmesinin uygun olmadığını belirtmiştik. Çakal eriğinin yaprakları ve tohumlarını kullanırken de dikkat etmelisiniz. Kullanmanız gerektiği takdirde bilinçli bir şekilde riskleri göz önünde bulundurarak kullanmalısınız. Dikkat etmediğiniz takdirde siyanür zehirlenmesi ile karşı karşıya kalma riski mevcuttur. Bu zehirlenme sonucunda baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok belirti gösterilebilmektedir. Bitkinin dikenleri de tehdit unsurları arasındadır. Dikenler herhangi bir olumsuz durum sonucunda enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca tüm bunların yanı sıra ilk defa tüketecek olanlar az az denemelidir. Alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinizi göz önünde bulundurarak az ölçülerde denemenizde fayda var. Herhangi bir alerjik semptom göstermezseniz kullanmanızda bir sakınca olmadığı anlaşılır. Son olarak hamile ve yeni anne olmuş süt veren annelerin de kullanmadan önce doktora sormalarını hatırlatmak fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı