Çakşır Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sarı renge sahip çiçekleri ile oldukça zarif bir görüntüye sahip olan çakşır otu, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Günümüzde faydaları hakkında az bir bilgi olsa da araştırmalar sonucunda ektilerini de ortaya çıkarmaktadır.

Çakşır Otu Nedir?

Kurak bölgelerde yetişebilen, boyları 3 metreye kadar uzayabilen, sarı renkte çiçekleri olan ve ince dalları bulunan bitki çeşidine çakşır otu ismi verilmektedir. Maydanozgiller familyasının bir üyesi olan çakşır otunun tohumlu bir yapısı bulunmaktadır. Kendine has kokusu ve sarı renkte çiçekleri olan bu otun kokusu bulunduğu bölgeyi kapsarken keskin kokusu ile dikkat çekmektedir.

İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan çakşır otunun toplandıktan sonra kurutulmasından sonra farklı şekillerde özel olarak işlenir. Günümüzde çakşır otundan elde edilen çakşır otu macunu, çakşır otu tozu, çakşır otu suyu, çakşır otu yağı ve çakşır otu kökü bulunurken farklı alanlarda kullanılmak üzere özel olarak işlenmektedir.

Çakşır Otu Nerede Yetişir?

Suya ihtiyacı olmadan yetişebilen çakşır otu, günümüzde hemen her arazide uyum sağlayan özelliklere sahip olsa da genellikle Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Çakşır otunun ana vatanı olarak İran kabul edilirken Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde de şifalı bitki olması nedeniyle sıklıkla yetiştirilen bir bitki türüdür. Çakşır otunu evlerinizde buluna bahçelerde yetiştirmeniz mümkündür. Bunun nedeni ise oldukça kolay ve ekstra özen gerektirmeyen bir yapıya sahip olmasıdır.

Ülkemizde 20 den fazla Çakşır otu türü bulunurken bu türlerin kendilerine haz kulanım alanları bulunur. İlk yetiştiği dönemlerde tohum vermeyen çakşır otu, 2. Yıldan itibaren tohumlanmaya başlar. Hem dişi olarak hem de erkek olarak iki cinsi bulunan çakşır otunun erkeğinde tohumlanırken dişilerde bu durum gözükmez.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Çakşır otunun faydaları denildiğinde ilk akla gelen konu ise cinsel ilişki konusunda fayda sağlamasıdır.
 • Özellikle kısırlık dönemlerinde uygulanan tedavilerde çakşır otu kullanılır. Bunun nedeni ise sperm kalitesini ve sayısını artırmasıdır
 • Gaz problemlerini ortadan kaldırırken sindirimi kolaylaştıran etkilere sahiptir.
 • Afrodizyak özellikleri sayesinde iktidarsızlık problemlerine iyi gelir
 • Akne ve yara izlerini ortadan kaldırır
 • Eklem ve kas ağrılarını en hafife indirir
 • Soğuk algınlıklarını ortadan kaldırır
 • Vücutta meydana gelen toksin atımını hızlandırır
 • İştahın açılmasına yardımcı olur
 • Zindelik verirken aynı zamanda enerjilerin artmasını sağlar
 • Sinir sisteminin düzenli çalışmasına destek olur
İlginizi Çekebilir  Mahlep Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır?

Çakşır otu ülkemizde peynirlerde de kullanılan bir türe sahiptir. Özellikle Van peyniri olarak adlandırılan peynirlerin içinde çakşır otu kullanılır. Yaprakların kavrulmasından sonra da tüketime uygun olan çakşır otu, günümüzde turşu olarak da hazırlanırken kullanılmaktadır.

Çakşır otu tatlı olarak da kullanılması ve tüketilmesi mümkündür. Öyle ki günümüzde farklı marketlerde satılan çakşır otu tozunun pekmez ya da bal gibi ürünlerle karıştırarak macun kıvamında tüketmek mümkündür. Günde en fazla 2 tatlı kaşığı olarak tüketebileceğiniz bu macunu, 2 den fazla tüketmeniz durumlarında zararlarını görebilirsiniz.

Çakşır otunu çay olarak da tüketmek mümkündür. Bunun için aktarlardan kurutulmuş halde satılan çakşır otu kökünü aldıktan sonra suda kaynattıktan sonra demleyerek tüketmek mümkündür. Litrelik olarak hazırlanan çakşır otu suyunu tüketebilmeniz mümkündür. Çakşır otu yağı ise zeytinyağıyla büyük benzerlik gösterirken vücutta meydana gelen lekelerin tedavilerinde de aktif olarak kullanılır. Düzenli ve istikrarlı şekilde çakşır otu yağını kullanmak ciltte meydana gelen lekeleri sonsuza dek yok edebilmektedir.

Günümüzde çakşır otunun kullanım alanları oldukça fazladır ve hangi alanlarda olursa olsun insanların faydası için kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir. Başta kısırlık gibi problemlerde de tedavi edilmesi amacıyla kullanılan özel bir ilaç türü olsa da kesinlikle doktor onayı olmadan tüketilmemesi gereken bir türdür. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen bu tüketimler tedavilerinin hızını ve etkisini ciddi oranlarda artıracaktır.

Alanında uzmanlar tarafından onay ya da bilgi almadan tüketmek bireylere fayda sağlamaz. Bunun nedeni ie çakşır otunun kullanım amacına göre özel etkileri oluğu için miktarları ve hangi kıvamda olması tamamen zaman kaybına neden olabilir.

Çakşır Otu Çayı Ne İşe Yarar?

Çakşır otunun çayı özellikle erkeklerde cinsel performans konusunda etki gösterebileceği gibi aynı zaman da zindelik ve direnç anlamında da fayda sağlayacaktır. Çakşır otu kökünden elde edilen su da bitkinin modern yöntemler kullanılarak elde edildiği bir sonuçtur. Yemek yemeden önce bir fincan tüketilmesi gerekir.

Çakşır otunun suyu çaya göre daha fazla tercih edilir. Bunun nedeni ise oldukça zahmetsiz olması ve kolay şekilde tüketiminin yapılmasıdır. Çakşır otundan elde edilen çay ve suyun etkileri birebir aynıdır. Ancak hazır ürünlerden elde edilen ve üreticiler tarafından kök olarak elde edilen çakşır otu çayına dikkat etmekte fayda var.
Çakşır otunu hazırlarken toz ya da kök olarak değişiklik göstermezken, hazırlanma sırasında dikkat edilecek en önemli nokta suyun kaynar sıcaklıkta olması ve demlendikten sonra dinlendirilmesi gerekmektedir. Ilık şekilde tüketilmesi gereken çakşır otunu tüketim sırasında solunum yollarında bulunan bölgenin yumuşamasına da fayda sağlar. Özellikle kış dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığı ve bronşit gibi durumlara karşı da oldukça etkilidir. Tüketim sonrasında şikâyetleri ortadan kaldırırken zindelik etkileri ile ön plana çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çakşır otunun en dikkat çeken özelliği ise zayıflama konusunda göstermiş olduğu etkilerdir. Kısırlık tedavilerinde sağlamış odluğu etkiler de göz önünde bulundurulduğunda çakşır otu sperm sayılarını artırarak kısırlık problemlerini ortadan kaldırmak için tüketilmesi gereken en özel doğal bitki türüdür.

Çakşır otunda dikkat edilecek en önemli konu düzenli olarak tüketilirken, bu durumun aşırıya kaçılmamış olmasıdır. En iyi şekilde faydalarından yararlanmak için düzenli ve günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde 2 hafta tüketilmeli, tekrar tüketilmesi için en az 20 gün boyunca ara verilmesi gereken bir türdür.

Çakşır Otunun Zararları Nelerdir?

Her bitkinin faydaları olduğu gibi insanlar üzerinde etki ettiği zararlar bulunur. Zararlarını ortaya çıkaran en önemli durum ise uzun süreli ve ara vermeden kullanım durumlarıdır. Tüketim sırasında miktarlar da önemli olduğu için zararlarını direkt olarak gösterebilir. Çakşır otunun en önemli zararlarından bir tanesi sinir sistemlerine doğrudan etki etmesidir. Özellikle depresyon etkilerini artırdığı için ani ruh hali değişimlerini de tetikleyebilen özellikleri ile dikkat çeker.

Emzirme dönemlerinde olan ya da hamilelik dönemi içinde olan kadınların kesinlikle kullanmaması gereken bir bitki türüdür. Çakşır otunu tüketmeden önce bir doktor kontrolüne gidilmeli ve sağlığınız için tehdit oluşturup oluşturmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu anlamda özellikle kronik problemi olan bireylerin çakşır otunu tüketmesi son derece zararlıdır. Kan şeker seviyesini düşürmesi nedeniyle ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Günümüzde çakşır otunu hap olarak da elde etmek mümkündür. Ancak bu tarzda hazırlanan ilaçları kullanmadan önce hangi firma tarafından üretildiğinin araştırılması gerekir. Aksi halde yan etkilerini görebilir ve sağlıklı olmak isterken ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ülkemizde çakşır otu adında binlerce ilaç üretildiği için bu tarz ilaçların çakşır otu olup olmadığına da dikakt etmek faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı