Cinler Kimlere Musallat Olur? Kimlere Gelir?

Tarih boyunca insan psikolojisinin anlaşılamayan, çözülemeyen ve kimi zaman yorumlanamayan yanları olduğu bilinen bir gerçek. İnsanoğlunun zaman zaman etkisi altına girdiği bazı karanlık ruh hallerine ise birbirinden oldukça farklı yorumlar getirilmiş.

Özellikle ruh sağlığını ele alan bilimlerin gelişmediği, daha geçmiş zamanlarda birçok psikolojik rahatsızlığa mistik ve büyüsel anlamlar yüklenmiş. Birçok inanç sistemi bu gibi konuları tam anlamıyla açıklayamadığından, çoğu durumda psikolojik sorunlara bir lanet ya da ceza gözüyle bakılmış.

Kimi durumda ise halk yeterince bilinçli olmadığından, inanç sisteminin konuyla ilgili mantıklı açıklamaları olmasına rağmen inanılan ve göz önünde tutulan farklı olmuş.

Cinlerin insana musallat olup, türlü felaketlere yol açabileceği düşüncesi de kuşkusuz bu yanlış, zararlı ve tehlikeli inançlardan birisi. İslam dini insan ruh sağlığıyla ilgili pek çok açıklama ve öğütte bulunmuş olmasına rağmen ne yazık ki tüm bunları göz ardı edip, dini suistimal eden kişilere ve onların körüklediği düşüncelere kapılan, bilinçsiz pek çok insan hala var.

Cin Suresi

Cin Suresi Mekke döneminde inmiştir ve 28 ayetten oluşur. Cin suresinde, Kur’an ‘ı dinleyen ve ondan etkilenip imana gelen cinler anlatılır. Burada ilahi vahyin önemi, etkili gücü ve çarpıcı özelliği ortaya koyulur.

Kur’an ayetlerinin cinleri bile etkileyip yola getirdiği, ancak Mekke müşriklerinin tüm bu gerçeklere karşı inatçı ve cahilce direnişi gözler önüne serilir. Cin suresinin bir diğer önemi ise, o dönemde hala putlara tapmakta olan Arap halkının inanç sisteminde cinlerin de oldukça önemli olması. Cinler o dönemde kimi Araplarca tapılan varlıklar olarak bilinir. Bu nedenle cinlerin İslam’a inanmış olması ayrıca önemli bir nokta.

Surenin içeri Allah’ın birliği ve tekliğini, yüceliğini, her şeyi hakkıyla bilen olduğunu vurgular. Cin suresinde belirtilen bir diğer önemli nokta ise şöyledir: cinler hakkında abartılmış bilgi ve inançlar yanlış ve asılsızdır. İnsanı etkileyebilecek denli büyük güçler yalnızca Allah’a mahsustur.

İlginizi Çekebilir  Fransız İhtilali’nin Osmanlı Devleti’ne Etkileri

Bununla beraber surede cinlerin de iyisi ve kötüsü olduğu, mümini ve kafiri olduğu anlatılır. İslam’ı anlayan, Allah’a inanan, inançlı birinin cinlerden korkmasını ya da çekinmesini gerektirecek hiçbir şey yoktur. Çünkü İslam’ın ne olduğunu gerçekten anlamış biri cinlerden kendisine bir zarar gelmeyeceğini ve gelemeyeceğini tüm kalbiyle bilir.

Yaşamakta Olduğunuz Şey Cin Musallat Olması Değil

İnançlar ne yazık ki oldukça suistimal edilmeye açık konular. Günümüzde hala kişilerin inançlarını ve korkularını kullanarak, cinler üzerinden onları korkutan ve istediklerini yaptıran, kendisini hoca olarak tanımlayan birçok dolandırıcı mevcut.

İslam’ı gerçekten yaşayan ve bilen herhangi bir kişi ya da bir hoca, sizi cinlerle, büyüyle ya da farklı şeylerle korkutmaya çalışmaz. Duygularınızı, zayıf olduğunuz anları ve psikolojik olarak zor bir dönemden geçiyor olmanızı kullanmaz.

Çevrenizde sizi bu şekilde korkutan, ya da yaşamakta olduğunuz sorunları cinlere veya başka paranormal faktörlere bağlayan kişilere itibar etmemeli ve sözlerine kulak asmamalısınız. Kendinizi bu gibi düşüncelere kaptırmamalı, bunun yerine gerçekte sizi rahatsız eden esas şeyin ne olduğunu bulmaya çalışmalısınız.

Çünkü içerisinde bulunduğunuz ruhsal durumun muhakkak farklı ve son derece insani bir nedeni var. Yaşadığınız bunalım duygusu zaman zaman herkesin başına gelebilir. Ve bunun mutlaka bir çözümü ve şifası var. Sadece çözümü doğru şekilde ve doğru yerlerde aramalısınız.

Eğer inanç sahibiyseniz Allah’a sığınmanın her daim mümkün olduğunu, onun sizi her an koruyor olduğunu bilmelisiniz. Cinler ya da farklı varlıklar size zarar veremez. Size zarar verebilecek olan tek şey; kendi içinizde kapılmış olduğunuz yanlış ve size sadece korku veren düşünceler.

Depresyon ve Psikolojik Bunalım Belirtileri

Sayıları az olsa da, ne yazık ki birçok insan yaşadığı ruhsal sıkıntıyı, içerisinde bulunduğu psikolojik problemi bambaşka bir şeye yorabiliyor. Bu kişiler çoğu zaman yaşadıkları asıl problemle baş edemedikleri ve onu anlamlandıramadıkları için cin musallat olması ya da büyü yapılmış olması gibi tuhaf nedenlere sığınıyorlar.

Oysa yaşanan durum son derece insani ve herkesin başına gelebilecek türden bir ruhsal sorun. Yaşadığınız şeyin bir cin musallat olması olmadığını, yalnızca psikolojik olarak zor bir dönemden geçiyor olduğunuzu gösteren şeyler:

 • Genel olarak üzgün ve bezmiş hissetmek,
 • Günlük yaşama adapte olamama, dalgınlık ve bulunduğu ortamdan kopma,
 • Uykuya dalmada zorluk, sık uyanmak, kabus görmek,
 • Kimi durumlarda aşırı uyumak, yataktan çıkmak istememek,
 • Korku ya da kaygı dolu hissetmek,
 • Geleceğe dair aşırı endişe içerisinde olmak,
 • Belirli bir olaya, anıya ya da kafanızda kurduğunuz bir şeye takılmak, sürekli aynı düşünceyi tekrarlamak,
 • Hiçbir şeye konsantre olamamak, zaman zaman günlük sorumlulukları unutmak, işlerde aksama yaşamak,
 • Yalnız hissetmek,
 • İştahta normal olmayan değişiklikler. Örneğin aşırı yemek ya da iştahsızlık,
 • Değersizlik hissi,
 • Bir şeylere dair suçluluk duymak, kendini suçlu hissetmek,
 • Paranoyalara kapılmak,
İlginizi Çekebilir  Anadolu Türk Beylikleri ve Özellikleri

ve benzeri gibi daha pek çok durum aslında size cin musallat olduğunu değil, psikolojik olarak sizi yıpratan/yıpratmış olan bir şey olduğunu gösterir. Yaşadığınız bu durum size özel olmamakla beraber, herkesin başına gelebilecek oldukça doğal ve çözümü olan bir problemdir.

Sık Sorulan Sorular

Beyne yerleşen cin belirtileri nelerdir?

 • Beyne yerleşen ya da insan vücudunun farklı bir bölgesine yerleşen herhangi bir cin yoktur. Ancak kişi beynine bir cinin yerleştiğine kendini inandırmış ve böyle bir düşünceye kapılmış olabilir. Bu durumda korkmamalı ve yaşadığınız ruhsal bunalımın herkesin başına gelebileceğini unutmamalısınız.
 • Kendini hoca olarak tanımlayan ve para karşılığında sizi bu rahatsızlıktan kurtarabileceğini söyleyen dolandırıcı kişiler yerine, mutlaka bir psikoloğa başvurmalısınız.

Cinler banyoda musallat olur mu?

 • Cinler banyoda ya da farklı bir yerde size musallat olmaz. Musallat olan şey bu düşüncedir. Bu düşüncenizin birçok farklı sebebi olabilir. Bu gibi düşüncelere kapıldığınızda Allah’ın sizi her daim koruyor olduğunu kendinize hatırlatabilirsiniz.
 • Bu gibi korkuları sıklıkla yaşıyorsanız ve böyle kuruntulara sahipseniz psikolojik destek almak da sizin için oldukça yararlı olabilir ve bu gibi düşüncelerden kurtulmanızı sağlayabilir.

Cinler kimlere musallat olmaz?

 • Cinler insanlardan ya da diğer varlıklardan üstün varlıklar değildirler. Cinlere yüklenen anlam İslamiyet öncesi cahiliye dönemine dayanır. İslam’ı gerçekten anlamış olan biri Allah’ın korucuyu gücünü, merhametini ve insanı dünyaya azap çekmek için değil, mutlu olmak için göndermiş olduğunu bilir.
 • Bu bilince sahip hiçbir insan kendisine cin musallat olduğunu ya da olabileceğini düşünmez. Kişinin kendisine cin musallat olduğunu ya da olacağını düşünmesi belirli konulardaki bilinçsizliğinden ve yetersiz bilgisinden kaynaklanır.

Evde cin olduğunu nasıl anlarız?

Öncelikle evinizde cin olduğunu düşünmenize sebep olan şeyi bulmalısınız. Bu düşüncenizin ve korkunuzun nedeni nedir? Sizi tetikleyen nedir? Tüm bunları akıl ve mantık çerçevesinde sakince ölçmelisiniz. Evinizde gerçekleştiğini düşündüğünüz birtakım anormallikler sizin kuruntunuz ya da yanlış yorumlamanız olabilir mi?

Bu gibi bir korkuya sahip olduğunuzda Allah’ın sizi görüyor ve her daim kolluyor olduğunu kendinize hatırlatın. Yaşadığınız bu korkunun ve sağlıksız düşüncelerin çözümü için bir psikologdan profesyonel destek alın.

İlginizi Çekebilir  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti’ne Etkileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı