Çörekotu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Çörekotu yağı faydaları saymakla bitmeyen ve her derde deva olan bitkisel bir yağdır. Bitkisel ilaç kullanmayı sevenler ve bitkisel çözümlere meraklı kişiler tarafından oldukça sevilen bir ürün olan çörek otu yağı ile alakalı tüm bilgileri sizler için bir araya getirdik. Çörekotu yağı, ilaç kullanmaktan hoşlanmayan daha çok doğal yollarla sorunlarına çare arayan kişilerin gözdesi olan bir üründür. Çörekotu yağı çok fonksiyonlu bir üründür. Bu özelliği sayesinde de birçok kite-leye hitap edebilmiştir. Popülerliğinin en önemli sebeplerinden biri kesinlikle birden fazla derde derman olmasıdır. Çörekotu yağı nedir? Çörekotu yağı faydaları nelerdir? Çörekotu yağı nasıl kullanılır?

Çörekotu Yağı Nedir?

Çörekotu, düğün çiçeği ailesinden olan ve tohumlarından çoğalan bir bitki çeşididir. İçerisinde fazlaca bulunan vitaminler ve proteinler sayesinde çoğu hastalığa iyi gelen çörekotu, elde edilen yağıyla da aktarlarda çok satılan bir ürün haline geliyor. Çörekotu ve çörekotu yağı ülkemizin mutfağında da sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır. Çörekotu yağı çok zengin bir içeriğe sahiptir. İçerisinde 50’den fazla bileşik bulunmaktadır. Bu bileşikler, sık sık enfeksiyon sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin bu duruma karşı önlem almalarına yardımcı olmaktadır.

Çörekotu Yağı Ne İşe Yarar?

Çörekotu yağının işe yaradığı şeylere baktığımızda çeşit çeşit sorunlarla karşılaşabilmeniz mümkündür. Çörekotu yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücutta meydana gelebilecek çoğu reaksiyona çözüm sunabilmektedir. Çörekotu yağı, yaşamınızda risk faktörü olabilecek çoğu sorundan sizi korumaya yaramaktadır. Örneğin; cilt problemlerinizin ortadan kalkmasını, iltihaplarınızın vücuttan atılmasını, kanser hastalığının sebep oldu etkilerin en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Mide bulantısı yaşayan kişilerin bulantı hissini azaltmaya, diş ağrısı çeken kişilerin ağrılarını dindirmeye ve kolesterol sorunu olanların kolesterol değerlerini düşürmeye yaramaktadır. Çörekotu yağı iştahsızlığa karşı da etkili bir üründür. Kişiler iştah açıcı olarak çörekotu yağı kullanmayı tercih etmektedirler.

İlginizi Çekebilir  Maydanoz Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Çörekotu Yağı Faydaları

Çörekotu yağı faydaları sıralamakla bitiremeyiz. Neredeyse her derde deva olan alternatif tıbbın gözdesi, doktorların da hayranlığını üzerine topluyor. Peygamber efendimiz bile her derde deva olduğunu “Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” Sözüyle Hadis-i Şerif’te belirtilmiştir.

 • Kış aylarında daha da sıklaşan grip, burun tıkanıklığı, hapşırma, nezle, nefes alma zorluğu, astım, burun akıntısı gibi rahatsızlıklarda önemli ölçüde işe yaradığı gözlemlenmiştir.
 • Düzenli olarak kullanımda, bağışıklık sisteminde hastalıklara karşı koruyan hücrelerde artış sağlamaktadır.
 • Vücutta meydana gelen alerjik hastalıkları azaltmada özellikle kaşınmada işe yaramaktadır.
  İltihap toplanan yerlerdeki kaşınma ve ağrıyı gidermektedir.
 • Vücut kitle indeksini düşürmeye yani kilo vermenizi ve obezite riskini azaltmaya sağlamaktadır.
 • Vücutta tümöre meyilli hücrelerin oluşumunu engellemektedir. Özellikle meme kanserini, karaciğer kanserini ve prostatı yavaşlattığı gözlemlenmiştir.
 • Genel faydaları yanı sıra bölgesel olarak da faydaları vardır. Örneğin şampuana katıldığında saça parlaklık verir, saçın gürleşmesini sağlar, saç derisindeki kepeği azaltır.
 • Ciltteki kullanımında sivilceleri, egzamaları, siyah noktaları, lekeleri, yağ bezelerini azaltmaktadır. Karma ciltlerin en büyük sorunu olan T bölgesine uygulandığında yağlanmayı azaltmaktadır.
 • Yüze sürüldüğünde cildinize parlaklık ve ışıltı katmaktadır.
 • Karaciğer ve böbrek hastalarının şikâyetlerini azaltabilir ve organ doku hücresini iyileştirebilir.
 • Mide rahatsızlıklarından olan ülser ve gastrit hastalıklarında etkilidir.
 • İltihaplı romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Vücuttaki iltihapları sökerek belli başlı rahatsızlıklardan korunmanızı sağlamaktadır.
 • Ayakta oluşan mevsimsel kuruluklara, mantara, nasıra sürüldüğünde işe yaradığı gözlemlenmiştir. Vücudun gereken nem oranına ulaşma konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Açık yaralara bölgesel olarak kullanıldığında kabuk tutmasını hızlandırır.
 • Kabızlığa ve hemoroide karşı güçlü bir ilaçtır.
 • Günlük hayatta sıklıkla yaşanılan baş ağrılarına iyi gelmektedir. Baş ağrılarınızdan kurtulmak ve daha rahat bir şekilde gününüzü devam ettirebilmek için çörekotu yağından faydalanabilirsiniz.
 • Annelerde süt yapar. Emzirme dönemindeki anneler için oldukça faydalıdır.
 • Güne enerjik başlamak ve gün bittiğinde yorgunluğunuzu, stresinizi, sinirinizi alması için kullanabilirsiniz.
 • İçinde barındırdığı bileşenler sayesinde kalp hastalıklarına neden olan asit düzeyini düşürmektedir. Kalp hastalarının tedavi sürecinde kullanılmasında fayda görülen bir üründür.
İlginizi Çekebilir  Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Çörekotu Yağı Besin Değerleri

Çörekotu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Çörekotu yağının faydaları düşünüldüğünde kalorisi de merak konusudur. Çörekotu yağı kalori değeri kaçtır? Çörekotu yağının 100 gramı 565 kcal kaloriye sahiptir. Çörekotunun kalori miktarına en çok katkı olan madde yağdır. Çörekotu yağı içerisinde çok önemli yağ asitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında; Thymoquinone (TQ), Thymohydroquinone (THQ), Thymol (THY) yer almaktadır. Çörekotunun yağının yüzde 71’lik kısmı yağ içermektedir. Çörekotu besin içeriğinde; protein, demir, fosfor, çinko, kalsiyum, folik asit, bakır, B1 vitamini, B2 vitamini ve B3 vitamini bulunmaktadır.

 • Kalori 565 kcal.
 • Karbonhidrat 26.0 gram
 • Protein 17.0 gram
 • Yağ 48.0 gram

Çörekotu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörekotunu ilk defa kullanmaya başlayacak olanlar, 2 hafta boyunca günde 3 kere birer çay kaşığı tüketebilirler. 2 hafta sonunda günde 1 ya da 2 kere 1 çay kaşığı tüketebilirler. Ayrıca kapsül formundaki çörekotu yağlarını da kullanabilirsiniz. 2 kapsül, bir çay kaşığı ölçüsüne denk gelmektedir. Soğuk pres yöntemiyle üretilen, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen tamamen doğal olan ve karışım yağ içermeyen çörekotu yağı tercih edildiğinde çok daha fazla verim alınabilmektedir. Katkı maddesi içeren çörekotu yağları doğalı kadar etki göstermeyebilir. Açtığınız çörekotu yağlarını sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

Çörekotu yağının yan etkisi var mı?

Çörek otu yağının her derde deva olduğu söylense de tabi ki kullandığınız ilacınızın yerine geçmemektedir. Mutlaka doktorunuza danışıp kullanmanızda yarar vardır. İlacınızın yanınızda takviye olarak kullanmak istiyorsanız aile hekiminizden yardım almalısınız. Aksi durumda ilacınızda bir maddeyle etkileşime girip sizin zararınıza olabilir. Hamile, lohusa veya emziren anneler mutlaka kendileri için uygun olup olmadığını iyice okuyup anlamalılar ve doktorlarıyla konuşmalıdır. Ağız yoluyla veya cildinize uyguladığınızda alerjiniz olması durumunda kaşıntı, kusma, kızarma, döküntü vesaire durumlar meydana gelebilir. Eğer cildinize uygulayacaksanız öncelikle küçük bir yere uygulayıp herhangi bir olası yan etkisinin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yağı kullanırken gözünüze, burun deliklerinize, gözaltınıza, kulağınıza denk getirmemeye çalışmalısınız. Aşırı kullanımdan kaçınmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Defne Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Aksi takdirde iyileşmek yerine durumunuz tam tersi olabilir. Çörek otu yağını temin ederken sertifikalı, güvenilir, saf, kaliteli ve organik olmasına çok dikkat etmelisiniz. Kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan çörek otu yağı genellikle hayvan derisi ve hücresi üzerinde test edilmiştir. Bu yüzden hayvan hücresinde yararlı olarak gözlemlenen çörek otu yağı insan hücresinde zararlı olabilir.

Çörekotu Yağı Fiyatları

Çörekotu yağı genel olarak çoğu eczanede ve aktarda bulunabilecek bir üründür. Aldığınız yer ve markalara göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Ancak aşağı yukarı hep aynı fiyatları göreceksinizdir. 100 ml. Miktarındaki çörekotunun yağı ortalama 30 – 40 lira civarındadır. Soğuk presleme yöntemi ile elde edilen çörekotu yağı fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Preslenmiş çörekotu yağı 85 lira gibi bir fiyata sahiptir. Daha pahalı olmasının sebebi tamamen doğal yollarla hazırlanmış olması ve katkı maddesi içermemesidir. Bütçeniz yeterse soğuk press çörekotu daha çok önerilen bir üründür. Ama diğer çörekotu yağlarının da etkilerini mutlaka göreceksinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı