Ekinezya Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ekinezya, geçmiş dönemlerde ilk kez Kızılderililer tarafından özellikleri fark edilerek keşfedilmiş, açık yaralar başta olmak üzere farklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan en özel bitkilerden bir tanesidir. Ekinezya’nın ana vatanı ABD olsa da ilerleyen dönemlerle birlikte özelliklerinin daha fazla bölge tarafından keşfedilmesiyle birlikte dünya genelinde tanınan bir bitki çeşidi olmuştur. Ekinezya boğazda meydana gelen iltihaplanmalar, soğuk algınlıkları, ağrılı hastalık dönemleri ve yılanlar tarafından sokulma dönemlerinde dahi aktif olarak kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinde tercih edilmiştir.

Günümüzde de bu özellikleri sayesinde tercih edilerek ekinezya, özellikle çay olarak hazırlanarak tüketilmektedir. Geçmiş dönemlerde şarbon hastalıklarında da kullanılsa da araştırmalar sonucunda soğuk algınlığı tedavilerine karşı göstermiş olduğu faydalar nedeniyle kullanılmaya başlanmıştır. Dünya genelinde ekinezya bitkisi farklı isimlerle tanınsa da başlıca kullanılan isimleri şöyledir; “Kırmızı ayçiçeği, Hint başı, Kirpi otu ve Samson kökü”.

Ekinezya Nedir?

Kızılderililer tarafından keşfedilerek kullanılmaya başlayan ekinezya, mor, pembe ve eflatun renklerine sahip papatyayla büyük benzerlik gösteren bir bitki çeşididir. Papatya familyasının bir üyesi olan bu bitkinin kendine has oldukça gösterişli görünümü bulunurken, bu görüntüsü sayesinde bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Oldukça kalın gövdesi bulunan ekinezya uzun ve tüylü bir yapısı bulunurken yaprakları da mızrakla benzerlik göstermektedir.

Ekinezya anti bakteriyel özellikleri barındıran bir bitki olması nedeniyle, içinde olan her bileşenin farklı özellikleri bulunur ve bu özellikler sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Gövde, çiçekleri yaprakları dâhil aktif olarak kullanılabilen ekinezyanın bakım ve yetiştirilmesi ise oldukça basittir. Günümüzde en fazla yetiştirildiği bölgeler yol kenarlarındaki alanlar olsa da ekonomik açıdan bakıldığında yıllık iki kez hasat edilebilir olması nedeniyle maddi açıdan da açıdan da değeri yüksektir.

Ekinezya içinde A vitamini, C vitamini, E vitamin ve B2 vitamini bulunurken selenyum açısından da oldukça zengin bir bitki çeşididir. Ekinezya kurutularak satışa sunulan bir bitki olmasının yanı sıra gövde, yaprak ve çiçek bölgeleri dâhil 3 farklı alanı da kurutularak aktarlarda satılmaktadır. Genellikle çay olarak tüketilen ekinezya, yapılan araştırmalar sonucunda ilaç olarak da üretilmiştir. Genellikle şurup ve hap olarak da kullanılabilen ekinezya, yağ olarak da cilde oldukça fazla fayda sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kedi Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ekinezya Faydaları Nelerdir?

 • Ekinezyada bulunan antioksidan özellikler sayesinde ilk olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu sayede insan vücudu farklı enfeksiyonlara karşı direnç gösterme özelliklerini artırırken, vücutta meydana gelen fazla miktarlardaki su ve toksinlerin vücuttan atılması gerçekleşir.
 • Bireylerin ciltlerinde meydana gelen egzama ve mantar gibi rahatsız edici problemlerin tedavilerinde ekinezya oldukça etkilidir. Cilde uygulanmak için hazırlanmış olan krem ya da losyonlar cilde uygulanarak tedavi edilir.
 • Ekinezya içinde bulundurduğu zengin mineraller sayesinde vücudun daha dinç ve en enerjik olmasını sağlar. Bu enerjiyi veren özel mineraller ise E vitamini, B vitamini, A vitamini, Magnezyum, Kalsiyum, Demir ve sodyumdur.
 • Günümüzde en fazla karşılaşılan problemler arasında yer alan migren ağrıları başta olmak üzere kas ağrıları ve eklem ağrılarının tedavilerinde de en etkili çözüm ekinezya bitkisidir. İçinde bulunan mineraller sayesinde iltihaplanmaların azaltılmasını sağlarken tedavi olmak amacıyla destek olur.
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları ortadan kaldırırken, ayaklarda meydana gelen mantar oluşumları, kulaklarda görülen enfeksiyon problemleri, migren, sinüzit, soğuk algınlığı ve grip gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır.
 • Ekinezya bitkisinin en önemli özelliği ise iltihap sökme özelliklerinin olmasıdır. Özellikle solunum yolunda meydana gelen problemlerin hafifletilmesi için ekinezya bitkisi tedavi etmesi amacıyla kullanılır.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Ekinezya çayı doğal bir bitki çayı olması nedeniyle ağrı kesici olarak tüketilmelidir. Başta bademcik, diş problemleri, midede yanma – ağrı, boğazlarda ağrı ya da baş ağrısı gibi problemlerin ortadan kaldırılması için günde 2 bardak ekinezya çayını tüketmek yeterli olacaktır. Tüketilen bu çay etkisini kısa sürede göstererek problemleri ortadan kaldıracaktır.
 • Ciltte meydana gelen enfeksiyon rahatsızlıkları, egzama, iltihaplanma, yaralanma ya da arı sokma gibi durumlarda ekinezya çayı tedavi amacıyla tüketilmelidir.
 • Sindirim sistemi problemi yolunda sorunları olanlar ekinezya çayını tüketerek sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Özellikle kabızlık problemlerinde etkili bir bitki çayı olan ekinezya, bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak gaz oluşumunun önüne geçer.
 • Bireylerin vücutlarında meydana gelen enfeksiyon problemlerinin tedavilerinde de en etkili bitki çayı ekinezyadır.
 • Ekinezya’da bulunan özel bileşenler sayesinde vücutta birikmiş olan zararlı mikroorganizmaların atılmasını sağlayarak enfeksiyon oluşum riskini ortadan kaldırır.
 • Ağızlarda meydana gelen kötü kokunun giderilmesi için ekinezya çayı tüketmek gerekmektedir. Tüketilen bu çay ağızda biriken kötü organizmaları yok eder.
 • Ekinezya’da buluna fitokimyasallar, kanserli hücrelerin gelişimini engellerken aynı zaman da kanser oluşum riskini en aza indirir.
 • Özellikle yoğun iş temposunda, evdeki yaşam alanlarında ve sınav dönemlerinde meydana gelen stresle başa çıkabilmek için en etkili çözüm ekinezya çayıdır. Ekinezya çayı sakinleştiren ve rahatlatan özellikleri ile bitki çayı olarak tüketilmelidir.
İlginizi Çekebilir  Alıç Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ekinezya Çayı Zayıflatır Mı?

Ekinezya antioksidan bileşenler bakımından en zengin ve en doğal bitki türleri arasında yer alır. Bu sayede toksik maddelerin vücuda girmesini sağlarken, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını destekler ve metabolizmanın daha hızlı ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Her birey günlük olarak harcaması gereken kalori miktarlarını vücuttan atması, kilo vermesine destek olabilecek en önemli etkendir.

Yemekten önce ya da aç karnına tüketilecek olan ekinezya çayı iştah konusunda aşırıya kaçmamak için yapılabilecek en güvenli önlemdir. Kan şeker seviyelerini de düzene sokan ekinezya çayı, kan şeker seviyesinin minimum seviyede yükseltirken aynı oranda tokluk hissini de vücuda iletir. Bu sayede aşırı yemek yemekten uzak durulur.

Ekinezya çayı vücutta meydana gelmiş aşırı su birikimini idrar yolu ile atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra düzenli olarak tüketim durumlarında ödem atma özelliklerini de gösterir. Vücutta aşırı miktarlarda su tutum konusunu engellerken bu sayede kilo verme konusunda da özel bir yardımcı görevi görür. Bunun için ilk olarak sindirim sistemini düzene sokarak bağırsakların daha verimli şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık problemlerini ortadan kaldırırken, kilo verme konusunda en verimli yardımcı konumda bulunur.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Ekinezya bitkisinden elde edilen kök ve çiçek kısımlarının özel olarak kurutulmasında sonra çay olarak hazırlanması ve tüketilmesi mümkündür. 1 tatlı kaşığı boyutlarındaki ekinezya bitkisi kurusunu demliğin içine attıktan sonra 1 su bardağı boyutlarında kaynar su ilave edin ve ağzını kapatarak 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Demlenmesinden sonra süzülerek tüketilebilecek olan ekinezya çayını aç karnına tüketmek gerekir. Ekinezya çayının kendine has acı tadı olması nedeniyle tat alması amacıyla bal katarak da tüketilmesi mümkündür. Özellikle kış dönemlerinde en fazla karşılaşılan hastalıklardan olan soğuk algınlığı, faranjit ve sinüzit gibi hastalıkların tedavilerinde en etkili çözümdür.

Ekinezya Çayı İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı ekinezya kurusu
 • 2 ince dilim taze zencefil
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 tatlı kaşığı papatya

Ekinezya Çayı Hazırlanışı

Cam bir demlik içine 4 su bardağı kaynar suyu ilave edin ve 10 dakika boyunca malzemelerin demlenmesini sağlayın. Demlenme işleminden sonra 3 dilim limon ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Günde 2 fincan olarak tüketin. Ancak en fazla 10 gün üst üste tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Altın Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Zararları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Zararları Nelerdir?

 • Bazı bireylerde ciltte kızarıklık ve derilerde dökülmelere neden olur
 • Ekinezya çayı alerjik reaksiyonları tetikleyeceği için doktor kontrolüne gitmeden önce tüketilmemesi gerekir.
 • Ayrıca en fazla 10 gün tüketilirken aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.
 • Emziren ve hamile olan kadınların tüketmemesi gerekmektedir.
 • Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi problemleri gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı