Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Facebook Şifremi Unuttum, Ne yapmalıyım?

Sosyal medya kullanımı Microsoft Messenger programından sonra kullanım oranı en yüksek olan Facebook ile yükselişe geçti. Facebook, Amerika’da bir üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg’in lise ve ilkokul arkadaşlarını bulmak amacıyla geliştirdiği bir web uygulamasıdır. Milyarlarca kullanıcısı ile rekorlar kıran Facebook geçtiğimiz senelerde bir diğer sosyal medya uygulaması olan Instagram’ı da bünyesine katarak bir teknoloji devi haline geldi.

Facebook basitçe isim, adres, okuduğu okul ve şehir gibi bilgileri girerek aynı okul ve bölgenizdeki arkadaşlarınız ile etkileşim kurmanıza yarar. Facebook, size önerdiği kişileri sizin bilgileriniz ile bağlantılı olarak seçerek size sunar. İnsanlar bu şekilde iletişim numarası olmayan eski ilkokul arkadaşlarını 20-30 sene sonra bulma şansını yakaladı. Birçok kullanıcıya sahip olan Facebook son yıllarda, Instagram’ın popülerliğini artırması ile kullanıcı kaybetse de yine de büyük bir sayıda kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Facebook kullanıcılarına bir çok avantaj sağlarken aynı zamanda onların güvenliklerini de sağlıyor. Sanal ortamdaki siber saldırılara karşı bir çok güvenlik önlemine sahip. Bazen insanlar “Facebook şifremi unuttum ne yapmalıyım?” sorusuna Facebook’a mail atarak cevap bulmaya çalışıyor. Bunun nedeni bazen şifreleri ile birlikte mail adreslerini de unutmaları.

Eğer Facebook şifrenizi unuttuysanız, Facebook size şifrenizi sıfırlayabilmeniz için bir kaç yöntem sunmuş durumda. İşte bu yazımızda sizlere şifresini unuttuğunuz Facebook hesabınızı geri kazanmanız için gereken yöntemleri anlatacağız. Lütfen anlatılan adımları harfiyen uygulayın aksi takdirde hesabınıza erişemeyeceksiniz.

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?1- Facebook hesabınıza ya cep telefonu ya da mail adresi ile giriş yapılır. Şifrenizi sıfırlamak için öncelikle mail adresinizi veya kayıtlı olan cep telefonu numaranızı bilmeniz gerekir. Bu bilgiyi girmek için www.facebook.com sayfasına giriş yapmanız ve bu bilgileri gireceğiniz alanda “Hesabını mı unuttun?” linkine tıklamanız gerekir.

2-Girdiğiniz sayfada “abc123@gmail.com” gibi hangi mail adresini kullanıyorsanız onu, ya da kullandığınız “05** *** ** **” gibi cep telefonu numaranızın girişini yapıp ara butonuna tıklamalısınız. “Facebook şifremi unuttum” sorununun çözümü için en önemli nokta gireceğiniz bu iletişim bilgisini doğru hatırlıyor olmanız. Aksi takdirde hesabınıza erişemezsiniz.

İlginizi Çekebilir  Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

3- Bu ekranda mail adresinizi ya da cep telefonu numaranızı girdikten sonra Facebook size bir “kurtarma kodu” yolayacaktır. Lütfen girdiğiniz telefon numarası ya da elektronik posta adresini kontrol ederek bu kodu “Facebook hesabını mı unuttun?” sayfasındaki yere yazınız. Böylelikle hesabınıza erişmek ve yeni bir şifre belirlemek için gerekli sayfaya yönlendiriliceksiniz. Yeni belirleyeceğiniz şifrenin kuvvetli bir şifre olmasına dikkat edin. Basit şifreler bilgisayar korsanları tarafından kolaylıkla hacklenebilir. Artık bu noktadan sonra hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesabınızı kullanmaya başlamadan önce “Hesabımın açık olabileceği diğer her yerde Facebook’tan çıkışımı yap” seçeneğini aktive edin. Böylelikle diğer oturumlarınız kapanacak ve yeni şifrenizi yalnızca siz kullanabileceksiniz.

4- Eğer iletişim bilgisi olan elektronik posta adresini hatırlamıyor bir durumdaysanız ve “Facebook şifremi unuttum” diyorsanız; Facebook size bir başka seçenek sunuyor. Son zamanlarda web tarayıcılardaki otomatik şifreyi kayıt etme seçeneği aktive edildiği için insanlar otomatik girişe tıklayarak her seferinde tek bir tıklama ile Facebook hesaplarına giriş yapıyor. Bu da bir müddet sonra şifrelerini ve elektronik posta adreslerini unutmalarına neden oluyor. Bu tür durumlarda Facebook sizden kullandığınız Facebook hesabındaki isminizi sorar.

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım? 5- Tekrar aynı şekilde www.facebook.com sayfasına giriş yapın. Daha sonra “şifre” kutucuğunun altındaki “Hesabını mı unuttun?” linkine tekrar tıklatın. Aynı işlemleri tekrar yaptığınızı sanıyorsunuz fakat bu sefer buradaki “Hesabını bul” kutucuğundaki boşluğa cep telefonu ya da elektronik posta adresi yazmayacaksınız. Bu boşluğa isim ve soyisiminizi yazarak “ara” butonuna tıklayın.

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

6- Bu noktada ad ve soyadınızı doğru girmeniz gerekiyor. Büyük küçük harf uyumuna ve kelimeyi doğru yazdığınıza dikkat edin. Aksi takdirde Facebook “Arama sonucu bulunamadı” uyarısı verecektir.

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

7- “Facebook şifremi unuttum” sorununun çözümünün bu adımında girdiğiniz isim ve soyisiminiz ile aynı olan kullancılar profil resimleri ile birlikte ekranda size gösterilecektir. Buradan hangi hesap size ait ise “Bu Benim Hesabım” seçeneğine tıklatın. Burada Facebook seçtiğiniz profil fotoğrafının bulunduğu Facebook kullanıcısının – yani sizin -sahip olduğunuz elektronik posta adresini size gösterecek. Burada hangi elektronik posta adresini kullanarak Facebook’a giriş yaptığınızı hatırlayabileceksiniz. Bu şekilde öğrendiğiniz elektronik posta adresini adım 1 ve adım 2 de anlatılanları uygulayarak kullanın. Ve elektronik posta adresinize gelen kurtarma kodunu girerek hesabınızın şifresini sıfırlayın.

İlginizi Çekebilir  Gmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Bir başka yöntem olarak da Facebook’taki arkadaşlarınızın yardımı ile hesabınızı kurtarma seçeneği Facebook tarafından sizlerin kullanımına sunulmuş durumda. Bu adımları uygulayabilmek için Facebook hesabınıza şifrenizi unutmadan önce “güvenilir kişi” tanımlamış olmanız gerekir. “Güvenilir kişi” sizin Facebook hesabınızı kurtarabilmeniz için gerekli ollan internet adresine erişebilen güvendiğiniz akrabanız ya da arkadaşlarınızdır. Bu kişileri daha önceden belirlemeniz gerekir. Eğer Facebook hesabınıza tanımlı bir “güvenilir kişi” yoksa yazımızın devamında bu işlemi de anlatacağız.

8- Güvenili kişi yönteminde tekrardan “Hesabını mı unuttun” seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada elektronik posta adresiniz, isim-soyisim ya da cep telefonu numarası üçlüsünden birisini girmeniz ve Facebook hesabınızı tanımlamanız gerekir. Hesabınız tanımlayıp bulduktan sonra Facebook’ta kayıtlı elektronik posta adreslerini kontrol edin. Eğer bunlardan hiç birisine erişemiyorsanız “ bunlardan birine erişimim yok” seçeneğini seçin.

9- “Facebook şifremi unuttum” sorununun bu adımında yeni bir cep telefonu ve elektronik posta adresi belirlemeniz gerekir. Ardından “devam” butonunu seçerek devam edin.

10- Önünüze gelen sayfada “Güvenilir kişilerimi göster” seçeneğini seçin ve “güvenilir kişi” olarak tanımladığınız arkadaş ya da akrabalarınızdan birisinin adını yazın.

11- Bu noktadan sonra Facebook sizi bir sayfaya yönlendirir. Bu sayfada yapmanız gereken bazı işlemler gösterilir. Ve bu sayfada sadece “güvenilir kişi” olarak daha önce tanımlamış olduğunuz arkadaşlarınızın ulaşabileceği “hesap kurtarma kodu” bulunmaktadır.

12- “Güvenilir Kişi” bağlantısını güvenilir arkadaşınıza gönderin ve açmasını isteyin.

13- “Güvenilir kişi” olan arkadaşınız bu bağlantıyı açtığı takdirde açılan ekranda bir kod belirecektir. Bu kodu sizle paylaşması gerekir.

14- Arkadaşnızın size verdiği kodu kullanarak hesabınıza erişim sağlamanız mümkün olacaktır.

Anlattığımız bütün adımlara başlamadan önce isim-soyisim, elektronik posta adresi veya cep telefonu numarası üçlü bilgisinden en az birini biliyor olmanız sizin hesabınızı güvene alarak açmanızı sağlar. Facebook sizin hesabınıza erişebilmeniz için “güvenilir kişi” yöntemi ile başka bir seçenek de sunmuştur. Peki bu “güvenilir kişi” yöntemi için güvenilir kişi tanımlamayı Facebook şifrenizi unutmadan önce nasıl tanımlayacaksınız ? Şimdi sizlere Facebook şifrenizi unuttuğunuzda hesabınızı kurtarabilmenize yarayan “güvenilir kişi” tanımlamayı anlatacağız.

İlginizi Çekebilir  Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım? Facebook hesabınıza öncelikle giriş yapmalısınız. Facebook sayfanızda sağ üst köşedeki üçgen şekilli butona tıklayarak ayarlara gidin. Güvenlik ve giriş sekmesine ulaşarak “Hesabına erişememen halinde iletişime geçebilececğin arkadaşlarını seç” seçeneğininin yanındaki “düzenle” butonuna basınız. Buradan karşınıza çıkacak sayfada “güvenilir kişi” olarak seçtiğiniz arkadaşınızı belirleyebilir ve şifrenizi unuttuğunuzda onunla iletişime geçebilirsiniz.

Eğer facebook hesabınız açık bir durumda fakat açıkken facebook şifremi unuttum” diyorsanız size bunun için bazı yollar önerilir.

1- Hesabınız açıkken unuttuğunuz Facebook şifresi için Facebook sayfasında sağ üst köşedeki aşağı yönlü üçgen işaretine tıklayın. Geldiğiniz ayarlar bölümünde “güvenlik ve giriş” seçeneğini seçin. “Güvenlik ve giriş” bölümünde “şifreyi değiştir” seçeneği yer alır. Bu seçeneğin yanında bulunan düzenle butonuna tıklayın.

2- Şifrenizi değiştirmeniz için size eski şifreniz de sorulacaktır. Bu durumda şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak kayıtlı elektronik posta adresine ya da cep telefonu numarasına şifre sıfırlama linki isteyerek şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Eğer Facebook hesabınız bir bilgisayar korsanı tarafından çalındı ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız size bir kaç ipucu verelim. Facebook hesabınızın çalındığını düşündüğünüz bir durumda yukarıda anlattığımız şifre sıfırlama adımlarının hepsini uygulayın. Eğer uyguladığınız adımlar ile bile hesabınıza ulaşamıyorsanız bu durumu Facebook’a bildirim yaparak belirtmeniz gerekir.

1- Facebook yardım bölümüne girin. O bölümde yer alan “giriş sorununu bildir” seçeneğini tıklayın. Bu bölümde karşınıza bir form çıkar bu formu bütün hatları ile eksiksiz doldurmanız gerekir.

2- Eğer hesabınız gerçekten de çalındı ve bu büyük ciddi bir durumsa Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizin de dijital bir kopyasını yüklemeniz durumun ciddiyetini Facebook’a anlatmak ve kimliğinizi doğrulamak adına önemlidir. Bu durumda Facebook size güvenerek geri dönüş yaparak size “Facebook şifremi unuttum” bağlantısı göndererek şifrenizi sıfırlamanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı