Galileo Galilei Neyi Buldu? Buluşları ve icatları

Galileo Galilei Neyi Buldu? Galileo Galilei 15 Şubat 1564 ve 8 Ocak 1642 yılları arasında yaşamış ünlü bir bilim insanıdır. Bilim dünyasında başarılı bir matematikçi, filozof, astronom, fizikçi ve mühendis olarak anılmaktadır. Rönesans döneminde gerçekleştirilen bilimsel devrimde çok büyük katkıları bulunmaktadır.

Ünlü bilim insanı Galileo Galilei’nin 77 yıl yaşadığı bilinmektedir. Birçok farklı bilim dalı ile ilgilenmiş ve eserleri ile adını tarihe yazdırmıştır. Kendisi bilimin babası lakabı ile de tanınmaktadır.

Galileo Galilei Hayatı

Galileo İtalya’da bulunan Pisa’da doğmuştur. 15 Şubat 1564 tarihinde dünyaya gelen ünlü bilim insanı 5 kardeşe sahipti. Babası ise ünlü bir müzisyen ve lavtacı olarak tanınmaktaydı. Babası altı çocuğundan en büyüğü olan Galileo’ya mesleki becerilerini, müzik ritmini anlama becerisini ve dikkatli ölçüm yapma becerisi gibi önemli hususları öğretmiştir.

Galileo’nun çocukluğunda iki küçük kardeşi bebekken ölmüştür. Kalan en küçük kardeşi ise Michelangelo’dur. Michelangelo tıpkı babası gibi başarılı bir müzisyen ve lavtacı olmuştur. Ancak Michelangelo’nun bazı davranışları ailesini maddi olarak uzun süre zor duruma sokmuştur. Sürekli olarak abisi Galileo’dan borç alan Michelangelo bir noktada abisinin para kazanmak için buluş yapma isteğine bürünmesine de neden olmuştur.
Galileo henüz sekiz yaşında iken ailesi Floransa’ya taşınmak zorunda kalmıştır. Kendisi ise 2 yıl sonra ailesine yakın olan Vallombrosa’ya taşındı. Burada Camaldolese Manastırı tarafından verilen eğitimi aldı. Galileo’nun adı dedesinin babasından gelmektedir.

Kendisinin büyük büyük dedesi olan Galileo’nun adını yaşatan ünlü bilim insanı tıpkı dedesi gibi başarılara imza atmıştır. Dedesinin de ünlü bir siyasetçi, öğretmen ve doktor olduğu bilinmektedir. Galileo’nun dedesi ile başka bir benzer noktası da büyük büyük dedesi gibi öldükten sonra Floransa sınırlarında bulunan Santa Croce Bazillikası’na gömülmüş olmasıdır.

Galileo’nun Aile Hayatı ve Çocukları

Galileo dinine bağlı bir bilim insanı olarak bilinmekteydi. Ancak buna rağmen henüz evlenmeden Marine Gamba adındaki bir kadın ile 2 çocuk sahibi olmuştur. Evlilikleri sonrasında 3. Çocukları da doğmuştur. Gariptir ki Galileo kızlarının evlenemeyeceği fikrindeydi. Bu nedenle kızlarını San Matteo Rahibeler Manastırına okumak üzere göndermiştir.

İlginizi Çekebilir  Charles Babbage Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Galileo doğan oğlunun adını Vincenzo koymuştur. Oğlu büyüdüğünde Sestilia Bocchineri adında bir kadın ile evlenmiştir. Galileo ise hayatına devam ederken parasal nedenlerden dolayı eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Bu bağlamda eğitimini yarıda bırakmasından sonra matematik alanına yönelmiş ve matematik profesörü olmuştur.

Galileo Galilei Buluşları

Galileo buluşlarını ortaya koyarken çoğu zaman maddi kaygılar ile hareket etmiştir. Gerek ailesini geçindirme ihtiyacı gerekse henüz bekarken kardeşine destek olma zorunluluğu yüzünden hayatının büyük çoğunluğunda maddi kaygılar taşımıştır.

Galileo ve Gökyüzü İncelemeleri

Galileo 1609 yılında teleskobun icat edilmesi ile birlikte kendini astronomi alanında daha da geliştirdi. Gökyüzünü incelemeye başladı. Gökyüzü incelemelerinin yer aldığı bir kitap çıkardı. Bu kitabın adı Yıldızların Habercisi olarak bilinmektedir. Kitap içerisinde yer alan bilgiler ve keşifler dönemine tam olarak damgasını vurmuştur.
Galileo’nun astronomi alanındaki görüşleri ve incelemeleri döneminde papazlar tarafından hiç hoş karşılanmamıştır. Büyük oranda papazlar tarafından baskılar ile karşılaşan bilim insanı teleskobu geliştirdiği için olumsuz yorumlar aldı.

Teleskopu geliştirerek gökyüzünü inceleyen Galileo aynı zamanda mikroskopun da geliştirilmesinde etkin rol oynamıştır.

Galileo ve Üç Kuyruklu Yıldız Keşfi

Galileo 1618 yılında üç kuyruklu yıldızı keşfetmiştir. Bu keşif ile birlikte papazlardan baskı almaya devam etmiştir. Papazlar tarafından kendisine yapılan baskılar aile hayatını da iş hayatını da yakından etkilemiştir. Hatta kendisinin eserlerinde bulunan bazı bölümlerin kaldırılması dahi talep edilmiştir.

Galileo ve iki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar: Çok Konuşulan Eseri

İki kainat sistemi üzerine konuşmalar adlı eserinin yayınlanmasından sonra Galileo mahkemeye çağırılmıştır. Mahkeme Roma’da bulunuyordu. Ünlü bilim insanının mahkemeye çıkarılması sonrasında dava sonuçlanarak müebbet hapis olarak neticelendi.

Müebbet hapis cezası Galileo’nun 70 yaşında olması nedeni ile ev hapsine dönüştürülmüştür. Bir evde hapis kalan Galileo kısa süre sonra da gözlerini kaybetmiştir. 8 Ocak 1642 yılında 77 yaşında ölmüştür. Ölüm nedeni olarak yüksek ateş ve kalp çarpıntısı sebepleri sunulmuştur.

Galileo yaşamı boyunca eserleri ve buluşları ile ünlü olsa da genel itibari ile değeri pek bilinmemiştir. Öldükten sonra değeri anlaşılan ünlü bilim insanının eserleri günümüzde büyük bir saygı ile incelenmektedir.

İlginizi Çekebilir  Alexander Fleming Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Galileo ve Buluşları

 • Ayın yüzeyinin dümdüz olmadığını keşfetmiştir.
 • Jüpiter’in uyduları olduğunu keşfetmiştir.
 • Venüs’ü araştırmıştır.
 • Satürn hakkında çalışmaları mevcuttur. (Satürn’ün halkasını uydusu zannetmiştir.)
 • Üç kuyruklu yıldızı keşfetmiştir.
 • Galileo pergelini icat etmiştir.
 • Galileo Mikrometresini icat etmiştir.
 • Celatone icat etmiştir.
 • Galileo’nun saat maşası mekanizmasını icat etmiştir.
 • İcatları, buluşları ve keşifleri ile Galileo hayatı boyunca bilime katkı sağlayan başarılı bir bilim insanı olarak
 • yaşamıştır. Astronomi, matematik, fizik, felsefe gibi alanlarda kendini geliştirerek hem iyi bir bilim insanı hem de eğitmen olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı