Genital Bölgede Kararma Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Genital bölgede kararma hemen hemen her kadının başına gelen olaylardan bir tanesidir. Kadınların büyük bir kısmı, genital bölgede, bıyık bölgesinde ve koltuk altı bölgesinde kararma sorunları ile mücadele etmektedir. Diğer bölgelerde oluşan kararmalar için ilaç kullanılabilmekte ya da bitkisel çözümlerden faydalanılabilmektedir. Ancak çoğu kişi genital bölgede oluşan kararmalara daha temkinli yaklaşmakta ve yanlış bir şey yapma ihtimallerine olan korkuları dolayısıyla daha çekimser davranmaktadır.

Genital bölge hava almayan, nemli bir bölgedir. Dolayısıyla kararmaların meydana gelme olasılığı yüksektir. Kişilerin kıl aldırma işlemi sırasında hasar gören kıl kökleri, kararmalar ortaya çıkarmaktadır. Aynı problem özellikle yaz aylarında koltuk altı bölgesinde, iki bacak arasında, bıyık bölgesinde de görülmektedir. Tahriş sorunlarının da böyle durumlar ortaya çıkardığına değinmekte fayda vardır. Yanlış ve farklı epilasyon uygulamaları, ağdalar, jilet kullanımı da kararmaların ortaya çıkmasının en yaygın nedenleri arasında olmaktadır. Yanlış giysilerin kullanımı da bir çeşit tetikleyici olmaktadır. Bazı giysilerin yarattığı alerjik reaksiyonlar da bu sorunu oluşturan etmenler arasında olabilmektedir.

Genital Bölgede Kararma Nedenleri

Genital bölgede kararma nedenleri çok fazladır. Birkaç nedenle açıklanamayacak durumlar da çoğu zaman mevcuttur. Kişinin yapısına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bazı kişiler hiçbir şekilde kararma problemi ile mücadele etmezken, bazı kişiler kararma problemlerine maruz kalmaktadır. Ayrıca bazı kararmalar geçici olabilirken, bazıları uzun süre kalabilmektedir. Görüntüyü ciddi anlamda bozan bu sorun, oldukça rahatsız edicidir. Bazı kadınlar sırf bu yüzden çeşitli operasyonlara maruz kalmak durumunda olabilmektedir.

Genital bölgede kararma nedenleri;

  • Tahriş olmaya bağlı olarak oluşumu en yaygınıdır. Kişilerin yaptırdıkları yanlış epilasyon veya ağda uygulamaları buna sebebiyet verebilir.
  • Kullanılan kumaşların yanlış seçilmesi de bu duruma sebebiyet verebilir. Kişilerin özellikle kendinde alerjik reaksiyon oluşturacak çamaşırlardan kaçınması gerekir. Ne yaparsa yapsın herhangi bir çözüme ulaşamayan kişiler ise, çamaşırlarını yıkadıktan sonra ütüleyerek kullanabilir.
  • Kullanılan duş jelleri, parfümler, parfümlü çamaşır yıkama deterjanları da aynı şekilde kararma problemleri ortaya çıkarabilir.
  • Nadiren de olsa doğum kontrol hapları, uygulanan çeşitli diyetler, hızlı kilo alıp verme, sigara tüketimi ve çeşitli hastalıklar da bu durumun oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Çıkan sivilcelere, siyah noktalara ve batıklara hemen müdahale etmek de bu durumun oluşmasına sebebiyet verebilen etmenler arasındadır.
  • Doğum, emzirme, hamilelik, ergenlik dönemi veya menapoz gibi dönemler bu durumun oluşmasında etkilidir.
  • Ten rengi daha koyu olan kişilerin başına gelmesi daha olası bir durumdur.
İlginizi Çekebilir  Kaş Dökülmesi Nedir? Nedenleri, Tedavisi, Önleme Yolları

Genital Bölge Kararması Tehlikeli Midir?

Özellikle bu sorunla ilk defa karşılaşan kişilerin en yaygın sordukları sorulardan bir tanesi de, genital bölge kararmasının tehlikeli olup olmadığıdır. Genital bölge kararmaları çoğu zaman tehlikeli değildir. Herhangi bir hastalıkla ilgili herhangi bir bilgi de vermemektedir. Yani bu kararmalar genel anlamda tahrişe bağlı olarak oluşmakta, doğru yöntemler denenerek önlenmektedir. Bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Kişilerin bu kararmalardan tamamen kurtulmak için yaşam tarzlarını değiştirmeleri de gerekebilmektedir.

Genital bölge kararmaları bir hastalığın habercisi değildir, ancak mevcut bir hastalığa bağlı olarak, çok nadir de olsa ortaya çıkabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar da bu duruma sebebiyet verebileceğinden dolayı, kişilerin temkinli olmaları gerekmektedir. Eğer uzun süredir geçmeyen kararmalar mevcutsa, kişilerin bir cildiye uzmanına giderek bazı testler yaptırmaları etkili ve önemli olabilmektedir.

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Genital bölge kararmasının geçmesi için, kişilerin evde uygulayabilecekleri bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin süreklilik arz etmesi, etkinin artmasına yardımcı olacak, bir yandan da önlem niteliği taşıyacaktır. Bunlara ek olarak doğru şekilde uygulanmasının da büyük bir öneminin olduğunun bilincinde olmakta fayda vardır. Kişilerin olması gerekenden daha fazla veya daha az uygulamamaları gerekir. Ayrıca bazı durumlarda kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri de gerekebilmektedir.

Lazer Uygulaması

Doğru yerden doğru şekilde alınan lazer uygulamasının, genital bölge kararmalarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Belki ilk uygulamalar sonrası yeniden bir kararma durumu ortaya çıkabilir. Ancak bir süre sonra durumun tamamen çözüleceğini unutmamak gerekir. Çünkü lazere, epilasyona, ağdaya ya da jilete bağlı farklı bir tahriş durumu meydana gelmeyecektir. Tahrişi önlemek adına kişilerin tercih edebilecekleri en doğru seçenekler arasındadır.

Limon Suyu Uygulaması

Limonun beyazlatma konusunda son derece etkili bir seçenek olduğunu çoğu kadın bilmektedir. Özellikle koltuk altı kararmalarında tercih edilen bu yöntem, oldukça doğal ve masrafsızdır. Kişilerin içerisine karbonat karıştırarak, ilgili bölgeye uygulama sağlamaları ve 5 dakilka beklemeleri gerekir. Daha sonra bölgenin ılık su ile yıkanması gerekir. Kişi bunu yalnızca limonla da sağlayabilmektedir. Masaj yaparak uygulanması daha etkili sonuçlar vermektedir. Karışımı ya da sadece limonu, daha etkili olacağını düşünerek daha uzun süre tutmanın bir anlamı yoktur. Ayrıca her kıl alımının ardından bu kürün uygulanması, etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Periferik Arter Hastalığı (PAD) Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Yoğurt Kürü Uygulaması

Farklı ancak etkili bir seçenek olan yoğurt kürü uygulaması, bazı kişiler için tiksindirici olabilmektedir. Herkesin tercih etme zorunluluğu olmayan bu hizmetin de masrafsız ve etkili olduğunu belirtmekte fayda vardır. Biraz yoğurdun içerisine, yarım limon sıkılarak kür hazırlanır. Masaj yapılarak sağlanan uygulama, yaklaşık 10 dakika genital bölgede bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulama sağlanır. Bu kürün beklenen etkiyi sağlaması için, en az haftada iki kere uygulanıyor olması gerekmektedir. Uygulama sonrası bebek pudrası kullanmak, kürün daha etkili sonuçlar vermesine de yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin tercih etmelerinde fayda olacaktır.

Kese Yapma Uygulaması

Zaman zaman genital bölgede meydana gelen kararmalar, genital bölgede ölü deri birikmesi dolayısıyla da oluşabilmektedir. Kişilerin biriken ölü deriyi gidermek adına alabilecekleri en etkili yöntemlerden biri de, sabunsuz kese ile haftada bir iki kere masaj yaparak genital bölgeyi keselemektir. Bölgenin tahriş olmaması adına, kişilerin hassas keseler kullanması gerekmektedir. Zaman içerisinde beyazlama sağlanacaktır, kişilerin bu noktada sabırlı olmalarında fayda vardır. Haftada bir iki kere, beş dakikalık masaj uygulaması yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, tahriş oluşumunu engellemek olmalıdır.

Krem Uygulaması

Kişiler bir dermatolog, jinekolog ya da eczacı aracılığıyla beyazlatıcı bir krem temin ederek, genital bölgede bu kremi kullanabilir. En kolay ve en ağrısız yöntemdir, ancak kişilerin doğru kremi seçmeleri büyük önem arz etmektedir. Yanlış kremin tercih edilmesi, çeşitli sorunların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Uygulanan bölgenin sorun yaratmaya en müsait bölgeler arasında olduğunu unutmamak gerekecektir. Aksi takdirde ciddi sorunların oluşabileceğini unutmamak gerekmektedir. Kremin mutlaka bir uzman aracılığıyla tavsiye edilmesi ve kişilerin de doğru yerlerden kremi temin etmeleri kıymetlidir.

Renk Açtırma İşlemi

Ne olursa olsun, geçmeyen bir kararma durumu söz konusuysa, kişilerin renk açtırma işlemi sağlamaları gerekmektedir. Bu işlem estetik ve plastik cerrahi uzmanları aracılığıyla sağlanabilmektedir. Kişiler görüntüden rahatsızsa, evde her türlü uygulamayı deneyip başarılı olamamışsa ya da herhangi bir uygulamanın yan etkileriyle mücadele etmek yerine, gerçekten işe yarayacak bir uygulamanın yan etkileriyle baş etmenin daha iyi bir durum olduğunu düşünüyorsa, bu hizmetten faydalanarak, kesin ve kalıcı çözüm elde etmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Coxsackie Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri, Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı