Gmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Gmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım? Geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre Google dünya üzerinde 1.5 milyar gmail kullanıcısını çoktan geçmiş bulunuyor. Dünya nüfusunun neredeyse 5’te birini bünyesinde kullanıcı olarak barındıran Google son yıllarda Ar-Ge yatırımları ile adından çokça bahsettiriyor.

Kullanıcı sayısının fazla olması ise “sunucu güvenliği açıkları” ve kullanıcıların hesaplarına gelebilecek “siber saldırılara” neden olmakta. Google son yıllarda gmail kullanıcılarının heseaplarını güvenli bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla bir dizi tedbir aldı. Alınan tedbirler ise şifresini unutan masum kullanıcıları etkiledi.

Google, destek sistemine bir çok “gmail şifremi unuttum”temalı elektronik postalar alıyor. Kullanıcı sayısının fazlalığından dolayı destek vermekte sorun yaşayan Google bir çok kullanıcının mağdur olmasına da neden oldu.

Bu yazımızda şifresini unuttuğunuz gmail hesabınızı tekrar kullanabilmeniz ve şifrenizi sıfırlamanız için gerekli olan bütün yollar gösterilecek. Lütfen anlatılan adımları harfiyen uygulayın. Aksi takdirde şifresini unuttuğunuz gmail hesabınıza erişemeyeceksiniz. Sunduğumuz bütün bilgiler Google kullanım yasalarına uygundur ve herhangi illegal bir yöntem içermez.

Şifrenizi unutma ihtimalinizin dışında şifre değiştirme işlemi de gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Şifre değiştirme durumunda:

1- Google hesabınızı açma sayfasına girin ve hesabınızda oturum açın.

2- Güvenlikle ilgili ayarların yer aldığı sekmenin alt kısmında “Google’da oturum açma” seçeneğini tıklayın.

3- “Şifre” seçeneğini seçin. Bazı durumlarda oturumu tekrar açmanız istenebilir.

4-Belirlediğiniz yeni şifreyi girerek “Değiştir” seçeneğini tıklayın.

Son adımı da uyguladıktan sonra artık yeni belirlediğini şifreyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız ve “gmail şifremi unuttum” sorununa çözüm arıyorsanız şu adımları sırasıyla uygulayın:

1-Şifrenizi unuttuğunuz durumlarda yapmanız gereken hesap kurtarma sayfasına gidin. Linke tıklayarak “Hesap Kurtarma” sayfasına giriş yapabilirsiniz. (https://accounts.google.com/signin/v2/recoveryidentifier)

2- “Hesap Kurtarma” sayfasında yapmanız gereken şifresini unuttuğunuz gmail hesabını kutucuğa yazmak. Ardından “ileri” butonuna tıklayın.

3- Gmail bu adımda sizden hatırladığınız son şifreyi girmenizi isteyecektir. Hatırladığınız son şifreyi girin. Bu noktada gireceğiniz hatırlanan son şifre, unuttuğunuz şifreye ne kadar yakın ise Google algoritmaları sizin kimliğiniz belirlemede zorlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Instagram Şifremi Unuttum Ne yapmalıyım?

4- Hatırladığınız son şifreyi girdikten sonra Google sizden daha önce belirlemiş olduğunuz kurtarma elektronik posta adresinin girişini yapmanızı isteyecek. Kurtarma maili olarak belirlediğiniz posta adresini girin. Burada Google size bir doğrulama kodu gönderecek. Bu doğrulama kodu sayesinde hesabınıza tekrar ulaşabileceksiniz.

Eğer daha şifrenizi unutmadan önce herhangi bir kurtarma elektronik posta adresi belirlemediyseniz bu yöntem işe yaramaz. Bu yüzden kurtarma mailini yazmanız gereken kutucuğun altındaki “başka bir yöntem dene” seçeneğini tıklayın.

1- Bir başka seçenek olarak da daha önce belirlemiş olduğunuz telefon numarasına şifreniz gönderilir. Eğer daha önce telefon numaranızı senkronize ettiyseniz, “Doğrulama kodunu *** *** 1234 telefon numarasına yapılacak bir arama ile ya da kısa mesaj olarak al” uyarısı alırsınız.

2-Bu sayfada kısa mesaj al ya da çağrı al seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Doğrulama kodu telefonunuza gelecek ve kodu girdiğiniz takdirde yeni bir şifre belirlemek için gerekli sayfaya iletileceksiniz.

Farklı bir yöntem denemek isterseniz Google size sahip olduğunuz hesabınız ile ilgili özel ve spesifik soırular yöneltecektir. Bu sorular sizin hesabınız ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgilerdir.

1-Bu adımda Google size “Gmail hesabını ne zaman oluşturdunuz” sorusunu yöneltebilir. Ay ve yıl seçeneklerinin yer aldığı bardan bu bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Hesabını uzun süre önce oluşturmuş kullanıcılar için bu bilgiyi cevaplamak genelde zor olur. Bu soruyu hatırladığınız en kesin tarihi girerek geçin. Daha sonra ilerleyin.

2- Daha önce belirlemiş olduğunuz bir güvenlik sorusu mevcut ise bu adımda Google size bu soruyu sorabilir. Gizli yanıtınızı hatırlıyorsanız girdiğiniz takdirde şifrenizi yenilemeniz için başka bir engel kalmamış olacaktır.

“Gmail şifremi unuttum” sorununu çözmek istiyorsanız yukarıda anlatılan yöntemlerden birisini yapmanız gerekmektedir. Bu yöntemler cep telefonuna arama ya da kısa mesaj ile gelen doğrulama kodu, kurtarma elektronik posta adresi ve kimlik doğrulamak adına Google’ın size yöneltiği soruları cevaplamaktır. Eğer bir cep telefonu tanımlamadıysanız, bir kurtarma elektronik posta adresiniz yoksa ya da kimliğiniz doğrulamak için gerekli bilgileri dolduramazsanız Google gmail hesabınız için doğrulama yapmayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Hesap kurtarma yöntemini başarı ile tamamlayabilmek için ipuçları sıralanmıştır. Lütfen bu noktalara özellikle önem verin ve dikkatli olun.

1-Eğer hesabınızı kurtarmayı denediniz ve Google size “Google bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı” mesajı verirse tekrar deneme hakkına sahipsiniz. Tekrar deneyin.

2-Google sizin kimliğinizi doğrulamaya çalıştığı zaman sorduğu soruları geçmeyin. Hepsini cevaplamaya çalışın.

3-Eğer sorulan sorunun cevabından emin olamıyorsanız; bir sonraki soruya geçmek yerine o soruyu olabildiğince yakın cevaplamaya çalışın. Gerçek verilerinize yakın ne kadar çok soru cevaplarsanız Google yapay zeka algoritmaları bir insan gibi davranarak sizin doğru kişi olduğunuzu anlamaya gayret edecek.

4- Bir diğer önemli nokta ise sürekli kullandığınız bir aygıt üzerinde bu işlemleri yapmak. Yani eğer gmail hesabınızı sürekli bilgisayarda kullanıyor ve daha sonra hesap kurtarma işlemlerini telefonda yapmaya çalışıyorsanız bu Google’ın sizi tanıyamamasına neden olur. Sizi kötü niyetli birisi olarak algılayacaktır.

5- “Gmail şifremi unuttum” sorununda hesap kurtarma işlemleri sırasında tarayıcı kullanımı önemlidir. En çok hangi tarayıcıyı kullanarak Gmail üzerinden elektronik posta gönderdiyseniz; o tarayıcı üzerinden hesap kurtarma adımlarını gerçekleştirin.

6- Eğer Gmail kullanırken konum özelliklerini aktive ettiyseniz; hesap kurtarma adımlarını da eviniz ya da işyeriniz – nerede en çok Gmail hesabını kullandıysanız – üzerinden hesap kurtarma işlemini gerçekleştirin.

7- Eğer size sorulan bir güvenlik sorusunun yanıtını imla, noktalama ve anlatım bozuklukları kurallarına uymadan yazarsanız bu durum da Google’ın size güvenmemesine neden olur. Yazdığınız kelimelerin doğru imla ile yazıldığından emin olun. Harflerin büyük ve küçük olmasına dikkat edin.

8- Hatırladığınız son şifre sorulursa en son hatırladığınız şifreyi girin, eğer hatırlamıyorsanız daha önce kullandığınız ve emin olduğunuz bir şifreyi girmeniz de Google’ın sizi tanıması için olumlu bir adım olacaktır.

9- “Gmail şifremi unuttum” sorununda bir diğer önemli nokta ise size sorulan güvenlik sorularını bilemediğiniz takdirde tekrar denemeniz. Ve bu denemenizde sorulan soruların cevaplarında farklı varyasyonlar kullanmanız şansınızı daha da artıracaktır.

10- Eğer Google’ın hesabınızı kurtarmak için size sorduğu sorular arasında “hesabınıza neden erişemiyorsun ? ” varsa; bu soruya içinde bulunduğunuz durumu özetleyen en iyi ve doğru cevabı verin. Örneğin: bir önceki hafta şifreyi değiştirmiş ve şimdi onu unutmuşsunuzdur. Ya da tatile gittiğinizden dolayı bazı aksaklılar oluşmuştur. Ya da kötü niyetli bir insan tarafından hesap şifreniz değiştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Yukarıda verilen örnekler ve tavsiyeler hesabınızı kurtarmanızda çok önemli yer kaplıyor. Bu adımları harfiyen uygularsanız gmail hesabınızı kurtarma ihtimaliniz tahmin ettiğinizden daha da yüksek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı