Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Göbek Yağı Nedir?

Göbek Yağlarını Eriten Besinler: Vücutta olması gerekenden fazla yağ oranına sahip olmak olumsuz sonuçlar meydana getirebilmektedir. Bu oran kadınlarda %22 erkeklerde ise %15 olarak belirlenmiştir. İdeal yağ oranını aşan kişiler kilo almaya başlayarak problem yaşamaya başlarlar. Fazla kilolar zaman zaman herkesin problemi olmuştur. Vücudumuzda 3 çeşit yağ bulunmaktadır. Bu yağlar farklı bölgelerde yer almaktadır. Fakat şüphesiz en çok dikkat çeken ve sorun yaratan göbek yağlarıdır. Göbek yağların bilimsel adı visseral yağlar olarak bilinmektedir. Göbek yağları vücuttaki en tehlikeli ve yok etmesi zor yağlardır. Göbek yağlarını yakmak mümkün mü? Göbek yağları nasıl yakılır? Göbek yağı yakan besinler nelerdir? Göbek yağı tehlikeli midir? Cevaplarını merak ettiğiniz tüm bu soruların detayları sizlerle.

Göbek Yağı Neden Oluşur?

Göbek yağı oluşumunun birçok sebebi vardır. Göbek yağı aniden hızla oluşan bir şey değildir. Zamanla yaşam stiline ve kişinin yapısına göre oluşan bir durumdur. Göbek yağlarının nedenlerini sizler için bir araya getirdik. Bazen kişiler az yemek yedikleri halde yağ oranlarında artış gözlemektedir. Bu durumun nedenlerine de yazımızdan ulaşmanız mümkün. Göbek yağı neden oluşur? Göbek yağının sebepleri nelerdir? İşte detaylar.

Göbek yağının sebeplerinden ilki hiç şüphesiz yaş faktörüdür. Yaş ilerledikçe kişilerin yağ yakım hızı azalmaktadır. Yaş ilerledikçe hem erkek hem kadınlarda vücutta şekil değişiklikleri de meydana gelmektedir. Bu değişiklerden en belirgin olanlardan biri de göbek yağlarıdır. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinden sonra aldıkları hızlı kilolar direkt olarak göbek bölgesinde birikmektedir. Bu göbek yağları eritmesi en çok kısım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapılan sporlar vücuda tabi ki çok faydalıdır. Ancak kişinin bilinçsiz bir şekilde yaptığı yanlış egzersiz hareketler ilerde göbeğe sebep olabilmektedir. Mesela, sadece tek bir bölgeyi çalıştıran sporlar yapmanız göbek yağlarının birikimine sebep olabilmektedir. Bu yüzden vücudunuzu doğru orantıda çalıştıracak koşu, yürüyüş ve yüzme gibi genel sporlar yapmayı tercih edebilirsiniz.

Stres Göbek Yağını Artırır

Stres düzeyi de göbek yağının birikmesi sebeplerinden biridir. Stres, kortizol dediğimiz hormonu arttırarak yağ birikmesi oluşturmaktadır. Stres düzeyinizi normale indirmek istiyorsanız meditasyon ve yoga tarzı aktivitelere başvurabilirsiniz.

Yanlış beslenme konusunda kişilerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Vücuda giren ürünlerin yağ biriktirme potansiyeli olmamasına dikkat etmelisiniz. Sürekli fast-food tarzı yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Abur cubur dediğimiz market yiyecekleri yerine sebze ve meyve gibi organik yiyecekler tüketmeye özen göstermezseniz göbek yağından kaçmanız mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Hızlı yemek yiyen kişilerde göbek oluşumu riski daha fazladır. O yüzden yemeklerinizi yavaş bir şekilde ve bolca çiğneyerek yemelisiniz. Doyma hissine anca bu şekilde daha hızlı ulaşabilirsiniz. Hızlı yenen yemeklerde kişiler doyma hissini daha geç fark ederler ve aslında ihtiyaç duydukları besinden çok daha fazlasını tüketerek şişkinlik yaşarlar.

Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

Göbek yağını eritmek için yapabileceğiniz birçok spor ve egzersiz bulunmaktadır. Bunun için kendinize düzenli spor yapabileceğiniz bir plan hazırlayarak başlayabilirsiniz. Tüm bunları planlarken kendi yaşınıza ve yapınıza uygun egzersiz ve sporları seçmeniz oldukça önemlidir. İnsanların çoğu göbek yağlarından muzdarip durumda ve bunun için oldukça mesai harcamaya başladı. Kimileri göbek yağını eritmek için ameliyat gibi hızlı çözümlere başvursa da kimileri daha doğal yollar ile yağlarını eritmeye çalışmaya devam ediyor. Doğal yollarla göbek yağı eritmeye çalışanlar için takviye besin önerilerimiz olacak. Göbek yağını eriten besinler eşliğinde egzersizlere devam etmeniz doğrultusunda hızla yağlarınızdan kurtulacağınıza eminiz. İşte göbek yağlarınızı eritebileceğiniz püf noktaları.

Göbek Yağı Eriten Egzersizler

Göbek yağlarınız var ve bunlardan egzersiz yaparak kurtulmak mı istiyorsunuz? Sizler için birbirinden etkili egzersizleri bir araya getirdik. Bu egzersizleri haftada birkaç kez aksatmadan yapmalısınız. Tabi sadece egzersiz yapmak yeterli değildir. Egzersizleri yaparken aynı şekilde beslenmenize ve uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Günlük en az 7 8 saat kadar uyumanız tavsiye edilmektedir. Egzersiz planlarınızın işe yaraması için yemek porsiyonlarınızı azaltarak ev yemeklerini tercih etmeniz ve ekmeği azaltmanız da gerekmektedir. Aç kalmak yerine dozunda yiyecekler tüketmelisiniz. Unutmayın ki aniden kilo vermek değil sağlıklı bir şekilde kalorilerinizden kurtulmak çok daha sağlıklıdır.

Egzersizler sayesinde düzenli bir şekilde göbek yağlarınızdan kurtulmanız mümkün. İhtiyacınız olan şeyler; inanç, istikrar ve tam performans göstermek. Kendinize inanarak tamamen motivasyon olmaya odaklanarak bu işe başlamanız büyük önem arz ediyor. Başlamış olmak için başlamak yerine tamamen kararlı bir şekilde bu egzersizleri uygulamaya koyarsanız çok daha fazla faydasını göreceksiniz.

Boş mide egzersizi herkesin yapabileceği bir şey değildir. Kimileri aç karnına enerjisiz olur ve halsizlerdir. Bu öneriyi onların dikkate almamasını öneriyoruz. Ben aç karnına gayet dinç oluyorum diyenler okumaya devam edebilir. Karnınız aç iken küçük egzersizler yaparak hali hazırdaki birikmiş yağlarınızı yakmaya çalışabilirsiniz. Uzun süreli olmayan antrenmanlarınızı aç karnına yaparak yağ yakımı hızını arttırabilirsiniz. Örneğin en basitinden sabahları aç karnına hafif tempolu koşulara çıkarak bir adım atabilirsiniz.

HIIT adı verilen daha yoğun tempolu egzersizlerin de faydasını görebilirsiniz. Bu egzersizler seanslara bölünerek yapılmaktadır. 15-20 dakikalık yüksek performans gösterdiğiniz ve fazla yoğun hareketler içeren bu egzersiz hayalinizdeki fiziğe ulaşmanız konusunda oldukça etkili olacaktır. Egzersizlerden önce ve sonra yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz. Su metabolizmanın çalışması için en önemli şeylerden biridir.

İlginizi Çekebilir  Kilo Aldıran Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Düzenli koşu egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Mesela yokuş yukarı yapacağınız büyük efor gerektiren koşulara çıkabilirsiniz. Bu koşular kalp ritminizi arttırarak normalde harcadığınızdan çok daha fazla yağ harcamanıza sebep olacaktır. Koşularda kendinizi yormadan aralarda yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyiniz.

Göbek Yağlarını Eriten Besinler Listesi

 • 1. Matcha Çayı
 • 2. Deniz Yosunu (Wakame)
 • 3. Çözünür Lif
 • 4. Hindistan Cevizi Yağı
 • 5. Elma Sirkesi
 • 6. Yeşil Çay
 • 7. Omega-3 Bakımından Zengin Besinler
 • 8. Sarımsak
 • 9. Nane
 • 10. Tarçın
 • 11. Karpuz
 • 12. Elma
 • 13. Muz

Göbek Yağlarını Eriten Besinler

1. Acı Biber

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Göbek yağlarını eriten besinler arasında acı biber var. Acı biber, metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip bir bitkidir. Acı biber tüketimi yağ yakımı için uygun ürünler arasında yer almasının yanı sıra iltihap sökme konusunda da başarılıdır. Acı biber sindirimi kolaylaştırdığı için idrarı arttırarak vücuttan zararlı maddelerin çıkışını sağlamaktadır. Bu yüzden göbek yağı eritmek isteyen okuyucularımıza acı biber detoksu ve yemeklerde düzenli olarak acı biber kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Midenizi rahatsız edecek düzeyde olmayacak şekilde acı biber tüketmenizin hiçbir zararı olmayacaktır.

2. Matcha Çayı

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

İnternette birçok zayıflama çayına denk gelmişsinizdir. Zayıflama ve göbek yağınızı eritme vaadi veren her marka çaya inanmamanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bilimsel olarak faydası ve etkileri kanıtlanmış ürünleri tüketmenizde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bunlardan biri de matcha çayıdır. Matcha çayı günümüzde popüler olan çaylar arasında. Bu çay yağlarınızı eritme konusunda oldukça etkili ve yardımcı olabilecek bir üründür. Vücudunuzdaki fazlalık yağları dengeleyerek istenilen düzeye gelmede etkili bir üründür. Tabi bu çayı içer içmez mucize bir etki beklememelisiniz. Düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

3. Deniz Yosunu (Wakame)

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucu deniz yosunu ürününün yağ yakımı konusunda yardımcı ve etkili olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Japonların sıkça kullandığı bir bitkidir. Deniz yosunu kötü kolesterol ve LDL’nin olumsuz etkilerinden korumaktadır.

4. Çözünür Lif

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Bu lifler, suyu emme özelliğine sahip oldukları için hacim olarak büyürler. Bu da midenin daha çok dolmasını ve hızlı doymanızı sağlamaktadır.

Çözünür lifler sizin gün içinde açlık hissetme durumunuzu en aza indirgemektedir. Ara öğünlerde midenizin kazındığını hissettiğiniz çözünür lif içeren sebze ve meyvelere yönelebilirsiniz. Çözünür lif içeren sebze ve meyveler arasında; keten tohumu, avokado, brüksel lahanası ve böğürtlen gibi ürünler yer almaktadır.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının sayısız faydalarından biri de göbek yağlarını eritmesidir. Diğer yağlardan almanız gereken besinleri bu yağdan çok daha sağlıklı bir şekilde temin edebilirsiniz.

Günlük hayatınızdan zararlı yağları çıkarıp günde iki yemek kaşığı Hindistan cevizi eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu hem daha sağlıklı hem de daha doğal bir tercih olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

6. Elma Sirkesi

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Sirkeleri salatalarda kullanarak göbek bölgesinde incelmenize destek sağlayabilirsiniz. Günde birkaç kaşık tüketilen elma sirkesi birkaç santimetre gözle görülür bir incelmenize yardımcı olur. Bunları içerisinde bulunan asetik asit sayesinde yapabilmektedir.

7. Yeşil Çay

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Şüphesiz şu ana kadar saydıklarım arasında en bilindik olan önerilerden biri yeşil çaydır. Özellikle kadınların sık tuvalete çıkabilmek için sıklıkla tükettiği ve dolabında sürekli bulundurduğu bir içecektir yeşil çay.

Oldukça iyi bir antioksidan olan yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak göbek yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak besinler arasında yerini korumaktadır.

8. Omega-3 Bakımından Zengin Besinler

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Araştırmalar, yüksek oranda omega-3 yağ asitleri ve düşük oranda omega-6 yağ asitleri içeren bir diyetin azalmış iltihaplanma ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Omega3’lerin besin kaynakları arasında ceviz, keten tohumu ve yabani Alaska somonu gibi balıklar bulunur.

9. Sarımsak

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

 

Sarımsağı doğal bir antibiyotik ve kan şekeri düzenleyici olarak tüketin. Kan şekerini ve insülin seviyesini kontrol ederek, vücudunuz enerji için yağ yakmayı en üst düzeye çıkarabilir ve bu da göbek yağının azalmasına neden olur. Sarımsak ayrıca metabolizmayı hızlandıran bir termojeniktir.

10. Nane

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı bal, bir tutam biber ve biraz ezilmiş nane yaprağı ekleyin. Beş dakika demlenmesine izin verin. Düz bir karın elde etmek için sıvıyı süzün ve için. Nane karnı rahatlatırken, bal ve biber yağı eritip metabolizmayı hızlandırır.

11. Tarçın

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Tarçın, harika bir yağ yakıcı görevi görür. Yarım yemek kaşığı toz tarçın alın ve beş dakika suda bekletin. Tarçınlı suyu süzdükten sonra 1 çorba kaşığı bal ekleyin. Bunu kahvaltıdan önce ve yatmadan önce içiniz. Tarçın göbek yağlarını eriten besinler arasında baya etkili olanlardan biridir.

12. Karpuz

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Karpuzda yüzde 82 oranında su bulunur ve bu da midenizin yemek istememesine yardımcı olur. Karpuz, sağlığa faydalı olan C vitamini açısından zengindir. Sağlıklı beslenmeyi planlıyorsanız, sahip olmanız gereken en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda iyi bir gün ortası atıştırmalığıdır.

13. Elma

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Düzenli olarak elma yemek, birçok hastalıkla mücadelede yardımcı olabilir ve ayrıca karnınızdaki yağın azaltılmasına da yardımcı olabilir. Elma içerdiği potasyum ve birçok vitamin sayesinde midenizin tok hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle, istediğiniz karın büyüklüğünü elde etmek için kahvaltıda bir elma yiyin.

14. Muz

Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Elma gibi muz da potasyum açısından zengindir ve multivitamin içerir. Doyuruyorlar ve fast food için isteklerinize direnmenize yardımcı oluyorlar. Muz ayrıca metabolizma hızını artırarak göbek yağını eritir.

Göbek Yağının Zararları

Göbek yağının zararları olarak görülebilecek birçok durum mevcuttur. Göbek yağları sadece fiziksel olarak kötü görünmeye yol açmaz aynı zamanda sağlığınızı ciddi şekilde tehdit edebilir. Göbek yağlarına müdahale etmediğiniz durumda vücudunuzdaki organlara zarar vererek işlevlerin tam anlamıyla yerine getirilmemesine sebep olacaktır. Göbek yağları zamanla vücudunuz için zararlı maddeler üreterek tehlikeli bir hal alabilir. Hatta ileri boyutlarda birçok hastalığın başlangıcına sebep verecek noktalara gelebilmektedir. Çünkü göbek yağı karaciğer ve böbreklere yakın bir bölgede yer almaktadır. Göbek yağlarında biriken zararlı maddeler diğer organların da oradan beslenmesine yol açarak risk yaratmaktadır.

Göbek Yağı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

 • Tip 2 diyabet
 • Koroner kalp hastalığı ve inme Metabolik sendrom
 • Bazı kanser türleri
 • Uyku apnesi
 • Osteoartrit (Dejeneratif eklem hastalığı )
 • Safrakesesi rahatsızlıkları
 • Karaciğer yağlanması
 • Gebelik komplikasyonları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı