Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde arazi ve bahçelerde birbirinden farklı renklere sahip olan ve bulunduğu ortamlara renk atan özel çiçek türleri bulunur. Farklı bölgelerde olmasına rağmen adını bilmediğimiz ve faydaları hakkında bilgi sahibi olmadığımız yüzlerce çiçek türü bulunur. Günümüzde kendi başına yetişen ve hem güzellikleri gem de insan sağlığı için faydalı olan birbirinden farklı çiçek türleri arasında yer alan özel bir çiçeği ele alacağız. Bu çiçeğin ismi hatmi çiçeğidir ve hem görsel olarak hem de özellikleri açısından insan sağlığı için son derece faydalı bir çiçektir.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi çiçeği hemen her sokakta ve her köşe başında kendini gösteren güzelliğe sahip özel bir çiçek türüdür. Özellikle yol kenarları ve boş arazilerde kendine yer edinen ve süs olarak büyük görsel şölen sunan hatmi çiçekleri sadece süs olarak değil aynı zaman da şifalı olması nedeniyle günümüzde birden farklı hastalıkların tedavilerinde de kullanılmaktadır. Pembe ve mor renklere sahip olan hatmi çiçeğinin 5 yaprağı bulunur ve odunsu gövde yapısı ile dikkat çeker. Diğer bitkilerin aksine daha kalın yapısı olan hatmi çiçeği oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ülkemizde bulunan hemen her şehirde boy gösteren hatmi çiçeklerinin en yoğun olarak bulunduğu bölge ise Akdeniz bölgesidir. Bunun nedeni ise nem ve sıcaklığı seven bir çiçek türü olmasıdır. Tıp alanında da etkili şekilde kullanılan hatmi çiçeğinin çay olarak da kullanılması mümkündür.

Hatmi Çiçeği Nerede Yetişir?

Hatmi çiçekleri özel ilgi ve bakım gerektirmeden boş bölgelerde yetişebilen özel bir bitki türüdür. Genellikle nemli ve sıcak havaları seven hatmi çiçekleri, humuslu ve bol kumlu toprağa sahip alanlarda yetişmektedir. Ağustos aylarının gelmesiyle birlikte kendini göstermeye başlayan hatmi çiçeği, yapısı gereği dayanıklı olması nedeniyle farklı hava koşullarına karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Dik ve tüylü bir yapısı buluna hatmi çiçeğinin hazır bir bitki olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir  Adam Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeği görsel olarak büyük şölen sunsa da sadece süs olarak yetiştirilen bir çiçek türü değildir. Hatmi çiçeğinde bulunan mineraller, insan vücudu için oldukça faydalıdır. Hatmi çiçeğinin faydalarına göz atacak olursak;

Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Hatmi çiçeği özellikle sakinleştirici ve iyileştirici özellikleri ile ön plana çıkar.
 • İdrar yolarında meydana gelen toksinlerin birikmesini önlerken, idrar sökücü özellikleri ile de tanınmaktadır.
 • Vücutta fazladan birikmiş olan suyun atılmasını sağlarken, ödem atma konusunda da hatmi çiçeği çayını tercih edebilirsiniz.
 • Özellikle son dönemlerde meydana gelen solunum yolu problemlerine karşı hatmi çiçeğini tüketebilirsiniz. Hatmi çiçeğinde bulunan özellikler sayesinde öksürük başta olmak üzere farklı kış hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan sağlayabilirsiniz.
 • Diş etleri ve ağızlarda meydana gelen mikropları yok edebilirsiniz. Diş etlerine karşı büyük destek sağlar.
 • Vücutta meydana gelen yaraların neden olduğu ağrıları ortadan kaldırmak için hatmi çiçeğini lapa olarak hazırladıktan sonra bu bölgelere sürerek ağrıyı hafifletirken, iyileşme hızını da artırabilirsiniz.
 • Ağrılara karşı etkili bir çözüm sunan hatmi çiçeği aynı zaman da enerji veren etkileri de bulunur.
 • Yanlış beslenme sonucunda meydana gelen bağırsak problemlerine karşı etkili bir çözüm arayanlar içi en etkili ilaç hatmi çiçeğidir. Bağırsak problemleri yaşayanların hatmi çiçeği kürü hazırlanması sonrasında kullanması kısa sürede etki göstererek müshil etkisi yaratır ve sorunları ortadan kaldırır.
 • Uykusuzluk problemleri ya da düzensiz şekilde gerçekleşen uyku durumlarında bireylerde stres baş göstermektedir. Gün içinde enerjinin yerinde olması için düzenli uyku en önemli etkendir. Düzenli şekilde uyumak için hatmi çiçeği çayını tüketebilir ve kusursuz uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Grip durumlarına karşı hatmi çayını tüketmek faydalı olduğu gibi boğazlarda meydana gelen mikropların da arındırılması için hatmi çayını tüketerek bağışıklık sistemine destek olabilirsiniz.
 • Karaciğer ve kalp sağlığı içinde hatmi çiçeğini kullanmak faydalı olacaktır.
 • Ciltte meydana gelebilecek problemlerin önüne geçmek için hatmi çiçeği kullanılabilirken, aynı zaman da yara ve morluk gibi problemler içinde doğal tedavi için hatmi çiçeği kullanılabilir.
 • Boğazlarda meydana gelen enfeksiyonların tedavi için hatmi çiçeğini çay olarak hazırlayarak tüketmek, boğazların tedavi edilmesi için son derece önemlidir.
 • Kilo verme dönemlerinde etkili bir yardımcı olarak hatmi çiçeği tercih edilebilir. Özellikle hatmi çiçeğinde bulunan mineraller tokluk hissi vermesi nedeniyle az yemek yeme konusunda destek olarak kilo vermeye yardımcı olur
 • Kadınların en fazla rahatsızlık duyduğu dönemler arasında olan regl dönemi sancılarına karşı en etkili bitki türüdür.
İlginizi Çekebilir  Aslan Pençesi Bitkisi Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Demlenir?

İlk olarak 2 su bardağı sıcak suyun içine 1 tutam hatmi çiçeği kurusunu ilave edin. Daha sonra demlenmesi için 5 dakika boyunca bekleyin ve ılık bir hal aldıktan sonra gün içinde 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketin. Ancak 2 bardağı farklı saat dilimlerinde tüketmek önemlidir. Bunun yanı sıra 2 bardaktan fazla tüketmeniz durumunda faydalarından yararlanamayacağınızı unutmayın. Bir bardak hatmi çayını sabah tükettiyseniz diğer bardağı ise akşam saatlerinde tüketmeye özen gösterin.

15 günü geçmeyecek şekilde günlük olarak 2 fincan hatmi çiçeği çayını tüketmek solunum sistemleri, kalp-damar, bağırsak ve cilt için oldukça faydalı olacaktır. Çay tüketiminden sonra hemen faydalarını beklemek oldukça yanlış bir durumdur ve bu nedenle tükettikten sonra sabırla beklemek gerekmektedir.

Doğada serbest halde bulunan ve yetişen hatmi çiçeği başta ülkemiz olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde şifalı bitki türü olarak bilinmektedir. Öyle ki gün içinde enerjinizin düşmesi durumunda enerji verirken vücutta meydana gelen ağrı, yara ya da sindirim problemlerine karşı etkili bir çözüm sunmaktadır. Rahatlıkla tüketebileceğiniz bir bitki olmasının yanı sıra aşırı tüketim durumlarından da uzak durulması gerekilmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Günümüzde doğada bulunan bitkilerin tamamına yakınını insan faydaları açısından kullanırken, bazılarının faydaları hakkında yeterli bir bilgiye sahip değiliz. Öyle ki bu konuda yapılan araştırmaların sayısı yüz binleri bulurken, keşfedilen her bitkinin insan sağlığına fayda sağlaması ve daha dirençli bir vücuda sahip olmak amacıyla kullanılıyoruz. Ancak araştırmalar soncunda sadece faydaları kadar zararlarını da merak etmek en doğal yöntemdir. Hatmi çiçeğinin zararları var mı konusu da en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir.

Ancak diğer bitkilerde de ele aldığımız gibi özellikle hamilelik döneminde olanların ve emzirme dönemlerinde olan kadınların doktorlardan onay almadan hatmi çiçeğini kullanması ve tüketmesi oldukça zararlı olacaktır. Kesin olarak zararları belirtilmemiş olsa da bebekler ve anne sağlığı açısından bu en önemli konudur.

Diyabet sorunları olan hastaların hatmi çiçeğini tüketmesi diğerlerine göre daha zararlı bir durumdur. Bunun nedeni ise düşük kan şekeri seviyesine neden olacağı için doktor kararı olmadan ve doktor kontrolü altında olmadan tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Ayrık Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlerleyen dönemlerde ameliyat olacak bireylerin hatmi çiçeğini tüketmesi de ciddi sağlık problemlerine neden olabilecektir. Bu nedenle ameliyat dönemlerinden en az 2 hafta öncesinde hatmi çiçeği çayını tüketmeyi bırakmak gerekir. Tüketilen bitki çayları özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde olduğu gibi ameliyat dönemlerinde de direkt olarak yan etkilerini ortaya çıkarabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı