Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Hotmail uzun yıllardan beri elektronik posta hizmeti veren Microsoft menşeli bir internet programıdır. Son yıllarda bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile hayatımızın her noktasına giren internet bir çok bilgisayar korsanına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Microsoft da güvenlik adına şifre koruma algoritmaları geliştirerek kullanıcılarına güvenli bir hizmet sağlamak amacında.

Kullandığımız internet tarayıcılarında kaydet seçeneği ile şifrelerimizi kaydederiz. Fakat format gibi bazı durumlarda eğer tarayıcı senkronize edilmezse şifreler kaybolur. Hotmail şifresi çoğu zaman unutulur. Bazı durumlarda internet üzerinde insanlar Google’da “hotmail şifremi unuttum” yazarak arama yapıyor. Peki unuttuğunuz hotmail şifresini bulmak için ne yapmanız gerekir. Bu yazıda hotmail şifre bulma yöntemleri anlatılacak ve sorununuza çözüm bulabileceksiniz.

Hotmail şifrenizi unuttuğunuz zaman bir kaç farklı yöntem ile parolanızı sıfırlama şansına sahip olursunuz. Bazı durumlar üzerinden parolanızı unutmuş olma ihtimaliniz vardır. Bu seçeneklere göre Microsoft size alternatif şifre sıfırlama yolları gösterecektir.

Bu ihtimaller şunlardır:

-Parolamı unuttum

-Parolamı biliyorum,ancak oturum açamıyorum

-Microsoft hesabımı başka birinin kullandığını düşünüyorum

Bu ihtimaller üzerinden karşınıza gelecek işlemler basittir ve herhangi bir karmaşıklık içermez. Bu sayfada sizlere anlatacağımız bütün adımları eksiksiz uygulamalısınız. Herhangi bir adımı atlamanız ya da yapmamanız halinde posta hesabınıza ulaşamazsınız.

Unutulan hotmail şifrenizi bulmak için öncelikle şu adımları yapmalısınız:

1a-http://account.live.com/pwadresine gidin. Microsoftun sitesine yönlendirileceksiniz.

2a-Bu adrese gittikten sonra “parolamı unuttum” tuşuna basın.

(Not: Bu seçeneği girdiğiniz takdirde eğer bir telefon numarası tanımlı ise o telefon numarasına sms ile şifre göndererek hesabınızı kurtarmanız mümkün.)

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

2a-Hangi hotmail hesabınızı unuttuysanız o hesabın ismini yazın. Alt kutuda bulunan işaret ya da simgeleri doğru bir şekilde girin.

3a- Üzerinde “Sonraki” yazan sekmeyi tıklayın.

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

4a-Burada karşınıza yapabileceğiniz parola sıfırlama seçenekleri belirecek. Eğer şifresini unuttuğunuz hotmail adresine daha önce bir kurtarma maili tanımladıysanız hotmail şifremi unuttumsayfasına gittiğinizde “kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor” uyarısı ve daha önce girmiş olduğunuz kurtarma maili “abc123****@hotmail.com” şeklinde gözükecektir. Kurtarma mailiniz mevcut ise güvenlik kodunuz bu mailinize gönderilecektir. Böylelikle gireceğiniz güvenlik kodu yardımıyla hesabınızı tekrar kullanabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

5a-Bu sayfadaki kurtarma seçeneği sizin için uygun değil ise “bu seçeneklerden birini kullanmıyorum” seçeneğini seçiniz.

Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek “hotmail şifremi unuttum” sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

1b-Daha önce bir kurtarma kodu oluşturmuş iseniz lütfen bu kodu kullanarak işlemi tamamlayın. Eğer böyle bir işlem yapmadıysanız “hayır” seçeneğini tıklayın.

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

2b-https://account.live.com/acsr adresli Microsoft hesap kurtarma sayfasına otomatik olarak yönleneceksiniz. Yönlenme gerçekleşmediği takdirde bu linke tıklayarak da hesap kurtarma sayfasına girebilirsiniz.

3b-Girdiğiniz hesap kurtarma sayfasında “hangi microsoft hesabını kurtarmaya çalışıyorsunuz?” yazısının altında bulunan kutucuğa şifresini unuttuğunuz hotmail hesabınızı girin.

(Not:Eğer iki aşamalı doğrulama yönteminiz aktif ise bu yöntem işe yaramayacaktır.)

4b-Microsoft hesabınızı girdikten sonra “sizinle nereden iletişim kuralım?” sorusunun altındaki kutucuğa elinizde bulunan ve aktif bir mailinizi girmeniz yeterli olacaktır. Aktif olan mailiniz Protonmail, Yahoo, YandexMail, Gmail veya herhangi bir mail uzantısına sahip olabilir.

5b-En alt kutucukta ise güvenlik kontrolünü sağlayarak robot olmadığınızı kanıtlamanız amacıyla gerekli sembolleri girmeniz ve “ileri” seçeneğine tıklatmanız durumunda bir kutucuk belirecek.

6b-Kutucukta “abcdef123456@internet.com adında girdiğiniz hesabınıza bir kod gönderdik” yazısı gözükecektir. Girdiğiniz bu mail adresine gelen kodu kutucuğa girin ve “doğrula” seçeneğini tıklatın.Burada Microsoft mailin size ait olduğunu doğrulamak istediği için böyle bir işlem yaptırır.

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

7b-Doğrulama kodundan sonra aktarıldığınız sayfada sizden “Ad,Soyadı,Doğum Tarihi(Ay/Gün/Yıl),Ülke,İl,Posta Kodu” seçeneklerinin altındaki boşlukları size ait bu bilgilerle doldurmanız istenmektedir. Hotmail şifremi unuttum sorununun çözümünde bu adımdan sonraki size ait olan bu hotmail hesabındaki tüm bilgilerinizi yeteri kadar doğru ve fazla bir şekilde girerek devam etmeniz gerekir. Bu sayfadaki temel ve özel bilgiler girildikten sonra ileri butonuna basın.

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

8b-Bu adımda karşınıza şifresini unuttuğunuz hotmail hesabınıza giriş yaparken girdiğiniz şifreler sorulacak. “Bu hesap için kullandığınız parolalar” yazısının altında hatırladığınız son şifreyi girmeniz için kutucuk bulunuyor. Bir alttaki kutucuklarda ise daha önce kullanmış olduğunuz Skype, Hotmail, Xbox gibi Microsoft hizmetlerini seçmeniz gerekiyor. Kullanmadıysanız boş bırakın. Bir alt kutucukta ise Daha önce Microsoft’tan aldığınız hizmetler hakkında “evet” ya da “hayır” seçeneklerinden birisini seçmeniz gerekmektedir. Gerekli seçenekleri seçerek ilerleyin.

İlginizi Çekebilir  Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Hotmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

9b-Bir sonraki gelen sayfada posta adresinize son zamanlarda posta gönderen e-posta adreslerini yazmanız gerekiyor. Dört adet kutucuk mevcut. Ne kadar fazla doldurursanız şifresini unuttuğunuz hesabı kurtarma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Bununla birlikte bir alt seçenekte ise “yakın zamanda gönderdiğiniz e-postaların konu satırlarının tam hali” kutucuğu yer almakta. Bu kutucuklara ise son zamanlarda gönderdiğiniz e-postaların konularında yazdığınız kelimeleri girmeniz gerekmekte. Hafızanızı zorlamanız gerekecek. Gerekli bilgileri girdikten sonra “ileri” tuşuna basınız. Bu aşamada son zamanlarda mail gönderdiğiniz kişiler ile iletişim kurarak onlardan yardım almanız mümkün.

10b-Bütün bilgileri girip ileri tuşuna bastıktan sonra “Bilgileriniz Gönderildi” uyarısının olduğu bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken Microsoft hotmail çalışanlarının sizin bilgilerinizi kontrol etmesini beklemek. Genelde bir ya da iki gün içerisinde gerekli bilgiler kontrol edilerek size geri dönüş yapılır.

Bu adımların hepsini uyguladığınız takdirde “hotmail şifremi unuttum ne yapmalıyım?” sorusunun cevabını almış olacaksınız. Bilgilerinizi doğru girdiğiniz zaman hesabınıza giriş yapmakta güçlük çekmezsiniz. Ama sizden istenen bilgileri çok fazla yanlış ve eksik girerseniz microsoft hotmail ekibi tarafından 24 saat içerisinde yapılacak olan geri dönüş negatif olacaktır.

Eğer yaptığınız bütün bu işlemler sonucunda hala hesabınızı aktive edemiyorsanız yapmanız gereken bir diğer seçenek ise Microsoft Sanal Temsilci ile https://support.microsoft.com/tr-tr/contact/virtual-agent/ linkinden bağlantı kurarak yardım almak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı