Instagram Şifremi Unuttum Ne yapmalıyım?

Instagram Şifremi Unuttum, Ne yapmalıyım?

Instagram sizin ve sevdiklerinizin fotoğraflarını paylaşarak diğer insanlarla etkileşim kurmanıza yarar. Böylelikle gittiğiniz kulüplerde takıldığınız yabancı erkek ya da kızlar ile fotoğraf paylaşır ve popülerliğinizi artırırsınız. Ya da eski arkadaşlarınız ile buluşunca hatıra olarak fotoğraf paylaşabilirsiniz. Bazı insanlar ise Instagram’ı sanatsal ya da ticari olarak kullanıyorlar. Son dönemlerde ise daha çok ticari olarak kullanılması nedeniyle Instagram kötü niyetli bilgisayar yazılımcılarının hedefi haline geldi.

Başka birisinin hesabınızı ele geçirme ihtimaline karşı Instagram size şifrenizi değiştirmeniz için kolaylık sağlamaz. Öncelikle size güvenmek ister. Bu yüzden şifresini unuttuğunuz Instagram sayfanızı tekrar kullanabilmek için bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Bu bilgileri doğru girdiğiniz takdirde Instagram size gerekli şifre sıfırlama bağlantısını gönderir.

Instagram şifremi unuttum” sorunu için Instagram size farklı durumlar adına farklı yöntemler sunuyor. Bu yazımızda bu yöntemler hakkında sizi bilgilendireceğiz. Göstereceğimiz yöntemleri adım adım uygulayın ve hesabınıza erişim sıkıntınızı ortadan kaldırın.

1- Öncelikle yapmanız gereken “www.instagram.com/accounts/password/reset/” sayfasına giderek şifrenizi sıfırlamaya çalışmak olmalıdır. Bu sayfada Instagram size “Giriş yaparken sorun mu yaşıyorsun?” sorusunu sorarak sizden bazı bilgiler ister.

Instagram Şifremi Unuttum Ne yapmalıyım?

2- Unuttuğunuz Instagram hesabı hangi kullanıcıya ait ise onun ismini yazın. Eğer kullanıcı adınızı hatırlamıyorsanız cep telefonu numaranızı ya da elektronik posta adresinizi yazarak “Giriş Bilgilerini Gönder” butonuna tıklayın.

Instagram Şifremi Unuttum Ne yapmalıyım?

3- Eğer cep telefonu numarası girerseniz size kısa mesaj yolu ile bir kod gönderilir. Bu kodu girerek şifre sıfırlama adımına geçebilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum Ne yapmalıyım?

4- Diğer seçenekte ise elektronik posta adresinizin girişini yaparsınız. Bu durumda ise Instagram sizin Instagram hesabınıza ait elektronik posta adresinize gerekli olan şifre sıfırlama bağlantısını gönderir. Bu bağlantıya tıklayın.

blank

5- Karşınıza gelen sayfada instagram adresinizin yeni şifresini belirleyerek hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Burada yeni şifrenizi iki kez girmeniz gerekir. Bu şifrenizin güvenliği için gereklidir.

6- Eğer “Instagram şifremi unuttum ve elektronik posta adresimi bilmiyorum” diyorsanız şifre sıfırlama sayfasına tekrar girerek kullanıcı adınızı eksiksiz yazınız.

İlginizi Çekebilir  Gmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

blank

7- Instagramın güvenlik önlemleri yüksek seviyede olsa da size en altta siyah bir arka plana sahip mesaj kutusunda “ a*****z@gmail.comadresli elektronik posta adresinize gelen elektronik postayı kontrol et” uyarısı belirir.

Instagramın buradaki amacı elektronik posta adresini tam olarak paylaşmadan sizlere elektronik posta adresinizi hatırlamanız amacıyla adresin ilk ve son harfini ve adres türü olan gmail ya da bir başka mail adını vermesidir. Bu şekilde kullanıcılar isimlerini unuttukları elektronik posta adreslerini hatırlayabilirler.

8- Instagramın size yaptığı bu ufak yardım ile elektronik posta adresinizi hatırladıktan sonra o elektronik posta adresine giriş yapın.

9- Instagramın size gönderdiği şifre sıfırlama bağlantısı üzerinden yeni bir şifre belirleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada şifre sıfırlama yöntemini gerçekleştirerek hesabınıza erişebilirsiniz.

Eğer bir cep telefonu numarası kayıt etmediyseniz ve aynı zamanda kayıtlı elektronik posta adresinizle birlikte kullanıcı adınızı da hatırlamıyorsanız, bütün bunlarla birlikte “Instagram şifremi unuttum” sorununuz hala devam ediyorsa, kullanıcı adınızı bulmanız gerekecektir. Bu süreçte yapmanız gereken internet tarayıcınızdaki son geçmiş sekmesinden instagram hesabınıza giriş yaptığınız tarihleri bulmak olur.

İnternet tarayıcınızdan bulduğunuz bu girişlerin üzerinde Instagram kullanıcı adınızın yazma ihtimali olduğu kadar bazı web tarayıcılarda bu özellik bulunmaz. Bu durumda Instagram hesabınızdaki diğer hesaplar ile etkileşime geçmeniz gerekir. Bunun için Instagram hesabınızdaki arkadaşlarınız devreye girecektir. Instagram’da takip ettiğiniz kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Takip ettiğiniz herhangi bir Instagram kullanıcıs mevcut değil ise sizi takip eden arkadaşlarınıza ulaşın.

– Öncelikle sizi takip eden arkadaşınızın takip ettiklerim sayfasına girerek sizi bulması gerekiyor.

– Daha sonra sizin kullanıcı adınızı bularak sizinle paylaşmaları gerek.

– Kullanıcı adınızı öğrendikten sonra yapmanız gereken şey bir önceki adımda anlatıldığı gibi kullanıcı adınızı girmek ve size gösterilecek olan elektronik posta adresi ipucu üzerinden mail adresinizi hatırlamak.

– Elektronik posta adresinizi hatırlarsanız “Instagram şifremi unuttum, ne yapabilirim?” sorusuna bir çözüm bulmuş olacaksınız. Böylelikle sizin elektronik posta adresinize gönderilen link üzerinden şifrenizi sıfırlama adımlarına geçebilir ve hesabınızı tekrar kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Bilindiği üzere Facebook, Instagram uygulamasının da sahibi bir şirket. Eğer Instagram kullanmaya başlarken Instagram’ın size önerdiği şekilde Facebook hesabınız ile kaydolup iki farklı uygulamadaki hesaplarınızı senkronize ettiyseniz şanslısınız. Facebook hesabınız üzerinden de Instagram şifrenizi sıfırlama şansına sahipsiniz.

Facebook’a giriş yaparak senkronizasyon ayarları üzerinden Instagram hesabınıza ulaşabilirsiniz. İki hesap bağlı olduğu takdirde verilen yönergeler ile Instagram’a ulaşmak bir kaç tıklama kadar uzağınızda. Bu şekilde unuttuğunuz şifrenizi öğreneceğiniz elektronik posta adresi ile değiştirebilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınızı güvenli bir şekilde kullanmak ve “Instagram şifremi unuttum” sorunu ile bir daha karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken bir kaç adım mevcut. Bu adımlar sizin siber güvenliğinize ve hafızanıza katkı sağlayacak.

i- Öncelikle şifre oluştururken oluşturacağınız şifre güçlü olmalı. Peki güçlü bir şifre için ne yapabilirsiniz? Güçlü bir şifre için sayı, harf, noktalama işareti ve diğer karakterleri kombine bir şekilde kullanarak bir şifre oluşturmalısınız.

ii- Oluşturduğunuz şifreler ardışık rakam ya da ardışık harf içermemelidir. Çünkü blacklist yöntemi ile bilgisayar korsanları kolay bir şekilde ardışık sayıları tahmin edebilirler.

iii- Oluşturacağınız şifre sizinle alakalı özel bilgilere sahip olmamalı. Unutmayın sizin özel bilgileriniz örneğin; isim, soyisim, doğum tarihi ve benzeri bilgiler başkaları tarafından bir şekilde öğrenilmiş olabilir. Bu da bu kötü niyetli insanların şifrenizi tahmin etme olasılığını artırır.

iv- Bunların haricinde internet üzerinde özel olarak sizlere “code generator” adı altında şifre oluşturma mekanizma hizmeti sağlanır. Bu sitelerde rastgele değerler atanarak sizin şifreleriniz oluşturulur. Bu şifreler script dillerindeki özel kodlar ile random karakterler üretilirek oluşturulmuş güçlü şifrelerdir. Bu özelliği lütfen güvenilir sitelerde kullanın. Ya da programlama öğrenerek bir kaç satır yazdığınız kod ile bu şifre oluşturucuları rahatlıkla kendiniz için yaratabilirsiniz.

v- Oluşturduğunuz şifreyi kişisel bilgisayarınızdaki web tarayıcınıza kaydedin. Bu tarayıcı Firefox olursa daha güvenli olacaktır. Çünkü Firefox açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Programdaki yazılım açıkları kullanıcı ve geliştiricileri sayesinde anlaşılabilir. Ardında bu açıklar çabucak kapatılır. Şifrelerinizi kaydetmek size hem zaman hem de güvenlik sağlayacaktır. En güvenli şifre saklama yöntemi ise şifreleri not defterinize kaydetmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Hotmail Giriş, Hotmail Oturum Aç » Oturum Açmak İçin Tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı