Kartal Gözü Kaç Megapikseldir?

Binlerce km yükseklikten uçan kartallar, uçaklardan daha yüksek mesafelere çıkabilmekte ve bu mesafeden yeryüzünü eksiksiz tarayıp, görebilmektedir. Gelişmiş savaş uçaklarının binlerce km yükseklikten en aşağılardaki detayları seçebilmesi gibi, kartal da her türlü şeyi görebilme yetisine sahiptir. Yeryüzündeki en küçük hareket, en küçük renk farklarını dahi yukarıdan seçebilen kartallar, avını çok rahat belirleyebilmekte ve avının hareketini seçebilmektedir. Bu yüzdendir ki, kartalın avını tespit etmesi ve onu yakalaması arasındaki süre gerçekten kısa olmaktadır. Gözlerinde bulunan çok farklı ve gelişmiş yapılar, böyle bir yetenek oluşturmuştur. Ayrıca bu durum gerçekten çok dikkat çekmekte ve kişilerin bu farklılığı fark etmesine yardımcı olmaktadır. Peki Kartal Gözü Kaç Megapikseldir?

Kartal gözü iki farklı retinaya sahip olması dolayısıyla, en uzak mesafeleri dahi görebilmektedir. Genellikle leş yiyerek beslenen kartallar, eğer ağızlarına göre bir leş bulamazlarsa, avlanmak zorunda kalacaklardır. Bu durumda belirledikleri hedeflere ulaşmaları oldukça kolaydır. Kuşlar içerisinde en iyi göz yapısına sahip oldukları bilinen bu hayvanlar, keskin bir görüş kabiliyetine sahiptirler. Hem ön tarafı, hem de arka tarafı rahatlıkla fark edebilecekleri bir göz yapılarının mevcut olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu hayvanlar, çok ustaca gizlenmiş avları bile rahatlıkla tespit edip ona ulaşabilmektedir.

Kartal Gözü Nasıl Görür?

Işık mercekte kırıldıktan sonra retinaya düşmekte ve burada görüntü oluşmaktadır. İnsan retinası bir tanesidir, bu durum görmenin birkaç saniye içerisinde oluşmasına ve geniş de olsa, az bir alanı kapsamasına neden olmaktadır. Oysa kartalda iki tane retina vardır. Kartalın retinaları görüşün çok daha hızlı bir şekilde oluşmasını sağlıyor olmasının yanı sıra, daha geniş bir mesafeye ulaşmasına da yardımcı olmaktadır. Kartal gözü insan gözünden 5 kat daha iyi görmekte ve daha uzak mesafeleri seçebilmektedir.

Kartal gözü binlerce metreden renkler arasındaki küçücük bir farklılığı belirleyebilmektedir. Bu kontrastın bulunduğu yeri saptamakta ve avını kolaylıkla belirleyebilmektedir. Kartal gözünün gerçekten çok farklı özellikleri vardır ve bu kadar iyi bir görüşünün olması, hiç şüphesiz Allah’ın büyük bir hikmetidir. Küçücük bir damladan böyle muhteşem bir görüntünün oluşması, başka hiçbir şeyle açıklanamayacak bir şeydir.

İlginizi Çekebilir  İguana Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Kartal Gözü Ne Kadar Görür?

Kartal gözü dünya üzerinde en iyi gören gözlerden bir tanesidir. Oldukça farklı özellikleri bulunmaktadır ve ufacık bir farklılık çok rahat anlaşılmaktadır. Dolayısıyla kartalın belirlediği avın elinden kaçması neredeyse olanaksızdır. Şüphesiz her noktayı aynı anda, en iyi şekilde görebileceklerdir. Avları arkalarında olsa dahi, bunu çok rahat fark edeceklerdir. Binlerce km yükseklikten, avlarını fark etmek onlar için hiç zor olmayacaktır.

Kartal 1500 metre yukarıdan, otlar içerisinde gizlenmiş olan tavşanı fark edebilme şansına sahiptir. 5000 metre yukarıda uçuyorken, aşağıdaki 30 hektarlık alanı tarayabilecek kadar iyi gözleri vardır. Hiçbir hayvanın ya da hiçbir insanın denk gelemeyeceği türden bu özellik, kartala çeşitli faydalar sağlasa da, avları için tam bir kabus olacaktır. Ayrıca tarama özellikleri yalnızca yukarıdan aşağıya şeklinde değildir. Kartallar yerde, iki km ötede bulunan bir tavşanı da otların içerisinden seçebilir. Bu yalnızca yeşilliklerin arasında kaybolmuş bir beyazlık için de geçerli değildir. Kartal gözü o kadar geniş ve gelişmiştir ki, kahverengi çalıların arasındaki, biraz farklı bir kahverengi tonu olan hayvanları dahi rahatlıkla saptabilmektedir.

Kartal Gözünün Özellikleri Nelerdir?

  • Kartal gözünün diğer tüm hayvanlardan farklı olarak, iki adet retinasının olduğu bilinmektedir. Bu durum göze bilgilerin daha hızlı iletilmesine yardımcı olmaktadır.
  • İki km öteden ya da iki km yükseklikten, çalıların arasındaki bir tavşanı görmesi mümkündür.
  • Küçük bir kafaları olmasına rağmen, göz bebekleri çok büyüktür. Kafalarına oranla göz bebekleri en büyük hayvanlardan biridir.
  • 300 derecelik bir görüş açısı bulunmaktadır. Yani arkasında olan biteni dahi çok rahat kavrayabilmektedir.
  • Kafasını 60 derecelik bir açıyla sağa ya da sola çevirmesi, aynı anda 360 dereceyi görebilmesine olanak tanımaktadır. Bu çok kıymetli bir özelliktir.
  • İstedikleri görüntüyü 6 ila 8 misli oranda büyütebildikleri bilinmektedir. 2 km geriden gördükleri tavşanı, gözleriyle yakınlaştırıp, sanki 25-30 metrelik bir mesafeden onları görüyorlarmış gibi büyütebildikleri bilinmektedir. Bu şaşılacak kadar ilginç, kartal için son derece yararlı, avları için ise kabustur. Görüntünün büyütebilir olması, yalnızca kartalın gözünün özellikleri arasındadır.
  • Yüksek çözünürlükte gördükleri alanı, uzak mesafeyi iyi görebilme yeteneklerini, çok daha küçük bir beyin kullanarak sağladıkları bilinir. İnsan beynine kıyasla çok daha küçük bir beyin, tüm bu görüntü için yeterlidir.
    Gözlerinin büyük olması, görme yeteneklerinin bu denli genişlemesine yardımcı olan unsurlardan bir tanesidir. İnsan gözü kartal gözü kadar keskin değildir. İnsan gözünün kartal gözü kadar keskin olması için, en az bir greyfurt kadar büyük olması gerektiği bilinmektedir.
  • Renkler arasındaki küçücük bir farklılık bile çok hızlı belirlenebilmektedir. Kahverengi tonlarının farkları dahi, kartallar tarafından çok daha anlaşılabilir. Bu durum kaçmak ve saklanmak konusunda avlarına hiç olanak verilmemesine neden olmaktadır.
İlginizi Çekebilir  Albatros Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı