Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri Ve Teknikleri Nelerdir?

Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri Ve Teknikleri Nelerdir? , Beynin normal çalışmasına engel olan durumlar sonucu yaşanan şuur kaybı bayılma olarak adlandırılır. Bayılma, bilincin açık kalmasını sağlayan hücrelerle alakalı bir durumdur. Bu hücreler kısa bir süreliğine de olsa görevlerini yerine getirememesi durumunda baygınlık yaşanır. Her ne kadar bayılmayı istemsiz bir durum olarak bilsek de bazen bireyler istekleri doğrultusunda bayılabiliyorlar. Birey belli başlı teknikler yardımı ile kendisini bayıltabilir. Kullandığı tekniğe göre bayılma süresi uzar veya kısalır. Beş dakikadan uzun süren baygınlıklar olağandışı durum olarak sayılır ve hastaneye gidilmesi tavsiye edilir.

Biyolojik olarak bayılmaya sebep verecek birçok madde bulunmakta. Ancak bu maddeleri kişi kendi kafasına göre almamalıdır. Bu maddeler derinlemesine araştırılmalı ve uzmanlara danışılmalıdır. Alelade kullanılamayacak kadar etkili olan bu maddeler hatalı kullanım sonucunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bayılmak için maddeler kullanılabileceği gibi nefes kontrolleri ile de kendi kendine bayılmak mümkün. Ayrıca kendinize uygulayacağınız basit fiziksel hareketler sonucu ile de bayılma eylemi gerçekleşebiliyor. Ancak bu yöntemler kesinlikle yalnızken denenmemelidir. Mutlaka yanınızda birileri varken ve birilerinin haberi dâhilinde bu teknikleri kullanmalısınız. En azından yanınızda solunum ve nabız değerlerinizi kontrol edebilecek biri olursa hayati risk almamış olursunuz. Kendi kendini bayıltma tekniklerini denemeden önce mekânı ona göre ayarlamalısınız. Sert cisimlerden uzakta yumuşak zeminli bir alan tercih etmelisiniz. Sıkı kıyafetler, yutmadığınız tükürüğünüz ve çok daha fazlası size sıkıntılı durumlara sokabilecek detaylardır. Aksi halde bu teknikler oldukça tehlikeli bir eyleme dönüşebilir.

Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri Nelerdir?

Madde (ilaç) Yoluyla Bayılma Yöntemleri

K.O Trofen: Madde alarak bayılma yöntemlerinden ilki K.O Trofen’dir. K.O Trofen renksiz bir maddedir. Yemeğe veya içeceğe karıştırıldığında renksiz ve kokusuz olması sebebiyle asla fark edilmeyen bir maddedir. Bu maddenin bireyi birkaç saniye içerisinde bayıltma etkisi vardır. Damlalık şeklinde olan bu ürünün birkaç damla kullanılması bayılmaya yeterli olacaktır. Ancak fazlası ölüme sebep olacağı için dikkatli kullanılması hayati önem taşır.

İlginizi Çekebilir  Ayın Evreleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Kloroform: Kloroform anestezik etkiye sahip bir maddedir. Bu madde ağır, renksiz, hoş kokulu ve çabuk buharlaşabilen bir sıvıdır. Bayıltma yöntemlerinde uzmanlar tarafından en sık kullanılan beyni devre dışı bırakan bir yapıya sahiptir. Uzman olmayanların kullanması çok risklidir. Çünkü hayli güçlü bir bayıltıcı olması sebebiyle yanlış bir hareket ölüme yol açabilir. Madde bireyin kan basıncını ani bir şekilde düşürdüğü için hızlı bir sonuç elde ediliyor.

Zopiclone: Bayılma yöntemleriBayılma yöntemleri arasında en az risk taşıyan ve kalıcı izler bırakmayacak olan bir ilaçtır zopiclone. Tıpta sıklıkla kullanılan ve bireyin sistemine zarar vermeyecek olan uyku hapları diye tanımlayabiliriz. Uyku problemi yaşayanlara en derin uykulara dalmasını sağlayan bu haplar kişiyi uykuya geçirir. Ancak bu herkes için aynı sonuçlanmayabilir. Hassas bünyeye sahip bireyler için bu uyku haplar bayıltıcı olabilir. Bu baygınlıklar bazen kısa bazen ise saatler sürebileceği için hapları kullanmadan önce iki kere düşünmelisiniz. Hapların etkilerini ve sonuçlarını dikkatlice okuyup inceledikten sonra uzman onayı dâhilinde hapları kullanabilirsiniz.

Dietil Eter: Eter herkesin çok duyduğu bir malzeme. Hemen hemen herkes illa ki dizilerdeki kaçırılma sahnelerinde eter ile bayıltma yöntemine denk gelmiştir. Eter kokusu kişinin saniyeler içinde bayılmasını sağlar. Eter renksiz ve kolay uçan yanıcı bir maddedir. Herhangi bir kumaş parçasına dökerek kişiye koklattığınızda hemen sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Bu madde beyni uyuşturmaktadır. Böylece bilinç kaybı yaşanmasına sebep olur. Eter ile ilgili bir uyarıda bulunmada fayda var. Eteri kesinlikle içecek veya yiyeceklere katarak bir kullanım tercih etmeyiniz.

Fiziksel Müdahale İle Bayılma Yöntemleri

Parmakla: Bu bayılma tekniğiyle alakalı ilk belirteceğimiz şey çok tehlikeli olduğudur. Tehlikeli olduğu kadar etkili de bir yöntemdir. Tek başına çok daha tehlikeli bir hal alan bu yöntemin iki kişi yapılmasında fayda var. Bayılan kişinin başına bir şey gelmesi durumunda müdahale edebilecek birinin olması daha güvenli olacaktır. Plan bayıltılacak bireyin sırtını sabit bir yere yaslaması sonrası dizlerin kırılmadan aşağı doğru eğilmesidir. Baş aşağı şekilde 10-12 defa uzun uzun nefes alıp verilmeli. Nefes alıp vermelerin sonuncusunda kafayı yukarıya kaldırarak parmağıyla şah damara bastırılarak devam edilmeli. Anında baygınlık sonucu alınan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir  Propolis Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Göğüs Kafesine Müdahale: Fiziksel müdahale sonucu bayıltma yöntemlerinden biri de göğüs kafesine müdahale sonucu gerçekleştiriliyor. Kişi bu tekniği uygularken ayakta olmalı. Derin nefes alarak dizlerini kırarak çömelir. Bu sırada birkaç kez üst üste derin nefes alıp vermeli. Ayağa kalkıp gözlerini kapattıktan sonra ayakta nefes alıp vermeye devam eder. Son olarak göğüs kafesinin orada bulunan boşluğa parmak ile baskı uygular. Kişi tüm bu eylemlerin ardından bayılmış olacaktır. Yine diğer yöntemlerde olduğu gibi bunda da yanınızda biri olmasına özen gösterin.

Kendi Kendini Bayıltma Zararlı Olur mu?

Belli başlı sorunlara evde çözümler üretebilir ya da küçük araştırmalar sonucu geçici yöntemler uygulayabiliriz. Ancak bazen üstesinden gelemeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu da sizlere kalıcı zararlar bırakabilir. Kendini bayıltma yöntemlerinin zararları kişinin bünyesine de bağlıdır. Bu zararları göz önünde bulundurmalı ve buna göre önlemler almalısınız. Kendi kendinizi bayıltmak zararsız gibi görünse de tehlikeli bir hal alabilir.

Ani nefes kesilmesi ciğerlerinize zarar verebilir. Bunun yanı sıra aniden plansız bir şekilde kendinizi bayıltmanız sert bir cisme çarparsanız kafanıza denk gelme olasılığı var. Çok basit bir eylem yaptığınızı zannederken aniden beyin kanaması riskine yakalanabilirsiniz. Beyin kanamasına yol açmasa bile sert düşüşler vücudunuzda herhangi bir yerde burkulma, morarma gibi sonuçlar meydana getirebilir. Kendinizi sık sık bayıltmanız durumunda ruhsal bozukluk sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu maddelere bağımlı hale gelebilirsiniz ve bilmediğiniz bir alerjinizden dolayı bazı belirti ve semptomlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bayılma, kan basıncının düşmesiyle meydana gelmektedir. Bu yüzden kan değerlerinizle alakalı sorunlarla da karşılaşabilme ihtimaliniz var.

Sağlık çok hassas bir konu olduğu için sağlıkla ilgili sorunlarınızı kendi başınıza çözmeye kalkışmamalı gerekirse dâhiliye uzmanlarına başvurmalısınız. Gerekli uzmanlara güvenerek onların reçeteleri ve kullanım talimatlarıyla hareket etmelisiniz. Böylece sorunlarınıza daha kolay ve etkili çözümler uygulamış olacaksınız. Kendinizi bayıltma eylemini alışkanlık haline getirmek hiç sağlıklı bir durum değildir.

İlgili Makaleler

41 Yorum

   1. Bayılmayı neden istiyorsunuz bilmiyorum ama ben ilk defa 8 yaşında bayıldım ve o günden sonra her şey değişti yani tek bir bayılmayla tüm hayatın zehir olabilir

   1. Ben bayıldım ama başka bir taktikle yere tuvalette çömelme şekli ile çömeliyorsun sonra kollarında bacaklarını sıkıca sarıyorsun 10 kez derin nefes alıyorsun sonra hemen 10 kez de hızlı nefes alıyorsun ayağa kalkıyorsun derin nefes alıp baş parmağını iki dudağının arasına koyuyorsun aradan nefes kaçmayacak bir şekilde balon şişirir gibi nefesini vermeye çalışacaksın sonra zaten ben hiç bir şey anlamadan değişik duygular arasında bir an yerden doğruldum hafızamın yerine gelmesi 3 saniye falan sürdü o üç saniye kendimde değildim ne olduğunu bilmiyordum sonra kendime geldim ama fazla sürmüyor 10 dakika ile 5 dakika arası sürdü bir işe yaramadı iki kez yaptım ikisindede 10 sonra tek başıma uyandım 2 cisinde yere düştüğüm için yanağın biraz ağrıyor du belki biraz daha uzun olsa bir işe yarayabilirdi ama zararlı olabilir yinede işe yarar

 1. Gecelerde çocuklar kendi aralarında yapıyordu ebeveynlerin çocukları bu konuda uyarması lazım ciddi sorunlar yaratabilir

  1. hayır ailem beni zorlamasın diye bayılacağım ve psikoloğa götürdüklerinde psikoloğa tüm baskılarını anlatacağım ve böylelikle beni kısa süre de olsa serbest bırakacaklar

 2. Ben uyamıyorum maddisıkıntı lardandolayı bayılma tekniklerini banada öğreten olursa denemek istiyorum

 3. yaw iyimisiniz insan neden kendine böyle zarar verebilir sorusu yanlış öncelikle munchausen sendromu olabilir sizde doktora başvurun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı