Keten Tohumunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları: Eski Mısır ve Çin’de insanlar ekin olarak keten yetiştirirdi. Asya’da binlerce yıldır Ayurveda tıbbında bir rolü olmuştur.

Günümüzde keten tohumu, tohumlar, yağlar, toz, tabletler, kapsüller ve un şeklinde mevcuttur. İnsanlar onu kabızlık , diyabet , yüksek kolesterol , kalp hastalığı , kanser ve diğer bazı durumları önlemek için besin takviyesi olarak kullanırlar .

Keten tohumu, susam tohumlarına ( til ) oldukça benzer, ancak boyut olarak biraz daha büyüktür. Sıcak, topraksı ve ince cevizli bir tada sahiptirler.

Teknik olarak tahıl olmasalar da vitamin ve mineral profili, lif içeriği, antioksidan ve omega 3 yağ asidi özellikleri birçok normal tahıldan çok daha üstündür.

Omega-3 yağ asitleri ile paketlenmiştir

Keten tohumu, zengin bir omega-3 esansiyel yağ asitleri kaynağıdır ve iltihapla mücadelede yardımcı olur. Bu tohumlar, kan basıncını düzenlemeye yardımcı oldukları için hipertansiyondan muzdarip olanlar için faydalıdır.

Besin açısından zengin

Keten tohumu, B vitamini kompleksi, manganez ve magnezyum gibi besinler açısından yüksektir. Ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar.

Sindirime yardımcı olur

Bu tohumlar lifle doludur ve bu nedenle doğal bir müshil görevi görür. Uygun sindirim ve bağırsak hareketini iyileştirmek için günlük olarak tüketilebilirler.

Anti kanserojen

Keten tohumu, prostat ve meme kanserine karşı savunmaya yardımcı olan yüksek seviyelerde lignanlara ( sağlık açısından birçok faydası olan bir bitki kimyasalı ) sahiptir.

Kan şekerini yönetir

Keten tohumu insülin direncine yardımcı olur ve kan şekerini düzenler. Keten tohumunda bulunan lignanlar aslında diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kilo vermek için iyi

Keten tohumu karbonhidratlarda düşüktür, bu da onu şeker ve nişasta alımını sınırlamaya çalışan insanlar için ideal bir seçim haline getirir. Hayvansal olmayan omega-3 yağ asidi kaynağı olduğu için vejetaryenler için de bir nimettir. Genellikle fırınlarda yiyeceğe vücut eklemek için yumurta yerine kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Limonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kadın sağlığı sorunları için faydalıdır

Keten tohumu özellikle kadınlar için faydalıdır. Kadınların gebe kalma şanslarını artırarak doğurganlıklarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Keten tohumları ayrıca normal yumurtlamayı teşvik etmeye ve hormonal dengeyi geri kazanmaya yardımcı olur. Ayrıca menopoz sonrası kadınları kardiyovasküler hastalık riskinden korur.

Keten Tohumunu Diyete Dahil Etmenin İpuçları

  • Keten tohumu ideal olarak bütün tohum veya yağ şeklinde değil, öğütülmüş halde tüketilmelidir. Hafif öğütme, daha iyi besin emilimine izin verir, yoksa bir bütün olarak sindirim sisteminden ‘geçer’.
  • Yüksek lifli bir diyete alışkın değilseniz yavaş başlayın.
  • Kabaca öğütün ve yanında bol su için.
  • Tahıllar, shake ve smoothie’lerinize karıştırın.
  • Ev yapımı kurabiyelere ekleyin.
  • Salatalara bir avuç ekleyin.

Keten tohumları, altın sarısı ila kırmızımsı kahverengi renkte olan tarihin en eski mahsullerinden biridir. Sağlığa yararları ile tanınırlar. Esas olarak içindeki Omega-3 yağları, lignanlar ve lif içeriği nedeniyle birçok besin için iyi bir kaynaktırlar. Sindirim sağlığını iyileştirmek, kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürmek için kullanılırlar ve şeker hastalığından muzdarip insanlara fayda sağlarlar. 

Keten tohumu kilo verme dostu bir besindir, bu yüzden son birkaç yılda popülerlik kazanmıştır. Kesinlikle sağlıklılar, ancak yaygın hype nedeniyle, tohumların yan etkileri genellikle  göz ardı edilir. Her şey yalnızca ölçülü olarak tüketildiğinde fayda sağladığından, ne kadar keten tohumu tükettiğinizi takip etmek önemlidir  . Alım izlenmezse, sağlık sorunlarına yol açabilir. Dışarıdaki en iyi gıdalardan bile çok fazla tüketmek sağlığınıza zarar verebilir. 

Bunu akılda tutarak. Keten tohumunun 6 yan etkisine bir göz atalım. 

1. Çok miktarda tüketilirse bağırsak hareketlerinin sayısında artışa neden olabilir. Ayrıca ishale ve irritabl bağırsak sendromuna da yol açabilir. Bağırsak rahatsızlıklarından muzdarip insanlar keten tohumu tüketmekten kaçınmalıdır. 

2. Uzmanlara göre keten tohumunun yeterli sıvı olmadan aşırı tüketimi bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Skleroderma hastaları için özellikle tehlikelidir. Bu nedenle, bir profesyonel tarafından talimat verilmedikçe tüketmeyin. 

3. Keten tohumu östrojen benzeri etkileri nedeniyle adet döngülerini tetikleyebilir, bu nedenle anne adaylarının bu tohumları yemeleri önerilmez. Ayrıca hamile kalmaya çalışan kadınlar için iyi bir seçenek değildir.

İlginizi Çekebilir  Mandalina Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

4. İnsanlar çok fazla tüketirlerse, fazla mesai saatlerinde keten tohumu alerjisi olabilir. Bu tohumları yediğinizde kaşıntı, şişlik, kızarıklık, kurdeşen, kusma ve mide bulantısı fark ederseniz yemekten kaçınmalısınız. 

5. Keten tohumu lif açısından zengindir ve sindirim sistemini tıkayarak bazı ilaçların ve takviyelerin emilimini engelleyebilir. 

6. Keten tohumu yemek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, ancak bir sağlık sorununuz varsa veya belirli ilaçlar kullanıyorsanız komplikasyonlara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı