Kezzap Nedir? Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Günlük haberlerde ya da gazetelerin 3. sayfa eklerinde kezzap sözcüğünü sıklıkla duyarız. Özellikle kezzap atmak, deyiminin beraberinde bir takım olumsuz haberleri de çağrıştırdığını biliyoruz. Dolayısıyla kezzap nedir?Sorusunun yanıtını merak edilenler sayısı da sıklıkla artış göstermektedir. Peki kezzap ne anlama gelir? Söylenişi dahi oldukça keskin olan kezzap maddesinin etkileri nelerdir. Dahası kezzabın zararları var mıdır? İşte bu sorulara dair merak ettiğiniz tüm ayrıntılar!

Kezzap Ne Anlama Gelir?

Esasında kezzap nitrik asidin halk arasındaki adı olarak karşımıza çıkar. Bir başka deyişle kezzap, 3 oksijen, 1 azot ve 1 hidrojen bileşimine sahip olan bir asittir. Bu asidin konsantrasyonu arttıkça etkisi de artmaktadır. Dolayısıyla konsantrasyonu artan kezzabın çok daha tehlikeli olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Kezzap yani nitrik asit formül olarak; HNO3 formatıyla bilinmektedir. Kezzap; gliserin maddesiyle reaksiyona girdiğinde nitro gliserin maddesi elde edilmektedir. Dolayısıyla kezzabın patlayıcı maddelerin çoğunluğunda bulunduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır.

TNT ile dinamik gibi patlayıcıların içeriğinde yer alan nitrik asit, oldukça tehlikeli bir madde olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra gübre yapımında da kezzap yani nitrik asidin kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca kezzap, plastik yapımında da etkili bir şekilde kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında kezzabın bir diğer isminin de Aqua fortis olduğunu da ifade edebiliriz! Görüldüğü üzere kezzap oldukça geniş kapsamlı kullanım alanına sahip olan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda kezzabın zararları nelerdir? Sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İşte bu soruya dair detaylar!

Kezzap Ne İşe Yarar?

 

Özellikle gübre yapımında etkili bir şekilde kullanılan kezzap ne işe yarar? Her türlü patlayıcı madde yapımında işe yarayan kezzap, bazı organik bileşiklerin içerisinde de yer alır. Ayrıca naylon öncülerinin içerisinde de yer alan kezzap, roket yakıtı olarak dahi kullanılmaktadır. Elbette ki aşındırıcı ve oksitleyici bir madde olarak karşımıza çıkan kezzap, kanserojen bir madde olarak da tanımlanmamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Asit ile Bazların Yararları ve Zararları Nelerdir?

Anorganik asit özelliğine sahip olan kezzap, kimya bilimi açısından da önemli bir asit olarak tanımlanır. Günümüz koşullarında barut yapımında, dinamik yapımında ve amonyum nitrat yapımında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca kezzap, gümüş nitrat formundayken fotoğraf malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Son olarak kezzap, temizlik alanında da etkili bir kullanım özelliğine de sahiptir!

Kezzap Nerelerde Kullanılır?

Temel olarak banyo ile tuvalet temizliğinde tuz ruhu olarak da kullanılan kezzap nerelerde kullanılır? Kullanım alanı oldukça geniş olan kezzap aynı zamanda tehlikeli maddeler grubu içerisinde de yer alır. Kezzabın kullanıldığı alanlar ise aşağıda sıralanmaktadır:

 • Banyo ile tuvalet gibi alanların temizliğinde kullanılır
 • Özellikle barut ve dinamik gibi patlayıcı maddelerin yapımında kezzap kullanılır
 • Metal yüzeylerin aşındırılmasında yani dağlanmasında da kezzap kullanılmaktadır
 • Kezzap amonyum nitrat maddesinin yapımında kullanıldığı için gübre yapımında da kullanılır

Kezzap kullanım alanı geniş olan bir madde olsa da bu maddenin özenli olarak kullanılması da şarttır. Aksi durumlarda kezzabın zararları ortaya çıkabilir!

Kezzabın Zararları Nelerdir?

Kezzap oldukça zararlı bir madde olarak karşımıza çıkar. Öncelikli olarak insan vücuduna temas ettiğinde telafisi zor yaralar açan kezzap, son derece tehlikeli bir madde olarak karşımız çıkar. Kezzap insan teniyle temasa geçmesinin hemen ardından insan derisini yaka bir etkiye sahiptir. İnsan teninin hızlı bir şekilde yanması sonucunda kalıcı yaraların da oluşmasını mümkün kılan kezzap, telafisi zor olan hasarlar verir. Yakın zamana kadar çok sayıda kadına kezzap atılmasının temel nedeni de budur! Yine zaman zaman ünlü insanların yüzüne de kezzap atıldığı bilinmektedir. Ten bölgesine kezzap atılması sonrasında yüz derisi anında yanmakta ve çok derin, iyileşmeyen yaraların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Peki kezzabın verdiği zararlar telafi edilebilir mi?

Kezzabın Zararları Telafi Edilir Mi?

Günümüz itibariyle kezzap atılması sonrasında ciltte meydana gelen yaraların ancak yüzde 40 ile yüzde 60 civarı iyileştirilebilmektedir. Bir başka deyişle kezzap yanıklarının tam olarak iyileştirilmesi günümüz koşullarında pek mümkün olmamaktadır. Esasında kezzap maddesinin deride yaptığı tahribat miktarı iyileşme oranını da doğrudan etkilemektedir. Doğal olarak kezzap ne kadar derine işlemişse o kadar da yaraların tedavi edilmesi güç olmaktadır. Günümüz itibariyle kezzap özellikle banyo ile tuvaletlerin temizliğinde etkili bir düzeyde kullanılmaktadır. Zira kezzap mikropları kırmak konusunda da iddialı olan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Ancak kimi zaman temizlik sırasında kezzap zehirlenmesi de yaşanılmaktadır. Peki kezzap zehirlenmesi nedir? İşte ayrıntılar!

İlginizi Çekebilir  Cıva Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kezzap Zehirlenmesi Nedir?

Şeffaf sarı renkli bir yapıya sahip olan kezzap zehirli bir sıvı olarak bilinir. Bundan dolayı kezzabı bir şekilde yutmuş olmak ya da solumak kezzap zehirlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Kezzap zehirlenmesi; kezzap maddesinin bir şekilde yutulması ya da solunması neticesine insan vücudunda ciddi tepkimelere neden olan bir zehirlenme türüdür. Kezzap zehirlenmesinin belirtileri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Yüksek ateşin bulunması
 • Kanlı kusma durumunun oluşması
 • Çok şiddetli bir karın ağrısının yaşanılması
 • Tansiyonda ani bir düşüş durumunun yaşanılması
 • Çok şiddetli ağız ağrısıyla birlikte şiddetli bir boğaz ağrısının yaşanılması

Esasında sıralanan bu belirtiler kezzap maddesinin yutulması sonrasında ortaya çıkan belirtiler olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca kezzabın solunmasının da zehirlenmeye neden olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada kezzap solumadan kaynaklanan zehirlenme belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Tıkanma hali ve sık öksürme
 • Kanlı öksürmeyle birlikte nefes darlığı
 • Tansiyon düşüklüğüyle birlikte baş dönmesi
 • Özellikle dudaklar ile el tırnaklarında mavimsi bir renk
 • Kuvvetsizlik ile birlikte hızlı bir nabız durumunun yaşanılması

Görüldüğü üzere kezzap zehirlenmesi oldukça tehlikeli etkileri bulunan bir zehirlenme türüdür. Kezzap zehirlenmesinde yapılacaklar nelerdir? Sorusunun yanıtını biliyor olmak; bu tür zehirlenmeleri hafif olarak atlatmakta etkili olmaktadır.

Kezzap Zehirlenmesinde Yapılacaklar Nelerdir?

Şayet kezzap zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız mutlaka acil yardım istemelisiniz. Şayet kezzap yutulmuşsa su ya da süt içirmek yararlı olabilir. Sağlık ekipleriyle iletişime geçtikten sonra şayet hastada kusma ya da kasılma gibi durumlar yaşanılıyorsa su ve süt vermemelisiniz. Acil servis ekipleri geldiğinde hızlı bir şekilde zehirlenen kişinin yaşını, varsa kullandığı ilaçları vs mutlaka belirtin. Acil servis ekipleri geldikten sonra da artık gerekli tedbirler sağlık ekiplerince alınacaktır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı