Koyu Kahverengi İdrar Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Koyu Kahverengi İdrar Neden Ortaya Çıkar? Bu Durum Normal Midir? Hastalıklardan Kaynaklanıyor Olabilir Mi?

İnsan vücudu hayvan hücrelerinin bir araya gelerek oluşturduğu dokuların; sistemler içerisinde çalışması sonucunda canlılığını korur ve çalışır. İnsan vücudu farklı tipte hücre tiplerinin bir araya gelmesi ile oluşan dokuların çalışma performansına bağlı olarak sağlıklı olmaktadır. Eğer sağlıklı çalışmayan bir doku varsa bu vücudunuzdaki sistemlerin de çalışmamasına neden olur. İnsan vücudundaki önemli sistemlerden birisi olan boşaltım sistemi de bazı doku ve organların çalışması ile vücuttaki yabancı, zararlı ve aşırı miktarda bulunan maddeleri dışarı atar. Yaşadığımız bazı durumlar boşaltım sistemimizi olumsuz etkileyerek bazı durumlarda atıklarımızın kokusunda ve renginde değişime neden olur. Koyu kahverengi idrar da bu değişimlerde birisidir.

 • Bilindiği gibi ürokrom sayesinde insanın idrar rengi sarı renklidir. Bu renk çok koyu olmayan daha çok parlak ve açık renklerde olmaktadır.
 • İdrar bir insanın gün içerisinde birkaç kez çıkardığı bir madde olduğu için insanlar bu durumu normal bir durum olarak algılar ve önemsemeyebilir. Fakat bir doktor için idrar çok önemli bilgiler içeren bir bilgi haznesidir. Peki bunun nedeni nedir?
 • İdrarın içerisinde yer alan maddeler vücudumuzdaki maddelerin aynısıdır ya da karaciğerde değiştirilmiş halidir.
  Bu nedenle bu maddelerin azlığı, çokluğu ve derişimi hakkında bilgi edinmemizi idrarımız sağlayabilir.
  Doktor idrar tahlili isteyerek sizin ne tür bir hastalık sahibi olduğunuzu saptayabilir.

İşte yukarıdaki nedenlerden dolayı bilinçli insanlar idrarlarının sıradan bir atık olmadığını bilir ve idrarlarını kontrol ederek herhangi bir renk ya da koku değişiminde tedirgin olabilirler. Koyu kahverengi idrar da insanların endişelendiği nitelikte bir idrar türüdür. Peki bu idrar rengine neden olan durumlar neler olabilir? Bu durumlardan sakınabilir miyiz? Ne zaman doktora başvurmalıyız? Tedavisi mümkün mü? Aklınıza gelebilecek bütün soruları bu yazımızda açıklığa kavuşturacağız. Sadece yazılanları ayrıntılı bir şekilde okuyun ve yönergeleri takip edin.

İlginizi Çekebilir  Kuduz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Bu başlıkta idrarın insan için ne önem arz ettiğini anladık. Bir sonraki başlığımızda bu duruma neden olabilecek bütün durumlar araştırılacak ve aydınlatılacaksınız.

Koyu Kahverengi İdrar Hangi Hastalıklardan Kaynaklanıyor Olabilir? Başka Durumlar Da Buna Neden Olur Mu?

Koyu kahverengi idrar, birçok idrar rengi gibi insanlar için bir anlam ifade etmektedir. Bu rengin nedeni bir hastalık olabileceği gibi kullandığınız ilaçlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda bir hastalığınız varsa ve sürekli ilaç kullanıyorsanız bu durum da idrarınızın koyulaşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında tükettiğiniz yiyecek ve içecekler de bu durumun ortaya çıkmasında öncü olabilir.

Öncelikle daha önemsiz durumlar üzerinden ilerleyerek bu koyu renge neden olan basit durumları inceleyelim.

Tüketilen Yiyecek ve İçecekler:

 • Baklagillerin tüketimi sonucunda insanların idrar renginde değişiklik olduğu gözlenmiştir.
 • Aşırı miktarda bakla ve kuzukulağı bitkisi tükettiğinizde idrarınızın koyu kahverengine dönmesini normal karşılayabilirsiniz.
 • Bu durum ağır olmasade yine de bu yiyeceklerin tüketimini belirli miktarlarda tutmalısınız. Aksi takdirde farklı rahatsızlıklar ile de uğraşabilirsiniz.
 • Bu duruma bağlı olan renk değişikliği aşırı baklagil tüketimi durumu ortadan kalktıktan sonra düzelmektedir.

Kullanılan İlaçlar:

 • Daha önce de belirtildiği gibi kullandığınız ilaçlar da idrarınızın renginin değişmesine neden olabilir.
 • Bu durum genellikle şu ilaçların kullanımı ile ortaya çıkar; antibiyotikler, primakin, kolorokin ve furadantin.
 • Yukarda sayılan ilaçların yanı sıra kas gevşeticiler ve müshiller de koyu renkli idrara neden olabilmektedir.
 • Bu ilaçlar doğrudan idrarınızdaki renk yoğunluğunu artırarak kötü bir görünüme neden olur.
 • Sıtma ilaçları da bu duruma neden olabilir.

Karaciğer Fonskiyon Bozuklukları:

 • Karaciğer vücuttaki en önemli organlardan birisidir. Bu organ alkolün vücutta parçalanmasından tutun da zehirli olan birçok maddenin vücuda zarar verilmeden atılmasından sorumludur.
 • Bu işlevleri karaciğerimiz, içinde yer alan çeşitli enzimler sayesinde yapar.
 • Eğer karaciğeriniz işlevini yerine getiremeyecek kadar sağlıksız ise bu durum bazı kötü maddelerin miktarının idrarınızda artmasına neden olabilir.
 • Böbrek ağrısı, halsizlik ve idrar yapmada sorun yaşama gibi problemler ile karşılaşıyorsanız bu durum karaciğerinizdeki fonksiyon bozukluklarına işaret edebilir.
 • Koyu kahverengi idrar bu semptomlar ile birlikte ortaya çıkıyorsa acilen bir doktora başvurmalısınız.
İlginizi Çekebilir  Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Koyu Kahverengi İdrar Durumuna Neden Olabilecek Önemli Hastalıklar

Koyu kahverengi idrar durumunun ortaya çıktığı bazı durumlar bir önceki başlıkta incelenmiştir. Bunun yanında çok nadir olarak fiziksel zorlamalara bağlı ya da önemli hastalıklara bağlı olarak da bu idrar rengini gün içerisinde görebilmeniz mümkündür. Peki bu hastalıklar ve durumlar nelerdir? Gelin birlikte inceleyerek sorularınıza cevap bulalım.

Fiziksel Egzersiz ve Zorlamalar:

 • Kahverengi idrar çıkarmanızın nedeni çok nadir olarak fiziksel egzersizler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.
 • Eğer çok fazla zorlayıcı egzersiz yaparsanız kaslarınızda bu duruma bağlı olarak yaralanma ve hasarlar oluşur.
 • Kaslarınızda gerçekleşen bu olumsuz durum sonucunda idrarınızın renginin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Peki bu durumdan nasıl emin olabilirsiniz?
 • Eğer bir önceki başlıklarda yer alan durumlar ve hastalıkların semptomları mevcut değilse ve siz de kaslarınızı aşırı zorlayıcı egzersiz yaptıysanız idrarınızı bir müddet kontrol edin.
 • Koyu renkli idrarınızın nedeni bu egzersizler ise kısa süre içerisinde idrar rengi eski haline dönecektir.
 • Durumun devam etmesi halinde bu durumu anlayabilmek için doktora başvurmanız gereklidir.

Böbrek Rahatsızlıkları:

 • İdrarda ortaya çıkan renk değişiklikleri hem doktorları hem de bu durumu yaşayan insanları ilk olarak böbreklerde bir sıkıntı olduğunu düşünmeye iter.
 • Bu durum çok doğaldır, çünkü idrarın oluştuğu yer böbreklerdir. Sağlıklı bir insanın böbreğinde kan süzülerek idrar oluşturulur.
 • Eğer böbrekler iyi bir şekilde çalışmıyorsa bazı maddelerin süzülmesinde problemler gerçekleşebilir. Bu durum da koyu kahverengi idrar olarak karşınıza çıkmaktadır.
 • Bunun yanında kanınızda yer alan bazı maddeler de böbreklerden süzülemez ise idrarınız olmaması gereken bir renkte olacak ve sizi tedirgin edecektir.
 • Eğer böbrek rahatsızlıklarının bazı semptomlarını gözlemliyorsanız kahverengi idrarınız sizin böbrek rahatsızlığı geçirdiğinizi gösterebilir.
 • Bu durumu açıklığa kavuşturmak için kısa sürede uzman doktora başvurmanız gereklidir.

Yukarıda yer alan bütün durumlar kahverengi idrara neden olmaktadır. Eğer bu idrar rengi ile beraber başka semptomlarınız da varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bunun yanında evde yapılabilecekler bir sonraki başlıkta açıklanacaktır.

İlginizi Çekebilir  Varikosel Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

Koyu Kahverengi İdrar Problemini Çözmek İçin Doktora Gitmeden Önce Yapılabilecekler

Koyu kahverengi idrar probleminiz geçmediyse ve bu duruma neden olan olayı tam olarak bilmiyorsanız başlangıçta yapabileceğiniz bazı şeyler elbette ki mevcuttur. Böylece doktora gittiğinizde sorununuzun asıl nedeni kısa sürede ortaya çıkabilecek ve tedavi aşamanız hızlanacaktır. Gelin bu uygulamaları birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle koyu idrar renginin dışında ağır ve açık bir semptomunuz olup olmadığını kontrol edin. Eğer ağır bir semptom ile karşı karşıya iseniz beklemeden doktora gidin. Diğer durumlarda ise sırasıyla bazı adımları uygulamalısınız.
 • Öncelikle birden fazla kullandığınız ilaçları ve vitaminleri not edin. Bunları doktora gittiğinizde hazır bulundurun ki tedavi aşamanıza hızlı geçilebilsin.
 • İdrarınızın yaparken yaşadığınız bütün durumları ve varsa renk değişimlerini not edin. Böylelikle doktor size soru sorduğunda gerekli cevapları vererek hastalığınızın asıl nedenini öğrenmeye bir adım daha yaklaşacaksınız.
 • Bu notları aldıktan sonra doktora başvurun ve doktorun muayene aşamasında sorduğu bütün soruları açık bir şekilde cevaplayın.
 • Tedavide doktorun sorumluluğu olduğu kadar hastanın da bazı sorumlulukları vardır. Hasta bilinçli ise ve sorulara doğru ve net cevaplar verirse doktor en doğru tedavi yöntemini hasta için seçecektir.
 • Eğer bütün ayrıntıları not ederseniz muayene aşamasında idrar durumunuzun asıl nedeni kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Doktorun İsteyebileceği Örnekler:

 • İdrarınızın renk değişiminin nedenini anlamak için doktorunuz sizden kan tahlili isteyebilir.
 • Bunun yanında idrardaki sorunu kesin olarak anlayabilmenin bir diğer yöntemi ise idrar tahlilidir.
 • Doktorlar genellikle bu iki tahlili birlikte isteyebilmektedir.
 • Böylelikle iki örnek de kıyaslanarak ortada var olabilecek böbrek rahatsızlıkları ya da karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkarılmış olur.

Koyu kahverengi idrar genellikle insanlar tarafında tedirgin olarak karşılanmaktadır. Fakat bu idrar rengi çoğunlukla büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarmayabilmektedir. Yine de bütün olumsuz ihtimalleri sıfırlamak amacıyla yapmanız gereken doğru zamanda doktora başvurmak ve eğer varsa hastalığınızın tedavisine başlamaktır. Muayene aşamasında doktorun sorduğu sorulara net bir şekilde cevap vermek tedavi sürecini hızlandıran ve tedavinin etkinliğini artıran bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı