Mangonun Zararları Nelerdir?

Mango, yaz mevsimini sevmek ve beklemek için yegane sebeplerden biridir. Bu sulu meyve Hindistan’ın ulusal meyvesidir ve aynı zamanda meyvenin kralı olarak kabul edilir. Bu meyve, Mangifera bitkisinin çiçekli türlerine aittir. Mango, kendine özgü tadı, rengi ve aroması olan farklı çeşitlerine sahiptir. Meyvenin en popüler çeşitlerinden biri de Hintlilerin en pahalısı ve favorisi olan Alphonso’dur. Ve bu meyve aynı zamanda çeşitli sağlık yararları ile doludur.

Yüksek düzeyde doğal şekere ve A, B, C, E, K vb. gibi farklı faydalı vitamin ve minerallere sahiptirler. Ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler olarak kabul edilen polifenoller, triterpen ve lupeol içerirler. Ancak şu anda, mango’nun da bazı yan etkileri olduğunu söyleyen farklı araştırmalar devam ediyor.

Mangonun Kökeni

Mango, Asya’nın güney bölgelerine, özellikle Burma, Andaman Adaları ve Hindistan’ın doğu kesimlerine özgüdür ve antik çağlardan beri yetiştirilmiş ve değer verilmiştir.

Bunlar mangonun yan etkileridir.

1- Mangoyu fazla yemek ishale neden olabilir. Bu nedenle, bu meyvenin her zaman ılımlı bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Mango lif açısından zengin olduğundan ve lifli meyvelerin fazla tüketilmesi ishal sorununa neden olabilir.

2- Doğal şeker içeriği yüksek olduğu için şeker hastalarına zararlı olabilir. Bu nedenle, şeker hastalığınız da varsa, şeker hastalığına yakalanmadan önce doktorunuza danışın.

3- Mango bazı insanlara alerjisi olabilir ve gözlerde sulanma, burun akıntısı, nefes alma sorunları, karın ağrısı, hapşırma gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle, bunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, olup olmadığını görmek için birkaç gün mango tüketiminizi durdurun. semptomlarda herhangi bir değişiklik olur.

 4- Mango, urushiol adı verilen bir kimyasal içerir. Bu kimyasala duyarlı kişilerde dermatit görülebilir. İnsanların pul pul, kaşıntılı ve kabarcıklı hale gelen iltihaplı cilde sahip olduğu bir cilt problemidir.

 5- Meyvenin kralı, bazı kişilerde kilo alımına neden olabilecek kalori içeriği yüksektir. Ortalama büyüklükte bir mangoda 150 kalori vardır. Bu nedenle, kilonuzu kontrol ediyorsanız, her zaman mango yeme porsiyonunu koruyun.

İlginizi Çekebilir  Peniste Kötü Koku Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

 6- Bu meyve özellikle çiğ mangolar olmak üzere çoğu zaman hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, büyük miktarlarda çiğ mango yemekten kaçının.

 7- Hindistan da dahil olmak üzere birçok ülkede yaz aylarında hızlı taze mango üretmek için yapay olgunlaştırma yapılır. Ancak bu tür mango sağlığımız için hiç güvenli değil. Çünkü yapay olgunlaşma, birçok ülkede yasaklanmış olan kalsiyum karbür adı verilen bir kimyasalla yapılır.

 8- Mango bazı kişilerde sıklıkla anafilaktik şoka neden olabilir. Bulantı, kusma, şok vb. belirtileri içeren alerjik bir reaksiyondur. Zamanında uygun şekilde tedavi edilmezse bilinç kaybına neden olabilir.

 9- Mangoların aşırı yenmesi de ateş veya ürtikere neden olabilir. Kurdeşen veya ürtiker, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve cilt kızarıklığına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu sorun belirli yiyecekler, ilaçlar veya stres tarafından tetiklenir.

 10- Bazı araştırmalara göre mango vücudumuzun ısısını arttırır. Ancak, biraz çelişkilidir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

 11- Ayurveda’ya göre mango sütle birlikte tüketilmemelidir. Sağlığımız için zararlı olabilir.

 12- Artritli hastalar mangoyu çok az tüketmelidir.

 Çözüm

Bununla birlikte, mango, farklı türde temel vitamin ve minerallerle dolu olmasının yanı sıra, sağlık açısından da bol miktarda fayda sağlar. Ancak meyvenin yan etkilerinden kaçınmak için her zaman ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak bu genellikle her tür gıda için geçerlidir. Aşırı miktarda hiçbir şey sağlığımız için iyi değildir ve aynı şey mango için de geçerlidir. Bu nedenle, mango yeme kısmını kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız diyetisyeninize veya doktorunuza da danışabilirsiniz. Ve tıbbi geçmişi olan kişiler bu meyveyi yemeden önce mutlaka doktorlarına sormalıdır. Son olarak, öğle yemeğinden hemen sonra mango yemekten kaçının. Atıştırmalık zamanı için iyi olduğu düşünülmektedir. Mangonun yan etkileri hakkında bizi daha fazla güncel tutacak daha fazla araştırma sürekli devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı