Mavi İdrar Nedenleri Nelerdir? Mavi İdrar Neye İşarettir?

Mavi İdrar Nedir: İnsan boşaltım sisteminin en önemli parçalarından birisi de uretra (penis ya da vajina aracılığı ile) sıvı atıkların vücuttan atılması olayıdır. Bu olayın gerçekleşme nedeni, aşamaları ve yaşanabilecek rahatsızlıklar mavi idrarın nedeni nedir sorusuna cevap olacaktır. Bazı durumlarda idrarımızda renk değişiminin gerçekleştiğini görmekteyiz. Doktorlar tarafından söylenilen ya da kendi tecrübelerimiz sonucu ortaya çıkan bilgiye göre bu renk değişimi bazı hastalıkların habercisi ya da sonucu olabilmektedir. Bunu daha iyi anlayabilmek için temel olarak boşaltım sistemini incelememiz gereklidir. İnsan boşaltım sistemi ne için var?

Yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi sonrasında ortaya bu ürünlerin tüketilmesi sonucunda toksin maddeler çıkabilir. Ya da bu maddeler doğrudan yiyeceklerin içerisinde yer alabilir.

Erkek ya da kadında boşaltım sonrasında dışarı atılan bu maddeler aşağıdaki çeşitliliğe sahiptir.

 • Eğer bir insanın idrar örneği tahlil edilirse ortaya çıkacak maddelerdir.
 • İdrar sıvısı asidik karaktere sahiptir.
 • Mineraller idrarda en fazla miktarda bulunabilen maddelerdir.
 • Minerallerin dışında bu idrarın içerisinde başka inorganik maddeler de yer alır.
 • Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin karakteristiğine göre idrarın pH seviyesi 5 ile 8.5 arasında değişmektedir ki bu değer de idrarı çoğu kez asidik özellikte yapmaktadır.
 • Su ise idrarda her zaman var olan bir maddedir. Vücuttan atılan zararlı ve yabancı minerallerin seyreltilmesi amacıyla varlık göstermektedir. Aynı zamanda vücutta yer alan fazla su da idrar yoluyla atılmaktadır.
 • Üre ve ürik asit de normal sağlıklı bir insanın idrarında bulunması gereken diğer unsurlardır.
 • Bunların yanında kreatinin de vücuttan idrar ile atılır.
 • Potasyum, kalsiyum, klor, fosfat ve sülfat molekülleri de idrar yoluyla vücuttan atılır. Bilindiği gibi bu moleküllerin vücutta fazla miktarda olması insan sağlığını tehdit etmektedir.

İdrar yolu ile atılan bu maddeler çoğu zaman insan hayatı için fazlası zarar olan maddelerdir. Bunun yanında sağlıklı bir insanın idrarında şeker yer almaz. İdrarda şeker bulunması bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Peki mavi idrarın nedeni nedir sorusuna cevap olabilecek ve bu rengin nedenini açıklayacak olan durum nedir? Mavi idrar nasıl ortaya çıkar?

İlginizi Çekebilir  Vücutta Çıkan Morluklar Nedir? Neden Olur, Neye İşarettir?

Mavi İdrarın Nedeni Nedir? Mavi İdrara Neden Olabilecek Sağlıksız Durumlar Nelerdir?

Mavi idrarın nedeni araştırıldığında doktorlar bu tür hastalardan bazı idrar örnekleri almış ve sonuçları analiz etmek amacıyla labaratuvara göndermiştir. Labaratuvar sonuçları bu sorunun birden fazla nedenden kaynaklanabileceğini ortaya koymaktadır.

Bilindiği üzere idrarımız çeşitli renk değişiklikleri ile dışarı atılabilmektedir. Yapılan araştırma ve labaratuvar analizlerinin yanında kendine has vakalar sonrasında doktorlar bu duruma neden olan durumları açıklamıştır.

Ateş Çıkması:

 • Ateş yükselmesi gibi durumlarda bazı hastaların mavi idrar çıkardığı gözlemlenmiştir.
 • Fakat bu durum direkt olarak ateş yükselmesi olayına bağlı olarak gerçekleşmemiş olabilir. Daha doğrusu bu olay yalnızca o hasta için geçerli bir olay olabilir. Çünkü bütün insanlar farklı fiziki özelliklere sahiptir.

Farklı Türde Maddelerin Yutulması:

 • Sinameki türünde bitkilerin yutulması yenmesi durumunda mavi idrar durumu ortaya çıkabilmektedir.
 • Santonin, karbolit asit, metilen mavisi gibi idrarda mavi renk ihtiva edebilecek maddelerin yutulması sonucunda da mavi idrar oluşabilmektedir.

Devam Eden Hastalıklar:

 • Kolera, sarılık gibi hastalıklar yaşayan insanlarda bu mavi renkte idrarın görüldüğü bilinmektedir.
 • Tifüs ateşi, pernisiyöz anemi, melanotik sarkom hastalıklarından birisine sahipseniz bu durumda mavi idrar çıkarmanız normal olabilmektedir. Çünkü mavi idrar çıkaran hastalardan bazılarının bu hastalıkların bazı aşamalarındayken bu durumu yaşadığı bilinmektedir.
 • Kan’da irinli ve enfeksiyonlu yapıların yeralması da belirli bir hastalık olmasa da mavi idrarın nedeni olabilir.

Tedavi Olurken Kullandığınız İlaçlar:

 • Metilen mavisi adı verilen C16H18ClN3S kimyasal formülüne sahip olan ve temas ettiği herşeyi mavi renge boyayan bir ilaç da idrarda mavi renge neden olabilir.
 • Doktorlar bu maddeyi sahip olduğu inhibe edici özelliklerinden dolayı bazı hastalıkların tedavisinde önermektedir.
 • Eğer bu tür hastalıklardan birisine sahipseniz ve doktorunuz bu ilacı önerdiyse mavi idrara sahip olmanızı normal karşılayabilirsiniz.
 • Metilen mavisi ürününün kullanıldığı hastalıklar: yüksek ateş durumları, bel soğukluğu ve diyabet gibi birçok hastalıklarda kullanılır.

Bu durum ile alakalı tıp kayıtlarına girmiş bir olay bir sonraki başlıkta anlatılacaktır.

İlginizi Çekebilir  İdrarda Kan Pıhtısı Nedir? Neye İşarettir?

Mavi İdrarın Nedeni İle İlgili Kayıtlara Geçmiş Bir Vaka

Mavi idrarın nedeni araştırıldığında bunun spesifik olarak tek bir nedeni ya da bağlı olduğu tek bir parametrenin olmadığı ortaya çıkmıştır. Yine de bu durum ile alakalı tıp literatüründe ve tarihinde kayıtlara geçmiş bir vaka yer almaktadır.

 • 40 yaşlarında bekar olan bir erkek kusma ve ateş gibi bazı semptomlar ile doktora başvurma yolunu tercih eder.
 • Bu semptomların yanında bu hastada bel ağrıları ve iştahsızlık da baş göstermektedir.
 • Hasta doktora ilk başta idrarının renksiz olduğu muayene aşamasında söylemiştir.
 • Muayene sırasında idrar tahlili için idrar örneği alındı. Bu idrarın renginin mavi renkte ve özgül ağırlığının ise 1010 olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Hastanın idrarında albumin ya da şeker yer almıyordu.
 • Labaratuvarda hidroklorik asit ile kaynatıldıktan sonra idrarın rengi pembe-kırmızı renklere dönmüştür.
 • Hasta doktora hiçbir ekstra madde ya da içecek tüketmediğini söyledi. Fakat idrarın renginin bu renkte çıkması çok garipti.
 • Bu durumda doktor indigo mavisinin bazı indirgenme ve yükseltgenme tepkimeleri sonuncunda E. Coli bakterisinin bir ürünü olarak ortaya çıkabileceği fikrini ortaya attı. Bu fikir teoride bir anlam ifade etse de sorunun asıl nedeni hakkında pratik bir fikir vermemektedir.

Doktorun bu muayene ve labaratuvar aşamasından sonra farklı yöntemler denemesi ve hastayı tetkik etmesi bazı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Öncelikle şu bilinmelidir ki vücutta yeralan bazı indirgenme ve yükseltgenme durumları mavi renkte maddelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Mavi idrarın nedeni tam olarak tespit edilmese de bu olay sonucunda doktorun yaptığı çıkarım doğrudur.

Çünkü eğer mavi renkli bir yiyecek, içecek ya da madde tüketmediyseniz ve idrarınız mavi renkte ortaya çıkıyorsa bu vücudunuzdaki kimyasal tepkimenin sonucudur diyebiliriz.

Bütün bunların ışığında mavi idrar çıkarmadan dolayı dünya üzerinde kayıtlara geçmiş bir ölüm vakası gerçekleşmemiştir. Eğer idrarınızın rengi maviye dönüyorsa yapmanız gereken ilk şey uzman bir doktora başvurmak olmalıdır.

Mavi İdrarın Nedeni Bilinmiyorsa Nasıl Çözüm Üretilebilir? Mavi İdrardan Kurtulma Yolları

Mavi idrarın nedeni birçok kez birçok farklı doktor tarafından araştırılmış fakat bu durumun kesin olarak nedeni belirlenememiştir. Bazı vakalarda ortak olarak ortaya çıkan semptomlar nedeniyle bu vaka ve hastalıklarda mavi idrarın nedeni budur denebilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Kafada Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Mavi idrar için en mantıklı ve kesin cevap ise bir önceki başlıkta anlatılan medikal vaka olayıdır. Bu tür bir durumun ortaya çıkmış olması hastanın idrarının mavi olmasının nedenini açıklayabilmektedir.

Mavi idrarın neden ortaya çıktığı ile ilgili şöyle bir çıkarım yapmak doğrudur:

 • Mavi idrara bazı hastalıkların sonucu da olsa, ya da vücutta herhangi hastalık yapıcı bir unsur olmasa da ortaya bazı kimyasal reaksiyonlar sonucu çıkabilmektedir. Vücut içerisinde gerçekleşen bu kimyasal reaksiyonlar mavi renkteki idrarın asıl nedenidir.

Mavi idrar sorununu yaşamak istemiyorsanız ya da mevcut olan mavi idrarı seyreltmek istiyorsanız şunları uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle yediğiniz yiyeceklere dikkat edin. Mavi renkteki idrara gıda boyaları da neden olabilmektedir.
 • Yabancı maddeleri yutmayın. Etkisini bilmediğiniz maddeleri yutarsanız vücudunuzda nasıl bir reaksiyon göstereceğini bilemezsiniz.
 • Bunların yanında bol bol su tüketmelisiniz.
 • Sağlıklı besinler ve bitkiler tüketmelisiniz.

Bu tür basit adımların uygulanması bile mavi idrar probleminden kaçınmanızı sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı