Mercanköşk Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde insanlar tıp alanında üretilmiş olan ilaçlara karşı önyargılı yaklaşırken, doğa tarafından insanlar için sunulmuş olan özel bitkileri daha fazla tercih etmektedir. Özellikle tüketilen ilaçların karaciğerlere doğrudan etki etmesi ve zararları nedeniyle tercih edilmezler. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen farklı bitki türü bulunur ve her bir bitkinin insanlar için birbirinden farklı özellikleri bulunur.

Doğanın insanlar için yetiştirmiş olduğu en özel bitkilerden bir tanesi de mercanköşk bitkisidir. İnsanlar için sunduğu faydaları nedeniyle son dönemlerde popülerliği artarak devam eden mercanköşk, dağın keyfi olarak da adlandırılmaktadır.

Mercanköşk Nedir?

Mercanköşk kendine has özgün aroma kokusuna sahip, yemeklere katılarak farklı lezzetler oluşturulması, çay olarak hazırlanan ve mucizevi özellikleri ile bilinen koyu yeşil yaprakları ile dikkat çeken faydalı bir bitki çeşididir. Fiziksel olarak kekiğe benzetilse de mercanköşk kekiğe göre daha hafif ve yumuşak bir kıvamdadır. Dağın neşesi olarak adlandırılan mercanköşk, Avrupa ülkesinin mutfaklarında aroma ve tat vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin bir bitki olan mercanköşkü günde 2 çay kaşığı miktarlarında tüketmek bireylerin ihtiyacı olan C vitamini ve A vitamini bakımından destekler. Geçmiş dönemlerde dünyanın en güzel kadını olarak adlandırılan Afrodit, mercanköşkü kokusunu oldukça beğenmiş ve bu kokuyu mutluluğun simgesi olarak adlandırmıştır. Farklı ülkelerde bulunan mezarlarda yetişen mercanköşkün, ebedi dünyada huzurlu olduğu anlamını taşımaktadır. Doğada yetişen ve yetiştirilen bitki türlerinin birden farklı türü bulunur. Mercanköşkünde yabanisi bulunur ve orijinal mercanköşkün aksine oldukça keskin ve sert yapısı ile ayırt edilir.

Mercanköşk Faydaları Nelerdir?

Mercanköşk insanlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Öyle ki sağlık açısından her alanda sıklıkla kullanılan mercanköşk, şifalı özellikleri ile tanınmaktadır. Mantar ve bakteri açısından da oldukça kalıcı etkileri ile tanınan mercanköşk özelliklerini ele alacak olursak;

Mercanköşk Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Mercanköşk özellikleri bakımından başta mikroplarla savaşırken aynı zaman da bağışıklık sisteminin de güçlenmesine fayda sağlar. Özellikle kış dönemlerinde en fazla tüketilen çaylar arasında yer almaktadır.
 • Bağırsaklar ve mide için rahatlatıcı ve dinlendirici özellikleri ile tanımlanır
 • Bireylerin sindirim problemlerinin olması durumlarına karşı mercanköşk çayını tüketmek sindirim sistemini düzenleyecektir. Özelikle sindirim sistemlerine fayda sağlaması nedeniyle zayıflatma etkileri de sıklıkla merak edilmektedir. Direkt olarak zayıflatma etkisine sahip olmasa da mercanköşk tarçınla beraber tüketilmesi durumlarında detoks etkisi yaratmaktadır.
 • Bağırsak enfeksiyon problemleri olan bireylerin mercanköşkü sıcak su ile kullanması durumlarında enfeksiyonları ciddi oranlarda azalacaktır.
 • Sürekli olarak mide bulantısı olanların limonla mercanköşkü bir araya getirerek tüketmesi durumlarında mide bulantısı ortadan kalkacaktır.
 • İştahsızlık problemi olanlar ya da yemek yeme konusunda düzensiz olarak beslenenlerin sıklıkla tercih ettiği en önemli bitki mercanköşktür.
 • Arı sokması ya da böcekler tarafından ısırılma durumlarına karşı mercanköşk çayını demleyerek ısırılan bölgelere uygulamak meydana gelen ağrıları en aza indirir.
 • Mercanköşk çay olarak tüketilmesi durumunda sindirim probleminin neden olduğu krampları ortadan kaldırmaktadır.
 • Mercanköşk hücre yenileme özellikleri açısından da kanser risklerini ortadan kaldırır.
 • Sürekli olarak yoğun iş temposunda çalışan bireylerde şiddetli şekilde kas ağrıları problemi yaşar. Bunun önüne geçmek için mercanköşk tüketmek oldukça faydalıdır.
 • Mercanköşk solunum sistemleri ve sindirim problemlerini ortadan kaldırması nedeniyle kalp hastalıklarındaki riskleri minimum seviyeye indirir.
 • Mercanköşk özellikle anne sütünü artıran özellikleri nedeniyle emziren anneler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Safran Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Mercanköşk Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Ege bölgesi ve Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yetiştirilen mercanköşk, evlerde ve özel sera gibi alanlarda saksılarda da yetiştirilmektedir. Ancak mercanköşk özel fidesi normalin aksine daha verimli ve daha büyük toprak türlerine ihtiyaç duyması nedeniyle genellikle tarla ve bahçelere ekilmesi daha faydalı olacaktır.

Mercanköşk baharat olarak da kullanılabildiği için, kurutularak kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle baharat olarak da kullanmak için özel olarak işlem görmeli ve muhafaza edilmesinden sonra nemli ortamlardan uzak durulması kaydı ile saklanmalı ve yetiştirilmelidir. Mercanköşk bitkisi seralarda yetiştirildiği için 4 mevsim sıcaklık seviyesi korunduğu durumlarda yetiştirilebilmektedir.

Mercanköşk Zararları Nelerdir?

Her bitkinin birbirinden farklı ve faydalı özellikleri bulunsa da insan sağlığını tehdit edecek durumları bulunur. Bunlardan en önemlisi yeterli miktarlarda tüketmek ve aşırıya kaçmadan ölçülü şekilde kullanılmalıdır. Bu nedenle halk arasında ortaya atılan kullanım durumlarının aksine alanında uzman ya da uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir. Mercanköşk zararlı etkilerinin nasıl ortaya çıktığını ele alacak olursak dikkat edilecek en önemli nokta aşırı miktar tüketimlerden uzak durulmalıdır.

Aşırı miktarlarda mercanköşk tüketmek midenin yorulmasına neden olur. Aşırı tüketim durumlarında ilk olarak mide bulantısı etkisi gösterirken ilerleyen dönemlerde ishale neden olur. Genel olarak mercanköşk tüketim miktarları günlük olarak 2 fincanı geçmemelidir. Kronik rahatsızlık problemleri olan bireylerin ilaç olarak kullanılmaması gerekirken çat tüketim miktarları da ölçülü olmalıdır. Özellikle hamilelik dönemlerinde mercanköşk tüketmeden önce doktorların kontrolü olmadan önce tüketmemek gerekmektedir.

Mercanköşk Nerede Kullanılır?

 • Mercanköşk genel olarak yemeklerin tatlandırılması ve lezzetlendirilmesi amacıyla 1 tutam olmak kaydı ile kullanılmaktadır.
 • Çorba, balık, salata ya da yemek gibi farklı alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Sindirimi rahatlatması amacıyla kırmızı et ya da av etlerinin lezzetlendirilmesi ve tatlandırılması amacıyla kullanılmaktadır.
 • Mercanköşk özellikle kış dönemlerinde çay olarak kullanılmaktadır. Soğuk dönemlerde şifalı çay bitkileri arasında en fazla tercih edilen bitki çayıdır.
 • Kahvaltılarda omletlerin lezzetlendirilmesi ve domates-salata gibi alanların üstlerinde sıklıkla kullanılır.
 • Başta pizza olmak üzer farklı yemek türlerinin baharatları olarak kullanılmaktadır.
 • Mercanköşk özellikle bireylerin kokusu olarak kullanılmaktadır. Bunun en dikkat çeken özellikleri ise dünya genelinde parfüm ve kolonya olarak sıklıkla üretiliyor ve kullanılıyor olmasıdır.
İlginizi Çekebilir  Isırgan Otu Nedir? Kullanımı, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Mercanköşk Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mercanköşk çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için daha önceki dönemlerden özel olarak kuruttuğunuz mercanköşk bitkisini soğuksu içine attıktan sonra kaynatmanız gerekir. Kaynama sonrasında ılık bir hale gelerek tüketebilirsiniz. Demlenme sonrasında bireylerin acı olarak tüketilmesi durumlarına karşı bir çay kaşığı miktarlarında bal atmak oldukça faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı