Nikola Tesla Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla elektrik akımı ve elektrik sistemleri hakkındaki çalışmaları ile adını sıkça duyurmuş olan bir bilim insanıdır. İcatları ve hayatı ile birçok hayran ve takipçiye sahip olduğu da bilinmektedir. 1856 yılında hayata gelen ve 87 yıl yaşamış olan ünlü bilim insanı oldukça zeki ve ezber yeteneğine sahip bir insandı.

Nikola Tesla Hayatı

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında doğmuştur. Doğduğu zamanlarda Avusturya imparatorluğu olarak bilinen günümüzdeki Hırvatistan’da doğmuştur. Avusturya İmparatorluğu’nın Lika ilçesine bağlı Smiljan kasabasında hayatının ilk yıllarını geçirdiği bilinmektedir.

Sırp asıllı olduğu bilinen Nikola Tesla’nın babası bir Ortodoks rahibiydi. Annesi ise evde çocukların bakımının yanı sıra zanaatkarlık ve alet yapımı ile ilgileniyordu. Tesla sıkça annesinden bahsederken yaratıcılık ve görsel zekasını annesinden aldığından bahsederdi. Tesla’nın büyük büyük dedelerinin de Karadağ civarından geldiği bilinmektedir.

Tesla ailesinin Nikola Tesla’dan başka 4 çocuğu daha bulunmaktaydı. Toplam 7 kişilik bir aile olan Tesla ailesi içerisinde 3 kız çocuğu ve 2 erkek çocuğu vardı. Tesla’nın kız kardeşlerinin adları Angelina, Milka ve Marica olarak; abisinin adı ise Dane olarak bilinmektedir.

Dane genç yaşta ata binmeye çalışırken bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Abisi hayatını kaybettiğinde Nikola henüz 5 yaşındaydı.

Nikola Tesla Eğitim Hayatı

Nikola eğitim hayatına 1861 yılında Smiljan okulunda başladı. Bu okulda din dersleri, aritmetik dersleri ve Almanca dil eğitimi aldı. 1862 yılında ailesi Nikola’nın babasının çalıştığı kilisenin yakın olan Lika’ya taşındı. Bu süreçte Nikola ilkokulu bitirdikten sonra ortaokul eğitimi almaya başladı.

Nikola Tesla lise eğitimini 1870 yılında Karlovac’ta almıştır. Lise eğitimi aldığı okulun adı ise Higher Real Gymnasium olarak bilinmektedir. Eğitiminin ilerleyen dönemlerde Nikola Tesla elektrik gösterilerine ilgi duyduğunu keşfetmiştir. Bu keşifte eğitim aldığı fizik profesörünün büyük etkileri vardır.

4 yıllık lise eğitimini 3 yılda tamamlamıştır. Nikola’nın kafasından integral hesaplar yapabildiğini keşfetmesi de bu süreç içerisinde gerçekleşmiştir. Ancak öğretmenleri kendisine inanmayarak yeteneğini göz ardı etmişlerdir.

İlginizi Çekebilir  Aristoteles Kimdir? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Tesla mezun olduktan sonra doğduğu yer olan Smiljan’a geri döndü. Dönüşünden sonra kolera hastalığına yakalandı. Bu süreçte defalarca ölümle burun buruna geldi. Tesla hayattan vazgeçtiği sıralarda babası ona umut olması amacıyla onu iyileşirse mühendislik okuluna göndereceğine söz vermiştir. Babası aslında Nikola’nın rahiplik okuluna gitmesini istiyordu.

Tesla iyileşmeyi başardı ve sonrasında zorunlu askerlik için çağırıldı. Ancak Tesla zorunlu askerlikten kaçtı. Kaçış sürecinde dağlarda sık sık vakit geçirdi. Doğa ile yakından ilgilenen Tesla doğanın kendisine iyi geldiğini fark etti.
Tesla 1875 yılında Avusturyalı Politeknik okuluna eğitim amacı ile gitti. Eğitiminin ilk yılında başarı rekorları kırdı. Eğitiminin ikinci yılında ise gramme dinamosu hakkında profesörü ile tartıştı. Sonrasında babasının ölümü ile birlikte işler onun için kötüleşmeye başladı.

Okuldan sonra kumar oynamaya başlayan ve bağımlı hale gelen Nikola Tesla ailesini zarara uğrattı. Ancak bu zararı da yine kumarda kazandıkları ile ortadan kaldırdı. Bu yaşananlar nedeni ile Tesla okulundan mezun olamamıştır. Okuldan mezun olamamasını saklamak amacı ile ailesi ile bir süre görüşmemiştir.

Arkadaşları onun boğulduğunu zannederken o Maribor’a taşındı ve burada kendine yeni bir hayat kurdu. Ancak burada da ikamet izni olmaması nedeni ile bir süre sonra yakalanarak Gospic’e gönderildi.

Tesla, Gospic’e gittikten sonra orada öğretmenlik yaptı. 1880 yılının Ocak ayında iki amcası tarafından eğitimine destek olunması ile birlikte Prag’a gitti. Eğitim sürecine geç başlaması nedeni ile diploma alamadı ancak derslerde bulundu.

Nikola Tesla ve Budapeşte Macerası

Nikola Tesla 1881 yılında Budapeşte’ye taşındı. Burada adı Telefon Borsası olan bir telgraf şirketinde kendine iş buldu. Tesla şirketin işlevsel olarak sorunları olduğunu fark etti ve bu noktada teknik ressam olarak faaliyetler gösterdi.

Tesla’nın teknik ressam olmasından sonra şirket kısa sürede daha işlevsel hale geldi. Bu başarısından sonra baş elektrikçi olarak terfi aldı. Çalışma sürecinde daha önce patenti alınmamış bir amplifikatör geliştirdiğini ifade etti.
Nikola Tesla ve Edison Company’deki Çalışmaları

İlginizi Çekebilir  Gottfried Wilhelm Leibniz Buluşları ve İcatları

Nikola tesla 1882 yılında Edison Company kapsamında da çalıştı. Bu çalışma süreci boyunca elektrik mühendisliği bağlamında çok daha pratik ve bilgili hale geldi. Orada dinamo motorları üzerine tasarımlar yaparak bu tasarımları hayata geçirdi.

Tesla’nın Edison Company bünyesinde bulunan Fransa ve Almanya şubelerinde meydana gelen sorunların çözümü için de aktif olarak rol oynamıştır. 1884 yılında da şirketin Amerika’da olan bir şubesinde çalışmak üzere Amerika’ya taşındı.

Amerika’da Machine Works’da çalıştı. Bu süreçte Thomas Edison ile de görüştüğüne dair bazı iddialar bulunmaktadır.

Nikola Tesla İcatları

Nikola Tesla hayatı boyunca hayallerinin peşinden koşan bir bilim insanıdır. Bu noktada kendisinin tüm dünyaya ücretsiz enerji sunmak gibi amaçları da bulunmaktaydı. Alternatif akımın kullanılmasına yönelik çalışmaları ile hayatının dönüm noktalarından birini yaşadı.

Yeni Tip Alternatif Akım Motorları

Tesla şirkette bazı çalışmalarda doğru akım yerine alternatif akımın kullanılması gerektiğini düşünüyordu ancak bunun için uygun bir motor sistemi bulunmuyordu. Kendisi yeni tip alternatif akım motorları ile geliştirmelerini yatırımcılara sunmuştur.

İlk başlarda yatırımcılar tarafından pek dikkate alınmamıştır. Daha sonra ise 1886 yılının sonlarına doğru Alfred Brown ve Charles Peck ile tanıştı. Bu tanışıklık ile birlikte Tesla’nın fikirleri ön plana çıkmaya başladı.

Tesla Metromanyetik motor fikri ile birlikte 3 kişi birlikte Tesla Company şirketini kurdular. Laboratuvarda yaptığı uzun çalışmalar sonrasında indiksiyon motorunu daha da geliştirdi. Geliştirdiği motor patent alarak Tesla Company’nin ilk başarısı oldu.

Şirket dönemdeki yoğun rekabet ve kaynak kıtlığı nedeni ile o dönemlerde zor durumlar yaşadı.

Tesla Bobini

Tesla Bobini, Tesla’nın Amerika vatandaşlığı almasından hemen sonra yaptığı ilk işlerden biridir. 1889 yılında aldığı patent ile hava boşluklu bir bobin olan Tesla bobini piyasada aktif olarak kullanılmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı