Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Doğada birbirinden farklı birçok canlı bulunmaktadır. Her canlı kendi yaşam alanına uygun koşullarda soyunu devam ettirerek sistemin bir parçası olmaktadır. Bu canlılardan biri de peçeli baykuş hayvanıdır. Bu hayvanlar görünümleri itibariyle dikkat çekmektedirler. Ancak ürkütücü oldukları gerçeği de reddedilemez. Özellikle göz kısımları geceleri daha da iç ürpertici olabiliyor. Peçeli baykuş nedir? Nasıl beslenir? Peçeli Baykuş Nerede yaşar gibi aklınıza gelebilecek tüm soruları yazımızda cevapladık. Bilimsel kaynaklardan elde edilen bilgiler ve çok daha fazlası için yazıyı okumaya devam ediniz.

Peçeli Baykuş Nedir?

Doğada eşsiz özelliklere sahip birçok çeşit bulunmaktadır. Bunlardan biri olan peçeli baykuş, özellikleriyle çoğu kişini dikkatini çeken bir canlıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre 220 baykuş türü bulunmaktadır. Peçeli de bunlardan biridir. Gelin birlikte bu hayvanı daha yakından tanıyalım. Peçeli baykuş ya da diğer adı olan bayağı peçeli baykuş en geniş alana yayılmış baykuş türü olmasıyla bilinmektedir. Neredeyse 28 alt türü arasında dış görünüş olarak oldukça farklı olmalarına karşın genelini boyu 33 39 cm arasında değişmektedir. Kanat genişlikleri de 80 ve 95 cm. arasındadır. Peçeli baykuş bölgeci bir kuş değildir ama avlandıkları bir yaşam sahaları vardır.

Yaşadıkları bölgelerde neredeyse hepsi geceleri avlanmaya çıkarlar ancak Britanya’da ve Pasifik Adalarında gündüz vakti de avlandıkları gözlemlenmiştir. Peçeli baykuş yerde yaşayan hayvanlardan avlanmaya alışmışlardır ve avlarının çoğunu mükemmel bir işitme yetenekleri sayesinde en küçük bir sesle yerlerini tespit ettikleri küçük memelileri avlarlar.

Peçeli Baykuşların Özellikleri

Her canlının kendine has özellikleri mevcuttur. Bu özellikler onların avlama ve avlanma durumlarında yardımcı olan ve yaşamalarına fırsatlar sunmaktadır. Bazı özellikleri kolay avlama yapabilmelerini sağlarken bazı özellikleri de avlanmaktan kurtulmaları için yardımcı olmaktadır. Peçeli baykuşların özellikleri nelerdir diye merak eden okurlarımız için özellikleri derledik. İşte özellikler:

İlginizi Çekebilir  Albatros Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

 • Dişi ve erkekler dış görünüş bakımından birbirlerine benzerler; fakat dişiler ve gençler, erkeklerden daha yoğun ve belirgin benekleri vardır.
 • Alçak, düzensiz ve hızlı kanat çırparak uçarlar, avlarının yerini tespit etme amacıyla kanat çırpmaya ara verirler, bulundukları yerde kendi etrafında döner ya da havada asılı kalırlar.
 • Uçarken parlak bej ve beyaz gözükürler.
 • Dişi, boy uzunluğu: 34-40 cm, ağırlığı 570 gr, kanat açıklığı 110 cm olmaktadır. Geniş kanatları oldukça dikkat çekicidir.
 • Erkek, boy uzunluğu 32-38cm, ağırlık 470gr, kanat açıklığı 107 cm olarak kayıtlara geçmiştir.
 • Peçeli baykuşlar, genel olarak diğer kuş türlerinin dinlendiği ve avlanmak için alacakaranlıkta ortaya çıkan geceyi seven hayvanlardır.
 • Duyduğumuz diğer normal baykuşların çıkardığı gibi “hu hu” sesi çıkarmazlar fakat ürkütücü ve çok uzun süre yüksek perdeli çığlık sesi çıkarırlar. Özellikle tehlikede hissettiklerinde hemen harekete geçerek ses çıkartırlar.
 • Tehlike hissetmeleri durumunda kulaklarından da faydalanırlar. Bir kulağından yerden gelen sesleri diğer kulağından ise havadaki sesleri dinleyebilme özelliğine sahiptir.
 • Kafa ve sırt tüyleri boz ve kahverenginin benekli alt veya üst tonlarındadır. Alt tüyleri ise beyaz ve kahverengi renkleri karışımıdır ve bazen koyu benekleri de olabilmektedir.
 • Suratları keskin olarak kalp şeklindedir ve çoğu alt türünde beyaz tüyleri görmek mümkündür.
 • Genelde akşam karanlığından gün doğumuna kadar aktif olarak yaşarlar.
 • Uçuşları, kanatlarındaki testereye benzeyen mikro yapı sayesinde neredeyse duyulamayacak kadar sessizdir.
 • Üreme dönemlerindeki çığlık benzeri sesten dolayı tanınmaları çok zor değildir.
 • Açık alanlarda avlarını daha rahat görebilmek amacıyla alçak, çit ve direk gibi yüksek yerlerde sıklıkla görünürler.
 • Tekeşlidirler fakat eşi öldüğünde başka bir eşle bağ kurabilirler.
 • Yaşam alanlarında, beklenmedik bir hareketle karşı karşıya kaldıklarında yılan misali ıslık sesi çıkarırlar ya da dillerini tıklatarak çıkardıkları sesler çıkartırlar.
 • Genelde 2000 m. rakımın altında yaşarlar fakat tropik alanlarda 3000 m. rakıma kadar yaşayabilirler.
 • Ormanlarda yaşayan perçemli baykuşların tüyleri açık alanlarda yaşayanlara oranla daha koyudur ve kanatları daha kısadır.
İlginizi Çekebilir  Bal Porsuğu Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Peçeli Baykuşlar Ne Yerler?

Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli beslenmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Çevre koşullarının besin bulabilmeye uygun olması bu açıdan çok önemlidir. Her hayvan kendi yapısına ve genetiğine uygun şekilde beslenebilecek şekilde kodlanmıştır.

Peçeli baykuşun beslenme şeklinin tüm detaylarını sizler için bir araya getirdik. Bu hayvanların en çok tükettiği hayvanlar: fareler, tarlar faresi ve sıçanlar benzeri küçük memelilerdir fakat peçeli baykuşlar suyun üst yüzeyinde yüzen balıkları ve ağaç tepelerinde yaşayan küçük kuşları da avlarlar.

Bu hayvanların yılda bin civarında fare yedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca avlarını bütün şekilde yutmaları da ilginç bilgiler arasında yer almaktadır.

Peçeli baykuşlar avlarını tamamen ağzının içine alırlar ve sonra kemik benzeri sindiremedikleri sert parçaları toplu bir halde geri çıkarırlar.

Dişi peçeli baykuşlar, kuluçka döneminde hayatını hep yuvada geçirdiği için yumurtadan çıkan yavruları ve dişiyi beslemek erkek peçeli baykuşun görevidir.

Peçeli Baykuş Nerede Yaşar?

Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Peçeli Baykuş Nerede Yaşar: Hayvanlar her yerde yaşayamazlar. Her türün kendine özgü yaşam koşulları ve kriterleri bulunmaktadır. Yaşam koşulları kendi yapılarına uygun olmalıdır. Yaşam koşulları canlıların gereksinimlerini karşılayabilecek yerler olmalıdır. Peki, peçeli baykuşlar nerede yaşarlar? Kutuplar, çöller, Asya’da Himalayaların kuzeyi ve Endonezya’nın çoğu bölgesinde hayatlarını sürdürmektedirler.

Peçeli baykuş nüfusu, daha iyi iklim koşulları sebebiyle Güney Yarım Küre‘de daha yaygın olarak görülmektedirler. Türkiye’deki yaşam alanları ise Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde, genellikle kurak ya da seyrek ağaçlı açık arazilerde ve tarım arazileridir. Peçeli baykuşlar, kutup ve çöl gibi çok sıcak veya çok soğuk olan bölgeler haricinde, dünyanın her bölgesinde bulunabilen en yaygın dağılım göstermiş kuş türlerinden biridir.

Peçeli baykuşları en çok açık kırsal arazilerde ve nehir kenarlarında, tarlalarda ve yol kenarlarında görebiliriz. Yuvalanmak içinse boş ağaçlar, uçurum kenarları, nehir kıyılarındaki boşluklar ve mağaralar gibi ıssız yerlerde yuvalanırlar. Tarım ilaçlarının yoğun kullanımı ve yaşam ortamlarının bozulması nedeniyle soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Peçeli Baykuşların Üreme Şekli

Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Dişilerin ve erkeklerin yaşam alanı arasında 1 km kadar yakındır ve neredeyse aynıdır. Üreme zamanı dışında erkek ve dişiler genelde ayrı yerlerde dururlar ve hepsinin gündüz vaktinde gizlenebilecekleri ve geceleri çok kısa süre kaldıkları üç tünek yerleri vardır.

İlginizi Çekebilir  Keseli Sıçan Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Üreme dönemleri yaşadıkları yerlere göre yılın farklı zamanlarındadır ve dişiler aşağı yukarı dört yumurta yumurtlayarak kuluçkaya yatarlar. Tünekler ağaç kovuklarında, kayalıklardaki yarıklarda vb. ıssız yerlerde olur ve yuvalara nazaran daha minimaldir. Üreme mevsimi yaklaşmaya başlayınca peçeli baykuşlar seçtikleri yuvanın yakınlarında tünemeye başlarlar.

Peçeli Baykuş Yaşamı

Peçeli Baykuş Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Peçeli baykuşlar, hayatlarının başlangıcında tamamen bembeyaz tüylerle kaplı civcivlerdir ve ilk 2 hafta mutlaka kuluçkada tutulmalıdırlar. Ortalama 50-55 gün içinde tüylenirler. Avlanmaya becerilerini geliştirmesi amacıyla bir hafta yuvanın etrafındaki yavrular, hızlı bir şekilde yuvadan teker teker ayrılmaya başlarlar.

Genç olanlar 10 ay içinde üreyecek olgunluğa gelirler. Peçeli baykuşların ömrü kısa olan kuşlardandır. Doğada hayatlarını süren peçeli baykuşların ömrü genellikle 1-2 yıldır fakat çoğu ömürlerinin daha ilk yılında ölürler. 10 yıla kadar yaşayan türleri de vardır. Soylarının tükenme riski bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı