Penis Mantarı Nedir? Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Penis Mantarı Nedir?

İnsan sayısının giderek arttığı bir yüzyılda yaşıyoruz. Buna bağlı olarak da hastalıklar coğrafi bölgelere ve ülkelere ya da insanların genetik yapısına bağlı olarak varyasyon gösteriyor. Hastalıklar genellikle bakteri,virüs ya da mantarlar aracılığı ile insanlara etki ederler. Virüsler yarı canlı yarı cansız bir vaziyette konakçı hücresinde yaşamını sürdürürken bakteriler tamamen canlı varklıklar olarak yaşarlar. Bakterilere ek olarak mantar mayaları da çoğalarak insan derisinde enfeksiyona neden olmaktadır. Bu mantar enfeksiyonları çoğu kez kadın ve erkek cinsel organlarında gelişebilir. İnsanlardaki genel kanı bu mantar enfeksiyonlarının yalnızca kadınlarda olduğudur. Fakat sanılanın aksine mantar enfeksiyonu erkekler arasında da yaygındır. Penis mantarı günümüzde sayısı giderek artan bir erkek topluluğunu etkilemektedir.

Mantarlar hayvan hücresi olarak bilinse de hif adı verilen hücre duvarı ile sarılı somatik yapıda organizmalardır. Hücre duvarlarında kitin ve glukan gibi karmaşık karbonhidratlar bulunur. Hücre duvarlarından emilim yolu ile besinleri alarak yaşamlarını devam ettirirler. Mantarlar hücre dışı enzimler salgılayarak organik materyallerin parçalanmalarında büyük rol oynarlar. Bu nedenle azot döngüsünde önemli bir yere sahiptirler.Yaşamına devam etmek isteyen bir mantar canlı organizmaların organik besinlerini kullanarak da bunu gerçekleştirebilir. Bu çeşitte mantarlara parazit mantar adı verilir. Parazit mantarlar yaşamakta olan bitki ve hayvan hücrelerinde de aktif olarak parazit yaşam biçimi ile yaşarlar. Yeryüzünde 120.000 civarında mantar çeşidi ile karşılaşılmış fakat bu sayının daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Saprofit mantarlar daha önce de bahsettiğimiz üzere ölü hücrelerin yıkımında büyük bir rol oynayarak azot döngüsüne katılırken, parazit mantarlar ise insan gibi bazı canlıların hayvan hücrelerine saldırarak enfeksiyon oluşturur. Penis mantarı parazit mantarların neden olduğu bir hastalıktır. Bu nedenle bu mantarlar insan penisi derisinde sporlu bir şekilde çoğalarak; insan vücudunda kan yolu ile yayılma şansı bulabilir. Bu şekilde ilerlemiş vakalar insan hayatı için tehlike arzeder. Mantarların neden olacağı enfeksiyonlar insan yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, vakanın tedavi edilmemesi ile birlikte insan canına mal olma ihtimaline neden olabilir. Budan dolayı böyle bir hastalık iyi bir şekilde tanılanıp teşhis edilmelidir.

Penis Mantarı Neden Oluşur?

Peniste yer alan mantarların oluşum nedenini çok iyi bir şekilde anlayarak önlemleri daha ciddi bir şekilde alabilmek için bazı önemli bilgileri bilmemiz gerekir. Penis mantarı ufak bir deri kesitindeki mantar varlığı ile başlayıp enfeksiyonla devam eden ve daha sonra yayılarak genişleyen bir hastalıktır. Bu nedenle sıradan bir insan da olsak olaya bilgili ve kapsamlı bir şekilde yaklaşarak bu rahatsız edici varlıkları daha iyi tanımalıyız. Böylece onlardan korunmamız daha da kolaylaşır.

İlginizi Çekebilir  Dansite Nedir? Dansite Yüksekliği Ve Düşüklüğü Anlamı

Mantar ve bakteri gibi enfeksiyon yapıcı organizmalar inorganik ve organik madde tüketimi ile canlılıklarını devam ettirirler. Bakteriler çoğu kez oksijenli solunum yaptıkları gibi çoğu tür bakteriler oksijensiz solunum da yapmaktadır. Fakat mantarlar hetetrof canlılardır. Bir başka deyişle canlılıklarının devamı için dışarıdan sağlamak zorunda oldukları organik materyallere bağımlıdırlar. Mantarlar yalnızca oksijenli solunum ile karbon bazlı besinleri yıkarak ve karbondioksit gazı açığa çıkararak enerji ihtiyacını karşılar. Mantar hücrelerinde oksijensiz solunum gözlenmez. Bu nedenle mantarlar daima organik maddeye ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçlarını saprofit ya da parazit yaşam tarzları ile karşılarlar. Sadece penis için değil vücudumuzdaki deri üzerindeki her bölgede mantar oluşumu yaşanabilir. Peki mantar oluşumuna neden olan şey ne olabilir ? Bütün bu bilgilerin ışığında bunu kolaylıkla anlayabilir miyiz?

Mantar oluşumu genellikle havasız, nemli ve hijyenik olmayan bölgelerde oluşur. Peki neden penis mantarı bu tür bölgelerde oluşur? Çünkü mantarlar daha önce de belirttiğimiz gibi oksijenli solunum yaparlar.

-Hijyen Eksikliği: Genital bölgenin temiz ve hijyenik olmaması nedeniyle mantar hücreleri gelişim gösterir. Hijyen eksikliği ile genital bölgede mantarlar için gerekli bazı oluşumlar ortaya çıkar.

  • Mikrop hücreleri
  • Ölü deri hücreleri
  • Kan hücreleri

– Bağışıklı Sistemi Zayıflaması: Bağışıklık sistemi zayıflayan birey mantar hücreleri ile başedebilecek savunma hücrelerini üretmede zorlanır. Bu nedenle mantarlar çoğalır.

-Diyabet: Şeker hastalığı hormonel bir bozukluk ve hastalık olduğu için savunma sisteminin zayıflığına ve sonuç olarak mantarların çoğalmasına neden olur.

-Stress Ve Uyku Düzensizlikleri: Vücudun direncinin kırılmasına ve daha sonra mantar hücrelerinin çoğalmasına neden olur.

Penis Mantarı Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Penis mantarı belirli bir süre sonra tedavi edilmediği takdirde vücut genelinde akut bir hastalık halini alabilir. Peki bu hastalığın sizin vücudunuzda geliştiğini nasıl anlayabilirsiniz? Ya da bunu anlamak bu kadar kolay mıdır? Aslında bu iki soruya tek bir cevap ile yanıt vermek daha doğru olacaktır. Şunu aklınızdan çıkarmayın sağlığınız ile ilgili hiç bir hastalıkta size doktordan başkası yardımcı olamaz. Fakat sizler doktora gidip gitmemek konusunda emin olamadığınız durumlarda bulunabilirsiniz. Bu nedenle bizler de size bu hastalıkların belirtileri hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Peniste yer alan mantarlar adından da anlaşılacağı üzere penis bölgesinde yer alır. Mantarlar genel olarak deri üzerinde küçük kırmızı ya da ten rengine yakın noktacıklar halinde yer alırlar.

-Genital Bölgede Kırmız Noktlar: Mantar yer alan deri bölgesi genellikle benek benek kırmızı noktaların bir araya gelmesi ile oluşan enfeksiyonlu bölge olarak kolaylıkla ayırt edilir. Fakat bu kırmızı noktalar başka mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyon olabilir.

İlginizi Çekebilir  Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Tedavisi

-Görüntü Bozuklukları Ve Tahriş: Peniste bulunan mantarlar penis hücresinin baş kısmında ya da sap kısmına doğru, bazı zamanlar ise testislere yakın bölgelerde bulunabilir. Daha çok katlanma alanlarında yani terlemenin ve havasızlığın bol olduğu yerlerde gelişirler. Bu bölgelerde oluşturdukları kırmızı benekler kültür hücreleridir. Bunları düşman askerinin kolonileri gibi düşünebiliriz. Çoğu zaman penis mantarı uzman hekim tarafından kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Bu kızarıklıklar tahrişe neden olur. İlerleyen dönemlerde ise mantarın yayılmasına ön ayak olan oluşumlardır.

Penisteki mantarı tedavi etmek için doktor çoğunlukla bazı ilaçlar verir.

-Oral Tabletler: Dokorun vereceği oral yolla kullanılan tabletler doğrudan parazit mantarları hedef alarak onları öldürebilecek antifungal bir ilaçtır. Bu tür ilaçlar mantarları öldürmek için tasarlanmış özel üretimlerdir.

-Kremler: Klotirimazol içerikli mantar enfeksiyonları için kullanılan kremler de bazı hekimler tarafından önerilebilir. Fakat bu genellikle hastanın derisi kötü bir şekilde sertleşmiş ve tahriş olmuşsa tavsiye edilmektedir.

-Merhemler: Merhemler de doktor tarafından sertleşmiş deride hem yumuşamayı hem de iyileşmeyi sağlayan ve deri üzerine harici olarak sürülerek uygulanan ilaçlardır. Genellikle basit mantar enfeksiyonları için verilse de tedavide başarılıdır.

Bu ilaçları yalnızca bir doktor tavsiyesi sonrası kullanın. Bizler sadece size genel bilgiler vererek bu hastalığı daha iyi tanımanıza yardımcı oluyoruz.

Penis Mantarı Nasıl Bulaşır?

Peniste yer alan mantarlar vücudun diğer bölgelerindeki mantarlardan farksız olarak aynı şekilde yayılım gösterir. Bu yayılım türleri aşağıdaki gibidir;

-Dolaylı Temas: Havlu ve çarşaf ile temas bu hastalığın yayılmasındaki bulaşma şekilleridir. Bu bulaşma şekilleri çoğu zaman penis mantarı hücrelerinin kolay bir şekilde genital bölgeye yerleşip enfeksiyon üretmesi ile son bulur. Bu mantar hücreleri deride yer alan lezyonların direkt teması ya da bir materyalin üzerinde taşınarak başka bir insana aktarılması ile yayılım gösterir.

-Yakın Temas: Enfeksiyona sahip olan bir hastanın deri bölgesine yakın temas ya da diğer bir adıyla direkt temas etmek ile bulaşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle enfeksiyona sahip olan insanın cinsel bölgesinden uzak durun. Dokunmayın. Eğer hasta hijyenik birisi değilse elleri ile de size bulaştırma ihtimali vardır.

– Cinsel Temas: Cinsel temas ile mantar enfeksiyonunun bulaşması çok kolaydır. Cinsel birleşme sırasında vücut sıvılarının değiş tokuş edildiği bir penetrasyon aşaması gerçekleşir. Bu aşamada cinsel organlar belirli sıvılar salgılar. Bu sıvıların taşıdığı mantar kültür hücreleri çok kolay bir şekilde partnerinize bulaşabilir. Bu nedenle en yaygın ve en kolay bulaşma yöntemidir.

Son yıllarda toplum yapısının değişmesi ile birlikte bu hastalığın yayılım oranları da eskiye nazaran dramatik bir artış eğilimindedir. Birbirini tanımayan insanların sanal ortamda kolay bir şekilde tanışarak her hangi bir kriterin var olmadığı cinsel ilişkileri yaşamaları ve korunmamaları bu hastalığın nasıl yayıldığının ana nedenidir. Eğer çevrenizi sosyolojik olarak iyi bir şekilde yorumlarsanız etrafınızdaki herkesin farklı zamanlarda birbirleri ile geçirdikleri cinsel birliktelikler bu mantar enfeksiyonunun insanlar arasında yayılmasına neden oluyor. Çoğu mantar enfeksiyonları ise hastaların bunu bilmelerine rağmen korunmadan cinsel ilişki yaşamaya devam etmesinden kaynaklanıyor.

İlginizi Çekebilir  Ensede Çıkan Şişlikler Nedir? Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Penis mantarı daha önce de belirttiğimiz gibi çoğu zaman direkt cinsel temasla bulaştığı gibi havlu, çarşaf, kıyafet ve iç çamaşırından da bulaşabilir. Mantar spor hücreleri bu materyallerde belirli bir süre canlı kalabilme eğilimindedir. Bu nedenle bu hastalığa sahip iseniz kıyafetlerinizi sürekli temiz bir şekilde yüksek ısıda yıkayarak bu mantar sporlarının ölmesini sağlayın.

Penis Mantarı Korunma Yöntemleri

Bir hastalıktan korunmanın en etkili yolu o hastalığa yakalanmamaktır. Eğer bizler enfeksiyonel bir hastalıktan korunmak istiyorsak öncelikle o hastalığın hangi şekillerde yayıldığına bakmalıyız. Penis mantarları daha önce de bahsettiğimiz üzere deri üzerinden temasla ya da derideki sporların dış materyaller yolu ile başka insana teması ile yayılım gösterir. Cinsel temasın başını çektiği direkt temas vakaları penisteki mantarın kadına geçerek vajina mantarı oluşturmasına ya da tam tersi durumlarda erkekte enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu nedenle bazı kısıtlama ve önlemler ile bu mantar hastalığında korunmak mümkün.

– Temastan Kaçının: Daha önce de anlattığımız gibi derideki lezyonlar direkt temas ile kolaylıkla bir başkasına bulaşabilir. Bu nedenle özellikle direkt temastan kaçının. Kimden bulaşır ve kimlerden kaçmam gerekiyor diye sorarsanız eğer, sorumuzun cevabı çok basit: herkes potansiyel bir mantar hastası olabilir.

Hijyenik olmayan bir erkek tuvalete girdikten sonra elini yıkamaz ve sizinle tokalaşırsa bu hastalığın yayılma ihtimali vardır. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın.

Cinsel ilişki konusunda insanların seçimlerine engel olmak özgür bir dünyada mümkün değil. Fakat en azından tanıdığınız ve hasta olmadığını bildiğiniz kişiler ile cinsel ilişkide bulunmanız sizin için ve diğer insanlar için yararlı olacaktır.

-Hijyene Önem Verin: Mantar hücrelerinin beslenme yöntemleri ve onların yaşam şekli hakkında verdiğimiz bilgileri okuduysanız bu başlık sizin için çok anlamlı olacaktır. Bilindiği gibi hijyenik olmayan ortam mantar hücreleri için bulunmaz bir nimettir. Bu alanlar mantarların kolaylıkla üremesini sağlar. Genital bölgelerinizin temizliğiniz had safhada öncelikli olarak yapın.

-Genital Bölgenizi Kuru Tutun: Penis mantarı hijyenin olmadığı yerlerde yayıldığı kadar nemli bölgelerde de kolaylıkla kendine yaşam alanı edinir. Bu nedenle banyolardan sonra ya da tuvaletlerden sonra genital bölgenizi havlu ya da kağıt peçete aracılığı ile kurulayın. Alacağınız her önlem sizi bu hastalıktan uzakta tutacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı