Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Peygamber çiçeği genellikle ılık bölgeleri tercih ederken aynı zaman da tahıl tarlalarında yetiştirilebilen özel bir çiçek türüdür. Oldukça eski bir tarihe sahip olan peygamber çiçeğinin ağrıyı kesen faydaları da bulunmaktadır. Vücutta meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlarken aynı zaman da vücudun rahatlatılmasına da fayda sağlar. Peygamber çiçeği iltihap ve enfeksiyon gibi problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Peygamber çiçeği çiçeğini insan sağlığı açısından kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu yeterli miktarlarda ve ölçülü olarak kullanılmalıdır.

Peygamber Çiçeği Nedir?

Bileşikgiller ailesinin bir üyesi olan peygamber çiçeği, ülkemizde bulunan en özel çiçekler arasındadır. Haziran ayından itibaren çiçek açan bu bitki, ağustos ayının son dönemlerine kadar çiçeklerini üstünde barındırmaktadır. Peygamber çiçeği ülkemizde Düzce, İstanbul, Sakarya ve Kırklareli gibi ülkelerde yetişirken iki farklı renge sahiptir. Peygamber çiçeği mavi ve mor renge sahipken aynı zaman da mavokantaron olarak da adlandırılmaktadır. Peygamber çiçeğinin en bilindik özelliği ise yağıdır ve günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Peygamber Çiçeği Neye İyi Gelir?

Mucizevi bitki türleri arasında yer alan peygamber çiçeği başta romatizmanın sebep olduğu sızı ve ağrıları kısa sürede ortadan kaldıran etkilere sahiptir. Böbreklerde meydana gelen problemleri ortadan kaldırırken günümüzde en fazla karşılaşılan problemler arasında yer alan kum ve taş gibi problemleri de ortadan kaldırır. Vücutta meydana gelen şişkinlikleri ve ödemin atılmasını sağlayan peygamber çiçeği, ciltte egzamanın neden olduğu kaşıntı ve kızarıklığı da ortadan kaldırır. Egzamaya karşı göstermiş olduğu reaksiyonlar sayesinde derideki rahatsızlıkları yok eder.

Peygamber Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Peygamber çiçeği doğal bitki türleri arasında insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Özellikle günlük düzenli olarak vücuda alınması durumunda faydalarını gösteren peygamber çiçeğinin başlıca faydaları şu şekildedir;

İlginizi Çekebilir  Hardal Bitkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • İştah problemleri yaşayan bireylerin iştahlarına doğrudan etki eden bir türdür. Bu sayede direkt olarak kilo problemi yaşayan bireylerin tüketmesi gereken bir bitkidir.
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları ortadan kaldırırken, idrar sökücü özellikleri barındırırdır.
 • Böbreklerin düzenli şekilde çalıştırılması açısından da son derece faydalı olan peygamber çiçeği, böbreklerde birikmiş olan taş ve kum gibi ürünlerin böbreklerden atılmasını sağlar.
 • Geçmiş dönemlerde peygamber çiçeği ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Ağrıları kısa sürede ortadan kaldıran özelliklere sahiptir.
 • İnsan sağlığı için faydalı ola peygamber çiçeği, vücutta birikmiş olan zehirli maddelerin kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar
 • Vücudu rahatlatırken bireylerin stresten uzak ve enerjik olmasını sağlar.
 • Ciltte meydana gelen deri problemlerini ortadan kaldıran özellikleri ile tanımlanan peygamber çiçeği, özellikle kızarık ve kaşıntıları yok eder. Bu etkileri ortadan kaldırmak için peygamber çiçeği çayının yapılması ve derilerde meydana gelen bölgelere düzenli halde sürülmesi gerekmektedir.
 • Öksürük problemi olan bireylerin çay olarak tüketmesi gerekmektedir.
 • Bronşit ve nefes darlığı problemlerini ortadan kaldırmaktadır
 • Peygamber çiçeği kanda birikmiş olan kirli kanın temizlenmesini sağlarken zararlı maddeleri de yok eder
 • İltihapları ortadan kaldıran özellikleri nedeniyle enfeksiyonarı ve iltihap oluşumunu engeller
 • Özellikle ciltte pürüzsüz bir yapı sağlayan peygamber çiçeği, sivilce gibi oluşumları yok eder
 • Gözlere karşı ekstra fayda sağlayan peygamber çiçeği, göz problemlerini minimuma indirir.

Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Peygamber çiçeğinin insan sağlığı için faydalı olduğu kısımları genellikle yaprakları ve çiçek olan bölgeleridir. Yaprak ve çiçeklerinden elde edilen kısımlarının çay olarak demlenerek tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra insan vücudu için faydalı olması için çayın ağız yolu ile tüketilmesi gerekirken, ciltte meydana gelen bölgeler için çayın demlenmesinden sonra bir pamuk yardımıyla cilde uygulanması gerekmektedir.

Göz hastalıklarına karşı en etkili bitki türlerinden olan peygamber çiçeğinin gözlerde meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için düzenli olarak tüketilmesi son derece önemlidir. Gözlere karşı etki ettiği faydaların yanı sıra göz hastalıklarına karşı yakalanma risklerini de en aza indiren özellikleri bulunur. Oldukça geniş bir tarihe ve kullanıma sahip olan peygamber çiçekleri geçmiş dönemlerde sıklıkla göz sağlıkları için tıp tedavilerinde de kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir  Anason Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Peygamber Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

Peygamber çayını hazırlamak için ilk olarak kurutulmasının yapılması gerekmektedir. Taze olarak bulunan peygamber çiçeği ile çay hazırlanması mümkün değildir. Bu nedenle ilk olarak toplanan peygamber çiçeklerinin özenle kurutulması gerekir. Kurutulmasından sonra peygamber çiçeğini kaynatılmış bir bardak sıcak su içine 1 tatlı kaşığında kuru peygamber çiçeğini ilave edin. Daha sonra 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Demlenme sonrasında süzerek tüketebilirsiniz. Ancak tadı damak tadınıza uymuyorsa tatlandırmak amacıyla bal ya da limon keserek ilave edebilirsiniz.

Peygamber Çiçeği Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir?

Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Peygamber çiçeği çayı günümüzde insan sağlığının farklı alanlarında etkili bir şekilde hazırlanarak tüketilmektedir. Ancak bunun etkilerini görmek için düzenli ve aksatmadan yapılması gerekir. Düzenli ve etkili sonuç almak için peygamber çiçeği çayını günde en fazla 2 fincan olmak şartı ve farklı zaman dilimlerinde tüketilmelidir. İlk olarak 1 fincan peygamber çiçeği çayını tükettikten sonra 2. Fincanı ise akşam saatlerinde tüketmek gerekir. 2 fincan peygamber çiçeği çayını aynı zaman diliminde tüketmek bireylerde yan etkilere neden olabilir.

Peygamber Çiçeği Nerede Satılır?

Peygamber çiçeğinin kurutulmuş halini almak için yaşadığınız şehirlerde bulunan marketlerde ya da aktarlardan rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz şehirlerde bulamadıysanız internet üzerinden de kolay bir şekilde temin etmek mümkündür. Günümüzde peygamber çiçeğinin 100 gramlık fiyatları 20 ile 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Peygamber Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

En faydalı bitki türleri arasında yer alan peygamber çiçeğinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Ancak peygamber çiçeğinin zararlarını ortaya çıkaran en önemli etken ise vücuda alındığı miktarlar ve özel durumlardır. Aşırı miktarlarda peygamber çiçeğinin tüketilmesi durumlarında direkt olarak kalbe zararlı etkileri olacaktır. Bünyesi oldukça hassas olan bireylerde peygamber çiçeği farklı alerjik reaksiyonlar göstermektedir.

En fazla karşılaşılan alerjik reaksiyonların başında ise şişlik, kızarıklık, kaşınma ve ciltte meydana gelen dökülmelerdir. Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birden fazlasının görülmesi durumunda tüketime ara verilerek direkt olarak doktor kontrolüne gidilmesinde fayda var. Özellikle hamilelik döneminde olan kadınlar, emziren anneler ve küçük yaşlardaki çocukların peygamber çiçeğini tüketmesi oldukça riskli ve tehlikelidir. Çocukların bünyeleri diğer bireylerin aksine daha hassas olması nedeniyle bu bitki türünü vücutları kaldıramayabilir. Hamilelik döneminde olan kadınların ise bebeklerin farklı problemler ile karşılaşmaması için tüketmemesi son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Mavi Hindiba Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Not: Şifalı olarak kabul edilen ve doğal bitki türleri arasında yer alan peygamber çiçeğinin tüketilmeden önce ilk olarak doktor kontrolüne giderek alerjik reaksiyonlarının olup olmadığı ve tüketmesi durumlarında sağlığına herhangi bir tepki verip vermeyeceğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sayede fayda sağlarken ciddi sağlık problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Bu durum sadece peygamber çiçeği için değil aynı zaman da diğer doğal bitki türleri için de geçerli bir durum olacağı için, kulaktan duyma ya da halk arasında etkilerinin görüldüğü konusunda fikirler tamamen bireysel özellikler açısından doğru olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı