Radyoaktif Kirlilik Nedir? Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Radyoaktif kirlilik aynı zamanda komtaminasyon olarak da adlandırılmaktadır. Herhangi bir çevrede radyoaktif maddenin düzensiz ve istemsiz bir şekilde yayılmasına, yaygınlaşmasına radyoaktif kirlilik adı verilmektedir. Silah fabrikalarındaki ciddi önü alınmayan artış, yanlış yerlere kurulan nükleer santralleri, insanların radyoaktif kirliliğe karşı bilinçsiz tutar ve yaklaşımları bütün bunların yanı sıra aşırı radyasyon ile büyüyen nesiller ne yazık ki radyoaktif kirliliğine davetiye çıkarmaktadır. Bu noktada insanlar mutlaka bilinçlendirilmeli ve uyarılmalıdır. Radyoaktif kirlilik daha çok nükleer santrallerin ya da fabrikaların fazla olduğu alanlarda meydana gelmektedir. Mümkün olduğu kadar mutlaka bu alanlarda güvenlik ve tedbirler en süt seviyeye çıkarılmalıdır. Nükleer santrallerden ve fabrikalardan çıkan radyasyon atıklı kesinlikle doğaya, çevreye, insanlara, sulak alanlara kesinlikle verilmemelidir.

Radyoaktif Kirliliğin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekir ki radyoaktif kirlilik insan ve hayvan sağlığı üzerinde oldukça ciddi olumsuz etkiler bırakmaktadır. Öncelikle insan sağlığı açısından ele alalım. Radyoaktif kirliliğin insan sağlığına etkileri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

  • Radyoaktif kirliliğe maruz kalan insanlarda radyoaktif ışınlar insanların DNA moleküllerinde kalıcı hasarlara davetiye çıkarmaktadır.
  • Bunun yanı sıra radyoaktif kirliliğe maruz kalan insanlarda ölümcül hastalıklar meydana gelir.
  • Özellikle kişilerin DNA moleküllerinde serbest radikaller ortaya çıkar. Bu serbest redikaller insan vücudunda bir süre sonra kanser hücreleri ve tümör büyüklüklerini meydana getirir.
  • Radyoaktif kirliliğin fazla olduğu alan ve bölgelerde yaşayan insanlarda kanser hastalığı görülme olasılığı oldukça yüksek bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır.
  • İnsan vücudu radyasyona karşı çok hassas bir yapıdadır. Ağır radyasyon cilt kanserine ve cilt hastalıklarına yol açar
  • Radyasyon aynı zamanda gelecek kuşaklara da oldukça fazla etki etmektedir. Radyasyona maruz kalmış bireylerin gelecek nesilleri de fiziksel ya da zihinsel kusurlu doğabilir.
  • Radyoaktif kirlilik akciğer hastalıklarına ve solunum yolu hastalıklarına yol açar
  • Tüm bunların yanı sıra ağır radyasyona maruz kalan kişilerde sık sık mide bulantısı, baş dönmesi, saç dökülmesi, ishal, kusma, enerji kaybı, vücutta çeşitli iltihaplar, kan kaybı, ağız ve boğazda yaralar meydana gelmektedir.
İlginizi Çekebilir  Hortum Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir?

Radyoaktif Kirliliğin Çevre Üzerinde Etkileri

Radyoaktif maddeler toprağa karıştıkları zaman toprakta yetişmekte olan bitkiler üzerinde de ciddi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bitkiler üzerinde özellikle genetik mutasyonlarını bozar. Genetik mutasyonları bozulmakta olan bitkiler ölür ya da zayıf tohumlar üretir. Bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekir ki bitkileri ve meyveleri insanlar ya da hayvanlar da tükettiğinden dolayı aslında radyoaktif kirliliğin zararları adeta bir zincir gibi ilerlemekte, etki etmektedir.

Radyoaktif kirliliğin yalnızca toprağa karışması bile insanları ya da hayvanları hayattan koparabilmektedir. Aynı şekilde radyoaktif bir atık su bölgelerine atılsa denize, okyanusa, göle, nehre, akarsuya burada yaşayan balıklar, kurbağalar, kuşlar, küçük böcekler de çok ciddi zarar görmektedir. Radyoaktif kirlenmenin çok olduğu alanlarda insan, bitki ya da hayvan neslinin sonu görülebilir

Radyoaktif Kirlilik Nasıl Engellenebilir?

Bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekir ki kontrol sağlamak radyoaktif kirliliğin bir nebze olsun önüne geçilebilir. Mesela bir ülkede radyoaktif kirliliğin önüne geçilmesi için kontrollü ve düzenli bir şekilde ülkenin su alanları ormanlık alanları denetim altında tutulmalıdır. Nükleer santraller mutlaka doğru ve uygun alanlara kurulmalıdır. Bunun yanı sıra nükleer santrallerden çıkacak olan radyoaktif atıklar kesinlikle toprağa, doğaya, hayvanlara ve sulara verilmemelidir.

Radyasyonun yayılmasına yol açacak olan elektronik cihazların kullanımına insanların oldukça fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Elektronik cihazlar bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Radyasyonun yaygın olduğu alanlarda çalışan kişiler mutlaka uyarılmalı ve bilinçlendirilmelidir. İş yapacakları esnada mutlaka zaruri tedbirler dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra bu hususa çok dikkat edilmelidir ki nükleer santrali kurulan alanlarda mutlaka gerekli tedbirlerin zamanında alınması gerekmektedir. Güvenlik her zaman en üst seviyede olmalıdır. Herhangi bir olası kazaya karşı radyoaktif atıklar uygun bir şekilde depolamaya alınmalıdır.

Radyoaktivite Ölçümünün Amaçları

Radyoaktivite ölçümü ile birlikte aslında insanların, bitkilerin ya da hayvanların maruz kaldıkları doğal radyasyon seviyeleri belirlenmektedir. Ülkemizde radyoaktivite ölçümleri yapılarak insanların çevre radyoaktivitesi düzenli olarak incelenir.

Radyasyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Radyasyon ölümleri elektromanyetik radyasyon cihazları ile yapılmaktadır. Bu elektronik cihazlar manyetik alan ölçümlerini ve elektrik alanlarını rahatlıkla tespit edip ölçüm esnasında radyasyonun fazla olduğu alanlarda uyarı verir.

İlginizi Çekebilir  Tornado Nedir? Etkileri ve Özellikleri Nelerdir?

Radyoaktif Kirliliğin Kaynakları

Radyoaktif Kirlenme öncelikle kömür bileşeninden de ortaya çıkabilmektedir. Bu bağlamda özellikle belirtilmesi gerekir ki kömürün bileşeninde yer ala toryum ve uranyum az miktarda bile olsa radyoaktif nükleozitler bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra radyoaktif kirliliğe kömürler davetiye çıkarmaktadır. İnsanlar kömür ü nefes yolu ile soldukları zaman radyoaktif kirlilikten oldukça fazla etkilenmektedir. Özellikle maden işlemlerinde maden işçilerimizde kömürün etkisi ile birlikte zehirlenmeler, akciğer ya da üst solunum yolları rahatsızlıkları meydana gelir. Radyoaktif kirliliklerinin bir diğer kaynağı gaz ve petroldür.

Radyum gaz ve petrolde yer almaktadır. Tıp alanında radyoaktif tıbbi atıklar gama ve beta ışınları kullanılır. Genellikle radyoaktif tıbbi atıklar kullanılırken kişilerin gerekli ekipmanları giymeleri maskelerini takmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra nükleer silahlanma, silah üretimleri için silah fabrikalarının kurulması ne yazık ki insan, hayvan ve bitki sağlığı üzerinde oldukça olumsuz etki vermektedir. Nükleer silahların üretimi için kurulan nükleer silah fabrikaların doğru ve uygun yerde kurulması gerekmektedir. Nükleer silah fabrikaları patlarsa patladığı bölgede pek çok canlı hayatını kaybedebilir. Nükleer silah fabrikalarda olası bir patlamada yayılmakta olan toz ve duman bile canlıların ve doğanın dengesini bozabilir.

Mümkün olduğu kadar saymış olduğumuz kurallara gerekli özeni göstermeli, yarının geleceğine temiz bir çevre, temiz bir dünya bırakmamız gerekmektedir. Aşırı radyasyona maruz kalmamak için aşırı elektronik cihazların kullanımından kaçınmak radyoaktif kirliliğin ortaya çıkmasını en azından bir nebze bile olsun engelleyecektir. Yarına temiz bir gelecek bırakmak, gelecek nesillere tertemiz bir dünya bırakmak bugünün çocuklarının, gençlerinin, yaşlılarının elindedir.

Radyoaktif Kirliliğin Nedenleri Nedir?

Canlılar üzerinde oldukça büyük olumsuz etkisi olan radyoaktif kirliliğin pek çok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri detaylı bir şekilde ele alacak olursak,

Radyoaktif kirliliğin en önemli nedeni teknolojinin hızla gelişerek yaygınlaşmasıdır. Bu durumu detaylı olarak ele alacak olursak teknolojinin yararlarını her ne kadar saymak ile bitiremesek de zararlarını da göz ardı etmemek gerekir. Uzun süre elektronik cihaz kullana bireylerde ciddi sağlık problemleri meydana gelmektedir. Bu elektronik cihazlarda radyoaktif maddeler yer almaktadır. Bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekir ki radyasyona maruz kalan kişilerin vücudunda bazı zararlı hücreler meydana gelir. Bu zararlı hücreler çoğalarak vücuda yayılır ve kişinin kanser hastalığına yakalanmasına zemin hazırlar. Bizlerin bu noktada aşırı elektronik kullanımını azaltması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Yağ Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

İnsan vücudu elektriğe ya da radyasyona karşı oldukça fazla hassas olduğundan dolayı aslında çok çabuk olumsuz olarak etkilenmektedir. Bunun yanı sıra nükleer santrallerin yaygınlaşması, nükleer silah denemelerinin artması, silah fabrikalarının hızla artışı yine aynı şekilde radyoaktif kirliliğe neden olan etmenlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı