Şap Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şap Nedir: Şapın içeriğinde potasyum, sülfat ve alüminyum bulunmaktadır. Şap kokusuz kristal yapıya sahip beyaz renkli bir bileşendir. İçeriği tamamen doğal olan bu bileşim tuz çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan farklı ihtiyaçlarda tercih edilebilen çok fonksiyonlu bir bileşendir. Kimyasal bir bileşen olan bu madde buruk bir tada sahiptir. Suda eriyen antiseptik tatlı bir maddedir.

Birçok kişi tarafında bilinen bu ürün ilk zamanlarda kötü kokuları yok etmek için kullanılan bir maddedir. Daha sonrasında birçok amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Tıp alanında sayısız ilaç ve tedavide kullanılan popüler bir maddedir. Maliyeti oldukça azdır ve her bütçeye uygun bir ürün olmasıyla da avantajlıdır.

Genel olarak yaygın olarak kullanılmasa da bazı insanlar bazı durumlarda bu ürünü tıbbi amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu nedenle birçok insan şapın kullanımı ile ilgili bir çok soru sorar. Bizler de sizler için bu yazımızda aklınıza gelebilecek her türlü soruyu cevaplamaya çalıştık. Vereceğimiz bütün bilgiler genel kültür ve bilgilendirme amaçlıdır. Bir hastalık için uygulamak istediğiniz bir tedavi var ise lütfen öncelikle uzman hekime danışınız.

Şap Nasıl Kullanılır?

Şapın çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Şap taş ve toz halde kullanılabilmektedir. Toz halinde olanı ağız yaralarına ve bu tarz benzeri yaralar dökülerek kullanıma uygundur. Taşı ise deodorant etkisi yaratmak için vücuda masaj yapılarak kokuyu önleme amacıyla kullanılmaktadır. Su ile ıslatılarak kullanılması gerekmektedir. Taşı masaj yaparak kullanıldığında kötü kokuların yayılmasını ve kalıcı olmasını engellemektedir. Taş hali insanların yüzyıllardır kullandığı bir maddedir. Eskiden beri kötü kokuları yok etmek için kullanılan bu taş hala popülerliğini sürdürmekte. Şaplı ürün cildiniz için kullanmanızın yanı sıra farklı alanlarda da kullanabilirsiniz.

Boya, iplik, yemek, turşu ve bu tarz birçok alanda da kullanıma uygundur. Yemeklere tat verici olarak ilave edilen şapın ayrı bir lezzet kattığı bilinmektedir. Ayrıca turşu yapımında da doğal bir tuz olarak kullanılmaktadır. Şaplar sofra tuzu olarak da tercih edilen ürünler arasındadır.

Sağlık açısından birçok faydası vardır. Sağlık uzmanlarının yaptıkları araştırmalar sonucu şapın çoğu hastalığa olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Şap Nerede Bulunur Ve Ne İşe Yarar?

Şap günümüzde oldukça kolay bulunan bir maddedir. Şapı arayan ve satın almak isteyen kişiler aktarlardan kolayca temin edebilirler. Ayrıca güvenilir internet sitelerinden belirli satıcılardan da şapı temin etmeni mümkündür. Ancak internet alışverişlerinde güvenilir yerlerden kaliteli ürünler almaya dikkat ediniz. Bu tarz konularda sağlığınızı tehdit edecek sitelerden uzak durmalısınız. Aktarlardan ve internet sitelerinden alabileceğiniz şapın fiyatları her bütçeye uygundur. Oldukça uygun fiyata satılan şaplar genel olarak herkesin ulaşabileceği bir üründür. Dünyanın her yerinde oldukça yaygın olan şaplar Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’ndeki Gediz – Şaphane ve Kütahya çevresinde bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Free Roblox Accounts With Robux 2023 | Account And Passwords

Ne İşe Yarar?: Herkesin bildiğini zannettiği şaplar aslında çok farklı özelliklere ve kullanım alanlarına sahiptir. Peki, şaplar ne işe yarar? Şaplar nerelerde kullanılır? İşte detaylar. Şap kişilerin ciltlerinin onarımında oldukça fazla işe yaramaktadır. Ayrıca eski dönemlere dönüp baktığımızda şapın rahatsız edici kokulardan kurtulmak konusunda da işe yaradığını görmekteyiz. Bilim adamı ve bu alanda çalışan uzmanlar şapın birçok alanda işe yaradığını kanıtlamıştır.

Şap sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Toz halindeki şaplar kesiklere ve yaralara dökülerek masaj yapıldığında onarıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca mide üşütmeleri gibi mide bulantısına sebep olan rahatsızlıklarda şaplar kullanarak kusma eylemini daha kolay ve çabuk gerçekleştirebilirsiniz. Şap bireylerin sorunlarını doğal yöntemle çözme seçeneklerinden sadece biridir. Şaplar deri yapımında da kullanılan ve işe yaran bir maddedir. Bunun yanı sıra kibrit gibi çeşitli ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır. Berberler tıraş sonrası oluşan ufak kanamalar için şapı kullanmaktadırlar. Tıraş sonunda cildi yumuşatarak pürüzsüz hale getirmeye yarayan şaplar hayatın her yerinde işe yarıyor desek yanlış olmaz.

Görüldüğü üzere şapın işe yaradığı bir çok alan ve uygulama vardır. Bu nedenle insanlar arasında uzun yıllardan beri şapın kullanımı üzerine denenmiş bir çok deneme mevcuttur. Günümüze kümülatif olarak bir kartopu gibi yuvarlanarak gelen bu bilgi ve deneyim sayesinde alternatif tıp kullanımı gelişim göstermiştir. İnsanlar üzerinde kullanımı ve etkileri hakkında ilerleyen başlıklarda bilgiler verilecektir.

Şap Ne Tür Faydalara Sahiptir?

Şapın Faydaları: Günümüzün popüler maddelerinden olan şapın faydaları oldukça fazla. Birçok problemin çözümünde olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayan şapın yararlarını sizler için derledik. Şap; tıpta, yemeklerde kullanılarak sağlık açısından olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Şaplar neye iyi gelir? Sorularının cevapları ve detayları için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 • Herhangi bir kanama durumunda kan kaybını önlemektedir. Vücuttan akan sıvıyı durdurabilmektedir.
 • Şaplar sarı renk elde etmek için kullanılan bir üründür. Sarı renk elde edilmesini sağlayan bir maddedir.
 • Cilt tonu eşitsizliği yüzünden her gün makyaj yapma zorunluluğu hissedenler için sağlıklı bir çözümdür. Şaplar sayesinde cilt tonunuzu eşitlemek mümkün.
 • Gün içinde meydana gelebilecek zehirlenmeler sonrasında yapılması gerekilen ilk şey kusmaktır. Bu madde kişinin kusma eylemini hızlandırarak riskli sonuçlar meydana gelmesini önlemektedir.
 • Bazı aşıların içeriğinde şaplar bulunmaktadır. Vücudun enfeksiyon kapmasını önleyerek daha dirençli hale gelmesini sağlamaktadır. Bu maddeler hem enfeksiyondan korur hem de enfeksiyon kapmaları sonucu tedavi edicidir.
 • Bakterileri öldürerek koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Tıraş sonrasında ciltte yumuşaklık sağlamaktadır.
 • Kıl dönmesi gibi basit cilt problemlerine karşı koruyucudur.
 • Ağızda meydana gelen uçuk apse gibi ufak yaralarda onarımı hızlandırarak iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır.
 • Ergenlik döneminde daha çok başımıza gelebilecek olan sivilce problemlerinden kurtulmak için şaplar kullanılmaktadır. Sivilce tedavilerinde şaplar faydalı maddeler arasındadır. Cildi sakinleştirerek kızarıklık ve şişme gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Herkesin problemi olan aşırı terleme sonucu ortaya çıkan ter kokusunu yok eden bir maddedir. Şap taşını koltuk altına masaj yaparak kullandığınızda kötü kokuları önlemiş olacaksınız.
 • Deri sarkmalarını önlemektedir. Cildi sıkılaştırarak daha genç bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.
 • Hayvanların deri ile alakalı sağlık sorunlarında veterinerlerin kullandığını bir üründür. Onarımı hızlandırarak iyileşme sürecine olumlu etkilemektedir.
 • Ciltte oluşan çatlakları onarma özelliğine sahiptir.
 • Şapın yukarıda ayrıntılı bir şekilde verilen özelliklerinin yanında bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen çok farklı yararlarının da olduğu tahmin edilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Borik Asit Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Şap Zararlı Mı?

Şap oldukça sağlıklı bir maddedir. Ancak kullanım dozunda aşırıya kaçıldığında bazı şapların yan etkileri ile karşılaşmanız olağandır. Şapların kullanımında dozlara dikkat etmelisiniz. Aşırıya kaçmadığınız sürece bu ürünler zararsız maddelerdir. Şapların yan etkileri nelerdir? İşte şapın zararlarıyla alakalı detaylar.

Şapın aşırı kullanımı sonucu vücutta değişik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Vücudun bazı yerlerinde değişimler gözlenmektedir. Özellikle vücuttaki kıl oranında artışlar ve kılların daha belirgin hale geldiği gözlenmektedir. Şapın aşırı kullanımı hormonlar ile alakalı çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Bu tarz belirtileri taşımanız durumunda sağlık kuruluşlarına veya uzman kişilere başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Erken teşhis ve müdahale sonucu risksiz bir şekilde sağlığınız normale dönecektir.

Şaplar ile alakalı yanlış bilinen yaygın bir bilgi bulunmaktadır. Şapın Alzheimer’a sebep olduğu yanılgısı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Şaplar Alzheimer’a sebep olmamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu şapın bu tarz herhangi bir riskli bir etkisi bulunmamaktadır. Şapın tüketiminde dikkat etmeniz gerekenler bu şekildeydi. Alerjisi olan ve düzenli ilaç kullanan bireylerin bu tarz bitkisel, zararı olmayan maddeler kullanırken de bilinçli olmaları oldukça önem teşkil etmektedir.

Şapın İnsanlarda Kullanımı: İnsanlar arasında şapın kullanımı genel olarak cinsel konular ile alakalıdır. Tıp alanında araştırmalara yapan bilim insanları şapın doğrudan cinsel isteğe bir etkisinin olmadığı söylemektedirler. Fakat insanlar arasında geçmişten gelen bilgi ve tecrübelere dayalı olarak şapın cinsel birleşme isteğini azalttığı bilinmektedir. Bu tür bir bilgi elbette ki bilim adamlarına bakılarak araştırılmamalıdır. Bilim insanları halk arasında bu bilginin bir yanılgı olduğunu fakat doğrudan olmasa da şapın fizyokimyasal etkileri sonucunda böyle bir sonucun ortaya çıkabileceğini söylemişlerdir.

Şapın fizyokimyasal nedenler sonucunda dolaylı olarak insanlarda özellikle erkeklerde cinsel isteksizliğe ve iktidarsızlığa neden olabileceği bilim adamları tarafından düşünülmektedir. Bu sonucun psikolojik etmenler ile de desteklenerek böyle bir sonucun ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diğer durum ise şapın yatılı okullarda ve askeriyede insanların cinsel isteğini azaltmak için kullanılmasıdır. Birçok uzman ve kişi bunu reddetse de bazı askeri otoriteler tarafından bu maddenin yemeklerde ek bir madde olarak kullanıldığı söylenmektedir.
Bu bilgilere dayanarak aslında dolaylı ve psikolojik olarak şapın böyle bir etkisi olduğu söylenebilir.

İlginizi Çekebilir  Information About Cambridge University?

Şap Etkisi Ne Kadar Sürer?

Şap genel olarak insanlar arasında cinsel isteği azaltma konusunda kullanım alanı bulmaktadır. Bunun harici bir çok yan etkisi ve kullanım alanı da yukarıdaki başlıklarda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Fakat biz daha çok cinsel istek düşürme amaçlı kullanımında nasıl bir etki süresi olduğu üzerine odaklanarak bu olayı aydınlatacağız.

Askeri kışlalarda ve yatılı okullarda yemekhane yemeklerine belirli bir miktarda şapın konulduğu bilinmektedir. Bunun sonucunda askerlerde ve öğrencilerde şapın vücutta oluşturduğu yorgunluğa ve halsizliğe bağlı olarak cinsel isteği azalttığı görülmüştür. Bu nedenle askerlerde ve öğrencilerde uzun bir sürede kullanılan şapın cinsel istek üzerinde az miktarda olsa da etkisi vardır. Örnek olarak 18 ay askerlik yapan bir asker 18 ay boyunca hergün şaplı bir yemek yerse bu sürecin sonucunda cinsel isteklerinde sürekli bir azalma olacaktır.

Şapın vücuda girdikten sonra miktarına bağlı olarak vücut tarafında elemine edilme süresine göre şapın etkisi insanlarda gözlenmektedir. Fazla bir miktarda şapın vücuda girmesini bazı insanlar tolere ederken bazıları tolere edemez. Bu da tamamen metabolizma farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Kullanım sonucunda ortaya çıkacak herhangi bir olumsuz yan etkiyi göz ardı etmemek gerekir.

Eğer şap kullanımı sadece bir sefere mahsus ve az miktarda ise cinsel arzular üzerinde etkileri gözlemlenmeyebilir. Kullanım süresi uzadıkça ve belirli aralıklar ile dozajı arttıkça dolaylı olarak vücutta yorgunluk ve halsizlik hissi, psikolojik çöküş ve ardından da cinsel isteksizlik meydana gelir.

Bu nedenle şapın kullanımını haftalara yaymak sizin ve vücudunuz için risklidir. Peki yediğiniz yemeğin içerisinde şapın var olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Yenilen yemeğin içerisinde şapın olup olmadığını anlamak uzun yıllardan beri birçok insanın aklını kurcalayan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ki yemeklere atılan şapın bir tuz olması nedeniyle yemeğin tadında çok bir farklılık yaratmadığı gözlenir. Bu nedenle yemekte şapın var olup olmadığını bilemezsiniz. Fakat size vereceğimiz bir yöntem ile yemeğinizde bu maddenin var olup olmadığını anlayabileceksiniz. Bir çorba içtiğinizi ve içerisinde şapın bulunup bulunmadığını merak ettiğinizi farzedelim. Bu durumda yapmanız gereken tek şey çorbanın içerisine limon sıkmaktır. Eğer limon sıkıldıktan sonra çorbanın rengi mor tonlarına dönüyor ise içerisinde kesinlikle şapın var olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer renk değişimi yoksa bu madde ya çok az miktardadır ya da hiç yoktur.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Şap harici kullanılır. Dahili kullanımı uzun vadede hormon bozukluğuna yol açar, testesteron üretimini etkiler. Eşcinselliğe bile yol açabilir. Şapın dahili kullanımı birçok ülkede yasaklanmıştır. İnsanın bilgisi olmadan yemeğine şap koymak insan hakkıyla bağdaşmaz. Yemekte şap olduğu limonla falan anlaşılmaz. Kesinlikle çorba mora falan dönmez. Bunu diyen biri sizi psikolojik olarak rahatlatıyor, kandırıyordur. Allahtan korkmayan insanlardan korkun. Yemekler aşırı yağlı oluyorsa, ince bir sıvı yağ fazlasıyla bulunuyorsa şüphelenebilirsiniz. Öğrencilik askerlik, uzun süre dışarıda yemek yemeğe mevcut kalmak, bizim ülkemiz gibi Allahtan korkmaz 3. dünya ülkelerinde uzun süre şap a maruz kalmaya sebep oluyor malesef. 30 lu 40 lı yaşlardan sonra ereksiyonu tamamen kaybedince gülünecek birşey olmadığını anlıyorlar. Allahın yarattığını bozmaya kimsenin hakkı yok.

 2. erkeklerde sertleşme problemi yapıyor. yeğenimden şüpheleniyorum. en az 2 sene tesir etti. önlem alınca azalmaya başladı.

 3. İÇME SUYU OLARAK 19 lt lik damacanaya iki silme çay kaşığı toz şap atılsa ve bu damacana her hafta yenilense insan vücuduna zararı olurmu❓

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı