Thomas Edison Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Thomas Edison Neyi Buldu? Thomas Alva Edison bilim ve teknolojinin gelişmesine büyük katkıları olan bir bilim insanıdır. Hayatı boyunca yaptıkları, sürekli çalışması ve kendini bilime adaması ile bilinen Edison birçok ödülün de sahibidir. Edison hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Thomas Edison Hayatı

Thomas Alva Edison Ohio’da bulunan Milan’da doğmuştur. Kendisinden büyük 6 kardeşi daha bulunmaktaydı. Babasının adı Samuel Edison iken annesinin adı ise Nancy Matthews Elliott olarak bilinmektedir. Edison’a dair Hollandalı olduğu fikri bulunsa da net bir bilgi mevcut değildir.

Edison 7 yaşına kadar Milan’da yaşamıştır. 7 Yaşında ise ailesi ile birlikte Michigan’da bulunan Port Huron’a taşınmıştır. Burada ilk kez okul eğitimi almaya başlamıştır. İlginçtir ki ilkokula başlamasından birkaç ay kadar sonra yavaş algıladığı gerekçesi ile eğitimine ara verilmesi talep edildi.

Okulu bıraktıktan sonra kimya ve deneylere olan ilgisine yönelmeye başladı. Fakir bir ailenin çocuğu olduğu için maddi kazanç onun için her zaman önemliydi. Bir süre sonra telgraf makinesi yaptı ve bununla birlikte Mors alfabesini öğrendi. Kendi evinin kilerinde kurduğu laboratuvarda çalışmaya başladı.

Edison o yaşlardayken trende bir kaza geçirdi ve kulakları ağır işitmeye başladı. Daha önceden geçirdiği bir hastalığın da etkileri vardı. Trende kaza geçirdiği sırada trenin bir bölümünde gazete ve dergi basıyordu. Basma makinesinde arıza çıkması sonrasında trende bir patlama meydana geldi. Bu patlama Edison’un duyma yeteneğinin daha da azalmasına neden oldu.

Edison hayatının ilerleyen yıllarında telgrafla yakından ilgilendi. ABD ve Kanada’da bulunan telgrafhanede çalışmıştır. Kendisi bir atölye kurmuştur. Kurduğu atölyedeki elektrikli kayıt aygıtına dair patent alamaması nedeni ile borçlanarak atölyesini kapatmak zorunda kaldı.

1880’li yıllarda kendisine bir ev yaptırdı. Evinin yakınlarına sonraki zamanlarda Henry Ford ile arkadaşlık kurmuş ve bu arkadaşlık da ölene kadar sürmüştür. Edison 18 Ekim 1896 yılında diyabet rahatsızlığı nedeni ile ölmüştür.

İlginizi Çekebilir  İbn-i Heysem Hayatı, Eserleri ve Buluşları

Thomas Edison ve Asistanının Hikayesi

Thomas Edison ve asistanının hikayesi aslında temel olarak siyahi insanlara imkan tanınmayan bir dönemde Edison’un asistanının siyahi olmasından ibarettir. Asistanının adı Lewis Howard Latimer olarak bilinmektedir.
Latimer bir mucit ve patent ressamı olarak tanınmaktadır. Kendisi tarafından yapılan birçok buluş vardır. Edison’un da severek asistanlığını yapmasını istediği biridir. Latimer tarafından gerçekleştirilen en önemli buluşlar buharlaşmalı klima, vagonlarda kullanılmaya yönelik bir tuvalet tasarımı, ve ampullerde kullanma amacı taşıyan filamanları üretme sürecini içeren bir projedir.

Edison’un asistanının 1884 yılından itibaren Edison Elektric Light Company içerisinde ressam olarak faaliyet gösterdiği de bilinmektedir.

Thomas Edison’un Kişilik Özellikleri Nasıldı?

Thomas Edison günümüzde herkes tarafından saygı duyulan bir mucittir. Yaşadığı dönemde en çok bilinen özelliği ise inatçılığıdır. İnatçı olmanın mucit olmak için bir ön koşul olduğuna inanmıştır. Ancak kendisini anlatırken tek ifade edilmesi gereken özelliği inatçılığı değildir. Bunun yanı sıra Edison;

 • Analitik düşünme yeteneğine sahipti.
 • Bir olayı birçok farklı pencereden görebilirdi.
 • Ödüller uğruna uzun uğraşlar ve çalışmalar yürütmüştür.
 • Bilim onun en büyük ilgi alanıydı. Bu nedenle çalıştığı zamanları eğlence olarak değerlendirmektedir.
 • El becerisi yüksekti.
 • İnandıklarından kolay kolay vazgeçmezdi.
 • Ekonomik olarak tutumlu biriydi.

Thomas Edison Bilimsel Çalışmaları

Thomas Edison yaptığı bilimsel çalışmaları ile sürekli göz önünde olmuş bir bilim insanıdır. Bilimsel çalışmalarından başlıcaları ise;

 • Fonograf,
 • Telgraf,
 • Cevher Öğütme ve Çimento,
 • Elektrik Ampulü ve
 • Hareketli resimler Edison tarafından yapılan başlıca bilimsel çalışmalardır.

Thomas Edison: Ampulün Mucidi Midir?

Thomas Edison denildiğinde ilk akla gelen ampulün icadı olmaktadır. Ancak Edison ampulü tam olarak sıfırdan icat etmemiştir. Edison’dan önce de ampule dair çalışmalar mevcuttu. Fakat bu çalışmalar tamamlanmış değildi. Mevcut çalışmalar ile pratik ve aktif olarak kullanılabilen bir ampul üretimi söz konusu değildi.

Edison kendisinden önce yapılmış olan çalışmaları geliştirerek pratik ve etkin kullanılabilen ampulü icat etmiştir. Bu icadını ise 1879 yılında yaptığı bilinmektedir.

Thomas Edison 1093 Adet Patent Almıştır.

Thomas Edison’un icatları için aldığı patent sayısı çoğunlukla yanlış bilinmektedir. Patent sayısı ile icat sayısı aynı değildir. Edison’un icatları için aldığı toplam patent sayısı 1093 olarak bilinmektedir. Bu patentlerin ise;

 • 34 tanesi telefon için,
 • 389 tanesi elektrik ışığı ve güç alanında yaptığı çalışmaları için,
 • 150 tanesi telgraf icadı için,
 • 195 tanesi ise fonograf icadı için,
 • 141 tanesi ise piller içindir.
İlginizi Çekebilir  Aristoteles Kimdir? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Patent sayısı ile icat sayısı aynı değildir. Birçok çalışmaya öncülük yapan Edison’un bilinen çalışmalarını öğrenmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Thomas Edison Hangi Elektrik Akımı Türünü Keşfetmiştir?

Thomas Edison elektrik akımının iki temel iletim yönteminden biri olan doğru akım yöntemini bulan bilim insanıdır. 1880 yılında doğru akımın bulunması ile birlikte elektronların negatif yüklü olan bulundukları alandan pozitif yüklü olan alana doğru yöneldiği keşfedilmiştir.

Doğru akımın keşfi ile birlikte telekomünikasyon, elektrikli taşıt üretimi gibi birçok farklı alanda gelişmeler sağlanmıştır. Edison da doğru akımı keşfettikten sonra elektrikli araçlar ile ilgili icatlarını geliştirmiştir.

Thomas Edison Tarafından Hangi Formül Bulunmuştur?

Thomas Alva Edison tarafından yapılan birçok çalışma ve icat vardır. Ancak hesaplamada büyük kolaylık yaratan bir formül keşfettiği pek bilinmez. Bu formül temel olarak paralel dirençlerin var olduğu bir devre içerisinde kolay işlem yapmayı mümkün kılar. Doğru akım formülü olarak bilinir ve formülü aşağıdaki gibidir;

R= (R1*R2) / (R1+R2) Formül üzerindeki R sembolleri direnci ifade etmektedir.

Thomas Edison’un İlk İcadı Hangisidir?

Thomas Edison tarafından ilk kez gerçekleştirilen icat gelişmiş bir stok kartıdır. Bu kartın tam adı evrensel stok yazıcısı olarak bilinmektedir. İlk icadından oldukça iyi para kazanmıştır. Kazandığı para ile ilk laboratuvarını kurmuş ve çalışmalarına hızla devam etmiştir.

Edison Etkisi Nedir?

Edison etkisi yine Edison tarafından keşfedilen bir etkidir. Bu etkiye göre elektronlar bir vakumdayken bulundukları element ısıtılırsa daha soğuk bir metal plakaya akarlar. Bu yönlenme Edison etkisi olarak isimlendirilmiştir. Bu etki Edison’un elektrik ampulü çalışmalarında ona ciddi anlamda katkı sağlamıştır.

Thomas Edison Eserleri Nelerdir?

Thomas Edison genellikle icatları ile tanınmış olsa da kendisi birçok eserin de yazarıdır. Yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği icatları hakkında birçok eser bırakmıştır. Edison tarafından yazılan başlıca eserler aşağıdaki gibidir;
Thomas Edison’un Günlüğü ve Gözlemleri,

 • Bir Mucit Yaratmak,
 • Zararlar ve Sadakatler,
 • Menlo Park’ta Geliştirme Araştırması,
 • Rakip Çıkarlar,
 • Yeni Başlangıçlar.

Thomas Edison ve Aldığı Ödüller

Thomas Edison aldığı birçok ödül ile de adını sıkça gündeme getiren bilim insanlarından biridir. Bir mucit ve iş adamı olarak kendisinin aldığı ödüller zamanında ve sonrasında ne kadar kıymet verildiğini ispatlar niteliktedir.
Edison’a verilen tüm ödüller aşağıdaki gibidir;

 • 1887 yılında başarılı bir fizikçi olması nedeni ile Matteucci madalyasını almıştır.
 • 1889 yılında buluşları ile insanlık için hayatı kolaylaştırması nedeni ile John Scott madalyasını almıştır.
 • 1892 yılında yaptığı imalat çalışmaları nedeni ile Albert madalyasını almıştır.
 • 1895 yılında bir iş adamı olarak elde ettiği başarılar nedeni ile Rumford ödülünü almıştır.
 • 1908 yılında yaptığı bilimsel çalışmalar için Amerikan Mühendislik Dernekleri Birliği adında bir kuruluş tarafından John Fritz madalyasını almıştır.
 • 1915 yılında bilim ve teknoloji alanında yaptığı katkılar nedeni ile Franklin madalyasını almıştır.
 • 1920 yılında çalışmalarının ülkesine katkısı nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri Donanması Üstün Hizmet madalyasını almıştır.
 • 1928 yılında başarıları nedeni ile ABD tarafından Kongre Altın madalyasına layık görülmüştür.
 • 1977 yılında müzik teknoloji alanında yaptığı katkılar nedeni ile Grammy Trustees ödülünü almıştır.
 • 2010 yılında kayıt yapma alanında yaptığı katkılar nedeni ile Grammy Teknik Ödülünü almıştır.
İlginizi Çekebilir  Wright Kardeşler Kimdir? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Thomas Edison ve Onun İcat Fabrikası

Thomas Edison döneminde icat fabrikası olarak bilinen laboratuvarını 1876 yılında açmıştır. New Jersey içerisinde bulunan Menlo Park’ta olması nedeni ile laboratuvarın adı da Menlo Park Laboratuvarı olarak belirlenmiştir.

Laboratuvarın bir icat fabrikası olarak nitelendirilmesinin en büyük nedeni ise bu laboratuvarda çalışanları ile birlikte icatlar üzerinde çalışmış olmasıdır. Elektrikli aydınlatma, fonograf, elektrikli tren gibi icatlarının birçoğu Menlo Park Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir.

Laboratuvar 1882 yılında Edison tarafından kapatılmıştır. Laboratuvarın kapatılma nedeni ise New Jersey’de bulunan daha büyük ve daha yeni bir laboratuvara taşınmalarıdır.

Thomas Edison Tarafından Söylenen ve Günümüze Gelen Sözleri

Thomas Edison döneminde de kıymeti çok iyi bilinen bir bilim insanıydı. Hayatı boyunca söylediği bazı sözleri günümüzde de hala büyük değer taşımaktadır. Thomas Edison’un bilinen ünlü sözleri;

 • İcat etmek için iyi bir hayal gücü ve bir yığın ıvır zıvır yeterlidir.
 • Hayatım boyunca hiç çalışmadım. Tüm yaptıklarım keyiften ibaretti.
 • Hiç yanılmadım. Tam 10 000 işe yaramayan yol buldum.
 • Hayattaki başarısızlıkların çoğu pes ettiklerinde başarıya ne kadar yakın olduklarını fark etmeyen insanlar tarafından yaşanır.

Thomas Edison ve Elektrik Alanına Dair Katkıları

Elektrik alanında Edison tarafından gerçekleştirilen uygulama ve keşifler günümüzdeki teknoloji için büyük önem taşımaktadır. Edison elektriğe gerçek anlamda ilgi gösteriyordu. Bir mucit olarak Edison’un elektrik alanında yaptığı katkıları aşağıdaki gibidir;

 • Fonografi,
 • Elektrik ampulü,
 • Elektrikli kalem,
 • Elektrik lokomotifi,
 • Telefon ve hisse senedi geliştirmeleri,
 • Hareketli görüntüleme.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı