Turuncu İdrar Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

İdrarda turuncu renk bazı zamanlarda hayatımızda tecrübe etttiğimiz bir durumdur. Soğuk havalarda genellikle vücutta böbreklere kan çekilmesinden dolayı renksiz idrarın ortaya çıktığını bilmekteyiz. Fakat turuncu idrar pek gözlemlenmeyen nadir bir durumdur. Bu tür vakalar ile karşılaşan insanlar ise bu turuncu rengin kaynağını araştırıyor. İdrarın turuncu renkte olması ne gibi anlamlar içeriyor? Bu bir hastalık habercisi midir? İşte bu sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı ile karşınızdayız. Peki turuncu idrar neye işarettir?

 • İdrarda renk problemleri ile alakalı durumları iyi bir şekilde anlayabilmek için öncelikle insanın üriner sistemini göz önüne almak gereklidir.
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde bel kısmına yakın konumlanmış bir sağda bir de solda olmak üzere iki adet böbrek bulunmaktadır. Böbreklerimiz kanımızın süzülmesini ve gereksiz maddelerin atılmasına imkan sağlayan bir organdır.
 • Farklı renkte idrar çıkarmak kimi zaman insanları tedirgin etmektedir. Genel olarak normal bir insanın idrar rengi açık sarı renklerde olmaktadır. İdrarın içerisinde yeralan üre ve ürik asit miktarına göre bu renkler değişmektedir.
  Sarı renge yakın renkte olan idrarın farklı renklerdeki çeşitlilikleri normal karşılanmakla birlikte turuncu renkli idrar çoğu zaman insanların endişelenmesine neden olur.

Peki idrarda turuncu renk ne anlam ifade eder? Turuncu renkli idrar çıkardığımızda endişelenmeli miyiz? Bu idrar rengi bazı hastalıkların habercisi niteliğinde midir?

Öncelikle şu bilinmelidir ki idrarın rengini birçok etken madde değiştiriyor olabilir. Bu etken maddeler vücuda zararlı olabildiği gibi çok etkisi olmayan normal maddeler de olabilmektedir. Farklı renkle çoğu zaman zararsız olarak anlaşılmaktadır.

 • Örneğin; bazı günler vücudunuza yeterince su almadıysanız idrar renginizin daha koyu renkte çıktığını farkedersiniz. Bunun nedeni ise tamamen idrarın seyreltik olup olmamasından kaynaklanır.
 • Farklı renkte idrarın çıkmasının nedeni yediğiniz yiyeceklerden de kaynaklanabilmektedir. Örneğin; pancar tüketttikten sonra bazı insanları idrarlarının kırmızı renge döndüğü gözlenmiştir. Bunun nedeni bolca tüketilen pancarın içerisindeki bordoya yakın renk pigmentleridir.
İlginizi Çekebilir  Safra Kesesi Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Herşeyden önemlisi eğer idrarınızda beklenmedik bir renk görüyorsanız doktora başvurmalısınız.

İdrarda Turuncu Renk Hangi Hastalıkların Belirtisidir? Bu Duruma Hangi Olaylar Sebep Olur?

İdrarda turuncu renk çoğu zaman insanları korkutur, bazı zamanlarda ise çoğu insan bu durumdan şüphelenmez ve doktora bile başvurmaz. Fakat size önerimiz böyle bir idrar rengi ile karşılaşırsanız acilen bir doktora başvurmanızdır. Çünkü idrarınızın turuncu renkte olması bazı durumlarda büyük bir sıkıntı yaratmazken bazı durumlarda bir takım ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Dehidrasyon:

 • Dehidrasyon basit anlamı ile vücudun su kaybetmesi olayıdır.
 • Dehidrasyon vücudunuzda kaybolan su miktarının oranına göre seviyelere ayrılır. Bunlar; az, orta ve ağır şiddetli dehidrasyon olaylarıdır.
 • Eğer uzun süre boyunca su tüketmediyseniz, ya da bazı yiyeceklerden ötürü vücudunuzda su azaldıysa bu durum ortaya çıkar.
 • Bilindiği gibi insan vücudunun 4’te 3’ü sıvıdır. Sıvılar kanımızda yeralan yararlı maddelerin hücrelere taşınmasını ve zararlı maddelerin böbrekte süzülerek dışarı atılmasını sağlayan maddelerdir.
 • İdrarın rengi sarı ve açık turuncu olabilmektedir. Eğer vücudunuzda su oranı azalırsa bu turuncu ve sarı renge neden olan maddeler idrarınızda daha rahat göze çarpabilir. Bu da turuncu idrar olarak ortaya çıkar.

Müshil:

 • Büyük tuvaletini yapamayan insanların kabızlık problemini çözebilmek için bazen müshil kullandıkları bilinmektedir.
 • Müshil kullanan insanlar da idrarda turuncu renk gözlenebilmektedir.

Vitamin ve Diğer Takviyeler:

 • Bazı vitaminler kendilerine has renkteki moleküllerde yer alırlar. Örnek vermek gerekirse havuç turuncu renktedir ve içerisinde yüksek orandan karoten bulunur. A, B ve C vitaminleri bu yiyecekte yüksek dozda bulunmaktadır.
 • B ve C vitamininin vücuda yükse oranlarda alınması ile birlikte aynı zamanda vücuda beta karoten adı verilen ve turuncu renge sahip bir maddeyi de almanıza neden olabilir.
 • Beta karoten vücut içerisine alındıktan sonra A vitaminine dönüşmektedir. Bu madde daha çok havuçta bulunmaktadır. Diğer turuncu renkli bitkilerde de bol miktarda bulunur.
 • Beta karoteni vücuda yüksek oranda aldığınızda idrarınız önce koyu sarı sonra da turuncu renge dönebilmektedir.
 • Bu durum vitamin kaynaklı zehirlenmelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle aldığınız vitaminlerin vücudunuzda yaratacaklar yıkıcı etkiyi de hesap etmeniz gerekir.
İlginizi Çekebilir  Kolon Kanseri: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

İdrarda Turuncu Renk Oluşmasına Neden Olan Önemli Durumlar

İdrarda turuncu renk oluşmasına neden olan basit durumlar varken bir de önemli ve sağlık açısından sıkıntı yaratabilecek rahatsızlıklar da varolabilmektedir. İşte bu başlık altında daha ciddi sağlık problemleri ele alınacak ve ardından sizin için tavsiyeler verilecektir. Ciddi bir rahatsızlıkta elbette ki uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Bizler sadece evde kendi başınıza yapabileceğiniz ve sağlık açısından hiç bir zararı olmayan yöntemler önereceğiz.

İdrarda turuncu renk bazı ileri kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemler nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; kemoterapi gibi.

Kemoterapi:

 • Kemoterapi, kanser hastalığını önlemek, durdurmak ve kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 • Bu yöntem her nekadar bir tedavi yöntemi olsa da vücuda zarar veren özelliklerde bir tedavi türü olmaktadır.
 • Kemoterapi tedavisi farklı yöntemleri içeren bir paket tedavi yöntemidir. Bu tedavinin içerisinde radyasyon tedavisinin yanında, kimyasal kemoterapi ilaçları da yer almaktadır.
 • Bazı kemoterapi ilaçları insanların vücudundan yeralan kanser hücrelerinin bölünmesini engellemek için bu hücrelerin çoğalmasını sağlayan enzimleri yok etmeye çalışmaktadır.
 • Bu işlem sırasında bu ilaçlar insanların idrar keselerine kalıcı hasar verebilmektedir. Hatta çoğu kez bu ilaçların böbreğe de büyük zararlar verdiği bilinir.
 • Kemoterapi tedavisi gören bazı hastalarda doktorlar turuncu renkli idrar gözlemlemiştir. Bu durumda yapılması gereken adımları doktor hastaya özel olarak uygular.

Karaciğer Fonksiyonlarında Bozukluklar:

 • Karaciğer insan hayatında önemi en büyük olan organlardan birisidir. Bu organın fonksiyonlarının önemi günümüzde hala araştırılmaktadır.
 • Karaciğer vücutta yer alan zararlı toksin maddelerin seyreltilmesi, parçalanması ve bazı durumlarda sahip olduğu enzimler ile yok edilmesi görevini yürütür.
 • Karaciğerde ortaya çıkabilecek fonksiyon bozuklukları ile birlikte idrarınızda turuncu renk pigmentelerinin nedeni olan maddelerin miktarı artar. Çünkü karaciğer bu maddeleri iyi bir şekilde seyreltememiştir.
 • Bu durum ise büyük sorunlara yol açar ve hayatınızı zindan edebilir.

Bu rahatsızlıklar günümüzde pek çok insanın karşılaştığı ve ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardır. Herhangi olumsuz bir durumda acilen doktora başvurun.

İlginizi Çekebilir  Yeşil İdrar Nedenleri Nelerdir? Yeşil İdrar Neye İşarettir?

İdrarda Turuncu Renk Varsa Ne Yapmalısınız? (Basit Vakalar İçin)

İdrarda turuncu renk hastalıkların habercisi olabilse de bazı durumlarda bu renk değişimi tehlikeli boyutlarda değildir. Bu tür durumlarda vücudunuzda basitçe turuncu renk pigmentlerine neden olan besinlerin miktarı artmış diyebiliriz. Elbette ki bu maddeler zararsız olanlardır.

Bolca Su Tüketin!

 • Dehidrasyon (vücutta aşırı su kaybı) problemi için yapılması gereken şey çok aşikardır. Bolca su tüketmek!
 • Uzmanlar kadınların günde 2 litreye yakın su tüketmesini önermektedir. Erkekler için ise 3 litre su içilmesi önerilmektedir.
 • İnsan vücudunun yüzde 75’i sudur.
 • Su insanın vücudunda enzimlerin çalışmasını sağlar. Hücre içerisinde enzimlerin çalışabilmesi için ortamda en az %15 su bulunmalıdır. Aksi takdirde enzimler çalışmaz ve vücudda zararlı maddeler birikir.

Vitaminleri Abartmayın!

 • Vitaminlerin vücudumuz için vazgeçilmez maddeler olduğunu ilkokul sıralarından beri duyuyoruz. Bu nedenle özellikle ebeveynlerimiz bolca vitamin alıp sağlıklı olabilmemiz için bize bazı durumlarda fazla sebze ve meyve yedirebilmektedir.
 • Ya da kendi isteğimiz ile çok aşırı miktarda sebze ve meyve tüketebilmekteyiz.
 • Bu besinler vücudumuz için hayati olsa da fazla alınması ile vücuttaki vitamin sınırı aşılabilmektedir. Bu da vitamin zehirlenmesine yol açabilir.

Karaciğer Dostu Besinler Tüketin!

 • Karaciğerde gerçekleşebilecek herhangi bir disfonksiyon (fonksiyon bozukluğu) durumunda vücuttaki turuncu renkli maddelerin miktarının arttığını öğrendik.
 • Bu durumda idrarımızın turuncu renkli olarak dışarı atıldığını da biliyoruz.
 • İdrarda turuncu renk ortaya çıkmasını istemiyorsak karaciğerimize iyi bakmalıyız.
 • Karaciğer dostu besinler tüketmek en iyisi olacaktır. İşte o yiyecekler: Enginar, Yeşil Çay, Balık, Fıstık, Üzüm…

Bu kurallara dikkat etmenin yanında uyku sürelerimize dikkat etmek de önemlidir. Turuncu renkli idrarın ortaya çıkmaması için vücuttaki boşaltım ve sindirim sisteminin iyi çalışması gerekir. Bunun için de vücudun iyi dinlenmesi gereklidir. Uyku vücudun en iyi dinlendiği zamandır.

Spor yapmak vücudumuzda hormonların düzgün çalışmasını sağlar. Bu da yine turuncu renkli idrarın ortaya çıkma ihtimalini düşürecek olaylardan birisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı