Wright Kardeşler Kimdir? Buluşları ve İcatları Nelerdir?

Wright kardeşler dünyanın hava yolu ulaşımı gelişiminde isimlerini asla unutturmayacak bir icat yapmışlardır. 1903 yılında ilk kez uçabilen motorlu bir uçak yapan Wright kardeşler ilk uçuşları ile de akıllara kazınmışlardır.

Wright kardeşlerin uçak projeleri onların hayat mücadelelerinin de bir sonucudur. Hayatları boyunca çalışkan olan bu iki kardeş eğitim yerine ticari alanlarda çok daha etkinlerdi. Wright kardeşler havayolu ulaşımı için neredeyse ilk başarıyı kazanan kişilerdir.

Wright Kardeşler Hayatı

Wright kardeşler, Wilbur ve Orville Right olarak bilinen iki kardeştir. Amerikalı olan iki kardeş tarihte neredeyse her zaman birlikte anılmıştır. Wilbur Wright 1867 doğumludur. Orville Wright ise 1871 yılında doğmuştur. İki kardeş arasında 4 yaş bulunmakta ve büyük olan kardeş Wilbur Wright olarak bilinmektedir.

Wright kardeşler arasında 4 yaş bulunsa da dışarıdan görenler onları iki yakın arkadaş zannedebilirdi. Ticari uğraşları ve çalışmaları ile iki kardeş sadece kan bağı ile değil bitmek bilmeyen bir arkadaşlık ile de bağlılardı. Wright kardeşlerin babası Milton ise protestan olduğu bilinen bir rahiptir.

Wright kardeşlerin annelerinin adı ise Susan Catherine Koerner olarak bilinmektedir. Hayatları boyunca okumaya pek hevesli olmasalar da pratik zekaları oldukça kuvvetli olan iki kardeş birçok mesleğe sahipti.

Wright kardeşler lise eğitimi sonrasında herhangi bir eğitim almamışlardır. Ancak çocuklarından beri uçak modellerine ve kuşlara karşı ilgi duymuşlardır. Bu onların uçma alanındaki başarılarını deneme yanılma yolu ve birçok deneye borçlu olmalarının da bir nedeni olarak değerlendirilebilir.

Wright kardeşlerin lise sonrasındaki yaptıkları işler arasında en çok bilinen ise bisiklet ustası olmalarıdır. Bunun yanı sıra Orville Wright matbaacı, pilot eğitmeni ve uçak üreticisidir. Wilbur Wright ise editör, uçak üreticisi ve pilot eğitmenidir.

Wright kardeşlerin hayatları boyunca hiç evlenmedikleri de bilinmektedir. Her iki kardeş de hayatı boyunca başka bir kadın ile hayatını birleştirmemiştir. Lise sonrasında bisiklet ustası olarak başladıkları çalışma serüvenine pilot ve uçak üreticisi olarak devam etmişlerdir.

İlginizi Çekebilir  Johannes Gutenberg Neyi Buldu? Buluşları ve İcatları

Wright Kardeşlerin Uçağı İcat Etmesi

İlk uçak Alphonse Penaud tarafından 18 Ağustos 1871 yılında 11 saniyelik bir uçuş ile havada kalmıştır. Ancak bu uçak bir çeşit dengeli model uçağıydı. Motor barındırmıyordu. Yine de ilk uçak denemeleri insanlar üzerinde büyük bir çabayı ortaya çıkardı. Artık insanlar kendilerinin de uçabileceğine dair inanç barındırmaya başlamıştı.

Uçmaya dair hevesleri ve heyecanları olan başka birileri de Wright kardeşlerdi. İki kardeş daha önce yapılan çalışmaları da inceleyerek kendilerine has bir motorlu uçak tasarımı geliştirmişlerdir. Yolcu ve pilot taşıyabilen ilk motorlu uçak bu nedenle Wright kardeşlere aittir.

Wright kardeşlerin uçak icatlarına ilişkin 200’den fazla kanat modeli geliştirdiklerini biliyor muydunuz? Uçağın uçabilmesi ve tüm ağırlığı ile hava ulaşımını mümkün hale getirebilmesi için tüm kanat modellerini defalarca denemişlerdir. Modelleri denemek için ayrıca bir rüzgar tüneli de inşa etmişlerdir.

Wilbur Wright ve Orville Wright ilk motorlu uçağın mucitleridir. Kendilerini daha çok Wright kardeşler olarak bilsek de iki kardeşin uçak icadı tarihe isimlerinin Wright kardeşler olarak yazılmasını sağlamıştır.

İlk Uçak Ne Zaman İcat Edildi?

Wright kardeşler ilk uçuşlarını 1903 yılı 17 Aralık tarihinde yapmışlardır. Bu uçuşta bilindiği üzere uçak ve içerisindekiler ile birlikte toplam 335 kg ağırlığın havada uçtuğu bilinmektedir.

İlk uçağın uçuşuna dair yapılan ilk deneme de yaklaşık 12 metre kadar uçuş yapılabildi. Aynı gün yapılan sonraki denemelerde elde edilen en büyük başarı ise 59 saniyede gerçekleştirilen 280 metrelik uçuştur.

Wright kardeşlerin uçaklarını geliştirme süreci bundan sonra da devam etti. Bir yıl sonra 1904 yılında tekrar havalanan uçak bu sefer havada farklı manevralar da yapmayı başarmıştır.

Wright Kardeşlerin Ölümü

Wright kardeşlerin ölümü sırası ile 1912 ve 1948 yıllarında gerçekleşmiştir. İki kardeşten hayata ilk veda eden Wilbur Wright olmuştur. 1912 yılında 45 yaşında hayatını kaybetmiştir. Küçük kardeşine oranla çok daha az yaşamıştır.

Wilbur Wright’ın ölüm sürecinde Boston’da gezideyken Tifo hastalığına yakalanması ile başlamıştır. Daha sonra ise Ohio’da bulunan ailesinin yanına gitti ve burada tedavi sırasında öldü. Wright kardeşlerin küçüğü Orville Wright ise 76 yaşındayken 1948 yılında 30 ocak tarihinde ölmüştür.

İlginizi Çekebilir  Kristof Kolomb Kimdir? Keşifleri ve Buluşları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı