Yer Elması Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Yer Elması Nedir?

Özellikle patatese benzer bir görünüme sahip olan yer alması, kış aylarında sıklıkla tercih edilen özel bir sebzedir. Peki yer alması nedir? Öncelikli olarak yer alması bir kış sebzesidir. Toprak altında yetişen ve kendine has lezzete sahip olan özel bir besindir. Elbette ki yer almasının faydaları da oldukça fazladır. Bu kapsamda yer elması faydaları nelerdir? Son zamanlarda yoğun talep gören yer elmasının herhangi bir zararı var mıdır? İşte bu sorulara dair ayrıntılı yanıtlar!

Yer alması; ana vatanı Kuzey Amerika olan ve ülkemizde de yetişme sahası bulunan özel bir besindir. Bileşikgiller familyasından olan yer elması; ekilmesinin ardından 40 hafta geçtikten sonra hasat edilir. Yüksek bir miktarda mineral ve vitamin barındıran yer alması bitkisinin toprak dışında kalan bölümü bir buçuk metre kadardır. Hemen her yaştan insanın tüketebileceği bu özel besinin çok sayıda faydası da bulunmaktadır.

Yer Elması Nerede Yetişir?

Kuzey Amerika orijinli bir sebze olan yer alması; 17. yüzyıldan sonra Avrupa kıtasına getirilmiştir. Avrupa üzerinden tüm dünyaya yayılan yer alması; ülkemizde de geniş bir coğrafyada yetişmektedir. Son derece faydalı bir sebze olan yer elması nerede yetişir? Özellikle bol güneş gören yerlerde kolaylıkla yetişir. Çok yıllıklı bir bitki olan yer elması, sın derece dayanıklı bir sebze olarak da dikkatleri üzerine çeker. Toprak üstü görünümü ayçiçeğine benzeyen yer elmasının; hem yaprakları hem de çiçekleri de bulunmaktadır. Ağustos ayı ile Kasım ayında açan çiçekleri sarı papatyayı andıran yer elması; kahverengi yumru köklere sahiptir. Yer elması patatese benzer görünüme sahip olmakla birlikte üst üste yıllarca üretimi yapılabilen bir bitkidir.

Yer Elması Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde inülin maddesi bulunan yer elması, son derece faydalı bir besin olarak karşımıza çıkar. Pek çok farklı hastalık için koruyucu bir etkiye sahip olan yer elmasının, aynı zamanda çok sayıda farklı faydası da bulunmaktadır. Kolon kanserine dahi koruyucu bir etkisi olan yer almasının özellikle bağırsaklara iyi geldiği de bilinmektedir. İşte yer elmasının ön plana çıkan yer elması faydaları:

İlginizi Çekebilir  Biberiye Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?
 • Göz sağlığına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir
 • Böbreklerin düzenli olarak çalışması konusunda etkilidir
 • Basur şikayetinin azaltılması noktasında oldukça başarılıdır
 • Farklı kanser türlerine karşı direnç sağlayan bir etkiye sahiptir
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir
 • Şeker hastalığının tedavisinde şekeri düzenleyici bir etkiye sahiptir
 • Cildin daha parlak olmasını sağlayarak cildin güzelleşmesine katkıda bulunur
 • Yer elmasının göğsü yumuşatıcı bir etkisi bulunduğu için öksürüğe de iyi gelir
 • Kansızlığa iyi gelen yer elması aynı zaman demir minareline bakımından da zengindir
 • Kabızlı giderici bir etkiye sahip olan yer alması aynı zamanda idrar söktürücü bir etkiye de sahiptir

Görüldüğü üzere yer elması faydaları saymakla bitmez! Bundan dolayı doğal olarak son zamanlarda yer elmasına olan talebin artış gösterdiğini ifade etmek de mümkündür.

Yer Elmasının Yan Etkileri (Zararları) Var Mıdır?

Bütün gıdalarda olduğu gibi yer elmasında da aşırı tüketim, birtakım yan etkileri de beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı yer elmasının tüketim miktarına dikkat etmek şarttır. Bu noktada yer elmasının zararları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Aşırı tüketildiğinde vücutta taş oluşumuna neden olabilir
 • İçeriğinde bulunan magnezyum, demir ile çinkoya karşı alerjisi bulunan bireyler açısından alerjik reaksiyon riski bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere yer almasının yan etkileri çok fazla değildir. Bu noktada yer elmasının tüketim miktarına dikkat ettiğiniz müddetçe herhangi bir sorun yaşamanız da mümkün olmaz! Bundan dolayı gönül rahatlığı içerisinde yer alması sebzesini aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Yer elması yan etkileri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı etki çıkmadığı için bu ürünü aşırı tüketmediğiniz sürece bir sorunla da karşılaşmazsınız!

Yer Elması Nasıl Yenir?

Elbette ki yer elması nasıl yenir? Sorusu akla ilk gelen sorular arasında yer almaktadır. Şayet yer elmasının tüketilmesinin nasıl olduğuna dair bir merakınız varsa; uzmanların bu ürünü çiğ olarak yenilmesini önerdiklerini bilmeniz de fayda vardır. Dış yüzeyini iyice temizledikten sonra çiğ olarak tüketilen yer almasının oldukça lezzetli olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır. Yine yer elmasının lezzetinin arttırılabilmesi için salatalarda da kullanılabilirsiniz. Tabi ki yemeklerde yer elmasını da kullanarak, yemeğinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Ancak pişirilerek tüketilen yer elmasının vitamin ve mineral değerlerinde azalma olabilir.

İlginizi Çekebilir  Aloe Vera Nedir? Nerede Yetişir, Faydaları, Yan Etkileri

Özellikle kış aylarında yer elmasının tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü bu sayede hem bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi mümkün olur hem de vücuttaki toksinlerin atılması kolaylaşır. Bu durum uzmanların da dikkatini çektiği için son zamanlarda uzmanlar yer elmasının tüketilmesine dair tavsiyelerin sayısı da artmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında şayet yer elmasını yemeklerde kullanmayı düşünüyorsanız; mutlaka zeytinyağlı yemeklerde bu sebzeyi değerlendirmelisiniz!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı