Ylang Ylang Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Zararları

Ylang Ylang Yağı Faydaları: Bitkisel yağlar yıllar öncesinden beri sağlık alanında kullanılan ürünlerdir. Şifalı olarak bilinen bitkisel yağlardan biri de ylang ylang yağıdır. Bu yağı daha önceden duymamış olabilirsiniz. Ancak çok yaygın bilinmemesine rağmen çeşitli alanlarda kullanılan ve fayda sağlayan bir üründür. Kullanıcıları tarafından olumlu yorumlara sahip olan bu yağ hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Bu yağın nerelerde kullanıldığını, faydalarını ve zararlarını sizler için bir araya getirdik. İşte tüm detaylarıyla bu mucizevi yağın bilinmeyenleri.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Bilimsel kaynaklarda cananga odorata adıyla geçen ylang ylang yağı uçucu ve esansiyeldir. Bu yağ yoğun bir kıvama sahiptir. Ağacın çiçeklerinden damıtılarak elde edilmektedir. Ana vatanı Filipinler ve Endonezya’dır. Ağacın hoş kokusu yağa da yansımaktadır. Yağın kendine has aromatik bir kokusu vardır. Bakım ürünlerinde kullanılan yağlardandır.

Ayrıca losyon, parfüm gibi birçok kozmetik ürünün yapımında da kullanılmaktadır. insanların olumlu yorumlarından dolayı gittikçe daha çok tercih edilen bu yağın popülerliği artmaya devam etmekte. Yağın içeriğinde; p-kresil metil eter, metil benzoat, kariyofilen, seskiterpenler gibi birçok farklı madde yer almaktadır.

Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar?

Bu yağın kullanıldığı birden fazla alan bulunmaktadır. Ama en popüler olduğu özelliği kokusudur. Kokusu sayesinde parfüm, losyon, krem gibi birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Kokusu kullanıcıların beğenisini kazandığı için oldukça fazla tercih edilmektedir. Yağın en temel ve popüler özelliği kokusu olmasından dolayı aromaterapilerinde sıkça kullanılmaktadır. parfümlerde kullanılan ylang ylang yağının etkileri kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir.

Erkek parfümlerindeki bu yağ içinizi kıpır kıpır yapma etkisine sahiptir. Kadınlarda ise daha konuşkan olma isteği meydana getirmektedir. Bilimsel araştırmalar kokuların insan ruhuna etkisi olduğunu tespit etmiştir. Ruh halinizdeki monotonluktan sıkıldıysanız bu yağı içeren parfümler almayı deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Shea (Karite) Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Saç bakımlarında işe yarayan bir üründür. Saçların güçlenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır. Saçlarınızı kısa sürede uzatmak gibi bir çaba içerisindeyseniz ylang ylang yağı sizin için uygun bir üründür. Saç bakımlarınızda mucizevi etkiler sunan bu ürünü düzenli olarak kullandıktan sonra gözle görülür bir etki meydana gelecektir.

Alerjik reaksiyonu olan kişilere tavsiye edilmemektedir. Tüm bunların yanı sıra tansiyon düşürmeye ve yaraların onarılmasına da iyi gelmektedir. Risk taşımayan rahatsızlıkların etkilerini azaltarak konfor düzeyinizi arttırmaya yaramaktadır. Sizler de bilinçli ve ayarında kullanarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. Şimdi sizlere Ylang Ylang yağı faydaları hakkında bilgi verelim.

Ylang Ylang Yağı Faydaları

Ylang ylang yağının tespit edilen ve bilimsel olarak kanıtlanan sayısız faydası bulunmaktadır. Vücuda birçok faydası olan bu mucizevi ürünün faydalarını merak eden okurlarımız için bir araya getirdik. Yağın farklı kullanımları mevcuttur. Uygun kullanım doğrultusunda sizler de kolaylıkla sorunlarınızı çözebilirsiniz. Birçok sorunun çözülmesine imkân sağlayan bu ürünün faydaları şu şekilde:

 • Vücuttaki kan dolaşımı hızını arttırmaktadır. Bunun yanında ek olarak kan basıncını düşürme etkisi de bulunmaktadır.
 • Bu yağı soluyarak ruh halinizi değiştirebilirsiniz. Beyindeki koku alma bölümüne etki ederek ruh halinizi olumlu şekilde etkileyebilir. Kötü günler geçirdiğiniz bu yağı kullanarak rahatlayabilirsiniz.
 • Stresli günlerde gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlamaktadır. Sinir sisteminizi kontrol altına almaya yaramaktadır. Ayrıca kaygı düzeyinizi de minimuma indirme konusunda etkilidir.
 • Antiseptik özelliğe sahip olmasından dolayı sindirim sorunlarına çözüm üreticidir. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılması konusunda destek sağlar.
 • Enfeksiyon oluşumunu ve yayılmasını önlemektedir.
 • Yaraların onarımına yardımcıdır ve sürecin hızlanmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Ayak mantarlarının giderilmesinde yardımcıdır.
 • Cilt onarımında faydalıdır. Lekelerin giderilmesinde ve sivilce izlerinde etkili bir üründür. Cildinizi parlak ve pürüzsüz bir görünüme getirmektedir.
 • Depresyon süreçlerinizde negatif enerjiden uzaklaşmanızı ve pozitif düşünmenizi sağlamaktadır.
 • Epilepsi nöbetlerinde yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Hastaya koklatarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Kuru saçlara iyi gelmektedir. Nem oranını arttırarak yumuşaklık sağlar.
 • Cilt kanseri hücrelerinin yayılmasını önleyerek koruyucu etkiler gösterir.
 • Saç köklerini güçlendirerek dökülme sorununa karşı etkilidir.
 • Regl dönemlerinde meydana gelen sinir bozukluklarını önler.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin daha kolay uyumasını sağlamaktadır.
 • Endişe yaşamanızı önlemektedir.
 • Siyah noktaların artmasını önlemektedir. Cildi temizler.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengin bir kaynaktır. Onarım süreçlerine faydalıdır.
 • Bağırsak enfeksiyonu rahatsızlığı yaşayan kişilere olumlu etkileri bulunmaktadır. tedavi sürecine katkı sağlar.
 • Yolculuklarda mide bulantısını önlemektedir.
İlginizi Çekebilir  Sedir Ağacı Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

Ylang Ylang Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Zararları

Ylang yağının kullanım alanlarına göre kullanım şekilleri de değişim göstermektedir. Kullanma amacınıza uygun yöntemler kullanmanız verim almanız açısından oldukça önemli bir detaydır. Kullanım şekillerini bilmeyen ve merak eden okurlarımız için farklı kullanım şekillerini bir araya getirdik.

Saç bakımlarında ylang ylang yağı kullanmak isteyenler bu uygulamaları temiz veya kirli saça yapabilirler. Bu tamamen size kalmış. Farklı yağlar ile birleştirerek saç bakım kürü elde edebilirsiniz. Her 10 ml. İçin 5 damla ylang yağı kullanmanız gerekmektedir. Aynı şekilde cilt bakımlarınızda da bu yağı bu dozda kullanabilirsiniz. Farklı yağlarla birleştirerek daha güçlü bir etki görebilirsiniz. Saç bakım yağlarınızı hazırladıktan sonra saçlarınıza masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir. Saçların dibinden ucuna kadar yedirdiğinizden emin olduktan sonra streç film ile saçlarınızı sararak bir süre bekleyebilirsiniz. Bekleme sürenizi saç uzunluğunuza göre ayarlamalısınız. Yeterli süre bekledikten sonra saçınızı yağdan tamamen arınacak şekilde durulamalısınız. Bu yöntemi haftada bir olacak şekilde saçınızda kullanabilirsiniz.

Ylang yağlı saç maskesi için birkaç yağ önerebiliriz. Bu yağları birbiriyle karıştırdığınızda herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Bu yağlar arasında susam, lavanta, sandal ve badem yağı gibi zararsız ürünler bulunmaktadır. Karışım yağlarla saçınıza yaptığınız bakımlar etkili sonuçlar verecektir. Bu yağları birer çorba kaşığı kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız eskisinden daha canlı ve parlak bir görünüme ulaşacak. Durulama sırasında çok sıcak veya soğuk sulardan uzak durunuz. Ilık su en doğru tercih olacaktır.

Ylang yağını içerek tüketmek isteyenler olabilir. Tek başına içmek yerine su ile tüketmenizi öneririz. Bu tarz durumlarda herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar doktorlarından onay almadan hareket etmemelidirler. Sağlık sorunu olmayan normal bir yetişkinin 1 çay kaşığı yağ ile 1 bardak suyu beraber tüketmesinde herhangi bir sorun görülmemektedir.

Ylang ylang yağının yan etkisi var mıdır?

Yağın bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuş bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de her üründe olduğu gibi bu üründe de bazı reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu tarz ürünleri rastgele şuursuzca kullanmak doğru değildir. Ylang yağı kullanımında dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bunlardan ilki tek başına saf haldeki yağı kullanmamaktır. Tek başına kullanmak tahrişe neden olabilmektedir. Bu yüzden bazı yağlar veya ürünlerle karıştırarak kullanmak daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise kullanım dozunu abartmamaktır. Ayarında abartmadan kullanılan yağların herhangi bir zararı olmayacaktır. Ürünü düzenli kullanmaya başlamadan önce test ederek kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yosun Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Ylang yağını önce vücudunuzun hassas olmayan bir bölgesinde deneyerek test etmelisiniz. Herhangi bir yan etki ile karşılaşmadığınız takdirde ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz. Yan etkileri arasında; mide bulantısı ve baş dönmesi gibi semptomlar görülebilmektedir. Bu tarz durumlarda hemen doktora başvurmalısınız.

Ylang Ylang Yağı Fiyatları

Bunca mucizevi etkiye sahip olan ylang ylang yağının fiyatı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ylang ylang yağının fiyatlı nedir? Bu yağı çoğu aktarda, eczanede ve markette bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca artık kozmetik ürün satan markalarda da bu tür organik yağlar oldukça yaygın bir şekilde satılmakta. Bu yerlerden güvenle bitkisel yağ satın alabilirsiniz. Ortalama olarak bu yağın fiyatları 25 lira civarındadır. Bitkisel yağ gibi cildinize direkt uygulayacağınız ürünleri alırken marka kalitesine dikkat etmelisiniz. Bildiğiniz markalardan alışveriş yapmak sağlığınızı güvence altına almanızı sağlayacaktır. Ürünlerin sahte ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı