Zehirli Ok Kurbağası Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Zehirli ok kurbağası özellikleri yönünden oldukça ilginç hayvanlardan biridir. Üstelik çok da tehlikelidir. Öyle ki zehirli ok kurbağasının derisinde bulunan zehirli sıvı aynı anda tam 20 bin fareyi öldürebilecek kadar güçlü. Bir insanın kanı ile temas etmesi halinde ise sadece 50 saniyede kişinin ölümü kaçınılmaz olmaktadır.

Zehirli ok kurbağaları farklı renkleri ve özellikleri ile ilgi çeken kurbağalardır. Önceleri Afrika’daki kabilelerin okçuları tarafından kurbağanın zehri okların ucuna sürülerek kullanılırmış. Bu zehrin öldürme gücünün ne kadar çok olduğunu düşünürsek oldukça iyi bir öldürme yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Yazımızın devamında zehir ok kurbağalarının özellikleri hakkında merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Zehirli Ok Kurbağası Hakkında Merak Edilenler

Zehirli kurbağalar dünyanın tamamında 5000’den fazla türde mevcuttur. Her birinin farklı isimleri ve özellikleri olan bu türlerden biri de zehirli ok kurbağalarıdır. Zehirli ok kurbağalarının özelliklerini okuduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Canlı renklerinin yanı sıra koyu renk gözleri ile oldukça korkunç bulanlar olduğu gibi sevimli bulanlar da vardır.

Oldukça öldürücü olan zehirli ok kurbağalarının küçük boyuna rağmen en çok korkulması gereken hayvanlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

Zehirli Ok Kurbağası Özellikleri

  • Parlak renklere sahiptirler. Diğer hayvanlar tarafından parlak renkleri ile bilinirler.
  • Boyları genellikle 40 milimetreye kadardır. Bir hayli küçüktürler.
  • Gündüz uyanık olan türlerdir.
  • Bir zehirli kurbağanın ortalama ömrü 3 yıl ile 12 yıl arasında değişmektedir.
  • Ses telleri oldukça gelişmiştir. İletişim için seslerini kullanırlar.
  • Genellikle küçük karınca benzeri hayvanları yiyerek beslenirler.
  • Zehirlerinden kendileri etkilenmezler.
  • Yiyecek konusunda çok seçici değildirler.
  • Eşlerine karşı oldukça ayrıntılı kur yapma taktiklerine sahiptirler.
  • Bir zehirli ok kurbağası yaklaşık olarak 20 gün içinde doğarlar.
İlginizi Çekebilir  Kril Nedir? Özellikleri, Yaşam Alanları, Davranışları

Zehirli Ok Kurbağası Nerede Yaşar?

Zehirli ok kurbağalarının yaklaşık olarak 175 farklı türü vardır. Öyle ki bu kurbağalar dünyanın çok farklı yerlerinde görülmezler. Zehirli ok kurbağalarının yaşam alanları ve habitatlarına bakıldığında Orta ve Güney Amerika’da yaşamaktadır.

Zehirli ok kurbağaların tüm türlerinin aynı bölgelerde bulunduğu bilinmektedir. Birçok farklı rengi bulunmaktadır. Renklerine göre de isimlendirildikleri bilinmektedir.

Zehirli Ok Kurbağası Öldürür Mü?

Zehirli ok kurbağasının zehri oldukça öldürücüdür. Bir zehirli ok kurbağasının zehri insan kanına temas etmesi ile birlikte neredeyse 400 tane zehir bulaştırır. Bu zehirlerin her biri kısa sürede yayılır ve kişinin ölümü bir dakikadan kısa bir sürede gerçekleşir.

Zehirli ok kurbağalarının zehirlerinin adı Batrakotoksindir. Bu zehir Dünya genelinde bilinen en zehirli olan zehirden bile 200 kat daha zehirli bir özelliğe sahiptir. Korkulması gereken 2,5 cm boyundaki bir ölüm makinesi arıyorsanız bu kesinlikle zehirli ok kurbağasıdır. Nasıl

Zehirli Ok Kurbağası Nasıl Beslenir?

Zehirli ok kurbağaları sinek, karınca benzeri küçük canlılar ile beslenirler. Öyle ki minik çekirgeleri çok severler. Zehirli ok kurbağalarının besin olarak tükettikleri canlıların sayıca fazla olması da onlar için yaşamın beslenme bağlamında biraz daha kolay olabilmesini sağlamaktadır. Ancak onları da avlayan türlerin varlığı olduğu unutulmamalıdır.

Zehirli Ok Kurbağası Nasıl Ürer?

Zehirli ok kurbağası eşine kur yaparak eşini seçer ve üreme süreci başlar. Üreme sürecinde yumurtlama sonrasında 20 gün kadar sonra kurbağa yumurtadan çıkarak yavru formunu alır. Oldukça zehirli olan bu hayvanlar kendi zehirlerinden etkilenmezler. Bu durum yavruları için de geçerlidir.

Zehirli Ok Kurbağası Ne Kadar Yaşar?

Zehirli ok kurbağalarının yaşam ömrü yaklaşık olarak 3 yıl ile 15 yıl arasında değişmektedir. Kurbağaların yaşam ömrü mevcut yaşam habitatına ve besinlere ulaşma kabiliyetlerine göre çeşitlenmektedir.

Zehirli Ok Kurbağası Soyu Tükenme Tehlikesi Altında Mı?

Hayır. Zehirli ok kurbağalarının soyu tükenme tehlikesi altında değildir. Ancak her geçen gün popülasyonları değişen iklim koşulları ve benzeri nedenler ile tehlike altına girmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kraliçe Arının Görevleri ve Özellikleri Nelerdir?

Zehirli Ok Kurbağası Hakkında İlginç Bilgiler

Zehirli ok kurbağaları derilerinde bulunan ağır zehir karşı kendi kendilerine dirence sahiplerdir. İlginç bir şekilde derilerinde bulunan zehir hiçbir şekilde onlara zarar vermez. Öyle ki bu zehrin sadece bir damlası ile tam 20 bin fare öldürülebilir.

Zehirli ok kurbağalarının derilerinin alt kısmında alkeloid toksin bulunur. Büyük bir oranda bulunan toksinler mevcut zehirlerine karşı onları koruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı